Jack Ryan #1 Vysoká hra patriotů

#1 Vysoká hra patriotů

#1 Vysoká hra patriotů

Chronologicky první kniha s Jackem Ryanem nám představuje bývalého poručíka, nyní učitele historie, který se v Londýně připlete k atentátu, což navždy ovlivní jeho poklidný život ve všech možných směrech.

19.9.2018

Originální název: Patriot Games
Datum vydání: červen 1987
Hlavní lokace: Londýn, Maryland, Virginie, Libye, Irsko
Hlavní postava: Jack Ryan
Hlavní antagonisté: Irové
Zfilmováno: ano, jako Vysoká hra patriotů (1992)
Zajímavost: kniha byla vydána až po Honu na ponorku

Recenze

Chronologicky první kniha Ryanverse je jakýmsi Ryanovým originem. Tom Clancy se zde hodně zaměřuje nejen na samotného Jacka, ale i na další postavy a nejen, že nám je představuje, ale v některých případech je i značně vykresluje tak, že si je během chvíle dokážeme zamilovat. Zvlášť Jack Ryan a jeho čestnost, naivita a smysl pro povinnost nám přináší „obyčejného“ hrdinu, který samozřejmě není dokonalý, ale umíme se do něj vžít a okamžitě mu držíme palce. Nápad vtáhnout do příběhu královskou rodinu dodal příběhu šťávu, a to hlavně proto, že je zde vyobrazena v dobrém světle a do Jackova světa skvěle zapadá.


Špioni, teroristé, schopná a samostatná manželka hlavního hrdiny, sympatičtí policisté, agenti, důstojníci, každá jedna postava je nám představena s nějakým svým rysem, takže se o ně všechny zajímáme a jsme zvědaví, co s nimi bude. Příběh krásně kombinuje mix akce, špionáže, rodinného života hlavního hrdiny a Clancyho obvyklý popisný styl je zde značně upozaděn, takže kniha je spíše románem než výpravným eposem do hlubin námořnictva či jiných ozbrojených složek, jak tomu je u několika z Clancyho pozdějších knih. Čtenář se vyloženě zajímá o postavy, chvílemi ani nedutá a těší se, co nového další stránky přinesou.

Jediným negativem je tu český překlad, jenž by mohl některé čtenáře odradit. Některé nešikovné překlady, zvláště technických termínů, sem tam bouchnou do očí, ale přesto stojí za to si knížku přečíst a seznámit se s Jackem Ryanem a zamilovat si jeho i další postavy, s nimiž se čtenář může setkat v pozdějších knihách.

Kompletní popis děje

Jack Ryan se vydá na studijní dovolenou do Londýna a vezme sebou svou rodinu, manželku Cathy a dcerku Sally. Zatímco ty dvě tráví první den dovolené nákupy a procházkami po evropské metropoli, Ryan shání materiál pro svou knihu. Všichni se odpoledne sejdou v parku St. James's poblíž Buckinghamského paláce a ulice Mall, kde jsou svědky násilného činu. Ryan zakročí, jednoho teroristu zastřelí a druhého zneškodní, zatímco ostatní utečou. Sám je však na místě raněn. Po rychlém ošetření jeho vlastní manželkou, jež je chiruržkou, je převezen do nemocnice, kde je několik hodin operován. Jeho zranění ruky a ramene si vyžádá několik šroubů, sádru a dlouhou rekonvalescenci.

Jacka v nemocnici navštíví zástupci bezpečnostních složek, a to jak policie, tak výzvědných služeb a od nich se Ryan dozví, koho vlastně zachránil – prince a princeznu z Walesu a jejich novorozeně. Jack je z toho celý paf a nechápe, jak si mohli vyjet bez doprovodného auta a okamžitě vydedukuje, že Britům musí někde unikat informace. Od vyslýchajících, kteří jsou mu za jeho zásah vděční, se dozví, že za útokem stojí Ulsterská osvobozenecká armáda, odpadlická odnož PIRA.

Za Ryanem také do nemocnice přijdou královna Alžběta II. a princ Philip, kteří mu poděkují za záchranu jejich syna. Královna mu jako poděkování udělí titul sir, stal se komturem řádu královny Viktorie. Jack byl touto pozorností vykolejený, ale po královnině ujištění, že udělení titulu projedná premiér s americkým prezidentem a jde z amerického pohledu o čestný titul, toto poděkování přijal, zvlášť když zjistil, že se tím pádem Cathy bude moci honosit titulem lady. Tu tato novinka později nadchla. Jacka v nemocnici navštívil i princ z Walesu, do kterého se Jack trochu pustil s úmyslem navrátit mu sebevědomí poté, co princ při atentátu chránil princeznu a dítě vlastním tělem, ale nepustil se do boje s teroristy. Jack mu vysvětlil, že vzhledem k situaci nic lepšího udělat nemohl.

Mezitím se teroristé dostali domů do irského Corku a jejich vůdce Kevin O'Donnell začíná plánovat, jak dostat Seana Millera, jenž byl při akci Ryanem raněn, z vězení. Zatímco Cathy a Sally cestují po anglických hradech a zámcích, Jack tráví čas v nemocnici psaním své knihy. Také musí podat rozhovor pro televizní stanice a novináře, kteří se ho zeptají na jeho práci v CIA. Jack vše popře stejně jako později u soudu s Millerem pronese, že v CIA pouze dvakrát přednášel. To, že napsal vysoce hodnocenou zprávu Agenti a agentury a vynalezl past na kanárky je totiž utajená skutečnost. Náš raněný se v nemocnici seznámí s Danem Murraym, právním atašé (agent FBI) americké ambasády v Londýně. Velice rychle se spřátelí a proberou spolu teroristy a své teorie.

Mezitím se v USA snaží vysloužilý viceadmirál James Greer, ředitel zpravodajské divize a zástupce ředitele CIA, soudce Arthura Moorea, přesvědčit svého šéfa, že naverbovat Ryana do CIA je skvělý nápad a že on za nimi přijde sám a bude si chtít přečíst jejich materiály o Ulterské osvobozenecké armádě. Před návratem domů čeká Jacka po propuštění z nemocnice ještě večeře v Buckinghamském paláci a soud s Seanem Millerem. Při večeři se Ryan seznámí se sirem Basilem Charlestonem, ředitelem britské výzvědné služby a později večer zjistí, že Cathy je těhotná.

Soud s Millerem proběhne na základě jasných důkazů a Ryanova svědectví velice rychle a Miller je odsouzen k „ubytování na královniny náklady“ ve vězení na ostrově Wight. Jack se vrací domů s rodinou Concordem, což si proti své vůli i trochu užije, ale jeho nechuť k létání převáží. Za Ryanem po návratu přijde jeho kamarád korvetní kapitán Robby Jackson, jež mu dá tip na nákup akcií, který se Jackovi hodně vyplatí. Brzy na to, na Boží hod, je při převozu na ostrov Wight přepaden transport se Seanem Millerem, který je svými soudruhy osvobozen a všichni prchají na obnovovací výcvik do Libye.

Dan Murray nemá po rozhovorech s britskými kolegy dobré pocity, takže zavolá do USA svému kolegovi Billu Shawovi a tento agent FBI se za Jackem staví a varuje ho, i když mu nemůže sdělit žádné konkrétní důkazy. Teroristé ještě na území USA nikdy neoperovali, ale přece jen by si měl Ryan a i jeho žena dávat pozor a vše podezřelé hlásit. Ryan se na základě toho ozve admirálu Greerovi a prosí ho o možnost prostudovat materiály o bandě Seana Millera. Greer tak vyhrává sázku a s potěšením mu vyhoví.

Jack poskládá dohromady veškeré možné informace ve velice kvalitní analýzu, díky které se utvrdí v tom, že útok v USA a zvlášť na jeho rodinu není reálný. Ovšem velice záhy na to provedou O'Donnell, Miller a jejich kumpáni útok na Cathy, jež při ostřelování jejího Porsche narazí na dálnici do mostního pilíře a spolu se Sally jsou převezeny vrtulníkem na traumatologii. Útok na Ryana je zmařen díky všímavým námořním důstojníkům, jež si před branami areálu námořní akademie v Annapolisu všimnou podezřelého, z něhož se po zatčení vyklube hledaný Ir.

Cathy utrpí při nehodě mírný otřes mozku a další menší zranění, ale Sally je v kritickém stavu. Nakonec se k úlevě všech a hlavně svých rodičů z nejhoršího dostane, ale čeká ji dlouhá rekonvalescence. Aby Jack dcerku psychicky povzbudil, pořídí jí na uvítanou štěně labradora. Jack se v reakci na útok jeho ženu a dceru ozve admirálu Greerovi s tím, že se chce stát součástí vyšetřování a ten ho pozve do Langley.

V Británii mezitím tajné služby pátrají po tom, kdo vyzradil informace o nenadálém výletu prince a princezny z Walesu a převozu Seana Millera na ostrov Wight a smyčka se pomalu stahuje. Podezřelými se stávají pan Watkins a pan Cooley, do jehož starobylého knihkupectví si Watkins chodí kupovat knihy, většinou první výtisky. Jack dává na základě důkazů dohromady věrohodné teorie, zatímco mu jeho mentor Marty Cantor oponuje.

Sean Miller se vrací do USA, kde chce díky informacím od pana Watkinse naplánovat další akci, a to opět za pomoci Alexe Dobbense, amerického inženýra. Martyho Jackovi ukáže zásah Francouzů, kteří v Africe zlikvidovali tábor Action-Directe, na který Jack upozornil. Jackovi se to nelíbí a svou nechuť k zabíjení, ač špatných lidí, dává Martymu najevo.

Čas běží, Sally se pomalu zotavuje, za což může z velké části labrador Ernie. Robby Jackovi oznamuje, že se jeho zranění plně zhojilo a je schopen služby a byl převelen do Norfolku, kam s manželkou Sissy, koncertní pianistkou, koncem léta odjedou. Jack navrhne večeři na rozloučenou na poslední pátek v srpnu.

V Londýně narazí náhodou pan Cooley ve svém obchodě na štěnici, zpanikaří a upláchne ze země. Ryana čeká doma překvapení v podobě zástupce britského velvyslanectví, jenž Jackovi připomene pozvání, které dal princi z Walesu. Královský pár by rád dorazil na večeři, až dorazí za pár měsíců do USA, s čímž Ryanovi s radostí souhlasí, ovšem za podmínky, že se večeře budou moci zúčastnit Jacksonovi, jelikož Britové navrhli stejný srpnový den.

V onen horký srpnový den nahlásí policii jeden všetečný soused, že zpozoroval muže, kteří nakládají automatické zbraně. Je zalarmována místní FBI, zatímco k Ryanům přijíždí královský pár, který na místě chrání tajná služba. Večeře probíhá v dobré náladě, kterou jen trochu ruší blížící se bouře. Teroristé přijíždějí na místo v přestrojení za pracovníky elektrárny, pro niž Dobbens opravdu pracuje. Jedou opravit experimentální transformátor, který „vypadává“.

Po průniku na pozemek zaútočí na tajnou službu a většinu z agentů zastřelí. Vniknou do domu, kde zajmou Ryanovy, prince i princeznu a Sissy. Robby, vracející se z toalety, teroristy překvapí Jackovou zbraní a všem se povede utéct, sešplhat po útesu po teroristy připravených žebřících, přemoci posádku člunu a odjet po moři. Sean Miller se jim pustí po stopách, naši hrdinové ale dorazí včas do přístavu k námořní akademii, kde si ženy vystoupí a Jack, Robby a „kapitán Wales z Královského námořnictva“ se spolu s pár důstojníky pustí za Millerem.

Ryan si díky svým znalostem spojí správnou loď v přístavu s obchodníkem, jenž s teroristy spolupracoval, a Millera na lodi najdou. Ten se ale nehodlá vzdát a dojde k přestřelce. Ryan Millera dostihne a zamíří na něj. Zastaví ho seržant Breckenridge, u kterého Jack trénoval střelbu. Jack poté spěchá za Cathy, které se mezitím narodil John Patrick Ryan junior.

Diskuze /1

Derfel Cadarn

jen pro zajímavost…obdržet jako američani by Ryanovi Řád královny Viktorie mohli, ale už by nemohli užívat tituly sir a lady…to mohou jen angličani

24.9.2018 | 10:45:55
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S02E08: Strongman

cz100%
DOKONČENO


Titulky pro vás připravují: @gongis, @Maty9, @Laisobel a @Lucifrid


PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Jacka Ryana a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Třetí řada

Amazon objednal třetí řadu Jacka Ryana

Amazon objednal třetí řadu Jacka Ryana

Šéfka Amazon Studios Jennifer Salke dnes oznámila, že Jack Ryan se dočká třetí řady. S ohledem na úspěch první řady a příběh a námět té druhé nevidí důvod, proč nenatočit více epizod.

Reklama

Kdo je Jack Ryan?

Vše, co byste měli vědět o Jacku Ryanovi

Vše, co byste měli vědět o Jacku Ryanovi

Se seriálovým Jackem Ryanem se setkáme již za týden, takže nastal čas si zopakovat, co o seriálu víme a co od něj můžeme čekat.

Reklama

Momentky

Momentky

Ryanovky

Představujeme: Knižní série Ryanverse

Představujeme: Knižní série Ryanverse

Tom Clancy otevřel v roce 1984 svým Honem na ponorku čtenářům z celého světa knižní vesmír plný špionů, tajných služeb, armádních operací, politiky a hlavně nám představil jednoho úplně obyčejného analytika, který se proti své vůli často stává hrdinou.

Hlídejte si nás