Jack Ryan
91/100 - 72×

Jack Ryan(Tom Clancy's Jack Ryan)

Populární hrdina Jack Ryan se vrací zpět, avšak tentokrát v seriálové podobě. Opět budeme sledovat příběhy tohoto analytika CIA na jeho misích.

USA | 2018 | Pauza
vysílání
4 sezóny | Amazon | 45 minut
žánr
Akční, Špionážní, Thriller
hrají
John Krasinski (Jack Ryan), Wendell Pierce (Jim Greer), Abbie Cornish (Cathy Mueller)

Vše, co byste měli vědět o Jacku Ryanovi

Vše, co byste měli vědět o Jacku Ryanovi

Se seriálovým Jackem Ryanem se setkáme již za týden, takže nastal čas si zopakovat, co o seriálu víme a co od něj můžeme čekat.

11 0
25.8.2018

Co byste měli před premiérou vědět?

První zmínky o seriálovém Jacku Ryanovi se objevily již v roce 2015, ale o obsazení hlavní role jsme se dozvěděli až před dvěma lety. Jacka Ryana si zahraje John Krasinski, kterého proslavil americký Kancl. Produkce se pod křídly Amazonu ujali Michael Bay (The Last Ship, Black Sails), Carlton Cuse (Bates Motel, The Strain, Lost), Graham Roland (Fringe, The Returned) a Lindsey Springer. Hlavním scenáristou je Graham Roland. První série začne 31. 8., kdy Amazon vypustí do světa všech osm dílů a sledovat ho budou moci diváci Amazon Prime ve 200 zemích.

John Krasinski jako Jack Ryan. Foto: Amazon Prime

Jak jste mohli vidět v prvním traileru či další upoutávce, nebudeme sledovat adaptaci žádné z Clancyho knih, ale podíváme se do současnosti, kde bude Jack sledovat stopy blízkovýchodního teroristy. Druhá řada už byla schválena, natáčí se a víme, že se bude odehrávat převážně v Jižní Americe a své cesty v ní Jack zkříží s německou agentkou tajné služby s tváří Noomi Rapace.

Kdo je vlastně Jack Ryan?

Pokud knihy Toma Clancyho neznáte, tak vám postavu Jacka Ryana představíme, ovšem jen v základech, abychom vám nevyspoilerovali knihy. Jack je přímý a čestný člověk a dost často právě pro tyto znalosti vyčnívá a je označován jako naivní. Nevěří v politikaření a byrokracii, rád tráví čas se svou ženou Cathy, dětmi a přáteli, třeba při úplně obyčejném grilování.

Jackův otec byl policista v Baltimore a jeho matka zdravotní sestra, oba zahynuli při leteckém neštěstí, když bylo Jackovi 25 let. Ten vystudoval církevní školy a odpromoval na Boston College, kde získal titul v ekonomice se zaměřením na historii. Než nastoupil k námořní pěchotě do Quantica, udělal si zkoušku z účetnictví, což se mu v budoucnosti několikrát hodilo. Jackova kariéra u armády ale byla velice krátká. Během cvičení na Krétě s ním spadla helikoptéra a Jack byl vážně zraněn.

Chirurgové ho sice dali do pořádku, ale Jack trpěl několik let velkými bolestmi zad, ze kterých ho dostal až neurochirurg Johns Hopkinsovy nemocnice, mentor jeho přítelkyně Cathy. Jackova prvotní rekonvalescence po havárii byla plná léků proti bolesti, které do něj lékaři cpali tak, že Jack v budoucnu odmítal jakoukoli medikaci, která nebyla opravdu nutná.

Foto: Amazon Prime

Poté, co se Jack dostal z následků havárie, odešel od námořnictva, udělal si zkoušku z obchodu s cennými papíry a nastoupil na Wall Street k Merrill Lynch. V té době zemřeli jeho rodiče při leteckém neštěstí a to, plus jeho vlastní zážitek z havárie helikoptéry, přispělo k tomu, že Jack nesnáší létání. Svými investicemi, díky nimž si sám vydělal značné jmění, na sebe upozornil staršího viceprezidenta firmy, Joea Mullera, který mu nabídl pozici v New Yorku. Jack se při tom seznámil s Mullerovou dcerou Cathy a oba se do sebe okamžitě zamilovali. Cathy byla v té době studentkou medicíny na Johns Hopkinsově univerzitě, kde se později stala uznávanou profesorkou oční chirurgie.

Jack během čtyř let vydělal na burze přes osm milionů dolarů a poté odešel na Georgetownskou univerzitu, kde si udělal doktorát z historie. Během této doby krátce působil v think tanku Strategického centra mezinárodních studií, jež se zaměřuje na bezpečnost. Následně přijal pozici profesora historie na Námořní akademii, kde napsal dvě knihy. Na doporučení svého profesora, jezuitského kněze Tima O'Rileyho, se dostal do CIA, kde působil jako konzultant, placen byl však MITRE Corporation. Napsal zde dokument Agenti a agentury a vynalezl „past na kanárky“. Oboje se doneslo k viceadmirálu Jamesu Greerovi, zástupci ředitele CIA, jenž měl na starost zpravodajskou sekci. Ten Jackovi nabídl práci, ale on odmítl, chtěl se věnovat své lásce – historii. A v této chvíli začíná (chronologicky) první kniha s Jackem Ryanem – Vysoká hra patriotů.

Ryanverse: Knižní série o Jacku Ryanovi

O původní knižní sérii jsme psali minule a o nových knihách si povíme v dalším článku. Původní série má 11 knih a ve většině z nich je hlavní postavou Jack Ryan, ve dvou dalších je to bývalý člen Navy SEALs John Clark. Dvanáctá kniha se věnuje Jackovu synovi Jacku juniorovi a otevírá nové univerzum, které nám představuje hrozby současného světa po 11. září. Následně vyšlo dalších čtrnáct knih a vydání patnácté je v USA plánováno na listopad. Ty první nové knihy psal Clancy se spoluautory, ty další už pak po jeho smrti píší oni sami. Je na nich vidět, že je nepíše Clancy, ale některé z nich jsou i přesto solidní kousky, které fanoušky potěší, jiné značně mrhají svým potenciálem.

Některé z knih série Ryanverse. Foto: BBArt

Jack Ryan a filmy

Na motivy knih vzniklo již pět filmů, některé z nich povedené, některé méně. O filmech jsme už jednou psali, tak jen zopakujeme, že jich existuje celkem pět a čtyři z nich jsou adaptací knih, pátý si z nich vzal pouze postavy Jacka a Cathy základní premisu jejich postav, ale jinak byl scénář naprosto průměrným akčňákem, který Clancyho čtenáře nepotěšil. V těchto filmech představují Jacka Ryana různí herci, kteří si ho zahráli vždy jen jednou, výjimkou je dvojí účinkování Harrisona Forda, jenž byl také nejuvěřitelnějším Ryanem. Naopak tím nejhorším, za což mohl i scénář, byl poslední Ryan v podání Chrise Pinea.

Filmoví Ryanové: A. Baldwin, H. Ford, B. Affleck, Ch. Pine. Foto: Paramount Pictures

Napsal Tom Clancy ještě něco jiného?

Za zmínku rozhodně stojí Rudá bouře (1986, u nás 2000), jež je fikcí a jejím tématem je třetí světová válka. Proč zmiňujeme fikci? Protože Clancy nepsal jen špionážní technothrillery, ale i odborné knihy s vojenskou tematikou, např. Submarine: A Guided Tour Inside a Nuclear Warship (1993), Fighter Wing: A Guided Tour of an Air Force Combat Wing (1995), Special Forces: A Guided Tour of U.S. Army Special Forces (2001), Into the Storm – On the Ground in Iraq (with Fred Franks) (1997), ad. Clancy propůjčil své jméno také herním sériím, za vše jmenujme Rainbow Six, Splinter Cell a Ghost Recon. Možná znáte i knižní série Op-Center, Net Force a Power Plays, ty však Clancy nepsal, jen vytvořil základní premisu.

K seriálu budeme překládat titulky.

Diskuze /2

Bear84

Nuž pokial sa nemýlim, tak životopis Jacka Ryana kt. ste napísali v tomto článku vychádza s kníh Ryanverzie :-) , kt sú mimochodom výborné,pretože v seriály je úplne iný(aspoň čo sa týka životopisu). Možno by stálo zato napísať aspoň približne v čom sa líši seriálový a knižný Ryan a jeho príbeh napr.:že sa nezranil sa na Kréte ale v Afganistane, s Cathy sa len zoznamujú a nie je očná lekárka ale virologička,Greer je moslim a nie je admirál atď. Chápem že ste ho písali ešte pred začiatkom seriálu ale bolo by to teraz dobré poopraviť. Ale seriál je celkom fajn oddychovka, páči sa mi že je celá séria braná ako jeden ucelený príbeh. Som zvedavý na 2 sériu.

#2 WILLIAM_MOINSPIELD
11.9.2018 | 0:02:46
WILLIAM_MOINSPIELD

#1 Bear84: Ahoj, rozdíly mezi knihou s seriálem jsou napsány mezi zajímavostmi u jednotlivých dílů a postav.

14.9.2018 | 11:42:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S02E08: Strongman

cz100%
DOKONČENO


Titulky pro vás připravují: @gongis, @Maty9, @Laisobel a @Lucifrid


PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Jacka Ryana a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Reklama

Třetí řada

Amazon objednal třetí řadu Jacka Ryana

Amazon objednal třetí řadu Jacka Ryana

Šéfka Amazon Studios Jennifer Salke dnes oznámila, že Jack Ryan se dočká třetí řady. S ohledem na úspěch první řady a příběh a námět té druhé nevidí důvod, proč nenatočit více epizod.

Kdo je Jack Ryan?

Vše, co byste měli vědět o Jacku Ryanovi

Vše, co byste měli vědět o Jacku Ryanovi

Se seriálovým Jackem Ryanem se setkáme již za týden, takže nastal čas si zopakovat, co o seriálu víme a co od něj můžeme čekat.

Momentky

Momentky

Ryanovky

Představujeme: Knižní série Ryanverse

Představujeme: Knižní série Ryanverse

Tom Clancy otevřel v roce 1984 svým Honem na ponorku čtenářům z celého světa knižní vesmír plný špionů, tajných služeb, armádních operací, politiky a hlavně nám představil jednoho úplně obyčejného analytika, který se proti své vůli často stává hrdinou.

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama