Jonathan Strange & Mr Norrell
90/100 - 44×

Jonathan Strange & Mr Norrell

Jonathan Strange a pan Norrell jsou dva muži, kteří ovládají magii. Pana Norrella přitáhne během průmyslové revoluce do Londýna jeho služebník, který ho přesvědčí, aby pomohl bojovat ve válce s Francií. Strange se naopak magii ještě musí naučit. Jeho mentor Vinculus mu ovšem tvrdí, že jeho osudem je být tím nejlepším mágem.

VB | 2015 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
hrají
Eddie Marsan (pan Norrell), Paul Kaye (Vinculus), Enzo Cilenti (Childermass), Marc Warren (gentleman), Bertie Carvel (Jonathan Strange),


Jak být mistrovským manipulátorem v Childermassově stylu

Jak být mistrovským manipulátorem v Childermassově stylu

Seriál Jonathan Strange a Mr. Norrell, natočený podle knižní předlohy od Susany Clarkové, vypráví o snaze dvou mágů navrátit magii do Anglie raného 19. století. Pro ukrácení čekání na další díl si přečtěte rozhovor s Enzem Cilenti, hercem postavy Childermasse, Norrellova služebníka pro všechno – postavy divácky vděčnější, než se původně čekalo.


10 0
5.6.2015

Věděl jste, že máte na plátně neodolatelný magnetismus, dokonce i ve scénách, ve kterých máte jen pár vět?

Ne, to jsem nevěděl. A je to Childermass, který to má, ne já.


Je to něco, co jste si připravoval jako součást vaší postavy?

No, z čistě pragmatického hlediska musíte něco dělat, aby to bylo zajímavé. Tak trochu podvádíte: díváte se očima do jiného směru, ujišťujete se, že jsou v záběru. Nejlepší na tom ale bylo, že jsem měl po ruce knihu. Byla to moje Bible. Takže myslím, že víc než co jiného jsem prostě věděl, co mojí postavě běží hlavou a co bude jejím dalším krokem.

Childermass je geniální, právě protože pořád plánuje a něco zamýšlí – nereaguje. Je vždy pár kroků napřed. Je velmi, velmi aktivní. Opírá se o zeď, ale nezahálí, stále přemýšlí, jak se budou věci vyvíjet a je v tom obvykle dost úspěšný. A vždy je na místě, aby dění trochu popohnal a přiložil ruku tam, kde je potřeba, aby se věci vyvíjely tak, jak mají.

Diváci Childermassovu přičinlivou ruku viděli, ale v prvních třech epizodách je taková nenápadná. Co můžete divákům prozradit o tom, proč je Childermass hodný jejich pozornosti?

No moc o něm nevíme. Pořád se mluví o Králi Havranovi a my vlastně nevíme, kdo to je, jestli jsme ho už vlastně viděli nebo ne. (I když pokud jste četli knihu, tak to víte). Možná to je Childermass. Pokud si Krále Havrana představíte jako nějaké božstvo, pak je mu Childermass blíž než kdokoliv jiný kromě Vincula a to je důvod, proč si ho všímat.

Jaká byla vaše oblíbená postava, když jste četl scénář?

Childermass. A měl jsem plán B pro případ, že bych tu roli nedostal: Vincula. Je úžasný. I když bych ho nepojal tak dobře, jako Paul Keye, který se pro něj perfektně hodí. Vinculus je cool! Hlavně tím, jak je neuctivý.

Jak byste popsal vztah mezi Childermassem a Norrellem? Odpovídá Childermassovo chování jeho pozici Norrellova pomocníka?

Ne, to určitě neodpovídá, ale je tu spousta věcí, které na panu Norrellovi nejsou líbivé. Eddie Marsan mu dal skutečně lidské prokreslení, což jsem, vzhledem ke knižní předloze, úplně nečekal. Čím víc času trávím s Eddiem na scéně a hraju s ním, tím víc vnímám ten pocit ochranitelství vůči Norrellovi. Childermass je tak trochu pokřivený, má svůj smysl pro humor a nemůže si pomoct nebýt sarkastický.

Víte, Childermass je Norrellův uklízeč. Zařizuje pro Norrella úplně všechno, takže se vcelku právoplatně domnívá, že si zaslouží mít trochu své vlastní zábavy. A Childermass není někdo, kdo by uznával autoritu, jen pro autoritu samotnou.

Svým způsobem to je příběh o celebritách.

To určitě je. Samozřejmě, byl to pan Segundus, kdo napsal článek do novin o tom, jak Norrell přivedl kouzly k životu sochy v yorkském opatství. Ale Childermass mu neřekl, aby to udělal, on mu to jen navrhl. Childermass mu neřekl, aby cokoliv udělal, to dělá velmi vzácně.

Myslím, že se Segunda zeptal, jestli si myslí, že místní události budou zajímat Londýnské noviny, na což mu Segundus odpověděl, že ano. Zeptá se, jestli by o to měly zájem, Segundus řekne ano a Childermass k tomu už nic nedodá, jen se na něj kouká. A pak Segundus ustoupí a řekne – no, možná bych mohl napsat dopis…

A to je pocta autorce Susanně Clarkové, že se hned z kraje příběhu ukáže způsob, kterým Childermass dělá svou práci a vliv, který má na lidi okolo. Síla a sebevědomí, které má. I když je mu Segundus teoreticky nadřazený, on ho prostě přezírá.

Rozhovor vyšel 13. 5. na stránkách BBC a přeložil ho pro vás Sirien.

Diskuze /4

Controversy

Vie mi niekto povedať, kedy budú titulky? Ďakujem veľmi pekne.

15.6.2015 | 8:01:10
Sidheag1805

Taky bych velice byla vděčná za titulky ke čtvrtému a následně pátému dílu. Děkuji.

16.6.2015 | 22:55:21
Sidheag1805

Taky bych velice byla vděčná za titulky ke čtvrtému a následně pátému dílu. Děkuji.

16.6.2015 | 22:55:22
sirien

Budou dneska v podvečer.

Čekají na případnou korekci (ke které jsem to poslal neohlášeně, tak nevím jak bude nebo ne), pokud bude budou zkorekturované, pokud ne, budou bez korekce s chybami na můj účet.

Torak dodal všechno na čas, zpoždění padá jen a jen na mě, hrozně se za něj omlouvám (nejdřív mě odstřelily státnice… a pak všechno to co se na mě navalilo po státnicích)

Torak dodal i svojí část pro e05, já se na svojí vrhnu dneska přes den, nejpozději zítra na večer byste jí měli mít taky.

Doufám, že tím bude prokletí prolomeno a e06 už bude zase do jednoho nebo max. dvou dnů.

Ještě jednou sorry za to, vím že je blbé takhle čekat a ani nevědět jak to je…

18.6.2015 | 5:46:54
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama