Jonathan Strange & Mr Norrell
88/100 - 56×

Jonathan Strange & Mr Norrell

Jonathan Strange a pan Norrell jsou dva muži, kteří ovládají magii. Pana Norrella přitáhne během průmyslové revoluce do Londýna jeho služebník, který ho přesvědčí, aby pomohl bojovat ve válce s Francií. Strange se naopak magii ještě musí naučit. Jeho mentor Vinculus mu ovšem tvrdí, že jeho osudem je být tím nejlepším mágem.

VB | 2015 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
žánr
Drama, Fantasy, Mysteriózní
hrají
Charlotte Riley (Arabella Strangeová), Enzo Cilenti (Childermass), Marc Warren (gentleman), Bertie Carvel (Jonathan Strange), Ronan Vibert (lord Wellington), Eddie Marsan (pan Norrell), Ariyon Bakare (Stephen Black), Paul Kaye (Vinculus)

sir Walter Pole

sir Walter Pole

Politik do morku kostí. Velice ho zaměstnává válečný stav Anglie a snaha ubránit se Napoleonovým výpadům. Pan Norrell mu nabídne magickou pomoc v této záležitosti, ale sir Pole odmítá jakoukoli roli magie ve válce. Jeho názor změní až nešťastná událost dva dny před svatbou s krásnou Emmou.

Sezóny 1
2015 - 2015

Hraje Samuel West

Siru Walteru Poleovi bylo dvaačtyřicet a s lítostí musím prozradit, že byl stejně chytrý jako jeho vládní kolegové. Za svůj život se postupně pohádal se všemi významnými politiky své doby, a když se jednou s Richardem Brinsleym Sheridanem zpil pod obraz, dostal od něj lahví madeiry přes hlavu. Sheridan poté prohodil k vévodovi z Yorku: „Pole přijal mou omluvu velkomyslně, jako pravý gentleman. Naštěstí je tak šeredný, že o jednu jizvu víc či míň, na tom u něj vůbec nesejde.“

Sir Walter byl velkomyslný a často laskavý. Kdysi se před kýmsi nechal slyšet, že doufá, že jeho nepřátelé mají proč ho nenávidět a přátelé zase proč ho milovat – a myslím, že vzato kolem a kolem to v obou případech platilo. Jeho příjemné chování, laskavost a chytrost, vysoké společenské postavení, jehož se ve světě domohl – to vše mu sloužilo ke cti, o to víc, že si je uchovával tváří v tvář potížím, které by menšího člověka takřka jistě zlomily. Siru Walterovi se nedostávalo peněz. A nemyslím tím jen, že mu chyběla hotovost. Chudoba je jedna věc, dluhy sira Waltera něco úplně jiného. Neblahá situace! – a o to trpčí, že si ji sám nezavinil: on nikdy nepropadal rozmařilosti a nikdy se nechoval jako hlupák, ale byl syn jednoho nerozvážného muže a vnuk druhého. Sir Walter se do dluhů narodil. Kdyby byl z jiného těsta, nemusel se trápit. Kdyby alespoň trochu tíhl k námořnictvu, mohl se zahojit na kořistném; kdyby miloval zemědělství, mohl zvelebit své pozemky a vydělat na obilí. Ono by úplně stačilo, kdyby působil jako ministr před padesáti lety: to by mohl půjčovat peníze ze státní pokladny na dvacetiprocentní úrok a shrábnout zisk. Ale co může dělat moderní politik? – ten spíš peníze utrácí, než rozmnožuje.

Z knihy Jonathan Strange a pan Norrell

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Reklama

Filtr seriálů
Reklama