Justice League Proč by filmový střet Batmana a Supermana mohl fungovat?

Proč by filmový střet Batmana a Supermana mohl fungovat?

Proč by filmový střet Batmana a Supermana mohl fungovat?

Mezi dvěma mlýnskými kameny netopýří trilogie Christophera Nolana a konkurenční série Avengers se nový filmový projekt, ve kterém se střetnou hrdinové Superman a Batman, původně nedočkal nijak zvlášť příznivých ohlasů. To by se ale po premiéře prvního traileru mohlo konečně změnit.


13 0
18.4.2015

Když byl poprvé ohlášen filmový projekt, ve kterém se střetnou nejznámější hrdinové světa DC Comics Batman a Superman, moc filmových diváků z toho do stropu nadšením neskákalo. Veleúspěšná trilogie o temném rytíři Christophera Nolana, která sázela na syrový a realistický přístup bez žádných superhrdinů nebo superpadouchů, totiž zrovna skončila. Na nového Batmana bylo prostě ještě příliš brzy.

Navíc celý onen plánovaný film, který později dostal jméno Batman v Superman: Dawn of Justice, a který má být základem pro představení filmové verze komiksové týmovky Justice League, se v očích mnoha diváků zdál být jen předvídatelnou snahou DC Comics dohnat gigantický úspěch konkurenčního Marvelu a jejich filmů kolem týmu Avengers. V „temném a realistickém nádechu“, který tento film sliboval a jehož nástin jsme mohli vidět už v předloňském Muži z oceli, se pak zdánlivě odrážela snaha odlišit se od spíše odlehčeného tónu populárních marvelovek a zároveň ještě o trochu víc vyždímat úspěch Nolanova syrového přístupu. Je ale tento kritický pohled skutečně oprávněný?


Thumbnail Play icon

Temný přístup funguje i bez Nolana

Ze všeho nejdřív je třeba říct, že by byla docela hloupost, kdyby komiksový velikán DC Comics a s ní spojená filmová produkční společnost Warner Bros. své vlastní tahouny do boje o stříbrné plátno dříve či později neposlaly, když se myšlenka filmového světa sdíleného řadou různých superhrdinů u Marvelu tolik ujala. Má ale zároveň vážně smysl, aby byl tento svět za každou cenu syrový, temný a vážný? Ano, má.

Temnější přístup totiž v DC Comics není výhradou jenom Batmana či komiksových sérií mimo mainstreamové hrdiny. Spousta průlomových komiksů vyprávějící příběhy těch nejrůznějších superhrdinů z hlavního proudu DC se nese ve velmi ponurém duchu a ostatně celý tento komiksový svět sám o sobě dost potemněl v roce 2011, kdy se dočkal částečného mytologického restartu a modernizace v rámci projektu The New 52.

Takový argument ale samozřejmě nestačí k tomu, abychom mohli oprávněně předpokládat, že podobný přístup bude fungovat i ve filmech (konec konců s mnoha zajímavými temnými příběhy ve své době přišel i Marvel). Nejprve bychom totiž měli vědět, jakou atmosféru a jaké příběhové motivy chtějí tyto nadcházející filmy ze svých komiksových předloh těžit. A právě o tom už dnes díky čerstvě zveřejněnému prvnímu traileru máme trochu lepší představu. Jím nastavená atmosféra má totiž k samoúčelnosti opravdu daleko.

Bohové mezi námi

Přestože filmy ze světa konkurenčního Marvel Cinematic Universe pracují spíše s humorem a nadsázkou, která má k realistickému pojetí daného žánru daleko, tyto filmy si naopak překvapivě silně zakládají na realističnosti svých hlavních postav. Na myšlenkových pochodech a citovém rozpoložení normálních lidí, kteří byli obdarováni zvláštními schopnosti (a, slovy strýčka Bena, i s nimi spojenou zodpovědností). V těchto filmech sledujeme Iron Manův posttraumatický stres po bitvě o New York, odcizení a osamělost v nové době uvězněného Captaina Americy, či konflikt „doktora Jekyla a pana Hyda“, který sužuje Bruce Bannera a jeho alterego Hulka (ještě intenzivněji pak s tématem střetu smrtelníků s nadpřirozenou mocí pracuje televizní seriál Agents of S.H.I.E.L.D.).

Jak jste si ale mohli všimnout v samotném prvním traileru na Batman v Superman: Dawn of Justice, tento přístup filmoví Justice League zjevně imitovat nebudou. Jejich hlavní hrdinové totiž nejsou ani tak lidé se zvláštními schopnostmi, jako spíše přímo bohové. Nadlidské bytosti, které jsou izolovány od světa, který se snaží ochránit. Bytosti, které se své nezměrné schopnosti sice snaží využívat pro dobro lidstva, avšak které těmito schopnostmi mezi svými chráněnci zároveň vyvolávají strach (s podobným námětem má režisér Zack Snyder konec konců zkušenosti už z jeho adaptace komiksových Strážců Alana Moorea).

Toto není jen případ Supermana, ale třeba i Wonder Woman či Aquamana, kteří mají být ve filmu rovněž představeni, a mnoha dalších hrdinů. Klasické komiksy ze série Justice League si mnohokrát pohrávaly s připodobňováním mocných superhrdinů k řeckým bohům na Olympu. K bohům, před kterými se Řekové třesou, ale zároveň žijí pod jejich ochranou. Bohů, kteří dokáží být zkorumpováni a pokřiveni svou vlastní mocí.

A právě proto je tak zajímavá myšlenka střetu Batmana a Supermana, kterou nastínil tento trailer. Spousta fanoušků ví, že film Batman v Superman: Dawn of Justice bude hodně těžit z kultovního grafického románu Franka Millera Návrat temného rytíře, ve kterém se oba stárnoucí titáni střetnou. Hlavní témata této knihy jsou ale zároveň spojená především s ve své době aktuální jadernou hrozbou a nedůvěrou ve vládní orgány, kdy je Superman zmanipulovanou loutkou prezidentského úřadu, který ho poštve proti Batmanovi. V nadcházejícím filmu se proto kořenů tohoto střetu zřejmě dočkáme v trošku složitějším podání.

Batman by zde totiž měl reprezentovat to, co jsme viděli napříč samotným trailerem, tedy strach z neznámého a nedůvěru v něj. Ve filmu Muž z oceli Superman zachránil celý svět (sic při tom zdevastoval čtyři pětiny Metropolis), dosáhl toho ale tak nevídanou mocí, ze které tuhne krev v žilách. Co by se tedy stalo, kdyby se taková bytost, byť momentálně stojící na straně dobra, rozhodla tuto moc použít proti nám? Právě to je otázka, kterou by si Batman položil jako první.

Zase trochu jiný Batman

A u samotného temného rytíře ještě zůstaneme. Právě kolem něj se totiž v rámci nového filmu vznášela největší vlna kritiky. Proč by nás měl zajímat nový filmový Batman? Proč se někdo marně snaží překonat geniální Nolanovu trilogii? A proč ho sakra hraje Ben Affleck?

Otázku Bena Afflecka nechme zatím stranou. Osobně si sice myslím, že je pro tuto roli výbornou volbou, to ale na obecném názoru nic nezmění. Proč by nás tedy tato další nová filmová inkarnace Batmana měla vlastně zajímat? Protože má potenciál být inkarnací zase úplně jinou. Stejný potenciál, jaký tato postava měla i ve chvíli, kdy se jí ujal Christopher Nolan.

Je totiž něco, co jsme v průběhu všech dosavadních sedmi(!) celovečerních filmů s temným rytířem ještě neviděli: jeho interakci s jinými superhrdiny. I komiksový Batman má totiž jakoby dvě tváře: svou sólovou a ponuřejší dráhu v Gothamu, kde potírá organizovaný zločin a bojuje proti vyšinutým sériovým vrahům, a jeho společná dobrodružství s ostatními členy Justice League, se kterými brojí proti intergalaktickým hrozbám a celosvětovým katastrofám.

Mnoho komiksových fanoušků by mohlo tvrdit, že být součástí Juistice League se k Batmanovi jako postavě tak úplně nehodí. A proti takovému názoru v podstatě nemůžu nic moc namítat. Je totiž skutečně pravda, že Batmanovy bitvy s hordami mimozemských příšer po boku Wonder Woman a Supermana se v kontrastu s jeho rutinními případy opravdu zdají jakoby z úplně jiného světa. Jedna věc ale Batmanovým příběhům s Justice League zapřít nejde. Dokázaly nám totiž načrtnout úplně jinou tvář Batmana – tvář jediného smrtelníka mezi bohy.

Batman neumí létat, není rychlý jako vystřelená kulka a ta kulka se od něj ani neodrazí. Je to smrtelník. Nadměrně inteligentní, zámožný a fyzicky zdatný, ale pořád smrtelník, který získal své místo na Olympu. Batman musí neustále (sobě i ostatním) dokazovat, že si je s ostatními členy týmu rovnocenný. Zároveň je od nich ale izolován stejně, jako jsou izolováni oni od zbytku světa. Je totiž jiný.

Batman v Superman: Dawn of Justice nebude příběh Batmana. Nebudeme sledovat jeho zrození, cestu na vrchol ani žádné vysvětlování o pomstě zabitých rodičů (maximálně skrze nějaký obligátní flashback). My Batmana známe. A právě proto musíme nový svět bohů sledovat jeho očima. Ben Affleck už není žádný mladík a žádného mladíka hrát ani nebude. Proto režisér Zack Snyder také potvrdil, že i v tom se jeho film bude inspirovat Millerovým opusem, ve kterém je Batman už stárnoucím bojovníkem. Affleckův Batman je proto takovým temným rytířem, který má všechny možné příběhy, které by mohli načrtnout třeba Christopher Nolan nebo Tim Burton, už dávno za sebou. A to ho připravilo nejen o mladický elán, ale především o trpělivost a slitování.

Starý Batman už se prostě s ničím nemaže. A už vůbec ne s nějakými novými bohy.

Závěrem bych rád dodal, že tento článek si neklade za cíl vás na film Batman v Superman: Dawn of Justice za každou cenu navnadit. Jeho předchůdce Muž z oceli mě osobně spíše zklamal a k tomuto novému filmu i jeho režisérovi proto pořád cítím jisté pochybnosti. Tento článek má za úkol svým čtenářům pouze nastínit, jak originální potenciál se v tomto filmu skrývá, pokud ho jeho režisér, herci a scenáristé skutečně chytli za správný konec, a jaké klasické komiksové motivy mohou být skrz něj filmovým divákům poprvé odkryty. A proto byste tomuhle filmu skutečně měli dát alespoň šanci. Protože s tím, co by mohl dokázat, si ji rozhodně zaslouží.

FOTO: Warner Bros.

Diskuze /27

Hansss

Jojo s článkem v plném rozsahu souhlasím a opravdu doufám že to Zack nezvoře…

18.4.2015 | 19:22:02
Skinner

Tak Man of Steel ma taktiež sklamal, hlavne tie chyby v príbehu. Na tento film sa teším hlavne kvôli Batmanovi.

18.4.2015 | 19:28:00
Remi91

Mě Man of Steel bavil a to hodně. Je to skvělá alternativa k Marvelu a Snyder umí předložit megadrahý blockbuster s lehkostí, kterou mnoho režisérů postrádá. Myslím, že BvS na to má a předvede se v plné kráse. Spíše nevěřím samostatným filmům dalších členů Justice League.

webmaster
18.4.2015 | 19:41:50
Colby Sawyer

Já se tedy těším po traileru mnohem víc. Věřím že se to časem i Marvelu vyrovná.

18.4.2015 | 19:57:52
MetalAge

Mě se Man of Steel hodně líbil, spíš jsem si představoval jinačí herečku jako Lois, ale jinak fakt super. :) No a na nový film se těším též. Nesmíte být furt takový pesimisti :)

18.4.2015 | 20:27:03
HonZoRRo008_

Ten druhej obrněnej oblek Batmana je něco jako Iron-Manův Hulkbuster ? :)

#10 TheDarkKnight
18.4.2015 | 20:31:03
bubija

S článkem téměř plně souhlasím. Jen mně nepřipadá Ben jako dobrá volba dle mě je lepší režisér než herec. Doufám že se zbytečně nebudou chtít vyrovnat Nolanově verzi protože to by byla blbost..tohle musí být jiný vesmír (doslova) :) Trailer mě na film nenavnadil ale ani mě neodradil jen se mi nepáčí ta scéna jak vidíme Bruce a pak Batmanovský oblek úplně stejná byla i v Temném rytíři a prostě se mi nedaří odolat a musím srovnávat. Jinak jak píšeš že tě Muž z oceli spíše zklamal tak zrovna u tohohle filmu se mi potvrdilo že zklamání plyne z očekáváni o film jsem se nestaral a do kina šel vlastně náhodou a odcházel jsem spokojen ale s pocitem že to znova vidět nemusím. Kdybych ale na film čekal a těšil se asi bych byl zklamán..proto se radši nedívám ani na trailery na druhé Avengery i když je to sakra těžký když jich je tolik…to už by z toho šel pomalu poskládat celý film :D

#8 Hurley
18.4.2015 | 20:39:19
Hurley

#7 bubija: Podle mě je taky Affleck lepší režisér, ale mám ho rád i jako herce a jako Batman podle mě bude fungovat. Jinak já se na Muže z oceli netěšil vůbec, sehnal jsem si ho až pár měsíců po premiéře vlastně jenom z nudy. Takže očekáváním to vážně není. :)

webmaster
18.4.2015 | 20:45:50
Aprok

Mě se taky Man of Steel hodně líbil !! a na tohle sem velice zvědavej hlavně na tu bitku !! ale trošku víc se těším na Suicide Squad xD

18.4.2015 | 20:47:22
TheDarkKnight

#6 HonZoRRo008_: Ne, je to klasický oblek ze železa (lidské velikosti) a samozřejmě v něm má nespočet vychytávek. Je to inspirované Millerovým, který použil v komiksu Návrat Temného rytíře.

18.4.2015 | 20:52:07
Stanley

Pre mňa je Ben výborná voľba pre rolu Batmana. Výborný herec, nechápem, že ho tak podceňujú všetci, alebo väčšina.

18.4.2015 | 21:13:37
Dean_W1nchester

Pěkný článek, souhlasím. Potenciál veliký, nezbývá než věřit.

18.4.2015 | 21:23:16
Zip

Uz se na vse tesim, az na jednou vyjimku a to Bena. Myslim, ze Christiana Balea neprekona.

#18 Hansss
18.4.2015 | 22:43:22
rockysiburger

Pokud bude batman ve filmu brán z pozice stárnoucího válečníka který má všechny nepřátele za sebou a už je to jen netrpělivý válečník bez slitování ? nemám s tím problém. Já ho tak dokonce požaduji. THE DARK KNIGHT!! Po zaznění POVĚZ MI…KRVÁCÍŠ ? BUDEŠ!!!! v traileru je mi jasné že batman dopředu ví co má dělat!

18.4.2015 | 23:27:20
dalibor.durcak

Já si teda nejsem jistý, ale jak se vůbec může Batman postavit Supermanovi?

#16 Aprok
18.4.2015 | 23:42:41
Aprok

#15 dalibor.durcak: Že by si Batman sehnal kryptonit :)

18.4.2015 | 23:47:41
deadpool

tesim se vic na suicide squad :D jakozto vetsi fanda marvelu nez dc me tenhle film tak nebere ale taky se na nej rad podivam :) ale v roce 2016 vyjde film o antihrdinovi ktery tenhle fim strci do kapsy i s mensim rozpoctem :P

19.4.2015 | 0:00:05
Hansss

#13 Zip: jenže právě o tom se píše v článku Afflack nikoho překonávat nemusí.. Jasný hraje batmana jenže úplně jiného než Christian Bale charakterem to bude skoro úplně jiná postava.. a po herecké stránce To uvidíme ale myslím že to Flack zvládne už za sebou něco málo má

19.4.2015 | 0:38:05
Lucifrid

Budu se opakovat, ale jak jsem to vůbec nesledovala, jednak protože mě Man of Steel trochu zklamal, tak protože mi to přišlo jako blbost (já vim, blbej názor), tak se děsně těšim. Temnota DC sluší a je fajn, že se toho drží, jako Marvel humoru a každý si jde svou cestou. Má první reakce na Afflecka byl poprskaný monitor, ale já si myslim, že to půjde. Nehledě na to, že bude asi většinu dobu v kostýmu a masce. K tomu Batman neni žádnej vtipálek a nebude třeba, aby předváděl nějaké extra emoce, takže si myslim, že by to mohlo být vpoho. Abychom se ještě nedivili a před Affleckem nepadli na prdel :D

webmaster
19.4.2015 | 12:26:52
theCrey

No už se nemůžu dočkat :o)

19.4.2015 | 12:36:42
Davos

Skvělý článek, Hurley, musím se přiznat že k nadcházejícím filmům od DC jsem opravdu hodně skeptický, bojím se že to bude jeden zachmuřený ksicht za druhým a spoustu CGI ničení větších ploch ale vyzní to dutě, ale tohle mě opravdu přimělo vidět to z jiného úhlu pohledu, pohledu, který Marvel poskytnout nemůže a eventuálně bych se na to mohl i těšit. Jenom jsi ještě mohl v tomhle kontextu zmínit komiksovou sérii Injustice: Gods among us, ta by na to byla úplně jak dělaná, je mi bohužel jasné, že uplyne ještě hodně času, než se jí někdo pokusí zfilmovat, pokud vůbec někdy :D

20.4.2015 | 12:09:15
JuRas

Vysvětlí mi někdo, co (kromě scénáristů) zabrání tomu, aby Superman v první vteřině hodil Batmana na druhou stranu galaxie? Jak víme, ani Flash to s ním neměl úplně jednoduchý…

#23 Hurley #24 Zouby52
20.4.2015 | 13:37:57
Hurley

#22 JuRas: No já nevim. A co zabrání tomu, aby Superman v první vteřině hodil na druhou stranu galaxie Lexe Luthora? :)

webmaster
20.4.2015 | 18:49:09
Zouby52

#22 JuRas: Supermanova morálka

U mě osobně oznámení Batmana z Návratu temného rytíře vyvolalo rozporuplné pocity. Přiznám se, že ho znám jen z dvoudílného animáku, ale co jsem četl, tak je předloze víc než věrný. Na jednu stranu je zde Bruce, kterého jsme ve filmu ještě takto neviděli a začal jsem díky tomu věřit i Affleckovi. Na druhé straně mě ale vadí ta absence bývalého přátelství, které dělá celou bitvu natolik unikátní

#25 JuRas
21.4.2015 | 0:24:54
JuRas

#24 Zouby52: Přesně tak. Proto z toho bude ta stejná sr*čka, jako v tom animáku, kdy bude jakože prohrávat, protože se bude držet zpátky… Super…

#27 HellTsuku
21.4.2015 | 18:23:11
Xegiie

ja si pockam na film, spekulovani predem nemam moc rad:) tesim se

7.5.2015 | 16:13:30
HellTsuku

#25 JuRas: Jak to vidím, asi nevíš, že jsou to přátelé už pěkně dlouho. Nebo jenom záměrně provokuješ?

3.6.2015 | 21:20:57
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální film

Wonder Woman


Režie: Patty Jenkinsová
Scénář: Allan Heinberg
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrají: Gal Gadot, Robin Wright, David Thewlis, Chris Pine, Connie Nielsen, Elena Anaya, Lucy Davis, Dany Huston, Ewen Bremmer, Doutzen Kroes, Eleanor Matsuura, Mayling Ng, Eugene Brave Rock, Samantha Jo, Saïd Taghmaou
Stopáž: 141 minut 

Reklama

Nepřehlédněte

Co nám prozradil Comic-Con?

Co nám prozradil Comic-Con?

Kromě traileru na Justice League nabídl panel společnosti Warner Bros. i spoustu novinek o chystaných filmech vesmíru DCEU. Pojďme se na ně podívat.

Nejoblíbenější postavy

Herci

Hlídejte si nás

Batman a Superman online

Kde si můžete pustit jejich filmy online?

Batman v Superman
Filmy – Superman
Filmy – Batman