Justice League
84/100 - 38×

Justice League

Superman, Batman, Wonder Woman a další. Superhrdinská týmovka Justice League chrání svět na stránkách DC Comics už od roku 1960 a nyní přichází na filmové plátno v novém projektu, díky kterému všechny tyto superhrdiny konečně uvidíme pohromadě!

USA | 2013 | Vysílá se
žánr
Akční, Fantasy, Komiksový
hrají
Henry Cavill (Superman), Ben Affleck (Batman), Gal Gadot (Wonder Woman), Viola Davis (Amanda Wallerová), Jai Courtney (Kapitán Boomerang), Jason Momoa (Aquaman), Jeffrey Dean Morgan (Thomas Wayne), Lauren Cohan (Martha Wayne), Diane Lane (Martha Kent), Kevin Costner (Jonathan Kent), Robin Wright (Antiope), Ewen Bremner (Charlie), Connie Nielsen (Hippolyta), Danny Huston (Erich Ludendorff), Saïd Taghmaoui (Sameer)

Lex Luthor

Lex Luthor

Zločinecký génius, který zinscenuje souboj mezi netopýrem z Gothamu a synem Kryptonu.

Sezóny 3
2016 - 2021

Informace

Skutečné jméno: Alexander Joseph Luthor
Výška: 1,88 m
Váha: 95 kg
Barva očí: zelená
Barva vlasů: bez vlasů
Autor postavy: Jerry Siegel, Joe Shuster
Představitel: Jesse Eisenberg
Poprvé se objevil v: Action Comics #23 (duben 1940)

Filmy

O Lexovi

Luthor je jedním z nejbohatších lidí světa, ale svého jmění rozhodně nevyužívá pro bohulibé účely, spíše naopak. Patří mezi největší záporáky celého DC Universe a Supermanovi i celé Lize spravedlnosti působí nemalé problémy, ať už jako jednotlivec, či šéf týmu Injustice League.

Komiksy

Ve svém debutu byl Lex ukázán jako strůjce nečekané války evropských možností. Lois a Clark jeho intriky odhalili a během dalších let se s ním střetávali až příliš často. Úvodní verze Luthora se ovšem značně lišila od pozdějších inkarnací; k Supermanovi nechovala nenávist.

Šedesátá léta a příběh původu v sérii Adventure Comics se Luthor už od mládí střetává s Clarkem Kentem, tehdy ještě Superboyem a z úvodního přátelství se následně stává rivalita. Během Crisis on Infinite Earths zjišťujeme, že je více vesmírů a tím pádem i více Luthorů. Alexander Luthor ze Země 3 je jednou z hlavních postav, jež pomáhají porazit Anti-Monitora a dokonce spolupracuje se Supermany ze Země 1 i Země 2.

Po Crisis se Luthor objevil v The Man of Steel, kde se konečně představil ve své současné a nejlepší podobě – jako excentrický šílený miliardář. Během celé moderní éry, ještě před New 52, dosáhl Lex mnoha úspěchů v boji proti Lize a spolu s Jokerem stál u zrodu mocného týmu Injustice League. V kritiky ceněné sérii Superman/Batman se dokonce stal americkým prezidentem a oba dva hrdinové museli vynaložit veškeré své úsilí, aby jej zastavili.

(Lex jako americký prezident; Foto: DC Comics)

Po konci Final Crisis a začátku New 52 musíme jako nejkvalitnější četbu, v níž se Luthor vyskytuje, uvést tehdejší série Supergirl, Superboy, Superman a Action Comics. Roku 2014 se Lex na krátký čas dokonce přidal k Lize spravedlnosti, brzy z ní však byl vyloučen. V současném Rebirth nyní sledujeme Luthorův střet se Supermanem z doby před Flashpointem.

Filmy a seriály

Luthor je nejčastějším Supermanovým nepřítelem v animovaném univerzu DCAU. Představil se v adaptaci komiksu Public Enemies, kde jej mistrně nadaboval Clancy Brown, z jeho dalších výskytů zmiňme například jeho dvojí verzi v Crisis on Two Earths.

(Luthor ve filmu Public Enemies; Foto: Warner Bros. Animations)

Hranou podobu Luthora představil ve filmu poprvé Lyle Talbot už v roce 1950, postavu však pořádně proslavil až Gene Hackman, jenž ji hrál ve všech čtyřech epizodách Reeveova Supermana. Roku 2006 Lexe ztvárnil Kevin Spacey a jeho pojetí se moc podobalo Hackmanovi.

(Gene Hackman jako Luthor; Foto: Warner Bros.)

Lex se představil v celé řadě animovaných seriálů, přičemž nejdéle působil v Superman: The Animated Series a Justice League. Několikrát si zahostoval i v jiných projektech, z nichž vypíchněme hlavně The Batman.

Luthor se rovněž objevil v kryptonském spin-offu Superboy, kde jej ztvárnili herci Scott James Wells a Sherman Howard. John Shea si zločineckého génia střihl po boku Deana CainaLois & Clark: The New Adventures of Superman a Michael Rosenbaum mistrně zahrál jeho mladší verzi v prequelu Smallville. Naposledy se mihl ve flashbacku v seriálu Supergirl.

(Michael Rosenbaum jako Luthor v seriálu Smallville; Foto: CW)

Videohry

Luthor je hlavním padouchem ve hře Lego Batman 2 a patří mezi důležité postavy i v dalším pokračování. Jako hratelná postava se vyskytuje i v Mortal Kombat vs. DC Universe a obou dílech Injustice.

(Lex ve hře Injustice: Gods Among Us; Foto: Netherrealm)

DC Extended Universe

Luthor v podání Jesseho Eisenberga je hlavní zápornou postavou filmu Batman v Superman, kde zinscenuje boj Batmana s Mužem z oceli, z něhož hodlá profitovat. Zároveň vypustí na Metropolis zrůdného Doomsdaye a pozve na Zemi hordy Apokolipsu. V závěru filmu Justice League zakládá Lex spolu s Deathstrokem Injustice League.

(Luthor v podání Jesseho Eisenberga; Foto: Warner Bros.)

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Kothy

Super zaporak :)

16.11.2017 | 17:26:30

Aktuální film

Flash

Režie: Andrés Muschietti
Scénář: Christina Hodson
Hudba: Benjamin Wallfisch
Hrají: Ezra Miller (Flash), Ben Affleck (Batman), Michael Keaton (Batman), Sasha Calle (Supergirl), Ron Livingston (Henry Allen), Maribel Verdú (Nora Allen), Kiersey Clemons (Iris West), Michael Shannon (generál Zod), Antje Traue (Faora-Ul)

Stopáž: 144 minut

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Herci

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama