Krypton Recenze první řady seriálu Krypton

Recenze první řady seriálu Krypton

Recenze první řady seriálu Krypton

Máme za sebou první řadu seriálu Krypton, která po deseti epizodách dospěla ke svému konci. Druhá řada nás čeká až v roce 2019, tak si pojďme shrnout to nejdůležitější na první sezóně. Vyplatilo se seriál sledovat, nebo šlo ze strany tvůrců o přešlap?

12 0
31.5.2018

Seriál Krypton měl již při svém vzniku hned několik potíží, protože původně se plánovalo, že show bude součástí filmového DC světa. Nakonec to tak nedopadlo (a my se můžeme sami sebe ptát, zda je to dobře pro filmový svět či naopak pro samotný seriál), a tak tvůrci začali vymýšlet, jak seriál více propojit s postavami, které znají i ostatní diváci.

Seriál se tedy začal předělávat, rozhodlo se o tom, že bude upravena značná část příběhu a bude se cestovat časem. Dá se říci, že to zůstalo hlavním tématem show od začátku od konce. Mohlo to vzbuzovat obavy o výsledek, ten je ale překvapivě velice dobrý. Tvůrci si pohrávají s faktem, že Krypton jednoho dne bude zničen, což všichni fanoušci dobře vědí, a tak tvůrci pouze rozvádějí a doplňují, co vše k tomu vedlo.


(Val-El byl příjemným zpestřením seriálu. Foto: Syfy)

Hlavní záporák Brainiac je dostatečně zajímavý, přesto si ho v deseti dílech moc neužijeme, pořádný prostor dostane až v samotném závěru. Naštěstí Blake Ritson, který ho hrál, mohl ztvárnit i Jeho Eminenci, takže jsme si tohoto charismatického herce užili alespoň takto. Se zbytkem obsazení je to už trochu složitější.

Cameron Cuffe v roli Seg-Ela exceloval v prvních pár epizodách, kdy jsem si ho oblíbil a táhl seriál nahoru. V dalších dílech byla postava už ale trochu v pozadí, udělala pár nesmyslných rozhodnutí a mé sympatie k ní šly dolů. Naopak přesně opačný efekt lze zaznamenat u Nyssy-Vex, která prošla doposud asi největším vývojem. Z namyšlené a sebestředné ženy se stala ochotná a pečující nastávající matka.

Seriálu také dost pomohl Colin Salmon v roli generála Dru-Zoda. Když se fanoušci poprali s faktem, že Zod je v tomto seriálu černoch a ne běloch, mohli si již naplno užívat generálových zajímavých machinací, kdy manipuloval s nejednou postavou. O poznání horší to bylo s jeho předky. Jayna-Zod a Lyta-Zod už nejsou tak povedené postavy a někdy mě právě tyto ženy zvedaly svým chováním a jednáním ze židle.

(Maska Brainiaca byla povedená. Foto: Syfy)

Černým Petrem celého seriálu mohl být rozhodně Adam Strange v podání nadaného Shauna Sipose, ale podobně jako u Seg-Ela, i on dostane prostor převážně na začátku a v posledních pár dílech je de facto zapomenut. Postavy Kema a Dev-Ema byly naprosto zbytečné, nijak ději nepomohly, ale ani neuškodily. Bez nich by to ovšem v pohodě šlo.

Seriál nemá výrazně slabší epizodu, dokázal si udržet stálou úroveň. Děj se postupně vyvíjí a vše přijde na scénu ve správný čas. Seriálu také prospívá menší délka. Deset epizod je tak akorát, upřímně si nedokážu představit, že bych tuto dějovou linku sledoval dvaadvacet epizod. Výhoda je také ta, že při deseti epizodách tvůrci neměli čas na výplňové epizody.

Vizuál seriálu se povedl především v prvních dvou epizodách, kdy jsem byl uchvácen. Posléze těchto scén razantně ubylo a seriál se odehrával v potemnělých kulisách, až finále opět nabídlo nějaký větší pohled na Kandor. Na druhou stranu se u stanice Syfy není čemu divit. I tak předvedla dobrý výkon na své značně omezené poměry a hlavně finance.

Seriál je příjemným překvapením, který jako celek funguje. Deset epizod uteče jako voda a lze se královsky bavit. Vizuální stránka není špatná, ale na druhou stranu ničím neoslní. Postavy jsou zajímavé, ale děj táhnou kupředu především ty vedlejší. Show je odpočinkovým seriálem a nabízí jistou alternativu pro ty, které nebaví sledovat komiksové seriály na stanici CW.

Hodnocení: 70%

Diskuze /10

johnsmith182

Vynikající seriál plný překvapivých zvratů, pro lidi co to čtou je asi už pozdě, protože se spoilerama to nikdy u ničeho není takový zážitek (Nečtěte spoilery, škodíte sami sobě, nikdy si to tak nevychutnáte, když víte, který herec nebo postava se objeví). Finále bylo naprosto famózní. Navíc kdo se trochu vyzná v komiksech a filmech, tak těch easter eggs tam bylo mraky. Je dobře, že bude druhá série, navíc tvůrci můžou použít díky příběhu prakticky kohokoli z DC Universe, tak věřím v nějaká překvapení, jako v první sérii. 10 dílů je akorát, když se vypráví příběh, Netflix by si měl vzít ponaučení se svejma marvelovkama.

31.5.2018 | 19:05:04
Son-Goku

Zaujímavé bolo to, že keď Seg zmizol do zony prízrakov tak nezmizol aj Zod spolu s ním nakoľko ak by naozaj bol jeho otec tak by sa po Segovom zmiznutí mal vypariť aj on ale to sa nestalo

31.5.2018 | 20:00:20
Apolonsk

No mozno ze uz bola v tom Zodova mati :) Lebo hovorili ze Zodov otec umrel pri utoku na mesto…

#4 Son-Goku
31.5.2018 | 22:57:58
Son-Goku

#3 Apolonsk: To sa mi moc nezdá nakoľko tvrdia, že sa bez toho kodexu nemôžu reprodukovať

#8 majkl44
1.6.2018 | 15:52:00
Pučálkovic Amina

Koukal jsem na to defakto jen kvůli Wallis Day…neskutečná kost :)

1.6.2018 | 18:25:12
RagnarokCzD

Za mě jedno z nejlepších sci-fi sezony.

1.6.2018 | 19:20:49
Holldir

Já nechápu pár věcí…normálně pokud vím má Kal El tátu jménem Jor El a strýce Zor El. Ale tady je to očividně jinak. Seg El udělá černý dítě s černoškou. Oukej beru. Ale v této časové ose bylo prohlášeno, že Seg El zemřel. Vzhledem k tomu, že so řekl Zod který to měl od své matky tak lze soudit, že se již později nesetkali. A tady vyvstává otázka. Jak Seg El udělal další dítě (Otec Kal Ela) aniž by se o jeho existenci dověděla Lytta? Vždyť ani Zod nevěděl, že Seg přežil. Musel by vědět co se s ním stalo pokud by Seg Stihl ještě udělat další dítě. Logicky musel v původní linii přežít jinak by to znamenalo, že superman je syn Zoda a je černej…jako pardón, ale černej superman to už je na mě příliš. Tak by mě zajímalo jak a zda vůbec tvůrci vysvětlí jak v prvotní časové linii Seg přežil a jak to, že o něm nikdo nevěděl. Koneckonců poslali Kal Ela pryč tak tam nějaký El musel být…

8.6.2018 | 0:56:58
majkl44

#4 Son-Goku: Když Zod nezmizel po Segovo oběti, taky mě napadlo, že je Lyta už těhotná. Ale pravdou také je, že bez kodexu se po několika staletích narodil přirozenou cestou až Kal-El. Sice se dějová linie změnila, ale to až potom případném oplodnění. Ještě by šlo tvrdit, že Lyta schválně zatajila Zodovi otce, protože se s ním třeba nějak nepohodla a on si našel jinou ženu, s kterou měl Jor-Ela a Zor-Ela.

8.6.2018 | 7:59:53
antty

A není možné, že Seg Jorovu a Zorovu matku pozná až v zóně přízraků? Když ho to vcuclo, tak se Supermanův plášť obnovil, teprve po té zčernal, když se do časové osy promítla Zodova politika. Možná pak najde způsob, jak ji vrátit na Krypton, ale sám se nevrátí. Případně by se mohla Nyssa distancovat od svého rodu a obnovit rod Elů, ale to mi k ní nesedí.

Kev a Dev-Em byli v první sérii možná jen proto, že pro ně tvůrci plánují nějaký příběh v sérii druhé, ale chtěli, aby tu byli už od začátku.

webmaster
8.6.2018 | 15:12:39
antty

A ještě mi přišlo, že ten záběr na Zodem podrobenou Zemi je pořád uvnitř Brainiacovi lodě, takže seriál s ním určitě neskončil.

webmaster
8.6.2018 | 15:14:06
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S02E09: Blood Moon

cz100%
DOKONČENO

Novinky

Seriál skutečně zametl s jednou hlavní postavou, ta je nadobro pryč

Seriál skutečně zametl s jednou hlavní postavou, ta je nadobro pryč

Dělat prequel o planetě a postavách, u kterých víme jejich osud dopředu, je vždy složité. A tak tvůrci změnili chod událostí a nacházíme se v alternativní realitě, takže mohou kdykoliv zabít kohokoliv. A to se nyní stalo. A možná právě proto je smrt jedné postavy tak nečekaná.

Reklama

Aktualizace postav

V průběhu vysílání druhé řady seriálu Krypton budeme průběžně vytvářet a aktualizovat profily nových postav:

Reklama

Zajímavosti

Seriál se opět vytasil s jedním zvratem, který asi jen tak někdo nečekal

Seriál se opět vytasil s jedním zvratem, který asi jen tak někdo nečekal

Seriál Krypton se každý týden blýskne s novou epizodou a vždy se dozvíme něco nového, co nás naprosto šokuje. Jiný nebyl ani díl Zods and Monsters, který se kromě prozkoumání minulosti Doomsdaye zaměřil i na jedno slavné odhalení, které asi nikdo z nás nečekal.

Nejlepší postavy

Galerie

Galerie

Narozeniny herců