Lost Girl (Dívka odjinud) Rozhovor s Emily Andras

Rozhovor s Emily Andras

Rozhovor s Emily Andras

Emily byla tak hodná a poskytla velice zajímavý rozhovor americkým fanynkám, ve kterém se dovíme, kolik sérií seriálu se plánuje, s čím se museli scénáristé potýkat a jak vypadal průběh natáčení čtvrté série.

Emily Andras a Jay Firestone (výkonný producent)


0 0
28.12.2013

Jak jste se dostala k Lost Girl? Co vás zaujalo na tomto projektu?

Michelle Lovretta pro mě byla skvělou učitelkou a já jsem věděla, že pracuje na projektu s Jay Firestonem, který je známý pro pořady s opravdu silným ženským hereckým obsazením. Lovretta mi dala šanci, protože jsem tento žánr dříve nedělala, a tak jsem se k show přidala v první sezóně. Ona se přestěhovala do jiného odvětví a já měla to štěstí, že jsem zdědila tuto neuvěřitelnou show.


Protože jste zmínila důležitost silných hlavních ženských rolí, což Vás na Lost Girl zaujalo, považujete se za feministickou spisovatelku?

Ano, 100%. Ale je to složité. Myslím, že to, jak se definujete a dělání toho, co vás činí šťastnými a dodává vám pocit moci, vás může dělat feministkou. Mám zájem o všechny věci, které dělají ženy silnými, stejně jako o věci, které je činí zranitelnými. Nikdy jsem vlastně nepsala pro show, která by byla bez silné ženské hrdinky. Jsem ráda, že v Lost Girl máme tolik silných ženských postav.

Stephanie se opravdu líbí, že všechny ženské postavy v Lost Girl jsou odlišné. Nejsou to jen předvídatelné kopie verzí „silných žen.“ (Které jsou běžně prezentovány v médiích.)

Myslím, že je důležité, že postavy jsou odlišné. Bo je velmi sexuálně sebejistá, zatímco Kenzi méně. Bo má velmi přísný morální kompas, zatímco Kenzi je více ochotná překročit tyto hranice. Morriganová je urputný vůdce, ale myslím, že je těžké být vůdčí ženou. Jste pak často nazývána „mrchou.“ Lauren je nepředvídatelně silná, chytrá a hodná, ale není postavou, která vás bude po celou dobu rozesmívat. Tamsin je velmi konfliktní a má komplikovanou minulost.

Na Twitteru jste s fanoušky velmi komunikativní. Je to vědomé rozhodnutí?

Jsem překvapena, jak moc jsem si Twitter zamilovala. Nejsem největší fanoušek sociálních sítí, protože si myslím, že je opravdu snadné zůstat v anonymitě a říkat věci, které byste osobně neřekli. Ale mám pocit, že máme pevné pouto s fanoušky Lost Girl, a mám pocit, že jsem některé fanoušky poznala osobně. Jsem velmi ohromena rozmanitostí. Kdysi byste v televizi sledovala show, kterou jste napsala před několika měsíci, a nedostala byste na ni žádnou odezvu. Je tu něco opravdu milého na sociálních sítích, co změnilo náš pohled na televizi. Cítím, že být součástí komunity na Twitteru zlepšuje sledování seriálu. Každý showrunner je jiný, a ne každý se musí dělat tak přístupným. Musíte si trochu chránit svůj nadhled, tudíž předpokládám, že jsem v tomto výjimkou. Jsou chvíle, kdy musím být tou zlou, ale opravdu to zbožňuji.

Jak rozdělujete úkoly v místnosti scénáristů? Jak moc spolupracujete?

Jsem velmi kooperativní. Opravdu jsem začala věřit svým scénáristům, ale někdo musí „kormidlovat loď,“ abych tak řekla. Na začátku série si sedneme a řekneme, „OK, je to devátá série. Co se děje s Dr. Lauren Lewisovou? Čeká trojčata a Tamsin je otcem. Poutník se ukázala být Sigourney Weaver, kdo by si to pomyslel?“ Ne, opravdu. Ptáme se sami sebe: „Co se stane v letošním sérii? Jaká jsou témata, kterými chceme aby si Bo touto sérií prošla?“ Vzhledem k tomu, že fanoušci se vžili do postav a světa fae, my tak můžeme udělat příběh více komplikovaným a serializovaným. Mimochodem, Showcase je opravdu skvělý. Velmi podporují příběhy, které chceme vyprávět.

Společně projdeme epizodu scénu po scéně, ale když přijde na psaní scénáře, tak se naučíte znát své spisovatele stejným způsobem, jakým znáte své herce, a rozdělíte tak úkoly podle jejich sil. Show je velmi složitá, takže mám pocit, že všichni naši spisovatelé mají v tomto bodě opravdu skvělé dovednosti. Pro každý scénář máme asi deset návrhů, jedná se o šesti týdenní proces od začátku psaní do doby než se epizoda objeví na obrazovce.

Kolik času trávíte na place? Je tu scéna, kterou jste napsala a která vyšla úplně jinak a nebo lépe než jste si představovala?

Pořád. Myslím, že naši herci jsou úžasní. V podstatě pokaždé, když je Ksenia Solo na place, říkám? „Přineste kapesníčky!“ Být showrunner je opravdu práce na plný úvazek. Mou prioritou jsou scénáře, ale jsem zodpovědná i za chod celé show. Musím rozhodovat o obsazení, kostýmech, speciálních efektech, lokacích atd. Po celý den mám schůzky, trávím čas na place a domů si beru domácí úkoly, takže prakticky skoro nikoho po dobu šesti měsíců nevidím. Je těžké být na place po celou dobu. Snažím se řešit věci, které jsou opravdu důležité, ale scénárista epizody je vždy na place v případě, že je potřeba něco vylepšit. Bylo tu tolik scén, které jsem viděla na place, a byla jsem unešená. Jednou z nich je právě tango v „In memoriam “.

Kris a KC pracovali na tomto tanci tak tvrdě. Měli jsme připravené taneční doubléry, ale nepoužili jsme je. Jsme kanadská show, a proto nemáme tak velký rozpočet, takže se někdy ty velké scény těžko provádí, ale viděla jsem to zapálení, které do toho dali. V této sérii jsou některé úžasné scény mezi Annou a Kseniou, které mě totálně dostaly. Mohou tu být i nějaké Anna/Zoie scény, které byly dost dobré. Mám pocit, že jsou všichni v tomto roce lepší.

Máte seriálovou bibli?

Máme, ale jsme laxní v její aktualizaci, protože máme malé oddělení. Michelle Lovretta vytvořila seriálovou bibli, která měla několik užitečných dokumentů. Máme jednu, která nám slouží jako historická časová osa toho, co si myslíme, že se kdy stalo, protože máme fae, kteří žili tisíce let. Máme seznam mytologických bytostí a jména, která jsme použila, ale Bible už není tak aktuální. Někdy máte chuť porušit pravidla. Logika je sice důležitá, ale někdy je právě nepřítelem příběhu. Slavná věta od jednoho produkčního stanice zněla: „No, marťan by tohle nikdy neřekl.“ Kdo ví, co by marťan řekl a neřekl, že? Ano, musíme sledovat některé z nich, ale musíme být schopni občas a v rozumných mezích si ty pravidla přizpůsobit.

Máte naplánováno, jak seriál skončí, nebo kolik sérií byste chtěla, aby seriál měl?

Ano, ale kdo ví, jestli budu u seriálu až do konce. V kuchyni máme mnoho kuchařů. Jsem si jistá, že Jay Firestone má nějakou představu, Showcase bude mít svou a já mám svou. Jsou tu některé věci, které si myslím, že jsou předem dané. Původ Bo se ozve tak či onak. Ráda bych udělala Lost Girl film. To je moje tajemství, pokud bychom měli dostatečný zájem od diváků. Mám představu o konci, ale výhoda práce showrunnera a spisovatele v sobě skýtá to, že vidíte, jak se seriál vyvíjí způsobem, který byste nečekali. Musíte tomu být otevření.

Věříte v to, že mohou být postavy šťastné? Myslíte, že je příběh stále zajímavým, když jsou postavy šťastné, nebo tím příběh končí?

To je dobrá otázka. Většina romantických komedií končí šťastně až do smrti, a ne: „Dítě dostalo průjem a máme tolik účtů k placení!“ Chci, aby byli šťastné, protože je mám ráda, ale televize je drama. Tak jako byste chtěli vidět Dysona a Bo sedět na gauči a držet se za ruce na věky, to je pro mě nudný seriál. Jedná se o složitý svět s vysokými sázkami a dobrem a zlem. Ráda bych, aby Bo vyřešila svoje problémy. A aby byla schopna uskutečnit to, co zastává: žít jako Fae, který brání lidi a nemusí si vybrat stranu. To je pro mě důležitější než štěstí. To, že se stane tím, kým chce být.

Kenzi musela v díle “Table for Fae” slíbit Morriganové, aby zůstala daleko od Natea. Mají scénáristé tuto laskavost ještě v záloze?

Ano.

Stále se snažíte rozhodnout, co s tím budete dělat, nebo jste to již vyřešili?

Bez komentáře. Máme vynikající seznam nevyřešených otázek. Stejně jako Morriganová, která čeká na vybrání své laskavosti, když je to pro ni nejvíce výhodné. Máme spoustu příběhů, u kterých čekáme na správný čas. Je spousta otázek, ke kterým se do budoucna vrátíme. Myslím, že některé z nich jsou méně důležité než ostatní, ale jsou tu některé obrovské. Některé z nich zodpovíme v letošní sérii.

Je tu nezodpovězená otázka z minulé série, kterou jste nadšeni zodpovědět?

Mezi velké patří: „Kdo je Poutník?“, „Proč se Bo přidala k Temným?“ Myslím, že tu není žádná jiná, o které mohu opravdu mluvit.

V „Dead Lucky“ se setkáváme s Mayerem, tato postava byla, ale původně v původním pilotním dílu („Vexed“) takže existoval již dříve než jste napsala scénář. Měli jste možnost vytvořit jeho historii a to proč dluží Bo laskavost nebo to již bylo jasné od pilotního dílu?

Začali jsme s „Vexed“, který není původním pilotem, televize chtěla typičtější epizodu pro premiéru. Takže jsme museli tento problém na začátku první série ujasnit a věděli jsme, že to musíme udělat v mé epizodě „Dead Lucky.“ Mám tu postavu ráda. Byla to jedna z různorodých postav. Ráda bych ho uvítala zpátky. A taky se mi líbí Cassie, orákulum. Ta by se mohla objevit ve čtvrté sérii.

„Original Skin“ je fanouškovsky velmi oblíbená epizoda. Jaký je to pocit napsat nejvíce žádanou epizodu vůbec?

Je to úžasné. Když jsem tu epizodu psala, byla jsem tři týdny po porodu, takže jsem očividně byla na drogách, když jsem si myslela: „Tohle bude tak snadné!“ Mohlo to vyjít opravdu špatně, ale Jay Firestone měl ve mně naprostou důvěru a herci to zvládli bravurně. Byl to opravdu milostný dopis fanouškům, protože bez jejich vášně bychom tu epizodu nemohli udělat. Jsem velmi ráda, že ji fanoušci milují. A díky reakcím na tuto epizodu se nyní snažíme udělat jednu velkolepou komediální epizodu každý rok. Alespoň se o to vždy snažíme. V tomhle ohledu jsem velký sobec.

Koho byste ráda viděla hrát Lauren, kdyby nebyla zaseklá v limbu v „Original Skin“?

Takže se mě ptáte na to: „Proč tolik nenávidíš mojí holčičku Lauren? Je to krásná princezna, anděl a měla by být v každé scéně. Jak se opovažuješ ji dát do limbu?“ Dělám si srandu. Kdo jiný by mohl hrát Lauren než Zoie? Jak moc by bylo šílené prohodit Bo a Lauren? V případě, že by nastala sexuální scéna by to bylo všelijak komplikované. Nevím, kdo by byl nahoře, co by se dělo. Na to na světě neexistuje dost velká jmenovka.

Bylo by zábavné vidět Bo být tak inteligentní a mít tak komplikované myšlení jako má Lauren, a myslím, že Lauren by slušela kožená bunda a role drsňačky.

Takže jste napsala, “ArachnoFaebia,” “Caged Fae,” “Those Who Wander,” a “In Memoriam.” V první epizodě se Kenzi líbá s Lauren, v druhé líbá Bo, ve třetí líbá Halea a ve čtvrté Dysona. Máte snad nějakou sázku kolika členům hereckého obsazení strčí jazyk do krku? //(pozn. Fráze make-out vylepšena :) ) //

Za tenhle příběh mě Ksenia zabije, ale stejně ho řeknu. Když dostala scénář k “In Memoriam” řekla: „Ó můj bože, budu líbat Krise,“ ale pak jí najednou svitlo a řekla: „Ó můj bože, jsem skrytou „cuchtou“ tohoto seriálu. Políbila jsem více lidí než Bo.“ Opravdu Kenzi miluji, tato postava je pro mě vstupní branou do tohoto světa a Ksenia má chemii s každým. Nevím, jestli jsem to udělala úmyslně, ale ráda spojuji lidi, které běžně na obrazovce spolu dohromady nevidíme. A spoustu takových spojení, ze kterých jsem v této sérii nadšená, uvidíte sami.

Jak zábavné / náročné bylo začínat čtvrtou sérii bez Bo?

Bylo to určitě výzva. Nejde si přát úžasnější vůdčí postavu než je Anna Silk. Je skutečně nefalšovanou dobrou osobou, která se o každého stará. Měli jsme dar v tom, že jsme věděli, že Bo se bude unesena na konci série dřív než jsme věděli, že je Anna těhotná, takže to byla dobrá shoda okolností.

Nebylo to tak těžké. Byla to zábavná výzva. Ale jedna věc, které jsem si při sledování prvních dílů všimla, je, že vám Anna na obrazovce opravdu chybí. Myslím, že je snadné brát její vůdcovství za samozřejmost, ale když je Bo je pryč, uvědomíte si její vřelou přítomnost, kterou vnáší do skupiny a spojuje všechny postavy. Vím, že Ksenia udělala neuvěřitelnou práci, ale jsem opravdu šťastná, že je Bo zpátky.

Rozhodli jste se docela brzy, udělat Kenzi ústřední postavou prvního dílu?

Jo, myslím, že ano. Myslím, že opravdu byla jedinou možností. Mohli jsme zvolit Lauren, ale ta byla izolována od zbytku skupiny a bylo důležité využít co nejvíce postav. Ksenia je velmi šikovná. Pracuje velmi tvrdě a je velmi zábavná, takže jsme věděli, že zvládne zvednout vhozenou rukavici.

Lost Girl má v této sérii některé opravdu skvělé hosty. George Takei byl příjemně strašidelný, a Mia Kirshner byla velmi vtipná. (Doufáme, že ji ještě uvidíme.) A pak je tu Ali Liebert, kterou Kris a Stephanie naprosto milují. Takže se musíme zeptat, můžeme si Ali Liebert nechat? Můžeme? Prosíííím?

Jako mazlíčka? Chcete, abych osobně doručila Ali Liebert? Můžu si promluvit s jejím agentem. Ale je to zvláštní vánoční dárek. Ale dostat jí přes hranice bude opravdu vražedné. Ona je vážně skvělá a myslím, že je tak příjemná. Nemůžu říct, jestli si ji můžeme nechat nebo ne. Řeknu to takhle: Opravdu tuto herečku máme rádi.

Kdo přišel s konceptem mytí auta? Jsou nějaké dobré „behind-the-scenes“ střípky z natáčení téhle scény?

Málokdy tohle dělám, protože máme neuvěřitelný tým, ale akorát jsem shlédla Bad Teacher a řekla jsem si: „Musíme udělat mycí scénu.“ Behind -the-scenes střípky? Auto bylo velmi špinavé a potřebovalo důkladně vydrhnout. Zoie Palmer byla velmi rozžhavená a zmrzlina roztála.

Anna je vždy na začátku natáčení něčeho takového váhavá. Váhala: „Zvládnu to zahrát?“ A pak se padesát pickupů vybouralo, protože je čištění auta rozptýlilo a já na to: „Jo, určitě to zvládneš.“ Na začátku Anna vesele čistí auto, „Laura Ingalls – stylem,“ a já na to: „Musíš být víc sexy! Vylez na čelní sklo!“

Musím Showcase pochválit, protože tahle část epizody se jim natolik líbila, že řekli: „Musíme kus téhle scény uvolnit jako promo.“ A získalo si to velikou odezvu.

Jaké jsou vyhlídky pro pátou sérii? Už máte nějaký nápad?

Jen sledujte, fanoušci. Komunikujte na sociálních sítích. Showcase je velmi podporující a tuto show milují. Je to pro ně hit a má tak obrovský zájem médií, což je dobře. Nebojte se říct, co chcete, ale radila bych povzbudit Showcase, aby udělalo více epizod, pokud chcete pátou sérii. Ale vyhlídky vypadají dobře.

Musíme se zeptat na milostný trojúhelník. Když byl Kris Holden – Ried tázán na Dragon * Conu řekl, že by navrhoval pro spisovatele, spíše udělat něco jiného, než to že si musí Bo zvolit mezi Dysonem nebo Lauren, a jsou tací fanoušci, kteří jsou pro Tým oba. Zváží scénáristé možnost Týmu oba?

Možná. Zvažujeme všechny možnosti a fandom je tak rozdělený, a nejsem si jistá, že budeme moci udělat všem radost. Chápu, že by lidé mohli už být trochu unaveni z milostného trojúhelníku. Tým oba? No, trochu jsme prozkoumali nemonogamii ve třetí sérii s Bo a Lauren. Ale myslím, že bylo pro Lauren důležité říci: „Nemyslím si, že to dokážu.“

To by jistě bylo průlomové, ale jsme pro malé krůčky. Myslím, že nejdůležitější věc, kterou jsme udělali, je snaha neškatulkovat. Vztah Bo a Lauren byl o vztahu, nikoliv nutně o vztahu mezi dvěma ženami. Stejně jako vztah Bo a Dysona – jejich problémy nejsou v tom, že má Dyson penis. Je tu spousta možností, kam bychom to mohli zavést, ale to záleží na počtu sérií a jak se bude příběh vyvíjet.

Už jsme slyšeli naposledy ohledně Dawningu (Úsvitu)? Protože vím, že fanoušci mají ještě nějaké otázky ohledně toho, proč Bo absolvovala její Dawning tak brzy.

To vám opravdu nemohu říci. Je zajímavé, že o tom panují ještě nějaké otázky. Myslím, že to, co se stalo s Bo na konci druhé série, jak všichni fascinovaně bojovali s Garudou, něco se v Bo urychlilo. To bylo samozřejmě naším záměrem. Takže na to nemůžu odpovědět, je mi líto. Do toho Dawning! Tým Dawning? Nikdo není v Teamu Dawning. Alespoň jsem neviděla tolik Týmových Dawning triček.

Stephanie oceňuje, že sexuální scény v Lost Girl nejsou jen pro dráždivost. Téměř vždy se něco odkryje o postavách, o jejich vztahu nebo je scéna důležitá pro příběh. Mají scénáristé seznam nebo proces rozhodování o tom, kdy je vhodné zahrnout sexuální scény?

Chceme, aby byl sex vzrušující a zábavný, když má být. Líbí se mi, když je Bo jako: „Zlato, tohle potřebuju,“ a opravdu se snažíme tasit své zbraně, jak je to možné, pokud jde o její potřeby, které jí drží při životě. Snažíme se, aby to bylo součástí příběhu. Mají určitý význam, stejně jako v reálném životě.

Děkuji, snažíme se, aby to bylo součástí příběhu, a snažíme se naznačit, jaký druhy sexuální scény to je. Je to něžná sexuální scéna mezi Bo a Lauren nebo je to sexuální scéna jako je ta v „Turn to Stone“, kde je Bo naštvaná? Nádech sexuálních scén je také důležitý pro příběh, ale opravdu se snažíme to udělat vtipnější. Myslím, že je to důležitá součást série.

Měla ta fráze „Je čas“ z „Caged Fae“ znamenat, že je v příběhu čas pro vztah Bo a Lauren a také čas pro TV vyprávět příběh jako je tento?

To je opravdu pěkné. Neměla jsem tento význam v úmyslu, ale myslím, že je to krásný výklad. Opravdu to znamenalo: „Je čas pro nás.“ Ta řeč byla vlastně obsáhlejší. Jay se rozhodl z toho něco vystřihnout, což je naprosto v pořádku. Původně měly Bo a Lauren mluvit více o lidské a Fae věci, kde Lauren říká: „Ale já jsem člověk a ty jsi Fae,“ a Bo říká: „Je mi jedno, co jsi zač. Jen potřebuji, abys byla má.“

Ale krásná to myšlenka. Je čas pro tento vztah, aby byl ukázán v televizi. Lost Girl má hlavní postavu, která je bisexuální a která měla v minulé sérii skutečný vztah se ženou. Mám pocit, že se to děje tak trochu pod radarem, což je docela legrační. Ale je to také skvělé. Tohle se prostě děje a lidé se tím nezdají být tak šokováni. Zdá se, že jsou tím docela nadšeni.

Fanoušci jsou uprostřed plánu vás podplatit jídlem, abyste se v příštím roce objevila na Dragon * Conu. Ale Annie chce, abyste se ukázala na Fan Expu, když už tam bude.

Rád bych zašla na Dragon*Con.

Fan Expo je vždy jízda. V letošním roce jsem se setkala s fanoušky z celého světa. Setkala jsem se s některými ze Středního východu, kteří řekli: „Musíme si tuto show stáhnout, abychom ji vůbec měli šanci shlédnout.“ Bylo to neuvěřitelné. Ráda bych přivedla svou dceru. Byla tak ohromená ženami v kostýmech superhrdinů.

Máte ještě něco, co byste chtěla vzkázat fanouškům?

Děkuji moc za sledování. Uvědomte si, že to je cesta. Někdy chceme, abyste byli pobouřeni a rozzlobeni a abyste cítili. A jen zůstali naladěni. Opravdu jsem byla dojata vaší vášní pro tuto show. A nemůžete sledovat více zasloužilou skupinu lidí. Jsou to opravdu milí lidé.

Emily Andras můžete sledovat na jejím Twitteru.

Jaký je váš pohled na aktuální sérii? Podělte se s námi o vaše názory do diskuze. :)

Diskuze /3

rikksa

Jste skvělí, že se vám ten článek chtělo překládat. Už jsem ho četla dřív, ale některé věci jsem si vyložila trochu jinak. Takže díky moooc:) Jinak nebudete náhodou překládat i článek od Emily k 7 epizodě?:) PS: 4.série je prozatím rozjetá parádně!

#2 fandapcd
28.12.2013 | 23:06:36
fandapcd

#1 rikksa: Děkujeme, na rozhovoru k sedmému dílu se pracuje. :)

webmaster
28.12.2013 | 23:15:45
Atenecka

Wau, děkuji za překlad. Rozhovor fakt parádní.

29.12.2013 | 12:16:21
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Citát

For Valkyries, our last life, it's not called dying… It's called rising. 

Reklama

Stav titulků

Epizoda S05E16: Rise

Titulky pro vás překládá: @channina a Alexka (CWzone)

Momentka

Momentka

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců