Lost (Ztraceni)
90/100 - 292×

Lost(Ztraceni)

Několik lidí přežije havárii letadla. Ocitají se ztraceni na opuštěném ostrově. Čím dál tím ale zjišťují, že ostrov není úplně opuštěný.

USA | 2004 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | Nova, ABC, AXN, JOJ | 42 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Mysteriózní
hrají
Matthew Fox (Jack Shephard), Evangeline Lilly (Kate Austen), Jorge Garcia (Hugo Hurley Reyes), Josh Holloway (James Sawyer Ford), Naveen Andrews (Sayid Jarrah), Terry O'Quinn (John Locke), Daniel Dae Kim (Jin-Soo Kwon), Yunjin Kim (Sun-Hwa Kwon), Emilie de Ravin (Claire Littleton), Dominic Monaghan (Charlie Pace), Michael Emerson (Benjamin Linus), Harold Perrineau (Michael Dawson), Elizabeth Mitchell (Juliet Burke), Henry Ian Cusick (Desmond Hume), Ken Leung (Miles Straume)

Lost po deseti letech

Lost po deseti letech

Dnes je to přesně deset let, co se odvysílal pilotní díl seriálu Ztracení. Dovolte nám proto malé ohlédnutí. Je to totiž datum, které je důležité i pro Ednu. Díky úspěchu seriálu vznikl web Lost.cz, když seriál končil, vznikla Edna.cz. Svět seriálu se také proměnil. Před deseti lety byly seriály ještě spíše zábava pro pár fanoušků. Dnes je to fenomén. Proč vlastně?

14 0
22.9.2014

Protože patřil mezi nejsledovanější

Pilotní díl seriálu Lost se v USA na stanici ABC vysílal 22 září. Sledovalo ho více než 18 a půl miliónů diváků, což sice nebylo nejvyšší číslo historie, ale rozhodně to byl parádní start. Sledovanost seriálu se držela na pěkných číslech celé tři sezóny, ale počínaje čtvrtou už začaly klesat. Za sledovaností prvního dílu stála především velká kampaň, která seriál bez velkých jmen i bez jasné zápletky dokázala pořádně navnadit. No jen se podívejte na tento krátký trailer.

Thumbnail Play icon

Protože byl nejdražší

Není se čemu divit, že do propagace byly investovány nemalé prostředky. Náklady na výrobu pilotního dílu totiž byly opravdu rekordní, oficiální čísla nejsou dodnes potvrzeny, bylo to zřejmě něco mezi 10 až 13 milióny dolarů. Na tehdejší dobu neslýchané náklady, točilo se v reálu, žádné papundelkové studio, navíc o akci, efekty a efektní záběry nebylo nouze. Potvrdil se tak nastupující trend tehdejší doby, seriálová výprava se začínala blížit té filmové.

Protože byl originální

Lost sice nebyl seriál, který tuto velkou změnu odstartoval, ale byl ve správný čas na správném místě, takže mu dost často je přičítáno, že právě on televizní historii změnil. Je ovšem třeba přiznat, že mnohem originálnější ve způsobu vyprávění byl třeba seriál 24, výpravnější třeba Bratrstvo neohrožených a plný záhad a odhalení zase třeba kult zvaný Akta X. Lost to ale dokázal smíchat všechno dohromady.

Protože ho fanoušci milovali

Co bylo na seriálu Lost fenomenální byla jeho fanouškovská základna. Záhady v seriálu od prvních dílu velmi rychle rozpoutaly vášnivé internetové diskuze a fanoušci dlouhé hodiny rozebíraly co znamenají symboly, jména, čísla a další na první pohled nepodstatné detaily. Ve své době existovaly sledovanější pořady než Lost (American Idol, CSI), ale žádný z nich negeneroval tolik pozornosti online.

Protože to byl internetový fenomén

Internetu jako marketingového kanálu se velmi brzy chytly i tvůrci. Během čekání na třetí sérii vznikla zcela původní hra Lost Experience , jejíž podstatná část se odehrávala online. Mytologie v seriálu se rozšiřovala i tím, jak pro fiktivní společnost a projekty vznikaly oficiální internetové stránky. Videa, která se tvářila jako pirátská, byla ovšem pečlivě připravená a v pravou chvíli vypuštěná. A díky Lost se začalo poprvé jednak zásadně v USA uvažovat o streamování online po premiéře a také jak do čísel sledovanosti započítat i ty, kteří sledují seriál jinými kanály. Netřeba dodat, že i přestože se Lost objevoval velmi brzo na oficiálních kanálech jako AXN, patřil celosvětově k nejvíce pirátěným seriálům.

Protože byl plný otázek

Množství tajemství během nových dílů se začalo nebezpečně zvětšovat a velmi brzo se fanoušci začali ptát, zda vůbec někdy dojde k odhalení. Tvůrci sice na svojí dobu odvážně naplánovali, že seriál skončí přesně po dalších třech sezónách, ovšem jak během nových dílů množství odpovědí nepřibývalo, začala se vytrácet naděje, že budou všechny otázky zodpovězeny. Dlouho očekávaný závěrečný díl byl tak pro věrné fanoušky (z původních čísel sledovanosti jich zbyla polovina) hořkou pilulkou, nejen absencí odpovědi na základní otázky, ale také zvláštním zakončením doprovázené povzdechy „a to bylo sakra co?“

Protože se nebál experimentovat

Seriál se tak trochu zhroutil do pasti očekávaní, do kterých se sám chytil, nebyl ovšem sám, protože koncept tehdy moderních serií na pokračování sice jistou dobu generoval množství originálních titulů jako Prison Break či Heroes, málokdo si ovšem dokázal udržet kvalitu či život více než jednu sérii. Po letech experimentů se masové seriály vrátily více k modelu „co epizoda to zápletka“ s občasným odskokem do hlubší linie, komplexní strukturu si ponechaly víceméně spíše okrajovější seriály. Složitá struktura se možná ukázala jako příliš odvážným experimentem, ale výpravnost a filmový styl nikoli. Žijeme v době, kdy se prakticky bezstarostně točí výpravné seriály z doby minulé (Game of Thrones, Vikings) či současné, ovšem s efektní zápletkou (viz comicsové novinky).

Protože udělal hvězdu z režiséra

Zajímavé je sledovat, jak seriál odstartoval kariéry lidí, kteří se na něm podíleli. Suverénním vítězem je spoluautor scénáře a režisér pilotní epizody J.J.Abrams, který byl díky seriálu katapultován do přední hollywoodské ligy, natočil nejdražší režijní debut (M:I-3) a po úspěšném restartu Star Treku dnes pracuje na nových Star Wars. V televizi měl střídavé úspěchy (Fringe, Person of Interest, Revolution), už slávy Lost nikdy nedosáhli. Prakticky vůbec se přechod na filmové plátno nevydařil hercům. Chvíli se zdálo, že to dokáže Matthew Fox (Jack), ale po pár pokusech to vzdal. Typově atraktivní herci jako Josh Holloway nebo Evangeline Lilly občas někde přihrávají. Někteří to rovnou vzdali a raději dál válčí v televizi Terry O Quinn + Daniel Dae-Kim v Hawaii Five-O), Michael Emerson v Person of Interest, Ian Somerhalder ve Vampire Diaries.

Protože zatím nemá soupeře

Co ještě dodat? Kromě nostalgie můžeme hledět i dopředu a ptát se, zda se tu někde neskrývá další Lost. Zdá se, že ne, tedy alespoň ne ve stejné podobě. Tématicky podobné seriály (Under the Dome, Leftovers) zdá se nepřekročí status okrajového seriálu. Masový zájem naopak generují seriály, které sice oplývají velkou výpravou, ale nemají tak propracovanou strukturu (Walking Dead, Arrow). A největší hysterii s odhalováním generuje aktuálně fantasy epos Game of Thrones. Doba se jiná, ale je to posun dopředu a to se počítá. Lost může být hrdý, že byl součástí historie, když se tvořila.

Protože díky němu vznikla Edna

P.S. Co se týče tohoto webu, byl spuštěn více než rok po startu seriálu, přesně 18. listopadu 2005. Jenom nostalgické ohlédnutí za dobami tohoto webu by vydalo na samostatný článek, proto prozatím zavzpomínejme hlavně na seriál. A příští rok to oslavíme spolu s narozeninami we­bu.

Zdroj: Nova, ABC, AXN, JOJ

Diskuze /50

Aprok

Lost !!! přesně tak Legenda !! :)

22.9.2014 | 22:05:33
Kafka Tamura

Jj, to byly časy :)

22.9.2014 | 22:07:44
de_FACTO

ty vole. já měl díky vám tak pěkný chvíle v tom dětství. HaF HaF. (oldskool lost)

#44 chir
22.9.2014 | 22:12:13
Hurley

Nechápu, jak mě tehdy moje matka v mých šestnácti letech mohla pustit samotnýho do Prahy za cizíma lidma z internetu (a co teprv deFa jeho matka ve třinácti!), ale sem za to rád. Protože fakt bych nečekal, s kolika z těch lidí se budu potkávat dodnes a snad budu i pořád do budoucna. Z Lost možná ke konci nebyl úplně nejlepší seriál, u nás Losťáků ale svý místo bude mít vždycky.

#44 chir
čestný člen redakce
22.9.2014 | 22:22:31
de_FACTO

fakt, že i Hurley je sentimentální, svědčí o hodně velkejch věcech.

#8 Hurley
22.9.2014 | 22:25:48
Sasanka

pamatuje na lostu.cz na teorie Plešouna Locka? dodnes jedna z nej věcí co jsem kdy četla :D

#8 Hurley #9 JackIsBest #34 barahir
22.9.2014 | 22:26:39
JackIsBest

Nejlepší seriál všech dob, už ho nic nepokoří :) navždy v srdci! Hurley, mohl bys popsat o co šlo v té Praze a kdy? :)

22.9.2014 | 22:30:13
Hurley

#5 de_FACTO: #6 Sasanka: No kurva!

čestný člen redakce
22.9.2014 | 22:30:16
JackIsBest

#6 Sasanka: Je ještě někde kmání? :)

#13 iHyi
22.9.2014 | 22:30:35
Lucifrid

I přes ten závěr je to moje srdcovka a navždy bude. :)

webmaster
22.9.2014 | 22:31:57
iHyi

Pamatuju ty doby, kdy jsme řešili s děckama na zastávce autobusu, co nás měl dovízt do školy, co to v tom minulým díle sakra bylo a byli jsme to schopní půl hodiny řešit. A když jsem dojel dom, zapnul jsem si tady svůj druhej virtuální pokojíček a poznal takovou hromadu skvělých lidí, že už jen kvůli tomu jsem ochotnej Lost bránit do poslední chvíle před všema zlýma jazykama :)

#12 JackIsBest #44 chir
čestný člen redakce
22.9.2014 | 22:32:00
JackIsBest

#11 iHyi: Nemůžu nic než naprosto souhlasit :)

22.9.2014 | 22:34:25
iHyi

#9 JackIsBest: Tady je něco od Plešouna a Fernetta :)

čestný člen redakce
22.9.2014 | 22:34:35
JackIsBest

Kde tady? :-)

22.9.2014 | 22:42:16
čestný člen redakce
22.9.2014 | 22:45:17
tom99

Každý den jsem se těšil, až přijdu ze školy a na chvilku uniknu do virtuálního světa na lost.cz, kde jsem vždy sledoval diskuze, četl povídky ostatních atd. Opravdu nezapomenutelný zážitek. Takhle skvělou komunitu fanoušků jsem nikdy nikde v životě neviděl :-)

webmaster
22.9.2014 | 22:47:29
JackIsBest

#15 iHyi: Díky moc!

22.9.2014 | 23:08:00
Spiderman

Joj, to je vzpomínek! Před 10 lety, to byla krásná doba, hned bych se vrátil. A přiznám se, mě se konec líbil. Ferenettova teorie pobavila :-D

22.9.2014 | 23:15:18
Lor

Z té doby mám dodnes jedny z těch nejlepších kamarádů, takže pro mě to je a vždycky bude víc než jen obyčejnej seriál :)

#44 chir
22.9.2014 | 23:15:40
DAviss

WOW! 10 let :-) Tehdy jsem stahoval každý díl tak 50kb/s teď i 100× rychleji :D

22.9.2014 | 23:23:35
Alisch

To byly doby. A stále jsou. Jak už řekli Lor i Hurley, kamarádit se s někým nějakých osm let, trávit s nimi Silvestry, letní dovolené a pobyty v hlubokých lesích je dost unikátní pouto. A ačkoliv si nepamatuju, jak jsem sem tenkrát zabloudila, jsem za to moc vděčná. Ono mě to totiž dost formovalo i pro reálný život. Díky všem, i uživateli holub z nosu, který mi onehdá tapetěval fóra spamem.

#44 chir
čestný člen redakce
22.9.2014 | 23:30:46
iNstinkt-

Evangeline Lilly jen někde příhrává ? Wasp, Tauriel a ta holka z Real Steal nejsou zrovna malé role.

#26 Lor #28 madhitman #29 Hurley
22.9.2014 | 23:44:46
Marry92

No ja som si seriál pozrela tento rok a veru je to kvalitka, nedalo sa od neho odtrhnúť :) Mne sa hlavne páčili vzťah medzi postavami a ich osobné boje samých so sebou.. skvelé :) I keď koniec ma už tak nebavil, Po 3. sériu som bola ako na ihlách a potom to už stratilo na napínavosti, no i tak ho hodnotím ako najlepší z videných :)

22.9.2014 | 23:50:48
Jake

Je to par dni co jsem si z nostalgie pustil posledni dil. A je fakt ze dneska uz jsem to finale nevidel tak cerne jako tenkrat. Ano, mozna se vsechno nevysvetlilo, ale nejaka satisfakce tam urcite byla.

23.9.2014 | 0:00:39
Fifipek

Pane jo, ono už je to deset let, to je mazec…přiznám se, že Lost odstartovali pro mě tzv. „novou vlnu“ seriálů, společně s 24, Heroes, Prison Break, Battlestar Galactica atd…Do seriálů se začaly cpát pořádné peníze a dodnes jen málokterý seriál je na takové úrovni, aby se jim mohl alespoň rovnat, i když samozřejmě je to o vkusu každého soudruha, kdo jakého má favorita :) Buďme rádi, že existuje internet a že nemusíme sledovat jen to, co nám přináší v příšerném dabingu televize. I když Akta X, Ženatý se závazky nebo Brutální Nikitu s Petou Wilson si budu vždycky právě s ním :)

23.9.2014 | 0:32:00
Lor

#22 iNstinkt-: No Fox to taky nevzdal, vzhledem k dvoum nadcházejícím filmům a několika, co už vyšly (ne ve vedlejší roli), (Couldn't help myself.)

Alisch to jsi řekla hezky „unikátní pouto“ :) A je to výstižné.

23.9.2014 | 0:42:54
Lucifrid

#15 iHyi: Diky. Tohle jsem cetla poprve a asi ne naposled. :D

webmaster
23.9.2014 | 0:46:16
madhitman

#22 iNstinkt-: Tak Tauriel pro dost lidí (HC LOTR fans) neexistuje a i to je vedlejší role, Wasp ještě neexistuje pro nikoho, páč Ant-man ještě nevyšel…Real Steel jsem neviděl, tak nemohu soudit…

23.9.2014 | 1:55:29
čestný člen redakce
23.9.2014 | 6:33:00
IngloriousBastard

ano LOST bol skvely serial :) Abrams sa v nom naplno rozbehol bez strachu pot tom , čo si to uspesne vyskusal na seriali ALIAS :)

23.9.2014 | 7:42:49
P3TR

Safra to už je doba. Když si vezmu jak jsem tehdá taky jako mladý svišť jezdil do Prahy na srazy, nebo hrál Bohemian Lost jako jeden z vítězů, tak nemůžu uvěřit, že už to je tolik let. Stihl jsem od té doby kdy jsem si losty nahrával ještě na kazety z televize a pak stahoval na pomalém modemu (žádných pár mega za sekundu jak dneska :D) udělat nejen základku, ale i střední. Hádám, že bych se měl zkusit urvat někdy na nějaký edňácký sraz, když už jsem na žádném tak dlouho nebyl a na edně a už jsem statut admina taky ztratil po tom co mi těch pár seriálů skončilo a už jsem se do novejch nepouštěl. Holt Lost si ukousli své místo a myslím, že už nikdy nebudu do ničeho takový fandomista jako jsem tehdy byl právě do nich.

23.9.2014 | 7:51:11
PecaCZE

Boží seriál až přijdu ze školy, tak si přečtu :D. Předem děkuji za krásnej článek ;). 16:15 Prima Cool Po-Pá se koukám na Ztraceni :). #29 Hurley: Hurley drž se dál od 4 8 15 16 23 42 ! :D

23.9.2014 | 8:58:55
PecaCZE

Tak nic mám to přečtený :D. Skvělej článek díky. Koukejte se se mnou na Ztraceni ;). Doporučuji se podívat na film Lost: The Final Journey atd. je tam spousta nezodpovězených otázek a rozhovory s herci. Přeju si aby hrál Matthew Fox ve více filmech a Evangeline Lilly si myslím, že není zrovna malá hvězda.

23.9.2014 | 9:28:22
barahir

#6 Sasanka: Teorie byly na tomhle seriálu to nejlepší, přiblížit se dokázal až letos True Detective, ale co je jedna sezóna proti šesti, že. :-)
Thomasi, nemáš někde ještě schovaný všechny ty teorie? Oni je sice někteří fanoušci po zklamání z finále smazali, ale bylo by fajn to obnovit. :) Kdyžtak to vyhrabu z webarchivu. :D

#40 PecaCZE
čestný člen redakce
23.9.2014 | 9:33:35
Lostie13

Jo jo, doteď zůstává LOST mým nejoblíbenějším seriálem. Ani ne tak seriálem, vzpomínám spíš na něj s nostalgií mého dospívání, kdy jsem po škole chodil ke kamarádovi a příšernou rychlostí jsme si stahovali nový díl. Společně pak na to koukali a celé dny ve škole rozebírali teorie. Nic podobného jsem už u žádného seriálu nezažil, ta komunita byla dříve mnohem víc pospolu a celkově si ráda vyměňovala názory. Dnes se akorát na každé diskusi každý dohaduje. LOSTy jsem si postupem času pořídil na originálních nosičích a tak se mohu pyšnit, že vlastním celou kolekci na originálu. Sem tam si pustím první díl a pak další a další a strávím u toho celý den. Jsem rád, že mám LOSTy pořád tak v oblibě, i když je to deset let, co je začala ABC vysílat. A díky také tomu, že nám dala vyniknout zářivé hvězdě J.J. Abramse a Michaela Giacchina, bez kterých si dnešní sci-fi tvorbu těžko dokážu představit. Díky, díky, díky!!

23.9.2014 | 10:59:37
ohinek

Rád bych věděl, pomineme li flashbacky a tomu podobné věci, která zásadní otázka, jak je řečeno, nebyla zodpovězena. Já jsem na žádnou zásadní nikdy nenarazil.

23.9.2014 | 12:49:22
janeperun

Neskutečné, že je to tak dlouho… pro mě taky Lost zůstává nejoblíbenějším seriálem. Sice mám pořád na co koukat, ale žádný jiný seriál na mě nemá takový vliv, jaký měl právě Lost. Moc děkuji za Ednu, bez jejíchž stránek bych Lost dost možná neprožívala tak moc! A samozřejmě také za přátele, které bych bez Edny neměla. :)

23.9.2014 | 13:03:20
Oveckoun

Deset let? Hned se cítím starší. Vlastně, díky LOST jsem pak objevil EDNU… Nikdy nezapomenu na ty dny když jsem byl ve škole a jedna nejmenovaná televize to začala vysílat . Já jsem byl king protože na AXN už běžela druhá (možná třetí sezóna) a každý se mě ptal „co je ta černá mlha a co se stane / nestane“ :D Díky Lostu se mi změnil celý můj seriálový obzor a i když postupem času to hodně upadlo, já bych se na ně dokázal doukat … 4 8 15 16 23 42 krát :)

23.9.2014 | 13:48:16
KubíkRafíkZamík

Pro mně osobně LOST nikdy svou kvalitu neztratili, pamatuju si ty doby jak mi bylo deset a LOST běželi v 11 večer a jednou týdně překecával rodiče, at se můžu dívat. Ach joo, to byly časy. LOST je pro mně něco co jsem nikdy předtím neviděl a už nikdy neuvidím. Ani nedokážu spočítat kolikrát mně LOST rozbrečeli, rozesmáli, naštvali, šokovali, totálně odrovnali. Na finále 1. série nikdy nezapomenu. A na uplne finále taky nikdy nedokážu zapomenout, hrozně obdivuju, že LOST skončili stejně jak začli. To byla nostalgická perla. LOST je pro mně nejlepší seriál všech dob, už jsou to 4 roky mně stále chybí :( a asi ani nikdy chybět nepřestane. LOST – navždy v mém srdci !!!!

#40 PecaCZE
23.9.2014 | 14:58:37
PecaCZE

#34 barahir: Stáhni si všechny filmy a můžeš to shrnout a zodpovědět :).
#39 KubíkRafíkZamík: Taky si pamatuju jak jsem byl ještě malej a děsil mě už jen ten dabing s hudbou Lost :D.

23.9.2014 | 15:44:13
Markoman96

Ať je to jak chce (jestli ztrácel kvalitu nebo ne, IMHO nejvíce mě bavila první část třetí série), čísla 4 8 15 16 23 42 nikdy nezapomenu :)

23.9.2014 | 20:32:04
HH47

Lost bude u mňa navždy neprekonaný. Myslím že napríklad Breaking Bad bol kvalitnejší seriál z pohľadu kvality epizód a ich rovnomernosti, ale Lost zmenil celý seriálový svet. Postavy, flashbacky, zvraty, HUDBA, neskutočný seriál na ktorý budem spomínať ešte veľa rokov. Škoda že som videl prvú sériu 6 krát, to je minimálne 20 rokov kým si ju pustím znovu a bude ma prekvapovať :D

24.9.2014 | 11:56:26
pampeliska

chci se zeptat zdejších expertů na Lost :-) moje seriálová mánie začala až s Prison break a tehdy už Lost běžel a sice jsem o něm věděla, ale zdálo se mi těžké dohánět série (z dnešního pohledu úsměvné, já vím), také jsem tehdy neměla internet, tak to bylo všechno složitější. teď ten dotaz – po různých seriálech od té doby doporučili byste se mi na to podívat?

#48 MakynaH
27.9.2014 | 0:35:24
chir

i vy jedni sentimentální losťáci!
#4 Hurley: #3 de_FACTO: #11 iHyi: #19 Lor: #21 Alisch:

čestný člen redakce
29.9.2014 | 20:56:59
VladCZ

Taky přidám svuj povzdech nad dokonalostí tutoho seriálu a ztraceným (:D) mládím… když v posledních seriích vycházel novej díl, udělal jsem si z toho každotýdenní rituál, s koncem jsem nadmíru spokojenej a dodnes bojuju za konce tutoho typu „nevysvětlit všechno, ale smířit se s tim, co se stalo“ (viz. Leftovers)… A Lost má prim v největším mastermindovi seriálovýho světa, protože Ben ve třetí a čtvrtý sérii, to byl kralevic.

5.10.2014 | 20:55:11
tomola

Práve som neviem akou náhodou narazil na Twitter Rebeccy Mader (Charlotte) a pred chvilou tam napisala toto: https://twitter.com/…067347152896 . Asi si naozaj zapamatala svoju rolu z LOST :) alebo len náhoda?

5.11.2014 | 16:47:59
curamrda

nevite jestli se nechystaj komplet vsechny serie ve 4k? mam to jen 720p asi jen od 3. serie :(

12.1.2015 | 15:17:52
MakynaH

#43 pampeliska: Já si Ztraceni stáhla až tohle září a moc se mi líbí takže rozhodně doporučuju vše zkouknout:) je to vážně paráda

11.3.2015 | 17:32:41
mayya

No ty bláho…nějak jsem náhodou zjistila, že mi ještě funguje původní 9 stará registrace ..... nostalgické vzpomínky na sraz na Žižkově, to bylo něco…super parta kolem super seriálu!

30.4.2015 | 19:57:25
834

muhaha

19.5.2015 | 12:50:45
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Narozeniny

Galerie

Galerie

Partneři

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama