Lost po deseti letech

Lost po deseti letech

22.9.2014 22:00


Dnes je to přesně deset let, co se odvysílal pilotní díl seriálu Ztracení. Dovolte nám proto malé ohlédnutí. Je to totiž datum, které je důležité i pro Ednu. Díky úspěchu seriálu vznikl web Lost.cz, když seriál končil, vznikla Edna.cz. Svět seriálu se také proměnil. Před deseti lety byly seriály ještě spíše zábava pro pár fanoušků. Dnes je to fenomén. Proč vlastně?


Protože patřil mezi nejsledovanější

Pilotní díl seriálu Lost se v USA na stanici ABC vysílal 22 září. Sledovalo ho více než 18 a půl miliónů diváků, což sice nebylo nejvyšší číslo historie, ale rozhodně to byl parádní start. Sledovanost seriálu se držela na pěkných číslech celé tři sezóny, ale počínaje čtvrtou už začaly klesat. Za sledovaností prvního dílu stála především velká kampaň, která seriál bez velkých jmen i bez jasné zápletky dokázala pořádně navnadit. No jen se podívejte na tento krátký trailer.

Thumbnail Play icon

Protože byl nejdražší

Není se čemu divit, že do propagace byly investovány nemalé prostředky. Náklady na výrobu pilotního dílu totiž byly opravdu rekordní, oficiální čísla nejsou dodnes potvrzeny, bylo to zřejmě něco mezi 10 až 13 milióny dolarů. Na tehdejší dobu neslýchané náklady, točilo se v reálu, žádné papundelkové studio, navíc o akci, efekty a efektní záběry nebylo nouze. Potvrdil se tak nastupující trend tehdejší doby, seriálová výprava se začínala blížit té filmové.

Protože byl originální

Lost sice nebyl seriál, který tuto velkou změnu odstartoval, ale byl ve správný čas na správném místě, takže mu dost často je přičítáno, že právě on televizní historii změnil. Je ovšem třeba přiznat, že mnohem originálnější ve způsobu vyprávění byl třeba seriál 24, výpravnější třeba Bratrstvo neohrožených a plný záhad a odhalení zase třeba kult zvaný Akta X. Lost to ale dokázal smíchat všechno dohromady.

Protože ho fanoušci milovali

Co bylo na seriálu Lost fenomenální byla jeho fanouškovská základna. Záhady v seriálu od prvních dílu velmi rychle rozpoutaly vášnivé internetové diskuze a fanoušci dlouhé hodiny rozebíraly co znamenají symboly, jména, čísla a další na první pohled nepodstatné detaily. Ve své době existovaly sledovanější pořady než Lost (American Idol, CSI), ale žádný z nich negeneroval tolik pozornosti online.

Protože to byl internetový fenomén

Internetu jako marketingového kanálu se velmi brzy chytly i tvůrci. Během čekání na třetí sérii vznikla zcela původní hra Lost Experience , jejíž podstatná část se odehrávala online. Mytologie v seriálu se rozšiřovala i tím, jak pro fiktivní společnost a projekty vznikaly oficiální internetové stránky. Videa, která se tvářila jako pirátská, byla ovšem pečlivě připravená a v pravou chvíli vypuštěná. A díky Lost se začalo poprvé jednak zásadně v USA uvažovat o streamování online po premiéře a také jak do čísel sledovanosti započítat i ty, kteří sledují seriál jinými kanály. Netřeba dodat, že i přestože se Lost objevoval velmi brzo na oficiálních kanálech jako AXN, patřil celosvětově k nejvíce pirátěným seriálům.

Protože byl plný otázek

Množství tajemství během nových dílů se začalo nebezpečně zvětšovat a velmi brzo se fanoušci začali ptát, zda vůbec někdy dojde k odhalení. Tvůrci sice na svojí dobu odvážně naplánovali, že seriál skončí přesně po dalších třech sezónách, ovšem jak během nových dílů množství odpovědí nepřibývalo, začala se vytrácet naděje, že budou všechny otázky zodpovězeny. Dlouho očekávaný závěrečný díl byl tak pro věrné fanoušky (z původních čísel sledovanosti jich zbyla polovina) hořkou pilulkou, nejen absencí odpovědi na základní otázky, ale také zvláštním zakončením doprovázené povzdechy „a to bylo sakra co?“

Protože se nebál experimentovat

Seriál se tak trochu zhroutil do pasti očekávaní, do kterých se sám chytil, nebyl ovšem sám, protože koncept tehdy moderních serií na pokračování sice jistou dobu generoval množství originálních titulů jako Prison Break či Heroes, málokdo si ovšem dokázal udržet kvalitu či život více než jednu sérii. Po letech experimentů se masové seriály vrátily více k modelu „co epizoda to zápletka“ s občasným odskokem do hlubší linie, komplexní strukturu si ponechaly víceméně spíše okrajovější seriály. Složitá struktura se možná ukázala jako příliš odvážným experimentem, ale výpravnost a filmový styl nikoli. Žijeme v době, kdy se prakticky bezstarostně točí výpravné seriály z doby minulé (Game of Thrones, Vikings) či současné, ovšem s efektní zápletkou (viz comicsové novinky).

Protože udělal hvězdu z režiséra

Zajímavé je sledovat, jak seriál odstartoval kariéry lidí, kteří se na něm podíleli. Suverénním vítězem je spoluautor scénáře a režisér pilotní epizody J.J.Abrams, který byl díky seriálu katapultován do přední hollywoodské ligy, natočil nejdražší režijní debut (M:I-3) a po úspěšném restartu Star Treku dnes pracuje na nových Star Wars. V televizi měl střídavé úspěchy (Fringe, Person of Interest, Revolution), už slávy Lost nikdy nedosáhli. Prakticky vůbec se přechod na filmové plátno nevydařil hercům. Chvíli se zdálo, že to dokáže Matthew Fox (Jack), ale po pár pokusech to vzdal. Typově atraktivní herci jako Josh Holloway nebo Evangeline Lilly občas někde přihrávají. Někteří to rovnou vzdali a raději dál válčí v televizi Terry O Quinn + Daniel Dae-Kim v Hawaii Five-O), Michael Emerson v Person of Interest, Ian Somerhalder ve Vampire Diaries.

Protože zatím nemá soupeře

Co ještě dodat? Kromě nostalgie můžeme hledět i dopředu a ptát se, zda se tu někde neskrývá další Lost. Zdá se, že ne, tedy alespoň ne ve stejné podobě. Tématicky podobné seriály (Under the Dome, Leftovers) zdá se nepřekročí status okrajového seriálu. Masový zájem naopak generují seriály, které sice oplývají velkou výpravou, ale nemají tak propracovanou strukturu (Walking Dead, Arrow). A největší hysterii s odhalováním generuje aktuálně fantasy epos Game of Thrones. Doba se jiná, ale je to posun dopředu a to se počítá. Lost může být hrdý, že byl součástí historie, když se tvořila.

Protože díky němu vznikla Edna

P.S. Co se týče tohoto webu, byl spuštěn více než rok po startu seriálu, přesně 18. listopadu 2005. Jenom nostalgické ohlédnutí za dobami tohoto webu by vydalo na samostatný článek, proto prozatím zavzpomínejme hlavně na seriál. A příští rok to oslavíme spolu s narozeninami we­bu.


Jít na Lost | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!