FILM: 10 důvodů, proč byste měli vidět nového Mad Maxe

FILM: 10 důvodů, proč byste měli vidět nového Mad Maxe

Už více než týden je v našich kinech zřejmě zatím nejlepší film letošního roku. Ne, nejsou to Avengers 2, ani Jurský svět a ani nový Terminátor. Přesto má s minulostí hodně společného – navazuje totiž na už 30 let (!) zdánlivě ukončenou postapokalyptickou trilogii. O kom je řeč? Přeci o Maxovi. A proč na něj jít?

31 0
22.5.2015

Protože tak oceníte vytrvalost, s jakou vznikal

Australský režisér George Miller Maxe v roce 1979 vymyslel a natočil i jeho další dvě pokračování. O čtvrtý díl se pokoušel vytrvale od roku 2000 a nezlomily ho ani problémy se scénářem, obsazením (původní Max Mel Gibson nakonec odmítl), produkční problémy (záplavy na poušti!) a další spousta strastí. Miller celých dvanáct let dřel jako kůň, aby snímek Šílený Max: Zběsilá cesta do výroby dostal, což je vzhledem k jeho věku (letos mu bylo sedmdesát) obdivuhodný výkon.

Protože nemusíte znát předchozí díly

Nový Max není ani pokračování, ani „předkračování“, ani restart. Je to od každého něco a k plnému vychutnání nemusíte znát ani minutu z předchozích dílů. O tom, v jakém světe Max žije, se dozvíte v úvodních pár minutách. Prostě budoucnost, kde se bojuje o vodu, benzín a přežití každou minutu. Pokud byste ale přeci jen chtěli po předchozí trilogii sáhnout, buďte připraveni na velmi rozdílnou náladu i kvalitu každého dílu. Aktuálnímu Maxovi se nejvíc blíží i fanoušky oblíbená dvojka známá také pod názvem Road Warrior – Bojovník silnic.

(v roli protagonisty Maxe americko-australského herce Mela Gibsona vystřídal Angličan Tom Hardy)

Protože v něm nejde o nic jiného než o akci

Spousta komerčních filmů věnuje poslední dobou až příliš moc prostoru náladám, pochybám či minulosti hlavních hrdinů. Kdo dneska nemá komplex a nebudeme s nim prožívat dvouhodinovou terapii, ten jako by nebyl. Ne tak Max. Žádné kecy okolo, Max i ostatní se nám představí jen lehce, prohodí pár dialogů. Vše ostatní je věnováno akci, která z dvouhodinového filmu zabere čistého času (bez legrace) dobré tři čtvrtiny. Tím se nemůže pochlubit ani Rychle a zběsile.

Protože je to jeden super záběr vedle druhého

Hodinu a půl akce by dokázalo člověka otupit, obzvláště v době kulometných střihů a opulentních počítačových triků. Mad Max má ale akci velmi přehlednou, natočenou ostřílenou rukou veterána, který vedle shánění peněz a podpory pro svůj film věnoval také dlouhé léta příprav pečlivému vykreslení každičké scény do storyboardů. Pokud jste viděli trailer, o pár překvapení jste už přišli, ale na rozdíl od většiny jiných filmů je i zbytek filmu oku lahodící.

Protože toho má ještě spoustu co odhalit

Během nonstop akce máme jen malou možnost nahlédnout za oponu života lidí po apokalypse, Mad Max přesto věnuje maximální pozornost vykreslení všech detailů takového života. Během své cesty Max a spol. projedou několika různými krajinami, které obývají různé rasy, z většiny z nich zahlédneme jen náznaky, přesto natolik lákavé, abychom chtěli vědět více. Co zbytek světa, je také takový? Kde se opravují ty velké náklaďáky? A co druhé město s benzínem? Doufejme, že v dalších dílech se podíváme i tam.

Protože je to hollywoodská chyba v Matrixu

V USA se dnes točí pouze dva druhy filmů. Laciné, nezávislé experimenty, kde si teoreticky může každý dělat, co chce, ale s omezeným rozpočtem a propagací. A nebo ultradrahé bijáky, kde je každá vteřina přesně naplánovaná, takže jí víceméně chybí překvapení či nějaký výrazný počin. Mad Max kombinuje obojí. Má vysoký rozpočet, okázalou propagaci, přesto v něm chybí klasické úlitby masové zábavě jako například to, že ústřední dvojice si musí dát na konci pusu, pěkná dívčina vždycky přežije a všichni musí mít nějaké morální povinnosti si pomáhat. Ne, ne a potřetí ne.

Protože je herecky skvěle zahraný

Paradoxně asi nejméně překvapivý je Tom Hardy, který je celou dobu zamlklý či k něčemu přivázaný, o to víc si ale vychutnáte jeho medový přízvuk pokaždé, když suchem napůl oněmělý vychrlí rozkaz. Šovinisti si hned smlsli, že nejlepší roli má Charlize Theron jako jednoruká řidička Furiosa, ale to vás nemusí vůbec brát, protože na Charlize se hezky kouká, ať už má bloňdatou hřívu a nebo je vyholená. Nejlepší roli pro sebe ovšem ukradl Nicholas Hoult (ano, ten zakřiknutý Hank McCoy z X-Menů). What a day! WHAT A LOVELY DAY!

Protože jsou v něm skvělé triky

Skvělý trik se pozná tak, že nepoznáte, že se jedná o trik. Problémem většiny novodobých velkofilmů je, že jejich režiséři neumějí s triky střídmě pracovat a proto tak paradoxně většina z nich působí hůře než před dvaceti lety (viz super článek na toto téma vydaný nedávno na Cracked.com). Miller samozřejmě také triky používá, ale tak, že to nepůsobí nepřirozeně a co nejvíce akce a výbuchů je poctivých a odkroucených na place. Za největší zachytitelný trik tak můžete považovat samotnou akci, která je v mnoha místech o nějaké to okénko zrychlena, aby působila opravdu “šíleně”.

(Hardyho ve filmu doprovází například i Nicholas Hoult nebo Charlize Theron)

Protože je v něm Tatrovka

Český internet se už pár dní baví tím, co je vlastně zač ten ústřední náklaďák, který je tím, co uvede do pohybu všechny události. Je to hodně, hodně, hodně modifikovaná česká Tatra 6×6 a pokud by vás zajímaly podrobné specifikace včetně původní návrhů, račte, prosím. Kdepak se asi v Austrálii ale vzala česká Tatra s řízením vlevo?

Protože ho doufejme nevidíme naposled

Do filmového Maxe bylo nalito i s propagací odhadem dobrých 200 miliónů dolarů, které se ale budou vracet rozhodně pomaleji, než by se líbilo účetním třeba u Marvelu. Za první víkend ho v USA zhlédlo méně lidí než komedii Ladíme 2, takže bude třeba zamakat za Oceánem. Tvůrci mohou těžit z toho, že vedle klasického marketingu zabírá i dlouho neviděná shoda kritiků. Max má zatím kam přijde naprosto fantastické recenze a diváckou šeptandu přesně takový typ filmu potřebuje. Miller už odvážně odhlásil název druhého dílu, zatím ale musíme na rok premiéry ještě nějaký čas počkat.

(mezi hlavní hrdiny filmu se počítá i modifikovaná česká Tatra 815)

Přestože původní trilogii Mad Max ke sledování Zběsilé cesty znát opravdu nepotřebujete, rozhodně není na škodu se o ní dozvědět něco víc. Proto se už zítra můžete na Edně těšit na speciální navazující článek právě o historii fenoménu Šíleného Maxe, který si určitě nenechte ujít.

FOTO: Warner Bros. PicturesDiskuze /18

nerrti

Opravdu „nejlepší film letošního roku“ hledáte mezi akčními brainwashingovými blockbustery? :D

#4 Hurley
22.5.2015 | 18:07:33
komja

Teď ještě najít nějakej ten torrent :D ale o tomhle filmu už jsem věděl, ale teď ho chci vidět ještě víc :D

22.5.2015 | 18:25:35
Nitram92

Mad Max je určitě super film, ale po tom internetovém hypu jsem čekal trochu víc (ale to je můj problém – kvalita se tomu upřít nedá) :)

22.5.2015 | 18:25:37
Hurley

#1 nerrti: To je ale přece ta pointa. On to totiž vůbec není akční brainwashingovej blockbuster.

#12 nerrti
čestný člen redakce
22.5.2015 | 18:27:10
ohinek

ta narážka na rychle a zběsile…to je sice pravda, bohužel až na to že v maxovi je ta akce defacto jenom jedna dvakrat. a to byl taky důvod proř to pro mě bylo takové utrpení.

22.5.2015 | 18:31:24
Remi91

Fury Road je čistokrevný akčňák, který jsem v kině neviděl ani nepamatuji. Takto přehlednou, zběsilou a kreativní akční složku musíte vidět v kině, abyste si uvědomili, jak povrchně se dneska akční žánr natáčí (čest výjimkám John Wick a Raid). Jediný obrovský negativum filmu je, že ho nedávají v Imaxu.

#16 Platon1984
22.5.2015 | 18:39:54
vojtamkv

Já byl naprosto nadšenej, akční a šílený nářez od začátku do konce. Velký hit poslední doby. Návštěvu kina doporučuji! :)

22.5.2015 | 19:57:31
rhobos

a ta hudba.. to byl zážitek.. v kině.. parádní :) ! :) doporučuju.. jen mě jako „znalce“ původní trojice filmů nemile překvapili když z jeho syna udělali dceru.. :D asi pro větí atraktivitu.. ztráta dcery je asi pro otce „horší“ nebo já nevim je to tak všude :D

22.5.2015 | 20:02:14
alexis

To si asi nechám ujít, původní Šílený Max šel naprosto mimo mě a popravdě jsem nepochopila, co na tom filmu lidi mají…

22.5.2015 | 20:26:18
Historic

Za vypíchnutí stojí především ona přehlednost veškeré akce. A pak samozřejmě Charlize ♥

webmaster
22.5.2015 | 20:34:31
Mystik

Když člověk po dvou hodinách akčního nářezu vyjde z kina a první, co mu proletí hlavou je, že by se na ten film nejraději ještě jednou hned podíval…to se mi nestává moc často. Navíc je celý film doprovázený skvělou hudbou. Jako jedenáctý důvod bych si dovolil přidat skvělý soundrack.

22.5.2015 | 20:43:17
nerrti

#4 Hurley: Zato Avengers, Jurský svět a Terminátor číslo 342 jsou duchaplné obsahově inteligentní filmy. :D

#14 PecaCZE
22.5.2015 | 22:01:27
Quinzel

Hmm předchozí díly jsem neviděl, takže mi Mad Max nic neříká, postavy se mi vůbec nelíbí a trailer vypadá jako nějaká hodně extrémní sado maso úchylárna, takže nevidím moc důvodů proč na to jít. Možná se na to podívám někdy doma, ale do kina bych na to určitě nešel.

#14 PecaCZE
22.5.2015 | 22:23:15
PecaCZE

#12 nerrti:
#13 Quinzel: Souhlas, ani bych na to nekoukal, stačilo mi, když jsem si to jenom tak přetočil

#15 nerrti
22.5.2015 | 23:46:59
nerrti

Já nemám pocit, že by Mad Max musel být špatný, jenom mi nepřijde, že by se značka „nejlepšího“ filmu roku prostě měla hledat mezi tímto typem. To je celé. Naopak mě se vcelku líbí myšlenka, že jsou hrdinové konečně nechutně špinaví, jak je vidět na obrázcích a že tam nejsou klasická klišé. Jen prostě uvažovat konkrétně o Avengers jako o možnosti nejlepšího filmu roku je dost srandovní. :D
#14 PecaCZE:

23.5.2015 | 1:10:41
Platon1984

#6 Remi91: Já jsem v 3GIMAX na filmu byl a musim říct, že je to ještě něco navíc, taková třešnička na dortu. V rámci žánru je to pro mě opravdu nejlepší film roku.

#17 Platon1984
24.5.2015 | 1:03:11
Platon1984

#16 Platon1984: oprava 3D IMAX

24.5.2015 | 1:03:52
Allien9

Nejlepší akční film za poslední roky. Jednadvacáté století (tento) kult nepo*ralo a Mad Max žije. :-)

Allien9
25.5.2015 | 16:02:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filtr seriálů