FILM: 300 Vzestup říše

FILM: 300 Vzestup říše

Jedna, dvě, tři … tři sta. Ano, počítáte správně, máme tu dalších 300, tentokrát ovšem nikoli urostlých spartských mužů, ale stejně vycizelovaných athénských lodí, které si to jdou na férovku rozdat opět s mnohonásobnou perskou přesilou. Zatáhněte záclony, nasaďte 3D a přičichněte ke krvi, tady se bude opět masově a zpomaleně zabíjet.

5 0
6.3.2014

Comics

Když v roce 1998 vyšla comicsová minisérie 300, byl už její autor Frank Miller oštemplovaný jako legenda. Hlavně díky tomu jak nakopnul umírající extraligové hrdiny jako Daredevil či Batman, navíc plodil i vlastní původní pecky typu SinCity. V 300 si splnil dávný sen o tom, jak si to kdysi pár set spartských válečníků dalo na férovku s mnohonásobnou přesilou, trik byl ovšem v tom, jak tuhle historickou fresku Miller zobrazil. Velké, přes dvě stránky epické obrazy, minimum textu, přímočarý děj, všude jen krev, pot a slzy. Do téhle stylizace se zamiloval tehdy rozbíhající se comicsový specialista Zack Snyder, s minimem prostředků v jednom studiu vypiloval překvapivou filmovou rozcvičku, která i přes hutnou formu a nekompromisní násilí doběhla až k téměř půlmiliardové metě celosvětových tržeb. To už je hodně důvodů proč se do stejné krvavé řeky podívat znovu.

Pokračování

Ještě než Miller o comicsovém pokračování vůbec přemýšlet, už na jeho dveře bouchali filmoví producenti a žadonili o filmová práva. Ihned po oschnutí inkoustu se daly věci rychle do pohybu, ovšem hollywoodskému tempu Miller překvapivě nestačil. Zatímco během pár let dokončil jen dvě z původně plánových pěti kapitol, filmoví producenti a scénáristi tolik trpělivosti a času neměli a radši si napsali svoji vlastní verzi. Miller se v comicsu nazvaném Xerxes chtěl věnovat jen perskému vládci, jenže v Hollywoodu nějak poslední dobou středoasijští hrdinové nefrčí, takže musel zůstat Xerxes na druhé straně barikády. Ústředí hrdina a klaďas je opět Řek, konkrétně athénský generál Themistocles. Hrdina skutečný, pro Hollywood patřičně uhlazený a s vypracovanými břišními svaly. Ale tak to byl Leonidas vlastně taky…


Film

O co tedy tentokrát jde? Druhá 300 není přímé pokračování, spíše něco jako paralelní vyprávění. Děj prvnímu dílu chvíli předchází, jeho střední část se odehrává ve stejném časovém období jako Bitva u Thermopyl a závěrečná bitva přímo navazuje na výsledek Sparty a Persie, kde to domácí neuhráli nepřekvapivě ani na remízu. Jednou by z toho mohl být čtyřhodinový superfilm. Každopádně perská invaze do Řecka pokračuje, Xerxes se mstí za dávnou smrt svého otce Daria a k ruce má odmrštěnou řeckou bojovnici Artemisie, které Řekové kdysi moc ublížil. Athénský generál Themistocles se mezitím snaží sjednotit řecká města, všechno spěje k ultimativní bitvě, která vejde do dějepisu jako bitva u Salamíny.

Historie

Kdo dával v historii pozor, může si už začít odškrtávat všechny důležité bitvy z druhé perské invaze do Řecka. Po Thermopylech se tentokrát dostane na další slavné válečné vřavy. Začíná se se vzpomínkou na bitvu u Marathonu (ovšem bez slavného přespolního běhu), pak se přesuneme do Artemísie a vše zakončíme superbitvou u Salamis, kde to zase pár řeckých lodí zvládlo proti mnohonásobně větší perské přesile. Nebude spoilerem, když prozradíme, že na rozdíl od Thermopyl byli Řekové tentokrát mnohem úspěšnější. Pokud čekáte na finální rozseknutí, tedy na bitvu o Plataje, musíte zatím vzít jen čtením knížek o dějepisu a doufat, že druhá 300 bude tak úspěšná, aby se ve třetím dílu dostalo i na ni.

Rekonstrukce

Zatímco hlavní rámec děje by ještě s přimhouřením několika bodci vypíchnut ok ještě před maturitní komisí obstál, některé detaily jsou čistou obětí na oltář athénských nebo spíše hollywoodských bohů. Takže zatímco ve skutečnosti Darius zemřel mimo bitevní pole, tady to schytá v prvních minutách od samotného Themistosele, kterému je oproti historii dodán téměř spasitelský status, ačkoliv byl v bitvách jen „řadový“ generál. S Artemisii to také nebylo tak černobílé, jak se nám snaží tvůrci přednést, ale kdyby se tvůrci drželi historii, přišli bychom o nadupaný sex mezí ni a Themistoselem, který bude za pár tisíc let zkusit zopakovat Xenie s Jamesem Bondem. A pak je tu samotný Xerxes, jehož nadliský zjev už v prvním díle budil otázky, tady se mu dostane plného vysvětlení. Zřejmě příspěvek samotného Millera.

Stylizace

A samozřejmě celou dobu mluvíme o 300. Tedy o tom filmu, který vznikal praktický celý před zeleným trikovým plátnem, měl tolik zpomalených záběrů, že kameramani potom dostali laso do fotbalového studia Ligy mistrů a pověstná opálená těla hlavních hrdinů platí k v gay komunitě za druhou největší filmovou událost hned po Top Gunu. Do druhého dílu si po vedením stejného trenéra opět všichni hlavní hrdinové pořídili povinné cihličky na břicho, zelené trikové plátno mělo opět maximální pohotovost (říká se, že ačkoliv se celý film odehrává na lodích, herci ani jedou vodu nepotkali) a cákance krve vystřikují v obdivných zpomalovačkách tak často, že to Michaeli Bayovi způsobí brzy noční můry.

Kdo za tím stojí

Ačkoliv Zack Snyder už na režisérské sesli nedřímá, dal totiž přednost mnohem komornějším filmům (Batman vs Superman), jeho nástupce, prakticky debutujicí Noam Muro plní jako kaskadér svojí dublérskou roli dokonale. Veškeré trademarky odkoukal od svého učitele dokonale, i galerijní kurátor by měl problém rozeznat kopii od originálu – pomalá kamera, rychlé střihy, dunivá hudba a chlapské výkřiky exaltují v přesně odměřených dávkách. Herci jsou víceméně opět spíše jako vděčná kulisa, nejvíc si svoji roli užívá Eva Green, její záporáčka Artemisia strčí svým chováním do kapsy většinu svých pánských protějšků do kapsy. To protože Athénaně jsou na rozdíl od Sparťanů vlastně úplně normální chlapi a místo hrdinného umírání ve jménu krále by se radši nějak s těmi Peršany radši v klidu dohodli a pak šli zpátky domů dělat sochy do Pantheonu.

Verdikt

Vlastně nějak není co řešit. Jestli vás původní 300 svojí stylizací nadchla už po prvním traileru, tak si tuhle dávku šlehnete v klidu ještě jednou, i když už samozřejmě nemůžete očekávat první opojení z něčeho nového. Profesorům historii, mužům s nejistou sexuální orientací a komukoliv na 30 stejně jako první díl nelze 300 vůbec doporučit, je to stejně marný boj jako vysvětlovat Vladimíru Železnému, co je to internet. A jestli si chcete tenhle audio-vizuální masturbační guláš užít opravdu na doraz bez ochrany, vyrazte do Imaxu, kde vás zvuk zatlačí do sedaček a 3-D brýle tentokrát velmi překvapivě nezbaví všech detaily na zpocené unavené muže, kteří ve zpomalovačkách přicházejí o hlavy, zatímco vedle nich ve vodě koně proskakují skrz hořící lodě. Protože přesně o tom 300 přeci je, ne?

Thumbnail Play icon

Diskuze /6

logarytmus

ked som bol na to v kine a videl som toho kona jak skace z lode na lod a neumre ani po troch odseknutYch nohach tak som mal dost :D

6.3.2014 | 21:23:11
Meredith68

líbí se mi styl psaní a vtipnost článku, ale prosím autora, aby si ho po sobě znovu přečetl a opravil překlepy, chybějící slova a faktické chyby (Pantheon)

6.3.2014 | 21:39:22
Fifipek

S Evou Green souhlas, zbytek byl do počtu :)

6.3.2014 | 22:08:03
PecaCZE

No už se těším až na to půjdu do kina :-).

6.3.2014 | 22:55:27
Tomius

Zvláštní způsob jak psát recenzi…

7.3.2014 | 8:36:55
PecaCZE

Mě se to líbilo. Parádní bitvy a pěkný efekty, rozhodně lepší jak Bitva u Thermopyl. Doporučuji jít na 3D. Určitě bude další díl, tak se těším. Bylo něco v after credits ? Pokud ano, co ? Popřípadě pošlete video díky.

8.3.2014 | 20:06:35
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z