FILM: Kingsman: Tajná služba

FILM: Kingsman: Tajná služba

„Boys have swag, men have class,“ tvrdí moderní anglické přísloví. Nikoho neodsuzuje a nikomu se nesnaží naznačit, že je lepší, než ten druhý. Matthew Vaughn se ho ve svém špionském filmu Kingsman: Tajná služba nejen drží, ale zároveň obojí spojuje podle osvědčené receptury. A funguje to skvěle.

15 0
19.2.2015

Všichni známe ten příběh o ušmudlané a přisprostlé holce z ulice, kterou se bohatí, vzdělaní a dobře vychovaní gentlemani rozhodli vzít pod svá křídla a naučit ji dobrým způsobům. A všichni jsme viděli hned několik filmů, které tento prastarý vzorec více či méně úspěšně kopírují. Letošní novinka Kingsman: Tajná služba, od režiséra Matthewa Vaughna není výjimkou. Na rozdíl od všech svých méně zdařilých předchůdců jí to ale klape mnohem lépe.

Nad zraky FBI, KGB, MI6 a dalších světových tajných služeb stojí jako rytíři od kulatého stolu praví gentlemani, kteří jsou dokonce tak tajní, že o sobě vědí jen oni sami. Jsou nebezpečně dobře oblečení do perfektně padnoucích obleků, a o to víc jsou životu druhých lidí ještě nebezpečnější. Říkají si Kingsman a do svého řádu nepřijmou jen tak každého.


Harry Hart (hraje Colin Firth), jako jeden z tajných agentů, se však rozhodne, že když přijde čas zaučit dalšího novice, aby doplnil řady rytířů, nerozhodí sítě mezi britskou elitu, ale naopak zkusí najít úspěch u Eggsyho (hraje Taron Egerton), kluka ze spodních tříd Londýna, který se musí i se svou matkou protloukat nuzným životem na předměstí.

(Colin Firth a Taron Egerton v hlavních rolích. Foto: 20th Century Fox)

Eggsy proti nabízenému osudu nijak neprotestuje. Zadarmo ho ale nedostane. Aby se stal Kingsmanem, musí být totiž lepší než dvanáct jeho mladých kolegů, kteří o zářivé místo také stojí. A my si proto musíme společně s Eggsym projít jeho výcvikem, ústrky od ostatních a sledovat, jestli se mu podaří dostat až k vrcholu – a kdo bude tím, komu v závěrečném duelu bude muset pořádně naložit, aby vyhrál.

Jestli jste viděli trailery k filmu, nejspíš jste stejně jako já čekali, že se budete hlavně smát. Prvních dvacet minut se o to snažíte, protože máte pocit, že jste přišli na komedii, jenže je to prostě takové křečovité. Nesedí to tam. Jakobyste sledovali příběh s dobrým impulzem, kterému dochází palivo a ztrácí směr. První polovina filmu se podivně táhne a vy se najednou nemůžete vyhnout přirovnání, že jste se vrátili k Vaughnovu filmu X-Men: První třída, kde se mladí mutanti učí, jak ze sebe dostat to nejlepší a využít naplno své schopnosti. „Opravdu jsem přišel na akční komedii? A kdy ji tedy konečně dostanu?“ napadne možná leckterého diváka.

(Jen jeden si může obléct ten pravý oblek. Foto: 20th Century Fox)

Úvodní seznámení s postavami (se kterými se přirozeně postupně loučíme) je největší slabina celého dvouhodinového filmu. Je to jako sledovat díl AZ-kvízu, ve kterém soutěží někdo z vašich známých, a vy už dávno víte, že v tomhle dva měsíce předtočeném dílu vyhrál. Pořád je to sice docela napínavé, ale chybí tomu to závěrečné překvapení. O dvacet minut kratší stopáž by filmu rozhodně neuškodila, obzvlášť pokud by se sekalo právě v první půlce. Celý výcvik je až zbytečně dlouhý vzhledem k tomu, co následuje.

Naštěstí se ale vždy v hodnou chvíli objeví miliardář a ekoterorista s vadou řeči Richmond Valentine (hraje Samuel L. Jackson) s jakýmsi ďábelským plánem, který vám stále vrtá hlavou, a se svou mrštnou kolegyní s prostetickými meči místo nohou, která se vám tou hlavou dokáže skutečně provrtat. I díky těm dvěma se přes první slabší část dostanete o něco více hladce. Pak se už jen musíte připoutat. Čeká vás neuvěřitelná jízda až do samotného konce.

(Colin Firth se o akci postará. Foto: 20th Century Fox)

Jestli se něco zapíše do historie, pak naprosto kulervoucí (a kulervoucně natočené) bitky, ve kterých Colin Firth exceluje jako starý Obi-Wan, když učí svého padawana Egertona řemeslu nejuhlazenějšího gentlemana galaxie, který se nebojí zašpinit si ruce. A Egerton se učí velice rychle, takže se brzy zvládá o akci postarat takřka úplně sám. Má navíc tu výhodu, že nezapomíná ani na pouliční rošťáctví, které jeho roli teprve dodávají tu správnou šťávu. (Důkaz, že swag ani class si nemusí navzájem vůbec nic vyčítat.)

Najednou už nesledujete X-Men: První třídu, najednou se paralelně vracíte k Vaughnovu o rok staršímu hitu Kick-Ass, a se vší barevností, ztřeštěností a humorem začínají agenti konečně správně nakopávat zadky tak, jak jste si to už od začátku přáli. Z plátna nespustíte oči a když už si myslíte, že to nemůže nic trumfnout, Vaughn vám dokáže, že jste se zase krutě spletli.

(Samuel L. Jackson je frajer, i když si šlape na jazyk. Foto: 20th Century Fox)

Třiačtyřicetiletý britský režisér si dává zatraceně velký pozor, aby se vyhnul co nejvíce známých klišé (a že se mu to ve většině případů opravdu daří). Podobně obratně se dokáže vysekat i z nemastného neslaného startu a těsně před závěrečnými titulky vás donutí mu to skoro všechno odpustit, ale ne zapomenout. A trojice Firth, Egerton a Jackson mu v tom zatraceně dobře pomáhají. Film Kingsman: Tajná služba nemá být výsměch bondovkám a ani žádným jiným filmům s tajnými agenty v hlavních rolích. Kingsman jim vzdává hold v tom nejzábavnějším možném podání.

Název filmu: Kingsman: Tajná služba
Původní název: Kingsman: The Secret Service
Premiéra: 19. února 2015
Stopáž: 129 minut
Režie: Matthew Vaughn
Scénář: Matthew Vaughn a Jane Goldman (+ Dave Gibbons a Mark Millar – autoři komiksové předlohy)
Obsazení: Colin Firth, Taron Egerton, Samuel L. Jackson, Mark Strong, Michael Caine, Sofia Boutella, Sophie Cookson, Edward Holcroft
Trailer: První, druhý nebo třetí.

Závěrečné hodnocení: 75 %

Diskuze /7

Fifipek

https://www.facebook.com/photo.php?… Tak nevím, jestli to půjde zobrazit.....

20.2.2015 | 15:50:22
Fifipek

na odkazu je kaskadérský tým včetně Colina Firtha. Fight coordinator dělal můj kamarád Rudolf Vrba (Wanted, Kick Ass atd.), Damien Gareth Walters – jeden z nejlepších parkouristů současnosti. Byla legrace sledovat přípravná videa, kdy Colin Firth nemá ani páru o bojových umění, ale ve filmu to samozřejmě poznat není a výsledek je opět špičkový :D

#3 iHyi
20.2.2015 | 15:57:09
iHyi

#2 Fifipek: Bohužel to nejde vidět, ale mohl bys mi napsat vzkazík? Tohle téma mě docela zaujalo a rád bych ho i zpracoval :-)

webmaster
20.2.2015 | 17:00:45
wee_n

Mně osobně se film velice líbil a dost pobavil :) Zítra na to tahám bráchu s přítelem :D Jsem ráda, že mě chytil tenhle film a né FSOG :D Jinak co se mého hodnocení týče..tak za mě 100% :) Chápu, že 100 lidí = 100 chutí…ale já se dlouho takhle při filmu nezasmála :) A další plus je samozřejmě Colin, kterého jsem si v podobné roli nedokázala představit…a vlastně i Taaron, který je sice nováček, ale zahrál to perfektně :)

webmaster
20.2.2015 | 19:12:08
Allien9

Konečně někdo, kdo tomu (taky) nedává 90%…:-)

#6 Salem
23.2.2015 | 11:42:27
Salem

#5 Allien9: já tomu taky nedám 90%, ale rovnou 100%

4.3.2015 | 15:22:18
Historic

Můžu jen souhlasit. Vlažnější úvod, zato akce a herecké výkony perfektní. Ze závěru už jen úžasem padá čelist.

webmaster
4.3.2015 | 17:09:46
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z