KNIHA: Marťan

KNIHA: Marťan

Mark Whitney je nejslavnějším člověkem na Zemi. I když není aktuálně na Zemi, ale na Marsu, kde zůstal omylem opuštěn poté, co ho průzkumná výprava měla za mrtvého. Celý svět teď sleduje, jak musí bojovat o přežití. Tak to je zápletka nové knihy s názvem Marťan. Představíme vám ji proto, že ještě před Vánoci se dočkáme celovečerní filmové adaptace.

15 0
19.2.2015

Vesmírná mise Ares 3 musela neplánovaně skončit už po 5 dnech na Marsu, ačkoliv původní plán šestičlenné posádce předepsal hned měsíční pobyt na Rudé planetě. Velká písečná bouře ohrozila provizorní bydlení i návratový modul, a tak raději velitelka mise rozhodla výlet ukončit a předčasně odletět. Jeden z astronautů, Mark Watney, se však při cestě do modulu v bouři ztratil a zranil. Posádka měla jen několik okamžiků na rozhodnutí – pokud neodstartují hned, možná neodletí vůbec, navíc čidla z Markova skafandru ukazují, že není naživu – a tak se rozhodla odletět.

“Jsem v hajzlu. Tak zní můj kvalifikovaný názor. V hajzlu. Výprava, na které jsem měl prožít nejskvělejší dva měsíce svého života, se po šesti dnech změnila ve zlý sen. Ani nevím, kdo si tenhle deník přečte. Myslím, že ho nakonec někdo najde. Třeba za sto let… Snad za mě celá Země držela den smutku a moje stránka na Wikipedii teď praví: Mark Watney je jediným člověkem, který zemřel na Marsu.”


Mark však přežil a stačil se dostat zpět do bezpečí provizorního bydlení. Ten mu může poskytnout útočiště na několik měsíců. To samé platí o vodě, jídle a energii. Jenže když nikdo neví, že přežil a vysílačka je mimo provoz – bude to vůbec k něčemu? Další mise se chystá možná na Mars až za několik let. Má se Mark vzdát a vzít si život? A nebo vytrvat, neztratit naději a pomocí své vynalézavosti se zachránit?

Knížka Marťan kombinuje to nejlepší co si můžete pamatovat z knižních klasik jako je Robinson Crusoe (přežití na opuštěném místě) a moderních klasik typu Let do nebezpečí (jak si hrdina v krizi poradí s neočekávanými odbornými situacemi). A nebo pokud nechcete chodit daleko, představte si Gravitaci, pouze na povrchu Marsu. S tím, že místo dechberoucích vizuálních záběrů vás v knize čeká super napínavá četba od první stránky do poslední. Marťan je přesně ten typ knížky, který začnete číst večer a najednou zjistíte, že svítá. Tak silná a napínavá je.

O napětí se stará nejen propracovaný děj plný neustálých zvratů (aneb kolik věcí se může v tu nejméně vhodnou chvíli podělat), ale i pečlivý popis všech technických detailů. Když se tedy bavíme o tom, jak si může hlavní hrdina prodloužit život na Marsu z několika týdnů na několik měsíců až let, je to popsáno velmi logicky, uvěřitelně a přitom velmi jednoduše.

K čtivosti pomáhá ještě zvolená forma. Většina knihy je popsaná jako deník hlavního hrdiny, který je sympatický od prvního okamžiku. Nejenže je kutil a dokáže velmi prakticky uvažovat a šikovně jednat, zároveň ale neztrácí smysl pro humor ani v těch nejvypjatějších chvílích. Děj přeskakuje chvílemi i na Zemi, se kterou Mark po určité době naváže kontakt, ale většina ostatních postav je jen do počtu.

“Marku, pár reakcí na vaše poznámky. Ne, nevyřídíme našemu botanickému týmu aby si políbil prdel. Chápu, že jste byl dlouho odkázaný sám na sebe, ale teď jsme v tom s vámi a nejlepší bude, když budete poslouchat, co vám chceme říct. Cubs skončili sezonu na posledním místě Centrální divize. Rychlost přenosu dat není dost vysoká pro hudební soubory ani v komprimovaných formátech. Proto se váš požadavek “čehokoliv, Bože, ČEHOKOLIV kromě diska, zamítá. Užívejte si chytlavé taneční rytmy.”

Sympatický je nejen hlavní hrdina, ale i autor samotné knížky. Andy Weir je totiž něco jako Mark Watney. Vystudoval fyziku částic, od malička však jako fanoušek Arthura C. Clarka a Isaaca Asimova psal tajně do šuplíku. Marťan samotný vznikl původně jako fanouškovské dílo, několik let sbíral vědecké podklady, aby kniha byla co nejvěrnější. Poté co ho všichni vydavatelé odmítli, začal knížku po jednotlivých kapitolách dávat zadarmo na web. Na žádost fanoušků ho poté připravil i pro formát Kindle a na Amazonu ho začal prodávat za minimální cenu 99 centů.

Brzy zájem o knihu vystřelil Marťana mezi nejprodávanější knížky, na stole tak měl brzy Weir nabídku od vydavatelů nejdříve na audioknihu a posléze i na samotné papírové vydání. A nakonec přišel na řadu i Hollywood, který si práva na film pojistil už na jaře 2013. Do scénáře se hned pustil Drew Goddard, scénárista pro televizní klasiky typu Buffy či Lost, ve filmu se zapsal scénářem pro Monstrum a zatím největší slávu mi přinesla dnes už kultovní klasika Cabin in the Woods. Přesto Goddard není největší autorskou peckou, film totiž režíruje absolutní klasik Ridley Scott, který to s vesmírem setsakra umí. A protože na rozdíl od Prométhea bude mít Scott tentokrát doufejme opravdu kvalitní a jednoduchý scénář typu Vetřelce, můžeme se těšit na opravdu vizuálně i dějově propracovanou podívanou. Sice bude stát tak trochu ve stínu nedávno tématicky velmi podobné Gravitace, ale tady by mohl dojem trvat i déle než hodinu a půl otevřené pusy v IMAXu.

A koho, že uvidíme v hlavní roli? Je to trochu překvapení, Marka Watneyho si totiž zahraje Matt Damon. A proč překvapení? Jednak je to pro Matta Damona velmi podobná role jako v jeho předchozím filmu (a modří už vědí), jednak Damon působí víc supermansky než Watney, který je víc přízemní a obyčejnější. Takže si už můžete zakroužkovat v kalendáři 25.listopadu 2015, kdy má film americkou premiéru. A nebo vyrazit do nejbližšího knihkupectví, kde je Marťan s oranžovým obalem vystavený mezi novinkami.

Diskuze /5

Ptolemai

Zní to zajímavě, moc pěkně napsaný! :) A díky za tip ;)

19.2.2015 | 21:16:18
ked

četl jsem, sice slovensky, ale doporučuji, dobré čtení

19.2.2015 | 21:48:19
Zaira

Četla jsem a je to perfektní kniha, určitě doporučuji … skvělá recenze :)

19.2.2015 | 22:52:24
miko218

Výborná kniha. Bolo problém je odložiť. Odporúčam každému.

19.2.2015 | 23:43:47
Aerin

Tak myslím, že na můj seznam „Knih, které si musím přečíst“ přibyla další položka. Ačkoli sci-fi jinak nečtu a spíše se podívám na film či seriál tohle mě zaujalo. A děkuji i za přidané úryvky z knihy. S někým, kdo má takovýhle smysl pro humor, by byla radost někde ztroskotat. Takže hurá do shánění knihy! ;-) :-D

19.2.2015 | 23:59:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z