Serial Killer uvádí: Pojďte, pánové, budeme si hrát na partyzány

Serial Killer uvádí: Pojďte, pánové, budeme si hrát na partyzány

Stát se součástí odboje a bojovat proti zlu může být dobrá příležitost k vyřešení vlastní osobnostní krize i výmluva k útěku z rozpadajícího se manželství. Thorvalda obojí přivede do opuštěné chalupy kdesi v norských lesích, aby se svými nedávno objevenými kumpány bojoval proti nacistům.

3 0
23.9.2022

Na Norsko a Dánsko zaútočila německá vojska na jaře 1940. Přestože státy vyhlásily neutralitu, výhodná pozice obou zemí či jejich přístup ke strategickým surovinám samozřejmě přitahovaly pozornost velmocí. Kdo chtěl nacistům zkřížit plány, ten vyrazil na tajné mise. Norský webový seriál Thorvaldův odboj (Gutta på skauen, Thorvald's Re­sistance) ovšem neukazuje hrdinské válečné činy v divoké bitevní vřavě, ale popisuje někdy docela komický vnitřní odboj odehrávající v hlavách protagonistů, zatímco hledají odvahu něco skutečně udělat.

(Thorvaldův odboj. Foto: NRK/Serial Killer)


Thorvaldova skupina odjíždějící s rybářskými pruty na opuštěnou chatu do lesa vzniká docela náhodně, náborem na lavičce na náměstí. Do boje se hlásí spíš muži, které už nebaví sedět doma, kteří chtějí na chvíli trochu klidu od svých žen a kteří si válku představují spíš jako takový trochu drsnější letní tábor. Banda nesourodých postav nakonec obsadí partyzánské pozice s nevyřčeným heslem: „Hlavně si to udělat hezké.“

(Thorvaldův odboj. Foto: NRK/Serial Killer)

A tak si po vysílačce objednávají z Londýna plechové hrnky se jménem každého účastníka skupiny, kytaru proti trudomyslnosti a zásoby jídla, ze kterých můžou vařit delikatesy a ne žádnou zákopovou šlichtu. K tomu všemu se chlapi musí naučit zacházet se zbraněmi. Jak se postupně ukazuje, největším nepřítelem Thorvaldovy družiny nejsou nacisté, ale nuda, nejistota a čekání na konečně pořádný rozkaz k akci, ke které ale nemůžou najít dost odvahy. Nejzbabělejší je zřejmě samotný dobrosrdečný Thorvald, který ale jako správný lídr neustále motivuje své muže, že jsou klíčovou součástí odboje, jen zrovna jejich úkoly plní jiná skupina, která se usídlila nedaleko.

Fiktivní Thorvaldův odboj se strefuje do mužnosti, vybájeného hrdinství a podrývá představu o tvrdých bojovnících proti útlaku. Komediální karikatura je díl od dílu absurdnější, trochu cimrmanovská, připomínající občas kultovní britské Haló, haló anebo současnou (respektive loňskou) norskou komedii V armádě z prostředí náboru nových vojáků, která chvílemi připomíná Policejní akademii.

Company Thorvald | Trailer | Serial Killer 2022 from Serial Killer on Vimeo.

Tři díly norské komedie uvede festival Serial Killer v sobotu v 17:30 v kině Scala a ještě jednou v neděli v 15:00 tamtéž.Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Filtr seriálů