Mamon
93/100 - 27×

Mamon

Matěj Hádek je novinář, který se zabývá kauzou kolem významného státem řízeného podniku. Při zajišťování podkladů ke vznikající reportáži narazí na kontroverzní informace týkající se jeho vlastního bratra, který je do skandálního případu osobně zapleten.

Česko | 2015 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | HBO CZ/SK | 60 minut


Český Mamon: Když žák předčí svého učitele

Český Mamon: Když žák předčí svého učitele

Letos na podzim česká stanice HBO rozvířila místní seriálové vody. Po všech letošních pokusech o dobrá a uvěřitelná dramata s policisty, záhadami a spiknutími, které jsme na domáckých televizích viděli, se ale HBO se svým Mamonem vystřelila vysoko nad všechny.


7 0
22.11.2015

Vraždy v kruhu, Labyrint, Případ pro exorcistu nebo Policie Modrava jsou asi nejznělejší seriálová jména letošního roku – alespoň co se českých televizních stanic a žánru krimi/mystery týče. A přestože žádnému z výše zmíněných nelze upřít více či méně zdařilou snahu o zlepšení české televizní tvorby, ke konci roku se objevilo dílo, které je všechny dohromady strčilo do kapsy.

(Matěj Hádek v hlavní roli novináře Petra Vlčka. Foto: HBO)


Placená televize HBO, respektive její česká odnož, loni vyrukovala s na první pohled nikterak originálním nápadem: předělávkou skandinávského dramatu, na které jsou diváci zahraničních seriálů už pár let zvyklí (Bron/Broen a The Bridge, Forbrydelsen a The Killing a podobně). Tentokrát se zaměřili na šestidílné norské drama Mammon, které v roce 2014 vysílala stanice NRK1. A s pomocí režiséra Vladimíra Michálka přetavili norskou předlohu do českých poměrů.

Nápad kopírovat úspěšné formáty však není kritikou, ale naopak odvážným krokem, který může mít jen dva konce: trapas nebo vítězství. A český Mamon na plné čáře předvedl, že zvítězil a svého předchůdce dokonce předehnal. Jakkoliv je totiž norské drama zdařilé a hodné uznání, jeho bratr mu dodal svižnost a energii – dvě složky, které dle mého některým severským počinům chybí.

(Mocní muži na vysokých pozicích. Foto: HBO)

Přestože Mamon začíná podobně rozvlekle a nesourodě, postupem času jen dokazuje svou předem dobře promyšlenou komplexitu a po překlenutí do druhé poloviny série (tedy po třetí epizodě) se z postupně odvíjejícího se povídavého příběhu stane napínavá a akční podívaná, která vrcholí vynikajícím pátým dílem, po kterém vše přeskočí do velmi zdařilého vševysvětlujícího finále.

Sledovat práci investigativního novináře nebylo v českém seriálu ještě nikdy zábavnější. Stejně jako pozorovat rozplétající se záhadu, do které jsou zapojení vlivní, bohatí a zdánlivě nedotknutelní lidé. A pozorovat při tom výborné herecké výkony Matěje Hádka, Evy Leimbergerové, Terezy Hofové a Gabriely Míčové (paralela o silných ženách, které se nebojí postavit mocným mužům vás po závěru seriálu nenapadne náhodou) je stejným zážitkem, stejně jako celé „nečeské“ a svěží zpracování, což v podstatě jen znamená, že Mamon je seriál, který může směle konkurovat kterýmkoliv jiným pořadům ze zahraniční produkce.

(Tereza Hofová v roli státní zástupkyně Jany Skálové. Foto: HBO)

Nutno také dodat, že stanice HBO svému Mamonu zjevně dost věřila. Po jednoduché registraci totiž zpřístupnila svou online službu HBO GO bezplatně každému divákovi a v omezeném balíku poskytla celou první řadu Mamonu zdarma, navíc s týdenním náskokem před televizní premiérou (finále je na HBO GO dostupné ode dneška, v televizi bude až příští neděli).

Suma sumárum, jestli jste ještě neviděli Mamon, dá se jen těžko vysvětlit, nač ještě čekáte. Jeden z nejlepších českých seriálů posledních několika let a rozhodně nejlepší domácí seriál tohoto roku si přece nechcete nechat ujít.

Nepřehlédněte: Více o seriálu Mamon | Epizody seriálu Mamon

  • mammon-f8a22894a3b24e0bc070a26599f5a746.jpg
  • mamon-hbo-4a29a304371479991c825d331cbd1f09.jpg
  • pakt-ad8d3cf4dd4fc50c9b9cb8e545a4e3b3.jpg

Diskuze /3

vojtamkv

Výborný seriál, který se vyrovná světové konkurenci. Viděno všech 6 nadupaných dílů. :)

22.11.2015 | 15:16:35
Catwoman007

Musím říct, že pro mě velké překvapení, že až tak kvalitní seriál v ČR vůbec vznikl, naprosto souhlasím s vyjádřením v článku, kdo neviděl ještě žádný díl, tak se určitě mrkněte, je to výborný seriál :)

webmaster
22.11.2015 | 16:55:57
moudnik

Viděl jsem jak norský, tak náš seriál a mohu potvrdit kvalitu obou. Zápletka v norském provedení je konstrukce velmi neskutečná, ta česká je trochu více uvěřitelná, i když… Fantasie, fikce, ale dobře zpracovaná.

23.11.2015 | 4:24:07
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!