The Mandalorian Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Heiress

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Heiress

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Heiress

Epizoda The Heiress má zatím všechny předpoklady se stát jednou z nejlépe hodnocených dílů vůbec. Znovu jsme se dočkali několik zajímavých odkazů na starší seriály ze světa Star Wars, a mnohým fanouškům se splnil sen. Pojďme si teď to nejzásadnější probrat.

24 0
16.11.2020

Třetí epizoda s názvem The Heiress pozitivně rozvířila fanouškovskou náladu na celé Star Wars a hlavně seriál The Mandalorian. O epizodu se postarala režisérka a hlavně herečka Bryce Dallas Howard (Jurský svět), která si již v minulé sezóně pro nás připravila díl Sanctuary. Bryce Dallas Howard je dcerou Rona Howarda, který nám pro změnu natočil sólový příběh o Hanu Solovi. Ještě před rokem 1999 sám George Lucas uvažoval, že mu svěří Epizodu I.

Nejnovější epizoda nás zavede mezi Quarreny a Mon Calamariany, které samozřejmě můžeme znát z filmů a seriálů. Asi si všichni vzpomenete na admirála Ackbara a Radduse, dva nejznámější Mon Calamariany. Quarreni se spíše ve filmech objevovali ve vedlejších rolích, přesto jim byly věnovány čtyři epizody čtvrté řady The Clone Wars, kde se Quarreni přidali na stranu Separatistů, zatímco Republika hájila Mon Clamariany a jejich prince Lee-Chara.


(Vlhký sen většiny fanoušků se splnil. Foto: Disney)

Třetí díl ale především pojednává o setkání Dina Djarina s dalšími mandaloriany, takže zbytek postřehů se bude zabývat právě tímto tématem. V seriálu se navíc hojně setkáváme s postavami, kteří nám byli představeni v jiných seriálech. Aby to bylo fér vůči všem fanouškům našeho seriálu, tak následující postřehy budou mapovat původní příběh právě těchto postav, které mohou být pro fanoušky Mandaloriana neznámé a zcela nové.

Konečně je nám vysvětleno, jak je možné, že si Djarin nesundává helmu před ostatními, zatímco jiní mandaloriani viděni v animovaných seriálech Star Wars: The Clone Wars a Star Wars: Rebels v tom problém neměli a ani nyní nemají. Djarin je jedním z dětí Hlídky, což jsou v podstatě náboženští fanatici, kteří uctívají stovky let staré tradice a usilují o jejich obnovení.

Novodobí mandaloriani samozřejmě už tyto zpátečnické a poměrně zastaralé zvyky neberou až tak vážně. Jedním z nich je Bo-Katan Kryze, kterou si zahrála herečka Katee Sackhoff. Ta postavu ostatně nadabovala v již zmíněných animovaných seriálech The Clone Wars a Rebels. Bo-Katan během Klonových válek patřila do uskupení zvané Úmrlčí hlídka, teroristické organizace, která neschvalovala vedení a směr vévodkyně Satine Kryze, která měla planetu Mandalore během Klonových válek na starosti.

(Mon Calmariané se moc o Razor Crest dobře nepostarali. Foto: Disney)

Bo-Katan se přidala k Hlídce dobrovolně, zatímco náš Din Djarin byl po smrti svých rodičů odchován pozůstalými z Hlídky, kteří mu předali veškeré jejich vědění o Cestě Mandaloru. Možná proto má Din až tak silné návyky na pradávné zvyky z mandalorianské historie, kterou už v dnešní době jen tak někdo nedodržuje. Přesně spojení s Hlídkou zatím nebylo explicitně řečeno, vysvětleno či uvedeno do většího kontextu. Musíme tak doufat, že tvůrci se tomuto tématu ještě budou více věnovat, a o Djarinově zahalené minulosti, o které sám on moc neví (minimálně to, že existuje i jiná než Cesta Mandaloru), se dozvíme v budoucnu více.

Když byl během Klonových válek guvernér Pre-Vizsla odhalen jako vůdce teroristické organizace Úmrlčí hlídky, ta musela bezpodmínečně opustit planetu a žít v ústraní. Cestou galaxií ovšem Hlídka narazí na Maula a jeho bratra Savage Opresse, dva citlivé jedince na Sílu, kteří se nebojí v hojném měřítku využívat temnou stranu. Pre-Vizsla uzavře s Maulem naoko výhodné spojenectví. Zatímco Vizsla pomůže Maulovi ovládnout zločinecké syndikáty všude po galaxii, Maul pro Vizslu získá zpět Mandalore. Svým způsobem se tak stane, i když to pochopitelně bude mít hrozivé následky především pro Vizslu.

Vévodkyně Satine Kryze je zabita rukou Maula, ten ještě předtím ucítí příležitost přetočit misky vah na svou stranu a vyzve Pre-Vizslu na souboj podle staré mandalorianské tradice. V souboji Vizsla padne a Maul se tak stane novým vůdcem Úmrlčí hlídky a prakticky celého Mandaloru. Ten ovšem neovládá sám a to ani neměl od začátku v úmyslu. Jelikož nechce přitahovat pozornost Republiky a Separatistů, hlavní tváří planety se stává zkorumpovaný ministr Almec. Bo-Katan opouští planetu Mandalore znovu jako vyvrženec.

Maul po výhře nad Vizslou získá i temný meč, starodávnou zbraň, která se v rodě Vizsla předává z generace na generaci (více o meči se dočtete zde). Právě tento temný meč kdysi vlastnil a také vyrobil vůbec první jedi z mandalorianů Tarre Vizsla. Po jeho smrti byl meč uchován v Chrámu jediů, ale před pádem Staré republiky se hrstka odvážlivců z rodu Vizsla rozhodla vydat do Chrámu a meč ukrást. Meč tak vůbec nyní poprvé vlastnil někdo, kdo vůbec s rodem Vizsla neměl žádné spojení. Maul tak získal velice cennou zbraň.

(Frog Lady je doma a její shledání se svým manželem bylo opravdu dojemné. Foto: Disney)

Nyní ale zpět k Bo-Katan, která po Maulově převratu opustila Mandalore. Jelikož chce osvobodit planetu od Maulovy nadvlády a pomstít smrt své sestry Satine, požádá o pomoc bývalého jedie, Ahsoku Tano, která těsně před koncem Klonových válek dobrovolně opustila řád jediů. Ta s pomocí od Anakina Skywalkera získá svůj vlastní pluk klonových vojáků vedené Rexem. Společně se všichni vydají zatknout Maula na Mandalore a konečně osvobodit planetu jednou provždy. Maul je rukou Ahsoky skutečně poražen, ale pro Bo-Katan nezačínají vůbec lehké časy.

Jelikož o pár hodin později v galaxii skončí Klonové války, padne Republika a moci se chopí Impérium, pro planetu opět začínají časy temna. Impérium brzy vtrhne na Mandalore, kterou si zcela podrobí. Moc je věnována Garu Saxonovi, který se tak stává oficiální tváří Mandaloru, i když pochopitelně za nitky tahá sám císař Sheev Palpatine, který rozhoduje o osudu celé planety. Bo-Katan tak opět musí sledovat, jak její lidé a planeta trpí.

Přibližně dva roky před bitvou o Yavin se ovšem svítá na lepší časy. Sabine Wren, jedna z hlavních postav seriálu Rebels, se vrací na planetu Mandalore s nově ukořistěným temným mečem, který ukradla Maulovi. Právě tento meč je dávno ztraceným symbolem Mandaloru a vůbec prvního jedijského mandaloriana. Meč ve správných rukou by mohl rozdělený lid přesvědčit k vzájemné spolupráci, která v posledních letech na planetě chyběla. Wren se na planetě Mandalore spojí se svou matkou Ursou Wren, která vede odpor proti Garu Saxonovi.

(Epizodní roli si zahrál i Titus Welliver. Foto: Disney)

Brzy se k tomuto odporu přidá právě i Bo-Katan. Sabine Wren s pomocí Bo-Katan porazí Saxona a vypudí Impérium z planety. Sabine následně Bo-Katan věnuje temný meč, pod kterým by mohla sjednotit lid Mandaloru, a konečně dopřát planetě klidná léta. Období míru ovšem netrvá zase dlouho. V určitou fázi na planetu vtrhne Gideon a nějakým způsobem Bo-Katan ukradne temný meč.

Bo-Katan je následně posedlá získáním meče zpět. Bohužel přesně nevíme, jak o meč přišla a co přesně se na Mandaloru stalo. Podle posledních informací je ale planeta k nepoznání. Po stále zuřících válkách v posledních letech se zřejmě z planety stalo pusté místo, na které se nikdo moc neodváží vkročit. Snad se o tomto příběhu dozvíme s odstupem času více, protože podle nás bude hrát velikou roli právě i v našem seriálu.

A právě touto rekapitulací života Bo-Katan se dostáváme k dnešnímu dni, kdy Bo-Katan navede Dina Djarina na planetu Corvus, kde se schovává Ahsoka Tano, jedna z posledních žijících jediů z dob Republiky, která by pomohla Djarinovi ve výcviku Baby Yody či dokonce dovést malé Dítě k jeho zástupcům své rasy. Nyní tak stoprocentně víme, že se Ahsoka v seriálu objeví a nebude ji hrát nikdo jiný než Rosario Dawson.

Po boku Bo-Katan bojovali i další dva mandalorianští válečníci – Axe Woves a Koska Reeves. Reeves si zahrála herečka a hlavně wrestlingová bojovnice Sasha Banks (vystupuje i pod svým pravým jménem Mercedes Varnado), která je již delší dobu spojována se seriálem. Wovese si pro změnu zahrál herec Simon Kassianides, kterého si můžete pamatovat jako Sunila Bakshiho ze seriálu Agents of S.H.I.E.L.D.. Imperiální kapitána ztvárnil Titus Welliver, aneb Muž v černém z oblíbeného seriálu Lost.

Čtěte také:

Postřehy k epizodě The Marshal
Postřehy k epizodě The Passenger

Zdroj: WookiePedia.com

Diskuze /8

Brut

Možná se mýlím, ale nejsou následující informace zavádějící nebo dokonce špatně: „… zatímco náš Din Djarin se v ní přímo narodil a byl odchován pozůstalými z Hlídky.“ a „… Djarinově zahalené minulosti, o které sám on moc neví …“. Z flashbacků přece víme, že byl malý kluk, když ho členové Hlídky zachránili, takže byl dále odchován členy, ale nenarodil se do ní. Stejně tak my sice toho o té jeho minulosti moc nevíme (maximálně z těch flashbacků), ale to neznamená, že on sám o ní moc neví (spíše jenom nezná různě rozdělení Mandalorianů a rozdíly mezi chování, zvyky a (ne)nošení helmy).

#2 Tony-Z #7 tom99
16.11.2020 | 20:58:31
Tony-Z

#1 Brut: Přesně tak! Hned jak jsem na ten odstavec narazil, tak jsem jel dolů do diskuse, jestli to někoho zarazilo stejně jako mě. Vždyť to i vysvětluje jeho averzi k droidům, protože Hlídka ho zachránila během klonových válek právě před separatistickými droidy, kteří chvíli před tím zabili jeho rodiče. Navíc si to určitě pamatuje, protože o tom částečně vypráví v S01E04 vesničance, se kterou se sblíží.

#4 RagnarokCzD #7 tom99
16.11.2020 | 21:38:10
Tony-Z

A ještě jedna drobnost: „Vévodkyně Satine Kryze je zabita rukou Maula, ten následně ucítí příležitost přetočit misky vah na svou stranu a vyzve Pre-Vizslu na souboj podle staré mandalorianské tradice.“ Tady je obráceně sled událostí. Maul prvně zabil Vizslu (těsně po souboji se vzepřela Maulovi a uprchla Bo-Katan) a až poté Satine (pokusů o její záchranu už se opakovaně účastnila Bo-Katan na straně proti Maulovi).

16.11.2020 | 21:49:52
RagnarokCzD

#2 Tony-Z: Jsem rád, že v tom nejsem sám … už jsem se vyděsil, že seriál ztrácí konzistenci sám o sobě. :D Takhle to bude spíš jen chybička redakce. :P

17.11.2020 | 16:59:13
RagnarokCzD

Mě by spíš zajímalo z jakýho důvodu ani on, ani žádnej jinej Mandalorian z toho jejich brlohu v první sérii na sobě znak hlídky neměl …

Viděli jsme ho jen v první sérii v tý scéně, kdy ho Mandaloriani zachraňujou, ale od tý chvíle už ani jedinkrát. :-/

#6 zabijakptak
17.11.2020 | 17:01:36
zabijakptak

#5 RagnarokCzD: Nechci kecat, ale mám pocit, že Deathwatch jako taková už neexistuje. Z jedné poloviny se staly povstalci vedení Bo-Katan a z druhé, Maulova Superkomanda. Jsou i teorie, že Armorer je Rook Kast.

17.11.2020 | 21:44:23
tom99

#2 Tony-Z: Díky, opraveno. Skutečně se to stalo naopak.
#1 Brut: Díky, taky opraveno. Zmátlo mě to, jak v seriálu Bo-Katan řekla, že je Djin je Dítětem Hlídky. Samozřejmě, že se v ní nenarodil. Nicméně to, kolik toho ví o své minulosti, je dost diskutabilní. Ano, pamatuje si na rodiče, také si pamatuje na útok superdroidů, a jak byl zachráněn Hlídkou. Ale Hlídka mu řekla jen „část“ mandalorianské historie, kterou si svým způsobem „nijak neověřil“. Věděl pouze o tradiční Cestě Mandaloru, tedy o té dost nábožensky založené. To, že Mandaloriani žijí již pár desítek let trochu jinak a helmu si klidně sundavají před ostatními (a to dokonce i minimálně bývalí členové Hlídky) mu bylo zatajeno, a zřejmě nikdy za jeho existenci nenarazil na jiného mandaloriana, který by ctil jiné tradice (což mi přijde zvláštní). Stejně tak neví o prvním jediovi Tarre Vizslovi a temném meči, což mi přijde podivné, pač právě tento muž a tato zbraň je pro mandalorianskou historii velice důležitá. Ostatně Maul byl prvním nemandalorianem, který kdy meč nosil, což samo o sobě je důležitým milníkem v jejich historii, a zdá se, že náš Djarin nikdy o žádných praktikách světlé či temné strany Síly (ba dokonce o sithech a jediích) neslyšel. Tudíž svým způsobem toho stále ví (podle mého názoru) poměrně málo.

#8 Brut
webmaster
17.11.2020 | 22:31:06
Brut

#7 tom99: No právě pro mě spojení „své minulosti“ evokuje přímo to, co se v životě stalo jemu a tam jsem nenarazil na to, že by si ji nepamatoval (prostě jenom my víme málo a on o ní moc nemluví). O minulosti Mandaloru a jejich lidu a současnosti atd., tak skutečně nejspíše moc neví a byl prostě vychován jenom nějakou tou odnoží Hlídky, které ho trénovala a učila svoje tradice a pravidla a protože nejspíše neuznávají ostatní „cesty“, tak mu o nich ani neříkali. Možná se i třeba dozvíme proč mu zatajovali i tu historii (Tarre Vizsla, jedie, dark saber apod.).

18.11.2020 | 18:47:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S02E05: Chapter 13: The Jedi

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @Kratos91

Aktualizace postav

V průběhu druhé řady seriálu The Mandalorian pro vás budeme aktualizovat sekci postav:

Reklama

Novinky

Seriál o Bobovi Fettovi by měl být prequelem o tom, jak se dostal ze Sarlacca

Seriál o Bobovi Fettovi by měl být prequelem o tom, jak se dostal ze Sarlacca

Sice to není oficiálně potvrzené, ale lze tomu přikládat určitou váhu. Podle všeho se aktuálně natáčí minisérie o námezdním lovci Bobovi Fettovi. Původně jsme si mysleli, že právě tento seriál bude navazovat na poslední scénu prvního dílu druhé řady Mandaloriana. Vše bude ale nakonec jinak.

Nejlepší postavy

Reklama

Zajímavosti

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Siege

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Siege

Jsme přesně v polovině řady a máme za sebou čtvrtou epizodu. Tentokrát jsme sledovali malinkou odbočku na Nevarro, přesto jsme se opět dočkali hned několika důležitých odkazů. V tomto dílu se Favreau s Filonim zaměřili na dovysvětlení určitých událostí v sequelové trilogii.

Galerie

Galerie

Narozeniny herců