The Mandalorian Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Siege

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Siege

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Siege

Jsme přesně v polovině řady a máme za sebou čtvrtou epizodu. Tentokrát jsme sledovali malinkou odbočku na Nevarro, přesto jsme se opět dočkali hned několika důležitých odkazů. V tomto dílu se Favreau s Filonim zaměřili na dovysvětlení určitých událostí v sequelové trilogii.

19 0
22.11.2020

Návrat starých známých

Čtvrtou epizodu s názvem The Siege natočil Carl Weathers. Ostatně ten v seriálu i hraje Greefa Kargu. Weathers měl zájem o režii už v první sérii, ale když o ni poprosil, všechna režisérská křesla byla již obsazena. Proto následně zašel za Jonem Favreauem a poprosil ho, zda by nemohl natočit alespoň jednu epizodu.

Favreau mu slíbil, že pokud dostane seriál druhou řadu, jednu epizodu mu věnuje. A jak bývá u poctivého Jona zvykem, svůj slib skutečně dodržel. Weathers tak zrežíroval epizodu, ve které si sám zahrál. Po delší době jsme se vydali na planetu Nevarro, kde jsme ostatně strávili nejvíce času během první řady. Greef Karga čistí planetu od místních gaunerů a imperiálů, samozřejmě mu pomáhá i nově jmenovaný maršál Cara Dune, která se stále nevypořádala se svou minulostí.


(Přidá se Cara Dune k Nové republice? Foto: Disney)

Ostatně jedna z posledních scén čtvrté epizody nám alespoň naznačila, že je tu stále šance, že se jednou dočkáme spin-offu s touto postavou, o kterém jsme v posledních týdnech slyšeli. Cara Dune byla shocktrooperem během Povstání. Nicméně válka na ní zanechala nezahojené jizvy. Při zničení Alderaanu Hvězdou smrti před bitvou o Yavin Cara přišla o všechny své milované. Od té doby žije poměrně smutný život a snaží se být v ústraní od veškerého dění. Není to snad skvělý základ pro nový seriál?

Palpatine či Snoke?

Nyní ale zpět k naší epizodě. Ta se soustředila především na zničení imperiální základny na Nevarru. Zřejmě nejzajímavější částí na této jinak vedlejší misi bylo odhalení jakési klonové základny, kde má Impérium uchované nedokonalé klony. Komu tyto klony patří? S největší pravděpodobností samotnému císaři Sheevu Palpatinovi, který je již devět let po smrti a hledá způsob, jak se opět vrátit mezi živé.

(Je to Palpatine? Snoke? Luke Skywalker? Či někdo jiný? Foto: Disney)

Jedná se o pěkný odkaz na poměrně nepovedenou Epizodu IX, která mrtvého císaře vrátila do hry, ale již se neobtěžovala vysvětlit, jak se Palpatine vrátil mezi živé. Pokud jste pouze fanoušci filmu, moc se toho nedozvíte, doplňkové (přesto důležité) informace je třeba hledat v Obrazových slovnících či v oficiální knížce s příběhem Epizody IX.

Tam jsme se ostatně dozvěděli, že Palpatine je klonem a naživu ho udržuje nějaká červená tekutina. Díky tomuto dílu víme, že se zřejmě jedná o krev nějakého jedince citlivého na Sílu s určitým množstvím midichlorianů, pomocí kterých je Palpatine udržován při životě. Náhradní tělo ovšem není schopné udržet jeho duši trvale, a tak zřejmě císař musel (a bude muset) v průběhu času tělo několikrát vyměnit.

(Do dílu zavítal i Mythrol, který si upšoukl opravdu zvláštním způsobem. Foto: Disney)

Ostatně v oficiální knize o Epizodě IX je řečeno, že Kylo Ren si hned po první návštěvě Exegolu všiml, že Palpatinovi červená tekutina rapidně dochází. A jelikož už (nejspíše) neměl žádnou jinou, musel rychle vymyslet, jak přeskočit do nového těla. Následně tedy dal věci do pohybu a pokusil se zmanipulovat Bena, aby mu na Exegol přivedl Rey, do které se Palpatine chtěl převtělit.

Přechod od Impéria k Prvnímu řádu

Samozřejmě ještě existují teorie, že tělo v nádrži nepatřilo Palpatinovi, ale Snokeovi. Když si totiž epizodu pustíte ještě jednou a zapnete zvuk pořádně nahlas, v pozadí lze slyšet hudbu, která byla v sequelové trilogii věnována Snokeovi. Kdo ví. Těla by nicméně měla patřit jednomu z nich, pak už je tu jen šance, že by Impérium vytvářelo jakékoliv jiné klony citlivé na Sílu (třeba Shadow Troopery se světelnými meči?).

Ať či tak, je to stále velice pěkný odkaz i na hru Star Wars: The Force Unleashed II, která se převážně věnovala procesu klonování mrtvého jedince citlivého na Sílu. Celý příběh je vlastně o klonu Galena Mareka, který zápasí s tím, kým vlastně je a jaké je jeho místo v galaxii. Ve hře se setkáme i s celou řadou nestálých klonů, protože klonování není jednoduchým procesem zvlášť u jedinců, kteří umí využívat Sílu.

Doufáme, že Favreau s Filonim v tomto či v dalších seriálech nějakým způsobem dovysvětlí Palpatinův návrat, První řád a další důležité otázky, na které nám Abrams s Johnsonem nestačili odpovědět. A kdo ví. Možná s odstupem času celá sequelová trilogie bude dávat daleko větší smysl, než se nyní může zdát. Za pár let snad budeme moudřejší.

(Může být ještě roztomilejší? Foto: Disney)

Obecně lze ale v seriálu sledovat, jak se padlé Impérium postupně přetvořuje v něco nového. Ostatně to bylo ve čtvrté epizodě i několikrát řečeno. Když se navíc pořádně podíváte na uniformy důstojníků na křižníku, zjistíte, že se jedná o takový mix uniforem Impéria a Prvního řadu. Cítíme, že by určité dovysvětlení přerodu mohlo proběhnout právě v našem seriálu.

A pokud ne, alespoň by tady mohlo být nakousnuto a následně by se mohlo pokračovat v jiném seriálu. Ostatně se spekuluje, že časem by se mohla objevit Iden Versio známá ze hry Batllefront II. Právě tato hra se víceméně zabývala přerodem Impéria v První řád. Je ovšem něco jiného hrát a posléze to samé vidět i na velkých obrazovkách. Filoni a Favreau mají odkud čerpat.

Dark Troopeři

A co přesně znamenala poslední scéna s Gideonem? Gideon má zřejmě k dispozici celou armádu Dark Trooperů, vojáků, které si můžete pamatovat z příběhů Legends. Tam jsme se s nimi poprvé setkali ve hře Dark Forces z roku 1995. Hra se odehrává těsně před a posléze po Epizodě IV. Zahráli jsme si za Kylea Katarna, bývalého stormtroopera, který se rozhodne opustit Impérium a přidá se k Povstání.

V dalších videohrách (Jedi Outcast, Jedi Academy) Katarn bude jedním z žáků Luka Skywalkera a následně i mistrem jediem ve Skywalkerově akademii na Yavinu. Jelikož je Katarn zběhlým stormtrooperem, sloužil jeho příběh jako výchozí pro Abramsova Finna, který má s Katarnem spoustu společného (ostatně i Finn je citlivý na Sílu, jak bylo potvrzeno v již zmíněné Epizodě IX).

(Co má za lubem Gideon? Foto: Disney)

Dark Troopeři jsou pokročilí bitevní droidi, kteří se objevili celkem ve třech generacích. Ostatně o Dark Trooperech se mluvilo již v souvislosti s filmem Rogue One, kde nakonec Gareth Edwards dal přednost hrozivým Death Trooperům, které jsme v našem seriálu taktéž viděli, a to pro změnu ve finále první řady. Zdá se, že se máme opravdu na co těšit.

Co čekat příště?

Pokud se podíváme zpět na trailer ke druhé řadě, zjistíme, že všechny záběry jsme již vyčerpali. Upoutávka tedy obsahovala pouze záběry z prvních čtyř epizod. Lze předpokládat, že zbylé díly budou opravdu velkým nářezem, a ukázat v trailerech cokoliv navíc by bylo považováno za těžký spoiler. Ještěže tu máme tvůrce, kteří nás chtějí překvapit až při sledování samotné epizody a ne při sledování ukázky.

(V epizodě se opět objevil pilot Nové republiky Carson Teva. Foto: Disney)

Pátou epizodu měl na starosti Dave Filoni. Jelikož Filoni stojí i za postavou Ahsoky Tano v animovaných seriálech Star Wars: The Clone Wars a Star Wars: Rebels, je více než pravděpodobné, že právě z tohoto důvodu Jon Favreau Filonimu věnoval právě tuto epizodu. Mandalorian tak nejspíše dorazí na planetu Corvus, kde bude hledat Ahsoku Tano.

Co čekat dál? To už můžeme jen hádat. Gideon nejspíše touží po Baby Yodovi. Po získání jeho krve může dále pokračovat ve svých experimentech a oživování Palpatina či Snokea. Zároveň by se mohla vrátit do hry Bo-Katan Kryze, která má s Gideonem nevyřízené účty týkající se temného meče. A samozřejmě nesmíme zapomínat na černého Petra Bobu Fetta, který snad ještě prostor dostane.

Čtěte také:

Postřehy k epizodě The Marshal
Postřehy k epizodě The Passenger
Postřehy k epizodě The Heiress

Diskuze /14

zabijakptak

Jsem zvědaví, kam tou zápletkou okolo klonování dojdou. Osobně nemám nic proti nápadu, že by šlo o první pokusy naklonovat Snoka, či Palpatina, pokud by šlo jen o menší odkázání, jen aby se to nestalo hlavní zápletkou seriálu.

#14 mirako
22.11.2020 | 19:36:18
dovahkiin

Nějak mi osobně přišlo jakmile jsem to viděl že jde o Snoka, i kvůli té zvláštnosti na hlavě, která se tomu podobá. Celkově mi vlastně to o čem mluvil ten vědec vypovídalo spíš o snaze vytvořit klonovanou osobu citlivou na sílu z někoho, kdo na sílu citlivý původně nebyl, protože zmiňuje že se dalšímu dobrovolníkovi stane to stejné jako předchozím, tedy že jeho tělo nepřijme krev s midichloriany. To celé zní že testují na jedincích co původně sílu neovládají.

#8 Darnwell #14 mirako
22.11.2020 | 19:56:40
Lex Luthor

Super postřehy a hlavně super díl začíná se to rozjíždět těším se na Ahsoku

22.11.2020 | 21:10:06
KarlCZ

Super postřčehy, děkuji za ně :)

22.11.2020 | 21:43:03
KarlCZ

Super postřčehy, děkuji za ně :)

22.11.2020 | 21:43:21
Tony-Z

Nemáte někdo tušení, kdo je herečka, která v samotném závěru hrála důstojnici Impéria, která příjme zprávu od špeha a předá ji Gideonovi? Mám neodbytný pocit, že už jsem ji někde viděl.

#11 Morten Aðalgrímr
22.11.2020 | 21:50:09
Nina317

Začínam sa obávať toho, aby druhá séria neskončila tým, že unesú Baby Yodu a v tretej sérii ho pôjdeme zachraňovať. Ale snáď sa moje slová nenaplnia :D

22.11.2020 | 23:20:08
Darnwell

#2 dovahkiin: Mě vlastně přišlo, že Moff Gideon by se možná rád stal nový Vaderem. Meč má, teď už jen Sílu…

23.11.2020 | 9:07:57
Geextah502

Čo to bolo za odznak ,čo dostala Cara Dune od toho pilota Novej republiky?

#14 mirako
23.11.2020 | 9:57:46
Holan7bum

@Tony-Z Zdravím, herečka se jmenuje Katy M. O'Brian.

23.11.2020 | 10:23:21
Morten Aðalgrímr

#6 Tony-Z: herečka je Katy O'Brian, hrála ve Westworldu nebo Znation, snad ji v Mandalorianovi ještě uvidíme, co v hraných SW ještě nebylo, tak je nějaká silná imperiální záporačka

23.11.2020 | 10:26:40
Ulrička

Moc děkuji za postřehy a vysvětlivky. Mandalorian se mi líbí (protože je to trochu western), ale musím přiznat, že původní filmy ani seriály jsem neviděla.

#14 mirako
23.11.2020 | 16:46:29
Carnage

Já si myslim že se nejedná o žádný konkrétní klon ale jen a pouze a nezdary a nepovedný pokusy. Je to random zrůda prostě.

#14 mirako
24.11.2020 | 10:29:17
mirako

#1 zabijakptak: #2 dovahkiin: #13 Carnage: Podle mě jde o klona jak Snoka, tak Palpatina a v seriálu se tomu ještě párkrát věnovat budou. Myslím si totiž, že už Snoke byl jedním z nepovedených klonů Palpatina a jméno Snoke bylo jen kvůli krytí. Dávalo by to smysl kvůli stejnému OST na pozadí v Ep.III (Palp. kecá o Plagueisovi),Ep­.VII (Snoke hologram) a tady.

#9 Geextah502: Nějaká medaile Odboje, asi cti, nebo tak něco…

#12 Ulrička: Tak doporučuji tuto chybu napravit! :D A pro nováčky je asi lepší se na to podívat pěkně popořadě (ne tak jak to vyšlo).. takže: Ep.I,II,III → Solo,Rogue One → Ep.IV,V,VI → tady je Mando → Ep.VII,VIII,IX

27.11.2020 | 20:52:41
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S02E05: Chapter 13: The Jedi

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @Kratos91

Aktualizace postav

V průběhu druhé řady seriálu The Mandalorian pro vás budeme aktualizovat sekci postav:

Reklama

Novinky

Seriál o Bobovi Fettovi by měl být prequelem o tom, jak se dostal ze Sarlacca

Seriál o Bobovi Fettovi by měl být prequelem o tom, jak se dostal ze Sarlacca

Sice to není oficiálně potvrzené, ale lze tomu přikládat určitou váhu. Podle všeho se aktuálně natáčí minisérie o námezdním lovci Bobovi Fettovi. Původně jsme si mysleli, že právě tento seriál bude navazovat na poslední scénu prvního dílu druhé řady Mandaloriana. Vše bude ale nakonec jinak.

Nejlepší postavy

Reklama

Zajímavosti

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Siege

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě The Siege

Jsme přesně v polovině řady a máme za sebou čtvrtou epizodu. Tentokrát jsme sledovali malinkou odbočku na Nevarro, přesto jsme se opět dočkali hned několika důležitých odkazů. V tomto dílu se Favreau s Filonim zaměřili na dovysvětlení určitých událostí v sequelové trilogii.

Galerie

Galerie

Narozeniny herců