Mr. Robot Rekapitulace: eps2.5_h4ndshake.sme

Rekapitulace: eps2.5_h4ndshake.sme

Rekapitulace: eps2.5_h4ndshake.sme

Jedna převratná epizoda střídá druhou a ani sedmá epizoda nebyla výjimkou. Tentokrát se nám opět potvrdil fakt, že kontrola je jenom iluze a že nic není, jak se zdá. Pojďme se proto podívat na to, co všechno se vlastně stalo.


19 0
22.8.2016

Flashback

V samotném úvodu se opět vracíme do minulosti. Joanna dostává od Tyrella dárek v podobě náušnic, které si bere na večírek. Než se stačíme zorientovat, už jsme zpět v současnosti a Joanna je venku s kočárkem, kde na ni zaútočí žena. Ta na ni vylije kýbl s červenou barvou se slovy: „Kapitalistická svině!“ Joanna reaguje hysterickým křikem.

Podání rukou

V této epizodě nás Elliot provázel analogií o podání rukou a o významu tohoto gesta. Sám Elliot se i nadále nachází v jakémsi sklepě, do nějž ho Ray nechal hodit, a ptá se pana Robota, jak ho dokázal ochránit před vší tou bolestí, kterou si musel projít. Hned nato přechází k otázce ohledně Tyrella a důvodu, proč se v té sitcomové představě nacházel svázaný v kufru auta. Pan Robot se nejdřív naštve, protože doufal, že už toto hodili za hlavu. Jakmile mu však Elliot sdělí, že chce přijmout, co udělal, a jít dál, rozhodne se mu sdělit pravdu.


Angela versus Dom

Mezitím se Angela ocitá v nepříjemné situaci, kdy ji při snaze dokončit útok na FBI vyruší Dom s otázkou, proč byla na patře, kde mají mít přístup jen agenti FBI. Angela zareaguje tak, že se vymluví na to, že si domlouvala schůzku s jedním agentem. Dom se zeptá, odkud se vlastně předtím znali, a odpovědi na tuto otázku se Angela vyhne. Dom si uvědomuje, že tu něco nehraje, ale nakonec odchází a Angela tak může dopsat poslední příkaz. Darlene poté pronáší, že se právě nabourali do FBI.

Tyrell jako hrozba

Pan Robot prozrazuje Elliotovi pravdu o tom, jak dopadl Tyrell. Podle jeho slov to probíhalo přesně tak, jak si mnozí z nás mysleli: Elliot vytasil zbraň ze stroje na popcorn, kam ji schovala Darlene, a Tyrell v důsledku odešel na onen svět. Kdo ale potom posílá Joanně tak osobní dárky? Kam zmizelo tělo? Co onen telefonát na konci druhého dílu? Ať už se přikláníte k tomu, že Tyrell žije nebo ne, musíte uznat, že tato záležitost ještě není zcela uzavřená.

Ultimátum pro Joannu

Joanna se i nadále oddává hrátkám se svým novým přítelem Derekem, tomu ovšem pomalu dochází trpělivost. Dá to znát tak, že dá své lásce nepříjemné ultimátum: buď ho doprovodí na párty k oslavě jeho třicetin, nebo je konec. Je to pochopitelné, vzhledem k tomu, že Joanna trvala na tom, že s přítelem nebude chodit na veřejnost.

Dom je na stopě

Odhodlaná Dom nechává zkontrolovat záznamy z bezpečnostních kamer a není udivena, když zjistí, že data jsou poškozená. Okamžitě začne podezřívat Angelu, protože jí k tomu dala víc než dobrý důvod.

Angela konfrontuje Darlene

Z televize v taxi, kterým jede Angela domů, se dozvídáme něco málo o dalších důsledcích útoku z 9. května. Lidé si nemohou dovolit platit za odvoz odpadu, proto nastoupili spalovači, kteří se odpadků zbavují za nižší poplatek. Nová virtuální měna E Corpu mezitím vzkvétá a podnikům je doporučováno, aby ji přijímali.

Když Angela vystoupí, před vchodem na ni čeká Darlene. Ta jí chce odpovědět na cokoliv ohledně fsociety, protože si to vzhledem k okolnostem zaslouží. Angela se však pouze vyjádří k tomu, že ji Darlene i Elliot vždy brali jako tu méně chytrou, při čemž je opět zmíněn film The Careful Massacre of the Bourgeoisie.

Elliot ve službách Raye

Ray stále potřebuje provést migraci svého webu a chce, aby ji Elliot dokončil. Ten však není hlupák a potichu už přemýšlí nad plánem, jak se dostat na svobodu.

Další tah pro fsociety

Darlene se po setkání s Angelou vrací na základnu fsociety, kde na ni čekají Cisco, Mobley a Trenton. Všichni tři jsou nadšení z něčeho, co si právě přečetli, a Darlene se k nim za moment přidává.

Joanna překvapuje

Derek se vrací domů, kde na něj čeká Joanna, přestože nedorazila na jeho narozeninovou párty. Má však pro něj dárek v podobě žádosti o rozvod s Tyrellem, díky čemuž ono ultimátum bere za své.

Poslední šachová partie

Elliot dokončuje migraci, než ho však RT stačí odtáhnout zpět do „díry“, požádá o souboj v šachu s Rayem, kvůli starým časům. Ray souhlasí a partie začíná. Během hry se Ray rozpovídá a odhalí, že zprvu netušil, co se na jeho webu bude odehrávat. Se ženou se dohodli, že nechají trh, ať si diktuje, co se na něm bude prodávat, a protože peněz bylo hodně, oba dění na webu přehlíželi. Raye však tížilo svědomí a s příchodem Elliota se rozhodl podívat, co se na něm děje. Poté se Elliota zeptá, kdy už dorazí policie, protože mu bylo jasné, že pomstě neunikne.

Elliot onen web otevřel přístupu i mimo Tor, následně ho zviditelnil díky reklamám, a potom zaslal FBI anonymní tip. Ta reagovala téměř okamžitě a Elliot se tak dokázal zachránit.

Bailout a žaloba

Členové fsociety se dozvěděli, že proběhne hlasování o bailoutu, a rozhodli se toho využít. Když v úvodním dvojdíle uřízli genitálie býkovi z Wall Street, bylo nejasné, co s ním má fsociety v plánu udělat. Jak plyne z reportáže ve zprávách, Darlene a spol. se genitálie rozhodli prohodit vikýřem v komoře, kde hlasování probíhalo.

Angela se vydává za svým tátou, který nyní pracuje v elektru patřící pod skupinu E Corp. Angela otci přišla sdělit, že hromadnou žalobu proti tomuto konglomerátu lze vyřešit dohodou, pokud se škrtne určitá podmínka. Přestože je její otec proti, Angela už sehnala hlasy dvou třetin osob zúčastněných v hromadné žalobě, tudíž je záležitost uzavřená.

Dopad Rayova zatčení

Ray skončil v poutech, to ale neznamená, že je Elliot v naprostém bezpečí. Parta chlapů od něj požaduje 800 bitcoinů jako náhradu za stejnou částku, která se shozením webu zmizela. Elliot se však nedá a s pomocí Leona se mu podaří mužů bez úhony zbavit.

Angela se vrací ke svému plánu

Price si pozve Angelu do kanceláře, aby se jí zeptal, jak je možné, že ta podmínka, o níž se spolu kdysi bavili, byla z případu hromadné žaloby vyškrtnuta. Angela mu řekne, že věděla, že o to stojí, byť to nechtěl dát najevo. Když se ho ale zeptá, proč pro něj byla ta podmínka tolik důležitá a zda tím nechrání nějaký svůj tajný, protřelý plán, Price se otázce chytře vyhne. „Nechráníme snad všichni své tajné, protřelé plány?“

V tu chvíli Angela vyzradí ten svůj, a sice provést v E Corpu změny zevnitř. Požádá o přesun do oddělení risk managementu, a byť se jí to Price snaží vymluvit, neuspěje. Následně jí sdělí, že dnes slaví své skutečné narozeniny, a pozve Angelu na večeři. Ta ale po menší odmlce odmítá.

Rada od pana Robota

Poté, co se Elliot omluví kaplance, která vede křesťanský kroužek, za svůj monolog o zbytečnosti všech náboženství, v sobě opět vyvolá pana Robota, aby mu položil otázku. Chce dokončit svou výpravu proti E Corpu, ale neví, co dalšího by měl udělat. Pan Robot mu poví, že vždy jen dělal to, co mu Elliot přikázal, a že Elliot by měl být vůdcem.

Nová práce

Angela už se usazuje v oddělení risk managementu, kde dostala manažerskou pozici. Hned na začátku se snaží ukázat iniciativu, my ale tušíme, že chce hlavně přístup ke složkám, díky kterým by mohla provést nám dosud neznámé změny. Zároveň se sama pozve na denní mítink ředitelů; údajně, aby mohla poslouchat a co nejdříve být v obraze.

Drsňák Leon

Poté, co Elliot spálí svůj deník, ho odtáhne ta skupina mužů, která mu nedávno vyhrožovala a požadovala od něj peníze. Začnou ho mlátit, netrvá to však dlouho a někdo začne nebezpečné muže zabíjet. Po chvíli se dozvídáme, že je to Leon, tím ale překvapení ani zdaleka nekončí. Leon nejdřív zmíní, že Elliotovi v úterý přijde nějaký dopis a že má udělat, co v něm bude psáno. Pak ho požádá, aby Whiterose řekl, že Elliotovi pomohl, až se s ní zase uvidí. Leon tedy pracuje pro Dark Army nebo se alespoň zná s Whiterose. Tak či onak, výraz na Elliotově tváři jistě odrážel i výraz na vašich tvářích, když jste scénu poprvé viděli.

Podraz a krevetový koktejl

Angela se ocitá na schůzi ředitelů svého nového oddělení. Po delší době je zmíněna Susan Jacobsová, právnička E Corpu, která si podle všeho vzala dovolenou. Netrvá to dlouho a Angela poruší svůj slib, že bude jen poslouchat, a nabídne, že by mohla sepsat shrnutí o případech, které jsou podobné jako ten aktuální. O pár vteřin a nechápavých pohledů později její nový nadřízený schůzku ukončuje s tím, že je odročena a že se věc vyřeší, až dorazí Susan.

Angela pak musí vyslechnout svého nadřízeného, který mluví o tom, že je mu jasné, že se na jeho oddělení propracovala nekalými způsoby, to je mu ovšem jedno, protože jen udělal laskavost Pricovi. Ten mu řekl, že s Angelou může naložit, jak jen bude chtít.

Kontrola je opět jenom iluze

Elliot se schází s Kristou, které ukáže dopis, jenž zmínil Leon. Také jí poví, že se dohodl s panem Robotem. Od chvíle, co bydlí se svou mámou, se ho prý snažil zbavit, až nyní mu ale došlo, že nemůže zničit kus sebe. V tu chvíli přichází něco, co nelze popsat jinak než slovem mindfuck. Kancelář se změní v místnost v Elliotově novém domově a ta následně v návštěvní místnost jedné věznice. Elliot byl po celou druhou sérii ve vězení, nezdrží se tam ale dlouho, protože onen dopis hlásá, že bude propuštěn. V závěrečné scéně přichází montáž, ve které se iluze rozplývá a mění v realitu. Elliot se nám, svému příteli, omlouvá, že neřekl celou pravdu, ale zároveň nám nelhal a vše, co jsme dosud viděli, se stalo, jenom v jiném prostředí a jiných rolích.

Ti, co pravidelně navštěvují Reddit k seriálu Mr. Robot, určitě vědí o vězeňské teorii, která se s nejnovější epizodou vyplnila. Reddit je celkově velmi zajímavé místo s teoriemi a postřehy, takže pokud chcete utišit toho svého seriálového maniaka, můžete ho nakrmit právě tam.

S tímto šokujícím odhalením se objevila i hromada otázek. Za co byl Elliot ve vězení? Rozhodně ne za vraždu Tyrella, protože ten je podle veřejnosti stále jen pohřešován, a za útok na E Corp už vůbec ne, protože jmenovitě je podezříván pouze Tyrell a skupina fsociety, jejíž členové ale odhaleni nebyli. V tuto chvíli kraluje teorie, že Elliot skončil za mřížemi kvůli Kristině bývalému příteli, který ve finále 1. série řekl, že ho nahlásil policii a že je už několik týdnů vyšetřován. Tím by se pak zodpověděla i otázka, kdo v předposlední scéně loňského finále klepal na dveře.

A co Ray? Další z otázek. Měl psa a přístup k počítači, takže je vysoce nepravděpodobné, že by byl jen další řadový vězeň. Je ale možné, že byl dozorce; ti mívají psi a v kanceláři i nějaký ten počítač. A co Leon? Pracuje pro Whiterose, ale proč se ho ona vůbec snažila chránit? To je jen několik otazníků, které díl vyvolal, ale časem se na většinu z nich odpovědi jistě dozvíme.

Nezapomeňte epizodu ohodnotit.

Foto: USA Network

Diskuze /11

Baltik

A co Leon? Pracuje pro Whiterose, ale proč se ho ona vůbec snažila chránit?

Jak je to myšleno s Whiterose ?

A prosím, Susan Jacobsová měla jakou roli v 1. sérií? Vůbec si nevzpomínám.

#2 BruceCrain
22.8.2016 | 17:32:48
BruceCrain

#1 Baltik: Evidentně Leon chce, aby postava Whiterose věděla o jeho pomoci Elliotovi =) Nebo je naopak Leon nastrčený cíleně k Elliotovi, aby ho chránil. Pravděpodobně protože si myslí, že ho bude v budoucnu na něco potřebovat.

a Susan nebyla v první sezoně, ale na začátku druhé. V článku se píše " po delší době" ;)

22.8.2016 | 18:58:06
Baltik

Jo tákhle, já nepobral to, že proč se Whiterose snaží chránit Elliota. Jo, už rozumím :D Delší vedení…

Pokud byla v 2.s tak to si to můžu proklikat, nechávám si vždy všechny díly až do konce pro takové případy. Díky za info !

22.8.2016 | 19:02:54
Wolf_Officious

Totální úlet, tahle epizoda. A to jsem myslel, že po té předchozí, mě už nic nepřekvapí. :D

22.8.2016 | 20:03:20
To.Borrm

Jeee, fakt je to jisty, ze je ve vezeni od zacatku 2hy serie? Ja si rikal, ze ho zabasli az pri zatahu na Raye, jak vychazel z toho domu a nejakej policajt mu rikal, at nikam nechodi, nebo tak nejak..... ze by to byl dozorce me nenapadlo…normalne je pro me tak dobryho serialu skoda :)

#6 lukascoolarik
23.8.2016 | 6:21:53
lukascoolarik

#5 To.Borrm: Řekl bych, že z té rutiny, kterou Elliot měl už od prvního dílu, jasně plyne, že byl ve vězení už od začátku druhé série. Samozřejmě je tu šance, že nás Sam Esmail nějak obehrál, ale řekl bych, že k tomu zatčení muselo proběhnout ještě před začátkem 2. série. Navíc pochybuju, že by Elliot dobrovolně chodil na basketbal nebo na křesťanskou skupinu. :-D

webmaster
23.8.2016 | 7:45:50
To.Borrm

njn, vicemene – spis vice, nez mene – se s tim uz taky ztotoznuju, ale uprime, po tom, co jsem shledl zaver posledniho dilu jsem si fakt myslel, ze to bylo, jak jsem psal…ale sila nejen tvych argumentu je nepopiratelna… klepani na dvere v zaveru 1. serie, rutina od zacatku druhy serie, basket, skupina, nj nj… jeste porad mam ale 50 na 50 toho Leona. Je mozny, ze je to kamos naverbovanej od Whiterose, stejne jako je mozny, ze je to treti osobnost samotnyho Elliota…

23.8.2016 | 9:36:46
marzus

To bol teda diel. Zopár zodpovedaných otázok, no oveľa viac otázok nových :D Celé odhalenie s väznicou je ale celkom logické. Denná rutina s vecami, ktoré by sme od Elliota v 1. sérií vôbec nečakali (basketbal, kresťanská skupina) a nezmyselné rozhodnutia, ako keď sa Elliot potreboval dostať k počítaču a vybral si práve Raya, čo vyzeralo ako najzložitejšia možnosť. Takisto fakt, že s ostatnými postavami, ktoré očividne žili „normálnejší“ život (Darlene, Angela) sa Elliot stretával len v jednej izbe, nikdy sme ho nevideli takto sa s niekym stretnúť na ulici. Myslím si tiež, že Ray je dozorca, keďže na začiatku 2. série, keď sa objavil, upokojil situáciu na ihrisku medzi Leonom a tým chlapíkom, čo hral basketbal, čo nevyzeralo tak, že by jednoduchá veta od chlapíka ako Ray stačila. Ray mal od začiatku rešpekt všetkých okolo. A ešte tá vec s 800 Bitcoinami… Chlapík s 800 bitcoinami by v reáli určite nešiel Elliota nakopať sám :D Zase super zhrnutie, som zvedavý s čím príde ďalšia časť :)

23.8.2016 | 11:49:21
Baltik

Nono, moc to nepřehánějte, po požáru každý hasič :D

*ALE**, abych se přiznal dost mi tam nehrála jedná věc a to, když po zatčení Raye se všichni dívali po Elliotovi, všichni věděli, co se stalo a co udělal Elliot. Tady nejsme na vesnici, kde se každý všechno hned dozví do 5 minut. V TV zatčení být nemohlo, to bychom viděli reakce Elliotových blízkých. Samozřejmě jsem nevěděl, že je to celé vězení, ale ta situace na hřišti mi přišla podezřelá.

23.8.2016 | 12:47:26
WILLIAM_MOINSPIELD

Pravda. Ray – dozorce. Leon – Eliotův záhadnej fanda. Moc se mi to líbí, najednou to všechno dává zase větší smysl (a nebo ne?), ta hra s divákem, kterou tvůrci předvádí je neskutečná ;)

23.8.2016 | 14:33:46
dvory

Díky za rozbor, tenhle seriál se přesouvá na moji top příčku. Asi bych taky potřeboval nějaký sezení s Kristou, abych ty všechny mindfucky vstřebal :D

23.8.2016 | 15:56:30
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatele seriálu Mr. Robot a poděkovat jim za jejich práci, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme!

Berte v potaz, že PayPal si účtuje transakční poplatek 3,4 % plus 10 Kč.

Momentky

Momentky

Opakování je matka...

Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt2.p7z

Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt2.p7z

Ne, nezapomněli jsme na vás. Po několika měsících si konečně můžete přečíst rekapitulaci finále druhé řady seriálu Mr. Robot, které zmátlo nejednoho diváka. Kolik otázek bylo zodpovězeno, kolik nových se objevilo a kolik starých zůstává?

Nejlepší postavy

Edna na sociálních sítích