Mr. Robot Shrnutí první epizody

Shrnutí první epizody

Shrnutí první epizody

Nový seriál stanice USA Network Mr. Robot si během krátké doby dokázal získat jak srdce diváků, tak i pozitivní ohlasy kritiků. Pojďme si tedy celý pilotní díl hezky shrnout a zkrátit si tak čekání na další epizodu. Článek obsahuje spoilery!


22 0
27.6.2015

Úvod do Elliota

Na začátku vidíme hlavní postavu, Elliota, jak čeká v kavárně na příchod jejího majitele, Rohita, aby mu dal co proto, co se týče jeho rozsáhlého webu s dětskou pornografií. Rohit použil tzv. tor sítě, které zajistily jeho serverům anonymitu (o tom více někdy příště). Elliot ovšem nemá v úmyslu Rohita vydírat, peníze jsou to poslední, co ho zajímá. Jde mu pouze o to, aby bylo spravedlnosti učiněno za dost. Elliot si vše důkladně promyslel a po zběžné konfrontaci přijíždí na místo policie, a to díky jeho anonymnímu tipu, kde uvedl i přesný čas a datum, kdy bude Rohit v kavárně k nalezení.

(Elliot a Rohit v kavárně. Zdroj: USA Network)


Kromě toho nám o sobě ale Elliot mnohé prozradil. Už při mluvení s Rohitem šlo jasně vidět, že má Elliot problém udržet oční kontakt, který následně rozvinul na problém komunikování s lidmi. Také jsme se dozvěděli, že měl velmi blízký vztah se svým otcem, jenže ten už bohužel není mezi živým. Zemřel na leukémii, kterou mu způsobily špatné pracovní podmínky. O otci už se ale v průběhu epizody dále nezmiňuje, takže je možné, že už je s jeho ztrátou smířený.

V tomhle jste se zmýlil, Rohite. Peníze jsou mi ukradený.

Elliot má, jak prozradil v úvodním monologu, za to, že svět řídí jedno procento těch nejbohatších a nejmocnějších lidí na planetě, proti čemuž sice chce bojovat, ale sám je na ně krátký. Jde tedy po, řekněme, menším zlu, které ale přesto musí být vymýceno. V pilotní epizodě si vzal na paškál již zmíněného Rohita a následně ještě Michaela Hansena, pravým jménem Lennyho Shannona. Elliot je velmi zdatný hacker, tudíž je pro něj ničení těch zlých naprostá hračka. Jak sám říká, během třech minut dokáže bezproblémově zničit něčí existenci. A poslední dobou má pocit, že ho sledují. Což, jak se ukáže v závěru epizody, není jen pouhá paranoia.

AllSafe a E Corp

Zatímco se přes noc snaží polapit ty nejhorší z nejhorších, přes den pracuje v bezpečnostní IT firmě AllSafe. Ta mimo jiné obstarává bezpečnost největšímu světovému konglomerátu E Corp, což je, ironicky, dle Elliota to největší zlo.

E Corp. Největší konglomerát na světě. Jsou tak velcí, že jsou doslova všude. Dokonalá stvůra moderní společnosti.

V AllSafe se nám představuje Angela, Elliotova kamarádka už od dob dětství, která chápe jeho uzavřenost, ale zároveň se mu snaží pomáhat se začleněním do společnosti. Angela má vztah s Olliem, což ale neznamená, že je u ní Elliot jakožto potenciální přítel odepsaný. V posledních minutách pilotní epizody jde totiž jasně vidět, že nějaká ta chemie mezi nimi rozhodně je.

(Elliot a Angela spolu? Zdroj: USA Network)

Ale vraťme se ještě k AllSafe a E Corpu. Pro bezpečnostní firmu dále pracuje Gideon, což je nadřízený jak pro Elliota, tak pro Angelu. Je gay, což prozradí Elliotovi během zpátečního letu po zastavení viru, který napadl servery E Corpu, k čemuž se ještě vrátíme. A dostáváme se k členům E Corpu. Ředitelem technologie je Terry Colby, kterému ale technologie moc neříká, vlastní totiž Blackberry. Větší pozornost je pak věnována Tyrellu Wellickovi, staršímu viceprezidentovi technologie. Ten je, oproti Colbymu, skutečným zlem, a patří k těm, proti kterým Elliot bojuje, byť zprvu působí neškodně.

Terapie a drogy

Elliot, byť nedobrovolně, navštěvuje terapeutku, která mu má pomoci vyřešit jeho potíže. Jenže Elliot je zjevně řešit nechce, tedy alespoň ne s Kristou, svou terapeutkou, kterou svými reakcemi spíše odbíjí, než aby mluvil o svých problémech a dával volný průchod svým myšlenkám. O všem se raději vyjadřuje formou vnitřních monologů. Více než o samotnou terapii má zájem o dopadení Michaela Hansena, přítele své terapeutky. Snažil se ho totiž hacknout, jenže je o něm ve vodách internetu pramálo informací, což ho přiměje věřit, že Michael Hansen je pouhé alias. Toho konfrontuje těsně před závěrem epizody. Přiměje ho, aby nechal Kristu být a rozešel se s ní, k tomu si ještě vyžádá jeho psa Flippera, který se tak přidává k Elliotově rybce Qwerty.

Do hajzlu se společností.

Snášet samotu není vůbec jednoduché a Elliot o tom ví své. Záchvaty breku ho přemáhají čím dál častěji, proto se je snaží utlumit drogami. Nutno ale podotknout, že Elliot není závislák jako takový. Bere morfin, což je silné analgetikum, kterým tlumí svou bolest, ale bere ho v takových dávkách, aby se nestal feťákem. Bere to zodpovědně a uvědomuje si, že kdyby to přehnal, mělo by to své důsledky. Kromě toho si občasně dopřává cigarety a příležitostně i marihuanu. Jeho jakousi dealerkou je Shayla, která ho sice nechápe, ale to nijak nebrání tomu, aby se spolu po požití marihuany vyspali.

(Elliot a záchvat breku. Zdroj: USA Network)

DDoS útok aneb První závan Mr. Robota

Uprostřed noci se Elliot dočkává telefonátu od Angely, která ho povolá do práce. Sdělí mu, že servery E Corpu byly napadeny a že potřebuje, aby se toho ujal. Vše se jeví jako prostý DDoS útok, o kterém jste jistě už několikrát slyšeli nebo o něm minimálně četli ve spojení například s hackerskou skupinou Anonymous (o DDoS útocích ale zase někdy jindy). Za zmínku ale stojí fakt, že Mr. Robot je v něčem výjimečný. Seriálů či filmů s IT tématikou jsme již mohli vidět mnoho, ale obvykle se jednalo o nerealistické pohádky, ve kterých je hackování aktivita, kterou zvládne i batole s prstem v nose. Mr. Robot je ovšem výjimkou. Celý průběh DDoS útoku a záchrany serverů působí jako skutečný, jsou využívány skutečné linuxové příkazy a způsob, jakým Elliot získává hesla, také není žádné kouzelné udělátko.

(Elliot zachraňuje servery E Corpu. Zdroj: USA Network)

Ale zpět k ději samotné epizody. Po nelehké záchraně serverů od napadení nalézá Elliot jakýsi vzkaz od zatím neznámého hackera, kde hacker žádá o to, aby Elliot nechal virus v serverech. Elliot je zmatený, něco uvnitř mu říká, aby tam virus nechal, a nakonec se rozhodne, že ho tam také nechá, i když sám úplně neví proč.

Cestou domů metrem ho osloví tajemná figura vystupující jako Mr. Robot. Ten mu přímo řekne, že to on napadl servery E Corpu a že šlo o jakousi zkoušku věrnosti, jestli je Elliot schopen přidat se k tajné hackerské skupině právě pod vedením Mr. Robota. Šlo ale také u cílený útok na E Corp, proti kterému Mr. Robot také bojuje. Celý útok plánuje hodit na Colbyho a Elliot je tak postaven před nelehkou volbu – buď Mr. Robota a jeho skupinu udá jako ostatní, nebo se přidá na stranu Mr. Robota a vedení AllSafe předá nastraženou Colbyho IP adresu.

(Elliot a Mr. Robot. Zdroj: USA Network)

Bon soir, Elliote.

Elliot se rozhodne na poslední chvíli, a sice na mítinku AllSafe s vedením E Corpu. Vedení předá obálku se záznamy, které z hacknutí usvědčí Colbyho. Jenže se nic neděje. Týdny plynou dál a dál a zprávy o Colbyho zatčení stále nikde. Elliot začne svého činu litovat, když v tom se dozvídá, že Colby byl skutečně zatčen a že Mr. Robot má možná skutečnou šanci na záchranu Spojených států od korporátního prostředí a zlé ruky E Corpu.

(Žádná radost bohužel netrvá věčně. Zdroj: USA Network)

Jenže… Když se Elliot raduje z první větší výhry, je osloven muži v černém, kteří ho žádají, aby si nastoupil do auta. To ho zaveze do budovy, kde se tváří v tvář setkává s oním jedním procentem nejbohatších a nejmocnějších lidí. A mezi nimi je i Tyrell Wellick, viceprezident technologie E Corpu.

(Bon soir, Elliote. Zdroj: USA Network)

Co podle vás bude dál?

Diskuze /3

ked

Skvely shrnuti!

27.6.2015 | 12:49:27
5825

Docela zajímavý seriál – budu bééédlivě sledovat! :D

28.6.2015 | 21:19:18
xHanys

Elliot je mi hrozně líbí jako postava i herec. Konečně jsem našel seriál, kde hlavního hrdinu nehraje nějaký svalnatý hezounek, ale takový člověk, který má nějaký charakter :)

7.7.2015 | 16:51:31
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E02: eps3.1_undo.gz

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @lukascoolarik
Korekce: @lukascoolarik

Sedí na verze:

  • HDTV.x264-SVA
  • 720p.HDTV.x264-SVA
  • WEBRip.x264-RARBG
  • 720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb
  • 1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Dotazy k titulkům můžete pokládat v naší diskuzi.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Nedovol, aby nám chodci sežrali Ednu. Hlasuj pro Ednu. 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Nastražte uši

Hudba ze druhé série

Hudba ze druhé série

Po vzoru první řady seriálu Mr. Robot jsme se i v té druhé dočkali spousty skvělých písní a samozřejmě i nových skladeb z původního soundtracku. Pokud si chcete oživit playlist písněmi z tohoto seriálu, tento přehled všeho, co ve dvanácti epizodách zaznělo, vám to usnadní.

Momentky

Momentky

Máte oko pro detail?

Otestujte si paměť: Druhá série ve 24 otázkách

Otestujte si paměť: Druhá série ve 24 otázkách

Alespoň v hrubých obrysech si většina z nás druhou řadu seriálu Mr. Robot snadno vybaví, ale kolik z vás má oko pro detail a paměť jako slon? Následující kvíz složený ze 24 otázek různé obtížnosti prověří, zda jste dostatečně připravení na další fázi revoluce.

Nejlepší epizody

Nejlepší postavy

Edna na sociálních sítích