Mr. Robot Stručně a jasně: Rekapitulace první série

Stručně a jasně: Rekapitulace první série

Stručně a jasně: Rekapitulace první série

Návrat seriálu Mr. Robot přišel předčasně, čímž překvapil fanoušky po celém světě. Ne všichni z vás měli tu možnost a čas zhlédnout všech deset epizod první série a vše si připomenout, proto si nyní shrneme to nejpodstatnější, co byste měli vědět, než se pustíte do druhé řady.


27 1
11.7.2016

Elliot Alderson

Elliot se nám představil jako hacker se sociální úzkostí a řadou dalších mentálních potíží. I přes všechno to zlé, čemu musí čelit, se ale zhostil role samozvaného strážce v temném světe jménem internet. Své hackerské nadání se rozhodl využít ke trestání těch, kteří si to podle něj zasloužili. To je ale jen jeho noční život; přes den je řadovým zaměstnancem bezpečnostní firmy AllSafe, kterou vede Gideon Goddard. Elliot zde pracuje i se svou kamarádkou Angelou, s níž se zná již od dětství.

A právě ono dětství hraje velmi důležitou roli. Elliot i Angela přišli o své rodiče – Elliot o svého tátu a Angela o svou matku – v důsledku skandálu s toxickým odpadem ve Washington Township. Oba rodiče pracovali pro konglomerát E Corp, který podle Elliota představuje ztělesnění všeho zla. A protože E Corp patří mezi klienty AllSafe, Elliot má velmi cenný přístup, čehož si všimne tajemný hacker zvaný pan Robot.


Záhada jménem pan Robot

Na začátku Elliot netuší, jaká je vlastně pravda, mnozí z vás ale vytušili, že tu něco nehraje a že na interakcích pana Robota s ostatními je něco zvláštního. Nepopiratelná inspirace klasikou Fight Club byla potvrzena v deváté epizodě a my se proto nyní shrneme, jak to celé ve skutečnosti bylo.

Pan Robot představuje jakousi skrytou osobnost, již v sobě Elliot ukrývá. Samotná postava pana Robota je ale promítnutím něčeho mnohem složitějšího. V kostce se jedná o odvrácenou stránku osobnosti, které Elliot nedokáže čelit, ale zároveň o Elliotova zesnulého otce, jehož podobu pan Robot převzal. Toto alterego častokrát ovládlo Elliota, když on sám v jistých situacích jednat nemohl. Velkou kapitolu jeho činnosti tvoří založení fsociety.

Skupina fsociety a její plán

Tato hackerská skupina v čele s Elliotem/panem Robotem si jako svůj cíl vytyčila svržení korporátního prostředí ve Spojených státech, konkrétně zničení konglomerátu E Corp, který ve své podstatě ovládá svět. Mezi další členy fsociety patří například Darlene, o níž se později zjistí, že je to Elliotova sestra, což je další fakt, který Elliot kvůli svým psychickým potížím vypustil z hlavy.

Plán, kterým se skupina řídila, zní poměrně jednoduše, ale jeho realizace byla obtížná a komplikací bylo celé moře. Suma sumárum šlo ale o zničení všech finančních záznamů E Corpu v digitální podobně, a to hned na několika frontách. Kromě serverů E Corpu musela fsociety zničit i zálohy v masivním středisku Steel Mountain a také redundantní zálohy v Číně.

O to se postarala rozsáhlejší hackerská skupina Dark Army, které se ale do spolupráce příliš nechtělo. Na scéně se však později objevil Whiterose, vůdce Dark Army, a ten po vyřešení všech obtíží vše odsouhlasil a dílo bylo dokonáno. Finanční data E Corpu byla zašifrována do takové podoby, že její rozluštění by zabralo nepopsatelné množství času a protože dešifrovací klíč byl vymazán, záznamy se staly navždy nečitelnými.

Angela versus E Corp

Zatímco Elliot bojoval v zákulisí, Angela se po odhalení skandálu s toxickým odpadem rozhodla jednat trochu jinak. Aby pomstila smrt své matky v důsledku leukémie, kterou vyvolaly neblahé účinky toxického odpadu, rozhodla se oslovit Terryho Colbyho, bývalého technického ředitele E Corpu. Ten byl jedním z výkonných pracovníků, kteří učinili rozhodnutí vedoucí k desítkám úmrtí, a jak Angela zjistila, pro E Corp se jednalo o něco, co je na denním pořádku.

Porazit nadnárodní konglomerát však zvenčí nejde. Když svým jednáním ohromila Colbyho, ten se rozhodl zatahat za pár nitek a nabídl Angele lukrativní pozici v E Corpu. Ta prvně váhala, následně však této možnosti vyšla vstříc. O tom, jak Angela bude pokračovat, se dozvíme až ve druhé sérii.

Plánující Wellick

Tyrell Wellick sehrál velkou roli hned na několika frontách. Jeho příběh začal snahou získat pozici technického ředitele, jenže prohra na tomto poli byla téměř okamžitá. Místo, po němž tolik prahnul, získal Scott Knowles, Tyrell svůj boj však nevzdal. On a jeho těhotná žena Joanna vymysleli plán, jak Knowlese vyšachovat. Zdálo se, že i zde Tyrell odejde s prázdnou, jeho nepředvídatelnost ale opět nezklamala.

V jedné z nejvíce šokujících scén Tyrell uškrtil Knowlesovu manželku během milování na střeše. Netrvalo to dlouho a tělo našla policie a protože Tyrell působil dost výstředně a jeho chování vzbudilo nemalé podezření, stal se okamžitě podezřelým. Vyšetřování přerušila Joanna svým částečně vynuceným porodem, radost z nového potomka však netrvala dlouho.

Joanna se chopila role ambiciózní matky a přiměla Tyrella, aby vše co nejdřív napravil. V tu chvíli však nastoupil Phillip Price, ředitel E Corpu, a v zájmu zachování dobré pověsti společnosti dal Tyrellovi výpověď, přestože jeho účast na vraždě nebyla oficiálně prokázána. Mezitím se Tyrell začal zajímat o Elliota a když zjistil, co má za lubem, přidal se do jeho týmu.

Finále

Elliot se probral tři dny poté, co spojil síly s Tyrellem, opět se ztrátou paměti. Dozvídá se, že útok na E Corp úspěšně proběhl a finanční záznamy byly zničeny. Tyrell je ovšem z nějakého důvodu pryč a Elliot nemá nejmenší ponětí, proč tomu tak je. I po imaginárním panu Robotovi se slehla zem a když ho Elliot vyláká z podvědomí zpět na povrch, pravdu se nedozví. Když je Elliot doma, někdo mu zaklepe na dveře a on jde otevřít.

Ve scéně po závěrečných titulkách jsme mohli vidět konverzaci Phillipa Price s Whiterosem, který tentokrát vystupoval jako muž. Price tvrdil, že ví, kdo je za útok na E Corp zodpovědný a že už má jasno v tom, jak s pachatelem naloží.

Mějte na paměti…

  • Tyrellův osud stále nebyl odhalen, je však možné, že ho Elliot jakožto pan Robot zabil pistolí schovanou ve stroji na popcorn.
  • Mějte na paměti i pár vedlejších postav. Vrátit se má Ollie Parker, bývalý přítel Angely, a Bill Harper, pracovník ve Steel Mountain.
  • Whiterose zatím neprozradil důvod, proč souhlasil s útokem na E Corp.
  • Ona třídenní mezera v Elliotově paměti bude vyplněna.

Foto: USA Network

Diskuze /7

Megan_100

ďakujem za skvelý článok

11.7.2016 | 22:25:51
Baltik

Moc díky, to jsem potřeboval !

12.7.2016 | 8:26:49
Cr4zyFl4mes

To jsem nevěděl, že ten na konci byl whiterose. To usuzujete podle toho, že mu jednou zapípaly hodinky?

#4 lukascoolarik #5 daaribaari
12.7.2016 | 12:06:00
lukascoolarik

#3 Cr4zyFl4mes: Já myslel, že tohle bylo jasné jako facka. :D To pípnutí, řeč, fakt, že jde o stejného herce…

#6 Cr4zyFl4mes
webmaster
12.7.2016 | 12:14:57
daaribaari

#3 Cr4zyFl4mes: facepalm

12.7.2016 | 14:20:39
Cr4zyFl4mes

#4 lukascoolarik: tak v řeči jsem si žádné podobnosti fakt nevšiml; visuální podobnost mi přišla podezřelá, ale nakonec jsem to zavrhl; faktu, že jde o stejného herce jsem si taky nevšiml – většinou nesleduju titulky; a u toho pípnutí mě zmátlo, to jak ho to překvapilo (proč by ho překvapilo takové pravidelné a časté pípnutí) a že tam bylo jenom jedno (záběr byl určitě delší než 1 minuta), ale to asi bude jenom tím, že ostatní pípnutí jsme prostě jenom neslyšeli, nebo to pípání nemá nastavené na 1 minutu pokaždé.

12.7.2016 | 18:02:26
Cr4zyFl4mes

Tak teď, když už vím, že to je ten samý, tak jsem si ho všiml v traileru na druhou sérii. A dává to smysl, protože tam měl ženské šaty.

14.7.2016 | 18:45:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatele seriálu Mr. Robot a poděkovat jim za jejich práci, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme!

Berte v potaz, že PayPal si účtuje transakční poplatek 3,4 % plus 10 Kč.

Momentky

Momentky

Opakování je matka...

Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt2.p7z

Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt2.p7z

Ne, nezapomněli jsme na vás. Po několika měsících si konečně můžete přečíst rekapitulaci finále druhé řady seriálu Mr. Robot, které zmátlo nejednoho diváka. Kolik otázek bylo zodpovězeno, kolik nových se objevilo a kolik starých zůstává?

Nejlepší postavy

Edna na sociálních sítích