Obi-Wan Kenobi
66/100 - 81×

Obi-Wan Kenobi

Na konci filmu Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů Obi-Wan čelil své největší ztrátě, protože se proti němu obrátil jeho přítel Anakin Skywalker a padl celý řád Jediů. O deset let později se Obi-Wan objevil na Tatooinu, pouštní planetě, kde se začal skrývat před světem.

USA | 2022 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi), James Earl Jones (Darth Vader), Vivien Lyra Blair (Leia Organa), Moses Ingram (Reva Sevander), Rupert Friend (Veleinkvizitor), Sung Kang (Pátý Bratr), Kumail Nanjiani (Haja Estree), Indira Varma (Tala Durith), O'Shea Jackson Jr. (Kawlan Roken), Joel Edgerton (Owen Lars), Bonnie Piesse (Beru Lars), Hayden Christensen (Anakin Skywalker), Jimmy Smits (Bail Organa), Simone Kessell (Breha Organa)

Proč se Vader po naléhání Obi-Wana a Ahsoky nakonec nevrátil na světlou stranu Síly?

Proč se Vader po naléhání Obi-Wana a Ahsoky nakonec nevrátil na světlou stranu Síly?

Vader se vrátil na světlou stranu Síly až díky svému synu Lukeovi. V té době měl ale silný vztah k jeho bývalému mistrovi Obi-Wanovi a učednici Ahsoce. Proč tedy Obi-Wan či Ahsoka nedokázali Vadera přemluvit a dostat zpět na světlou stranu? Odpověď je vskutku jednoduchá.

14 1
22.8.2022

Seriály Obi-Wan Kenobi a Star Wars: Rebels měly jednu podobnou scénu, kterou si dnes rozebereme. V našem seriálu se v závěrečném šestém díle utkal Darth VaderObi-Wanem. Kenobi dokázal v závěrečné fázi souboje odštípnout část Vaderovy helmy a mohl tak vidět oči svého dávno ztraceného učedníka. Obdobná scéna nastala i ve druhé řadě Rebels, kde se prakticky to samé podařilo Ahsoce Tano.

Kenobi i Tano nevěřili, co se z Anakina stalo. Oba se letmo snažili Anakina dostat zpět na světlou stranu Síly, ale oba selhali na plné čáře. Až Luku Skywalkerovi se to podařilo a dnes se vám pokusíme vysvětlit, proč tomu tak bylo. Vlastně je to úplně jednoduché – Kenobi a Tano se málo snažili. Když si totiž pozorně pustíte obě scény, uvidíte, že Obi-Wan i Ahsoka se pokusí Anakina zlákat zpět na světlou stranou Síly pouze jednou větou. Jakmile ale Anakin odmítne, zlomí nad ním okamžitě a nenávratně hůl.

V našich životech je poměrně běžné, že když se nám něco stane a někdo nám ublíží, jen tak lehce nezměníme názor. Pokud se nás někdo pokouší přemluvit pouze jednou a následně je na něm vidět, že když neodpovíme na první výzvu, tak udělá ultimátní odsouzení, co jiného nám zbývá než být stále tím, kým jsme? Svým způsobem lze tak Anakina Skywalkera pochopit, proč na výzvy nereagoval a proč nepřijmul nabídku svého bývalého mistra a žáka.

(Proč Vader po naléhání Obi-Wana a Ahsoky se nakonec nevrátil na světlou stranu Síly? Máme na to jasnou odpověď. Foto: Disney+)

V seriálu Obi-Wan Kenobi se mistr Kenobi svému učedníkovi omluví a žádá ho o odpouštění. Jakmile ale Vader řekne, že Anakin je pryč a on je vše, co zbylo, Kenobi okamžitě prohlásí, že jeho přítel je mrtvý. Takto krátce a bohužel takto fádně se Kenobi pokoušel svého dlouholetého přítele přemluvit, aby se vydal zpět na správnou cestu. A v seriálu Rebels to není o moc jiné.

Ahsoka Vaderovi sdělí, že nevěří, že by se z jejího mistra stalo takové monstrum. Jakmile Vader prohlásí, že Anakin Skywalker je mrtvý, neboť ho sám zničil, Ahsoka rovnou uvažuje o jeho pomstě. Znovu další chabý pokus, jak svého bývalého mistra a hlavně přítele přimět k návratu ke smyslům. I v našich životech potřebujeme malinko popošťouchnout a k něčemu přemluvit. A někdy to na nás nezafunguje napoprvé a někdy ani napodruhé.

Představte si, že vás kamarád po vašem náročném dni přemlouvá jít na pivo. Vám se očividně nechce, a proto odmítnete. Kdyby to hned po prvním přemlouvání vzdal, nikdy byste nikam nešli. Sami ale uznáte, že někdy stačí málo. Dvě tři přemluvy navíc a už s ním jdete. Bohužel Obi-Wan Kenobi a Ahsoka Tano se omezili pouze na jednu chabou větu a následně nad svým přítelem zlomili hůl, čímž ho možná ještě více zklamali a rozzuřili.

(Ani tohle neskončilo podle našich představ. Foto: Disney+)

V seriálech je totiž vidět, že Vader je stále ovlivněn svou minulostí. Chce vidět Ahsoku, Obi-Wanem je posedlý. Svým způsobem stojí o to, aby se jejich cesty opět zkřížily. Jenže když vás bývalí přátelé hned okamžitě odsoudí, jakou máte motivaci opustit Impérium a císaře Palpatina? Navíc jakou alternativu by mu Ahsoka či Obi-Wan nabídli?

Vader je muž v obleku, kterého celá galaxie zná jako velkého tyrana. Normální život byl tak zcela vyloučen, exil byl nevyhnutelný, Povstalci by ho těžko vzali mezi sebe. A aby se Vader vzdal svého Impéria a pohodlí, musel by se Obi-Wan a Ahsoka trochu více snažit. Trochu jako Luke. Když se totiž pozorně podíváte na původní trilogii, tak Luke se pokouší svého otce přemluvit rovnou několikrát. Sám se za ním vydá na imperiální základnu na Endoru, kde se v něm snaží probudit jeho staré já. V jejich finálním souboji v Epizodě VI Luke k Vaderovi několikrát promluví a probudí v něm jeho pocity.

Luke zkrátka udělal něco, co Obi-Wan a Ahsoka ani nezkusili. Sice je to jeho syn, ale nepodceňujme Anakinův vztah k Obi-Wanovi a Ahsoce. Obi-Wan byl jako jeho bratr, Ahsoka zase jako jeho dcera. V té době k nim Skywalker měl silnější vztah než k samotnému Lukeovi, stačilo se pouze více snažit. Luke byl ale vytrvalý a během souboje, i když Vader zpočátku na jeho námluvy nereagoval, to nevzdával a věřil ve svého otce. A to přimělo Vadera, aby se opět stal Anakinem Skywalkerem.

Souhlasíte s naší teorií?

Diskuze /22

masak07

Vzdyt Ahoka rika, ze uz ho nikdy znovu neopusti…vader na to konte ze teda zemre a pak uz dal nic nevidime… co se delo po tom nam ukazano nebylo, jen jak vader odlita pryc z planety… pokud si to spravne pamatuju.. takze trosku mimo

#2 tom99
22.8.2022 | 17:47:18
tom99

#1 masak07: Ano, to řekne, další chabá věta, která vešla vniveč. A zase je to Ahsoka, která je dle mého názoru při rozhovoru agresivnější než Vader a je to ona, kdo zažehne své meče (stejně jako Obi-Wan v seriálu).

Podívej se na to pořádně:

https://www.youtube.com/watch?…

#9 masak07
webmaster
22.8.2022 | 18:36:27
Levascue

Ahsoka byla pro Anakina jako dcera? :D :D Tady asi někdo čelt jen synopsy CW a samotný seriál neviděl. – Ahsoka byla pro Skywalkera jako mladší sestra, mimochodem věkový rozdíl cca 5 let od sebe ;)

#4 tom99
22.8.2022 | 20:22:08
tom99

#3 Levascue: Jasně, nikdy jsem to neviděl, články píšu jen tak :-) Je to asi tak, jak to každý vnímá. V prvních dvou řadách mi spíše jejich vztah připomínal vztah otce a dcery, kdy starostlivý Anakin pečoval o Ahsoku (viz pilotní díl), jejich vztah se postupně měnil tak, jak správně píšeš. Pak už to byl spíše vztah bratra a sestry, v určitých chvílích jsem jim i přál, aby byli spolu jako pár. Za mě se jejich vztah hodně měnil, stejně tak jako vztah Anakina a Obi-Wana. V Epizodě II byl Obi-Wan pro Anakina otcovskou figurou, v Epizodě III, o necelé tři roky později, už měli čistě bratrský vztah, a samozřejmě věkový rozdíl byl stále stejný. V životě se role mění, věkový rozdíl není až tak důležitý… tohle je zbytečné chytání se za slovo.

webmaster
22.8.2022 | 21:59:57
JakeDeffe

Klid, děcka :D Mně osobně spíš přišlo, že mu tam neodpustil z trojky to, že podle něj proti němu Ben obrátil Padme. Mít rád holku a myslet si, že můj kámoš mi do toho hodil vidle, tak bych ho taky neměl rád…

22.8.2022 | 22:08:42
Gaffík

Počkej, počkej, počkej… Dart Vader je Luke, Anakin, ne?

#7 Geextah502
23.8.2022 | 0:38:58
Geextah502

#6 Gaffík: Co?

23.8.2022 | 8:03:03
redwing19

Odpověď ještě snažíš… původní trilogie byla natočena dřív a z toho důvodu se nemohl dát na světlou stranu v Rebels nebo v Kenobi.. víc bych za tím nehledal:-)

23.8.2022 | 8:46:27
masak07

#2 tom99: Vsak ona vubec nevedela ze anakin je vader… takze chapu ze kdyz rekl ze ho znicil, chtela se pomstit vid.. KDyz teda ustipne kus ty helmi, uzplne otoci, me to tak aspon prislo..Tohle ja jsem prave moc nepochopil,, protoze kdyz se to zavre, tak nevime co se tam delo… o Ashoce pak jen vime ze se objevi v the jedi a tot je vse..

#14 Levascue
23.8.2022 | 9:10:17
Martrix

Možná není problém v tom, že se Obiš a Ahsoka málo snažili, ale spíš v tom, že se to správně nemělo podařit ani Lukovi.

Po těch letech na temné straně, kdy dělal zvěrstva…vraždil děti… . Jasně, bez toho obratu, by to nebyl Příběh. Ale ve skutečnosti je jeho přechod na světlou stranu velmi málo ospravedlnitelný a vysvětlitelný větší snahou jeho syna. On Anakin nebyl žádný chudáček a já ho vnímal spíš jako spícího Sitha, pro něhož by byla jakákoliv silnější událost aktivátorem. Přechod na světlou stranu v jeho podání…to je celý život žít jako prase a hajzl, a pak se před smrtí nechat pokřtít a vyzpovídat, abych se nesmažil v pekle… .

#11 Pikapoop
23.8.2022 | 10:29:10
Pikapoop

#10 Martrix: V knížkách, komiksech, hrách…chce svrhnout celou dobu jakkoliv Palpatina, protože mu lže. Tak proč by nakonec nemohl bejt na světlý straně?

#12 dovahkiin
23.8.2022 | 10:42:06
dovahkiin

#11 Pikapoop: Svrhnout Palpatina chce už na konci Pomsty sithů, ale jen aby mohl sám vládnout Impériu, pochybuji, že později chtěl něco jiného, jen se k důvodům zabití Palpatina přidala i pomsta za to lhaní.

23.8.2022 | 17:40:06
Meldon

Je supr, že konečně máme odpověď na tuto palčivou otázku! Dovolím si přidat ještě jednu – kdo se ptal?

23.8.2022 | 18:57:51
Levascue

#9 masak07: Ale věděla že Ani je Vader – pár epizod před finálním duelem se to dozvěděla.

23.8.2022 | 19:10:52
Rulion

A to jako pomíjíme fakt, že Obi-Wan Vadera přemlouval prakticky celou dobu před závěrečným soubojem na Mustafaru v Epizodě III? Ashoka jako dcera pro Anakina, ale no tak :D

#16 tom99
23.8.2022 | 21:41:08
tom99

#15 Rulion: Seriál Obi-Wan Kenobi začíná, jak má Ben neustálé sny a trauma ze ztráty svého přítele, o kterém se domníval, že ho ztratil. Nevěděl, že přežil. Jakmile se tedy ty dozvíš, že tvůj kamarád z mládí je stále naživu, první věc, co uděláš, že proti němu vytáhneš opět meč? Ne, tady mi to nikdo nevymluví. Je úplně jedno, že ho přemlouval v Epizodě III před deseti lety. Těch deset let žil v domnění, že jeho přítel je mrtev. A vyčítal si to. Obi-Wan měl mít v seriálu druhou šanci napravit své chyby a pokusit se Vadera dostat zpět na světlou stranu Síly… vždyť to i ten Vader v Epizodě VI říkal Lukeovi, že „Obi-Wan kdysi smýšlel jako ty“, ale toho onoho pokusu jsme se (bohužel) v seriálu nedočkali…

#17 Harper66 #22 MovieCleaStar
webmaster
23.8.2022 | 22:10:32
Harper66

#16 tom99: Celej seriál je sračka, tak co by si chtěl! :/

24.8.2022 | 2:57:10
Basim

Já myslel když si sundá masku tak zemře ale to že mu jí obiwan zničil a vypadal jak two face nikdo neřeší. A potom si jí udělal samozřejmě.

25.8.2022 | 17:45:11
derill129

Tak Anakin ako Vader veľa pohodlia nemal, keď si vezmeme že Palpatine mu dal taky fádny oblek. Keď sa mohol zdržiavať iba v čistom prostredí. Palpatin mu mohol dať aj lepšiu regeneráciu a oblek.

#21 SUFORAYSIS
2.10.2022 | 21:08:49
SUFORAYSIS

A NEBO HORŠŠŠŠŮŮŮŮ..­.............­....MOHL JEZDIT V POPELNICI..­........... :-)

31.10.2022 | 12:36:16
SUFORAYSIS

#19 derill129: A NEBO HORŠŠŠŠŮŮŮŮ..­.............­....MOHL JEZDIT V POPELNICI..­........... :-) :-)

31.10.2022 | 12:37:16
MovieCleaStar

#16 tom99: skvelý postreh Tom. Vnímam to takisto rovnako.

10.11.2022 | 9:20:48
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Titulky

Epizoda S01E06: Part VI

cz100%
DOKONČENO
sk100%
DOKONČENO

Překlad: Disney+

Reklama

Galerie

Galerie

Zajímavosti

Bezdomovecký klon z Obi-Wana dostal jméno a taktéž příběh

Bezdomovecký klon z Obi-Wana dostal jméno a taktéž příběh

Na každé postavě ve Star Wars záleží. Už na tom si tehdy potrpěl i George Lucas, který dával naprosto vedlejším postavám jména a dokonce celé příběhy. Naštěstí v této tradici pokračuje i studio Disney, který dává pěkný background bezdomoveckému klonovi z Daiyu.

Novinky

Ewan McGregor už teď má nápady na druhou sérii

Ewan McGregor už teď má nápady na druhou sérii

Ewan McGregor stoprocentně nemá zapotřebí se do role Obi-Wana Kenobiho vracet, přesto o to stojí on sám. Do role je zapálený a hned po poslední klapce pospíchal za režisérkou celého projektu a sděloval ji své nápady na případnou druhou sérii, o kterou by velice stál.

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama