Once Upon a Time (Bylo, nebylo)
87/100 - 415×

Once Upon a Time(Bylo, nebylo)

Zlá královna, macecha Sněhurky, mocnou kletbou přenesla téměř všechny pohádkové bytosti do světa lidí, do zapadlého městečka Storybrooke. Na svoji skutečnou totožnost si nepamatují, žijí celkem běžné životy a ani jim není divné, že město nikdo z nich neopouští, vůbec nestárnou a v rukách starostky je soustředěna všechna moc. Podle legendy může kletbu zrušit jediný člověk, dcera Sněhurky a Prince Krasoně, kterou z království zachránili ještě jako nemluvně těsně před tím, než ostatní kletba uvěznila v Storybrooku. Adoptivní synek starostky věří, že tou osobou, a zároveň jeho biologickou matkou, je praktická a nezávislá Emma Swan z Bostonu…

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | ABC | 42 minut
žánr
Drama, Fantasy, Rodinný
hrají
Josh Dallas (David Nolan), Jennifer Morrison (Emma Swan), Jared Gilmore (Mladší Henry Mills), Robert Carlyle (Pan Gold), Robert Carlyle (Rampelník), Josh Dallas (Princ Krasoň), Meghan Ory (Ruby), Meghan Ory (Červená Karkulka), Eion Bailey (August W. Booth), Dylan Schmid (Baelfire), Emilie de Ravin (Belle French), Sebastian Stan (Jefferson), Josh Dallas (Princ James), Jamie Dornan (Šerif Graham), Ginnifer Goodwin (Sněhurka)

Postřehy z epizody 2x05 The Doctor

Postřehy z epizody 2x05 The Doctor

Pátá epizoda druhé série vypráví o tom, kterak doktor Frankenstein pomohl Rampelníkovi stvořit monstrum. A nejednalo se o ledajaké montrum, ale rovnou o transformaci citlivé dívenky v obávanou temnou královnu.

1 0
4.11.2012

#1 „Úvodní sekvence“

Úvodní sekvence je tentokrát poprvé (a zatím naposledy) černobílá. Vidíme krajinu posetou blesky. Vypadá to, že jsme se ocitli poblíž místa, kde doktor Frankenstein provádí své pokusy na lidech. Pardon, na mrtvolách.

#2 „Černý jednorožec“

Tento díl je druhý od začátku vysílání, kdy můžeme v pohádkové zemi vidět černého jednorožce. Poprvé se objevil ve druhé epizodě první série s Maleficent – The Thing You Love the Most.

#3 „Čaroděj ze země Oz“

Křišťálová koule a červené střevíčky (když se Rampelník ptá po „slippers“) jsou propriety z pohádky Čaroděj ze země Oz. Na křišťálovou kouli samozřejmě nemá tento čaroděj-nečaroděj výhradní právo, objevuje se v nespočtu jiných příběhů a pohádku jí věnovali i bratři Grimmové: Křišťálová koule.

Zatímco na křišťálovou kouli můžeme narazit na každém kroku pohádkovou říší, červené střevíčky jsou přece jenom trošičku vzácnější. Nicméně i ony se mohou dostat na zajímavá místa, například na ně můžete narazit ve hře World of Warcraft.

#4 „Růžové brýle“

Když se doktor poprvé objeví na scéně, má na sobě růžové brýle.

To může být narážka na muzikálovou parodii Richarda OBriena Rocky Horror Picture Show, která se stala pro mnohé fanoušky kultovní záležitostí. Jedna z písní se jmenuje „Rose Tint My World“, což se dá přeložit jako „Vidím svět růžově“.

V hlavní roli doktora Frank-A-Furtera zde vystupuje Tim Curry.

Rocky Horror Picture Show mohou znát rovněž i fanoušci seriálu Glee…

… a v jednom z novějších nastudování se objevuje i herec Jorge Garcia, jenž si střihl roli motorkáře, kterému doktor Frank-A-Furter sebral půlku mozku, aby ji následně vložil do lebky svého monstra.

#5 „Jaká matka, taková dcera“

Cora je sběratelka a srdce, která vyrvala lidem (a bůhvíkomu ještě), skladuje ve sklepě. Je jich mnoho a jejich majitele již vystopovat nelze.

Regina je podle všeho taky sběratelka a svá srdce skladuje ve sklepě. Je jich mnoho a jejich majitele již vystopovat nelze.

Jinými slovy – jaká matka, taková dcera. Jablko, zdá se, nepadlo daleko od stromu. Nebo to tak snad není?

#6 „Zrod monstra“

Poté, co se doktorovi nepodaří oživit Reginina snoubence, se královna vrací do učení k Rampelníkovi. Objeví se na scéně celá v černém, což předznamenává její budoucí roli temné královny. Navíc ale časem zjišťujeme, že je chudák holka jen loutkou, za jejíž provázky tahá prohnaný Rampelník.

#7 „Bohové a monstra“

Poslední scéna se odehrává ve Viktorově laboratoři. Je černobílá a tak trochu retro. Vracíme se do třicátých let minulého století, kdy vznikl horor s názvem Frankenstein.

Film z roku 1931 režíroval James Whale (1889–1957). Stejně jako tento režisér se jmenuje i doktor ve Storybrooku, který nakonec musel uznat, že magie je mocnější než věda. Pokud vás zajímá něco ze života Frankensteinova „otce“, můžu doporučit třeba film Bohové a monstra.

Epizoda končí tím, že se Viktorovi podaří znovu oživit svého bratra.

Diskuze /4

Tomces

parádní postřehy… už jsem myslet, že je na tuto sérii nikdo dělat nebude :)

5.11.2012 | 0:45:14
Nameless1

Díky moc. Je to parádní seriál, takže mě dost baví se mu věnovat.

čestný člen redakce
5.11.2012 | 0:53:38
podema

MOC děkuji, že se obnovily postřehy, miluju je, vždycky jsem na ně těšila a četla je… Dokonce jsem chvilku čekala na postřehy posledního dílu první sezony, ale článek nebyl. Tak prosím, dotáhněte postřehy až do posledního dílu. Není šance, že se objeví postřehy z čtyř dílů druhé sezony? Postřehy jsou moje nejoblíbenější rubrika tady na webu:-) Samozřejmě až po tomhle úžasném seriálu:-)) Díky moc.

5.11.2012 | 13:34:41
TerkaAndy

podema: o stránky OUaT se teď chvíli nikdo nestaral, takže je za potřebí doplnit novinky, dělat titulky apod., ale určitě až bude čas, tak se doplní i postřehy chybějících epizod:)

5.11.2012 | 15:21:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Závěrečná epizoda Leaving Storybrooke uzavřela dlouhou sedmiletou cestu seriálu. Splnila naše očekávání a byla seriálu důstojným finálem?

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Reklama

Děkujeme

Děkujeme za vaši přízeň

Děkujeme za vaši přízeň

Sedm pohádkových let je u konce a celá naše redakce vám tímto děkuje za vaši dlouholetou přízeň.

Fotky z finále

Fotky z finále

Nejlepší postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama