Orange Is the New Black Recenze knihy OITNB

Recenze knihy OITNB

Recenze knihy OITNB

Jak už mnozí ví, seriál by natočen dle knižní předlohy, kterou napsala Piper Kermanová. Přinášíme recenzi této knihy, která nyní vyšla i v ČR a momentálně probíhá i soutěž o dva kousky na našich stránkách.


0 0
5.12.2014

Ve Spojených státech se rozvířilo téma uvězněných žen díky knize, kterou vydala žena, která si sama vězením prošla. Kniha byla k dostání v anglickém jazyce, nyní si ji můžeme zakoupit v českém jazyce v obchodech i u nás.
Vzhledem k tomu, že se k mnohým z nás dostala seriálová verze dříve, než ta knižní, je potřeba upozornit na to, že knižní předloha je reálná, kdežto seriál si vzal hlavní body a děj dotvořil fiktivně. To ale vůbec neznamená, že kniha je o to méně poutavější.

Člověk se při čtení vlastně přistihne, jak se usmívá, protože si uvědomí tu souvislosti mezi řádky a seriálovou linií. Je také skvělé sledovat práci dvou lidí. Jednoho, který staví na reáliích, které si sám prožil a druhého, který tyto reálie vezme a dokáže jim dodat důraz, vážnost a vtip zároveň.


Kniha se soustředí na událost odehrávající se výhradně kolem Piper. Dozvíme se samotné niterní pocity, strach i euforii, které Piper prožívá v jednotlivých fázích svého jedenáctiměsíčního pobytu za mřížemi. Místy dokáže autorka strhnout pozornost a rozebírá detailně vzniklé situace. Jindy jakoby bez povšimnutí povrchně popisuje dění kolem sebe. V některých kapitolách se Piper otírá o velmi kontroverzní témata, která byla následně v Americe hodně probírána, protože konečně někdo přišel a vyslovil je nahlas.

Čtenář by mohl mít chvílemi pocit, že pobyt ve vězení nebyl ani tak náročný. Tomu dopomáhá trochu odlehčený tón, který se autorka snaží používat. Je třeba si také uvědomit, že se jedná o vězení s nejnižší ostrahou. To, co Piper přeskočí, vezme Jenji (seriálova producentka) a doplní, nutno ale podotknout, že pod taktovkou Piper, která na natáčení dohlížela po celou dobu. Obě ale používají osobitý humor, který na vážné situace pohlíží s nadhledem.

Do dnešní půlnoci je stále možnost soutěžit o knihu Piper Kermanové, zašlete odpovědi zveřejněné v tomto článku a budete zařazeni do slosování, které proběhne již tuto neděli.

Diskuze /2

sarii25

Knihu jsem si nadělila pod stromeček a moc se těším až se do ní začtu .

6.12.2014 | 10:20:38
Marcik

Českej překlad mě nezaujal, je to takový suše napsaný. Originál je pro mě takovej čtivější, zatím jsem na začátku, ale je to zajímavě napsaný, rozhodně má Kerman zajímavej výběr slov, takže i obyčejný vyprávění o tom, jak je na letišti dokáže zaujmout a začtete se. Což se mi při ukázkách (ze stejných pasáží, podotýkám) nějak nepovedlo. Už se těším, až budu zjišťovat která postava se shoduje s postavou ze seriálu a jak moc se od sebe tyhle dvě média odlišují :)

14.4.2015 | 16:44:39
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Titulky k páté sérii

Epizoda S05E13: Storm-y Weather

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Reklama

Novinky

Rozhovor s Alanem Aisenbergem o osudovém okamžiku dozorce Bayleyho: I dobří lidé dělají špatné věci

Rozhovor s Alanem Aisenbergem o osudovém okamžiku dozorce Bayleyho: I dobří lidé dělají špatné věci

Herec Alan Aisenberg, představitel dozorce Baxtera Bayleho, v rozhovoru pro The Hollywood Reporter podrobně rozebírá předposlední epizodu čtvrté série. Jaké ohlasy slýchá na svoji postavu od diváků a co si myslí o určujícím okamžiku čtvrté série?

Fotky z instagramu

Fotky z instagramu

Zajímavosti

Crazy Eyes v talk show Stephena Colberta

Crazy Eyes v talk show Stephena Colberta

Herečka Uzo Aduba byla hostem večerní talk show Stephena Colberta, ve kterém prozradila něco o sobě a Suzanne „Crazy Eyes“ Waren, kterou hraje. V článku si rozhovor můžete přehrát s českými titulky.

KNIHA 'OITNB' K PRODEJI V ČR

Knihu ‚Oranžová je nová černá‘ si můžete objednat u společnosti Grada právě ZDE

Sledujte nás na sociálních sítích