Outlander (Cizinka) Ohlédnutí za epizodou Best Laid Schemes...

Ohlédnutí za epizodou Best Laid Schemes...

Ohlédnutí za epizodou Best Laid Schemes...

Jak ten čas letí! Přinášíme vám ohlédnutí už na šestou epizodu s názvem Promyšlené plány. Dočkali jsme se velkého spiknutí s vínem a osudného střetnutí dvou důležitých postav. Pokud si nepamatujete, o čem to tu mluvíme, zveme vás k osvěžení vzpomínek v našem ohlédnutí.


8 0
20.5.2016

Kdo to ví, odpoví

Konečně! Konečně se to Murtagh dozvěděl! Pokud si dobře pamatuju, dozvěděl se to v knize mnohem dřív a navíc od Claire. Nemůžeme posoudit, co všechno ví, protože jsme to ve scéně neslyšeli. V knize mu to ale Claire vysvětluje opatrně, protože už má zkušenosti se špatnými reakcemi na svůj příběh. Každopádně jsem se těšila, že mu to Claire vysvětlí sama, protože by to byl krásný dost hluboký okamžik, jak si najednou oba začnou věřit, ale co už… Hlavně, že to ví.

Trochu víc stresu, prosím…

Díky práci v nemocnici se Claire stýká se zajímavými lidmi, například s katem, který tam také vypomáhá. Ten jí sdělí, že král vytáhl do „války“ proti okultistům, čarodějům a podobným pochybným existencím. Claire se tváři, jako by nic, ale jakmile to jde, utíká za mistrem Raymondem, aby ho varovala. Samozřejmě se o něj bojí a bojí se také o sebe, když se o ní teď šíří pověst, že je Bílá paní. Určitě jí to na klidu nepřidalo.


Slib

Mezi Claire a Jamiem to skřípe. To víme od minulého dílu, kde se skutečně velmi pohádali. Je pravda, že v knize se hádají skoro pořád a je to mezi nimi opravdu ne moc pěkné. A podle mě je to z větší části Claiřina vina, která hledá problémy i tam, kde nejsou, občas mám prostě pocit, že se chce zhádat, tak se prostě zhádá. Každopádně tahle scéna je pro náš příběh dost důležitá. Nepamatuju si, jeslti byla i v knize, každopádně Jamie donutil Claire, aby mu přísahala, že kdyby nastal velký problém, kdyby se jim jejich záměr nezdařil, tak že se Claire vrátí i s dítětem do současnosti. A jak už víme, Claire se skutečně vrátí.

Bylinky, bylinky

Claire dál pokračuje se svým plánem zmařit Karlův a St. Gemainův obchod díky falešným neštovicím. Ukáže Jamiemu, Murtaghovi a opět úžasnému Fergusovi, jak mají její léky použít, aby to fungovalo. Názorně to předvede na Jamiem, což si z knihy přesně nepamatuju. Celý plán se ale od knihy dost liší. V knize se Murtagh (a myslím, že i Jamie) nalodí na loď, která veze náklad vína, tam se popatlá všemi těmi mastičkami, co mu Claire dá, a tváří se, že má neštovice. V docích na to přijdou a náklad zničí. V seriálu se na to sice taky přišlo, ale stihli to utajit a St. Germain donutí Jamieho, aby pro víno dojel. Nakonec to tedy musí vyřešit tak, že nafingují přepadení, jak jsme viděli.

Pokecej si s břichem, proč ne

Copak jsem mohla vynechat tuhle scénu? Kdo se při ní nerozplýval? Obzvlášť z těch, kteří četli knihy. Jamie si poprvé povídá s jejich nenarozeným dítětem a přizná, jak se na něj těší. Ono to není moc vidět, jak pořád něco řeší, ale opravdu to dítě miluje a těší se, až se narodí. To ale neví, jak brzy se to stane.

Ahoj, bejby

Pozorní diváci, hlavně ti, kteří četli knihu, a ví, co přijde, si mohli povšimnout, že Claire celý díl nebyla úplně ve své kůži. V knize má dost rizikové těhotenství a často se jí i stane, že začne krvácet. Všechen ten stres jí ale vůbec nepomáhá, co si budeme povídat, a když se dozví, že Jamie porušil svůj slib a „bouchly mu saze“, je to poslední kapka. I v knize se to tak stalo. Potkali se s Randallem v bordelu, kde někoho obtěžoval (jestli Ferguse, to už si nepamatuju) a Jamie to prostě nerozdýchal. Okamžitě znovu vyzval Black Jacka na duel a odjeli do lesíku, kde se obvykle duely konají, kam moc nechodí četníci. Claire tam dorazí ve chvíli, kdy už oba bojují na život a na smrt, a je jasné, že jeden z lesíku prostě neodejde živý. Samozřejmě by je chtěla zastavit, ale bojí se, že kdyby udělala cokoliv, jeden z nich by ztratil koncentraci a ten druhý by ho zabil. Pokud zemře Black Jack, Frank se nikdy nenarodí. Pokud zemře Jamie… tak prostě Jamie, to není potřeba vysvětlovat :D Všechen ten stres si vybere svou daň a Claire začne rodit. V současnosti by s předčasným porodem asi nebyl takový velký problém, ale v 18. století? No, uvidíme příště, jak to dopadlo, ale asi můžu říct, že jak Claire tak dítě jsou ve smrtelném ohrožení. Kdo další je ve smrtelném ohrožení, je Frank. Jamie totiž probodne Black Jackovi varlata, kvůli čemuž je velmi pravděpodobné, že nikdy nebude mít děti. Jak tohle může jenom dopadnout?

@LadyAlex
Opět v tomhle díle se první polovina poměrně táhla a druhá byla nabitá dějem. Ať už akce na zmaření obchodu, tak i duel na konci a pak předčasný porod. Sama jsem si odhadla, že porod se odehraje asi ve čtvrtém dílu, tak jsem se moc nespletla. Trochu jsem čekala, že se to odehraje celé a my zjistíme, jak to dopadlo, ale je jasné, že to tvůrci takhle chtěli, aby bylo víc napětí.

@hermionablack
Pokud pomineme dramatičnost, byl tento díl nabitý hláškami, ať už Claire a její: „Někdy mi zalži, ať mám klid,“ nebo Fergusovo: „Mám pořád hlad.“ A to my taky, ale po dalších dílech!

@ScaryX
Jo kat, ten dostal pořádný a detailní proslov. Trochu zamrzí, že panika při propuknutí falešných neštovic nedostala až tolik prostoru. Na osvětlení situace Murtaghovi už jsem nějakou dobu čekal, ale tohle přišlo docela náhle. A ten závěr už mě začal dramaticky drásat, takže se velmi těším na pokračování.

Diskuze /3

vivien29

Opět díky za precizní a vtipné shrnutí!!:-) Musím přiznat, že si vůbec nepamatuju, že by v knize Claire někomu řekla, odkud přišla, ani Murtaghovi – nějak mi to prostě neutkvělo v paměti? Za to vím určitě, že po cestě z Versaille v kočáře mezi Jamiem a Claire proběhne zmiňovaný rozhovor o tom, kdo komu kolikrát zachránil život a proč se Jamie rozhodl slíbit, že souboj s Black Jackem o rok odloží – a scéna je úplně doslovná jako v knize (naštěstí – je to jedna z nosných myšlenek příběhu). Co je zcela zásadní, je důvod, proč Jamie i přesto, že je čestný muž, tento svůj slib poruší – a to je opravdu stejné v seriálu i knize. Jen v ní se to dočteme později, kdežto tady jsme to dostali obrazem naservírováno na červeném kabátě: náznak, že přistihl Black Jacka, jak przní a ubližuje Fergusovi. Takže Jonathan Randall je prostě totální a nenapravitelný úchyl se vším všudy, saďour, který je nejen na chlapy, ale i na chlapečky… většího zvrhlíka v historických příbězích málokdy najdete! Přitom je ten Tobias takový sympaťák!!!:-)))) Na další díl se tentokrát vůbec netěším, protože v knize následující pasáž nemám ráda, ale pevně věřím, že ji tvůrci seriálu opět nějak poutavě vylepší, spoustu blbostí opět vynechají a přihodí nějaké ty vtipné hlášky:-)

A hlavně doufám, že dají prostor léčebnému zásahu Mistra Raymonda a modrému světlu jeho aury v nemocnici po potratu Claire, která by jinak zemřela. To by tam asi fakt mělo být, protože díky tomu vlastně dojde k vysvětlení, proč říká Raymond Claire Madonno… a taky její uzdravení váže na Jamieho, a to je taky moc pěkné… romantika!:-))) Nevím, jestli tvůrci seriálu oproti knize neudělají z Raymonda cestovatele v čase – několik náznaků znovu proběhlo i v této epizodě. Ještě co se týká toho prozrazení, odkud Claire přišla – pamatuju si, že v knize je (ke konci, v Edinburghu) rozhovor Claire s Columem a ona mu řekne „Mysli si, že je to tak. Blíž se už asi nedostaneš.“ Ta věta se mi dost líbila, proto si ji pamatuju. A proto si nejspíš nepamatuju, že by Murtagh, který má v knize málo prostoru, věděl o původu Claire něco víc (a nechce se mi to hledat, přestože mi to vrtá v hlavě):-))

#2 kristynak #3 siri
20.5.2016 | 20:49:58
kristynak

#1 vivien29: Díky za spoiler! Ty knihy už jsem skoro zapomněla, a tady si můžu připomenout, na co se těšit ;)

21.5.2016 | 22:22:16
siri

#1 vivien29: taky si nevybavuju, že by Claire řekla v „minulosti“ komukoli vyjma Jamieho o svém předchozím životě ve 20. století a taky jsem líná to hledat :D Tak teď už víme, že ta scéna s Raymondem v následující epizodě je ;) a nezklamala!

webmaster
22.5.2016 | 14:37:24
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E10: Heaven & Earth

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky pro vás připravují: @hermionablack, @LadyAlex, @siri a @Miss.Fine.
Přečasy: @ScaryX

Překlad sedí na verze:

  • WEB.h264-CONVOY
  • WEBRip.x264-RARBG
  • NF.WEBRip.DD5­.1.x264-NTb
  • AMZN.WEBRip.DDP5­.1.x264-NTb

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete ve fóru.

Kategorie Hodnocení epizody slouží pouze k hodnocení epizody. Své případné dotazy prosím směrujte do všeobecné diskuze.

Odhadované dokončení překladu je pouze orientační, podle potřeby se může změnit.

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatele a redaktory seriálu Outlander a poděkovat jim za odváděnou práci, můžete tak učinit zde. Vaší podpory si vážíme a děkujeme!

Momentka

Momentka

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás