Outlander (Cizinka) Ohlédnutí za epizodou Not In Scotland Anymore

Ohlédnutí za epizodou Not In Scotland Anymore

Ohlédnutí za epizodou Not In Scotland Anymore

Máme za sebou druhou epizodu nové série a s ní vám přinášíme další ohlédnutí. Dočkali jsme se francouzského dvora, krále, prince, i několika nových postav. Pojďte se proto s námi ohlédnout za epizodou Už nejsme ve Skotsku.


9 0
21.4.2016

Love is in the air…

Řeknu to hned a na konci to řeknu znova: tenhle díl byl neskonale vtipný. Myslím, že snad v každé scéně, kterou tu dnes budu zmiňovat, jsem se smála jako blázen. Začala jsem hned po pár vteřinách, kdy se na místě roztoužené Claire objevil Black Jack. Jakkoliv mi bylo Jamieho a jeho postraumatické stresové poruchy líto, nemohla jsem se nesmát nad ztvárněním této scény. Vzdychající Black Jack se slovy „nepřestávej“ už se zase směju. Měla bych se ale každopádně vyjádřit k té scéně jako takové. V knize na Jamieho neměl Black Jack takový vliv a Jamie z jejich dostaveníčka ve vězení neměl tak silné psychické následky. Škoda, že PTSP Claire ve své době neznala a nemohla vědět, jaké techniky používat na její vyléčení. Pořád opakovat „je mrtvý“ a „není to skutečné“ moc zabírat nebude.

Odkud to město jen znám?

Praha. Konečně jsem se jí dočkala. Mnoho českých fanoušků Outlandera v září do Prahy vyrazilo a viděli natáčení z první ruky. Já mezi nimi nebyla (@hermionablack ano, takže dotazy směřovat na ni), proto pro mě tohle byla premiéra. Všechny ty pokusy vydávat Prahu za Paříž jsou moc hezké a normální divák si jich asi nevšimne, ale já jako rozená Pražačka se tomu prostě musím smát (jako se tomu směju v jakémkoliv jiném filmu/seriálu). Další věc, kterou bych chtěla v souvislosti s Paříží vypíchnout, je služebná Suzette. Chápu, že tvůrcům šlo o určitý extrém a komičnost, ale než jako úslužnou komornou mi přišla jako výsměch všem služebným. Na první vteřinu dávám palec nahoru, pobavilo mě, ale když už mi k tomu naskočil i mozek, tak palec dolů.


Mistr Raymond

Poměrně zajímavá a jedna z řekněme důležitějších vedlejších postav. Osobně jsem si ho představovala trochu jinak a je mi vzhledově odporný, ale povahou odpovídá knize. Claire na něj narazí náhodou a nejen kvůli jeho dobře zásobované apatyce, ale protože zná velmi dobře obyvatele Paříže, se stane určitým Claiřiným spojencem. V nitru je to hodný člověk, navenek trochu zvláštní. Raymondovi se obvykle lidé vyhýbají a nemají ho v lásce kvůli jeho praktikám. I když v knihách nevystupuje zase nijak extra často, rozhodně ho považuju za jednu z důležitých osob v Claiřině životě, jak ukáží nadcházející díly.

To si jen dva Skoti hrají…

Tak a teď mi řekněte, kdo se nepobavil u Murtaghových prupovídek směrem k Francouzům? V knize je Murtagh hodně okrajová postava, proto mě poměrně překvapilo, když mi došlo, že vlastně musí být dost vzdělaný. Naprosto mě odrovnalo, že mluví francouzsky. Každopádně se v této scéně zrodí nápad, který se v knize vůbec nevyskytuje: zabijme Karla. Uznávám, že vražda jeho a jeho otce by byla asi nejjednodušší řešení, ale v knize to nikoho nenapadne a jediná možná cesta je spřátelit se s Karlem. Rozhodně je to ale věc k zamyšlení…

Božský Kája

Konečně jsme měli tu čest setkat se s Jeho Výsostí. V knize, pokud si dobře vzpomínám, se také setkají v bordelu (nebo v nějaké hospodě), není to tam ale popsáno, protože knihy jsou primárně psané z pohledu Claire. Karel mi v knize připadá jako poměrně příjemná a příčetná postava, Andrew Gower ho ale vykreslil jako odporného fanatika, kterým asi pravděpodobně i byl. Karel opravdu nepatří mezi ty, které bych někdy chtěla potkat. Pro mě je to skrz naskrz nepříjemná postava, což je možná škoda, protože kdyby byl ztvárněný jako skoro sympaťák (jako v knize), bylo by pro diváka přece mnohem těžší ho nenávidět za to, co později Skotům provede.

Claire má kamarádky

Setkali jsme se s dalšími dvěma podstatnými postavami, Luisou a Mary. Mary bude mít pro seriál a pro Claiřin budoucí život hodně velkou roli, kterou vám nechci prozradit. Nechme tedy její postavu tajemnou a ono časem Claire dojde, odkud to jméno zná ;-) Luisu jsem nikdy v knize moc ráda neměla. V seriálu je mi poněkud sympatičtější. Nepamatuju si, že by se v knize takhle před Claire nechávala depilovat, každopádně další velmi vtipná scéna, u které si určitě všichni mužští diváci uvědomili, co pro vás vaše drahé polovičky musí dělat a jak u toho trpí.

Každý občas podlehne módním trendům

Další nadmíru vtipná scéna (která se i velmi vtipně překládala). Dávám ji sem ale hlavně z toho důvodu, že se dost liší od stejné scény v knize. Tak je Jamie pohoršen, co to Claire provedla (mimochodem si nechala vytrhat i podpaží) a vysvětluje jí, že má teď pocit, jako kdyby měl v posteli malou holčičku a přece není pedofil. Celkově je mu Claiřin výstřelek poměrně dost nepříjemný.

Co si jen vezmu na sebe?

Další dosti odlišně vyřešená scéna. Nepopírám její vtipnost a hlavně Murtaghovy výrazy. Každopádně v knize je Jamie trošku jiný, mnohem více žárlivý a tvrdohlavý jako poleno. Paříž je rozhodně město s větším důrazem na módu než Skotsko, které jsme viděli. Ve Skotsku se prostě víc předpokládá, že člověk pracuje, a tudíž mu nesmí šaty nijak překážet. V Paříži to tak rozhodně není, a proto si Claire pořídí velmi odvážné šaty. V redakci jsme se shodli, že jsou skoro moc odvážné i na dnešní dobu a my, kteří jsme četli knihu, víme, že až takhle odvážné ty šaty rozhodně nebyly. I tak ale neušly Jamieho nelibosti, který nutil Claire se převléknout. Ta to samozřejmě neudělala a na ples vyrazila takhle. Každopádně za mě šaty rozhodně nádherné, i když neodpovídají předloze.

Kam i král musí po svých…

Díky Luise dostanou Fraserovi pozvání do Versailles. A to by to nebyl Outlander (a potažmo jakýkoliv seriál), aby byla nouze o zajímavé a vtipné scény. Mně osobně nejvíc pobavila scéna (ne)vyprazdňujícího se krále. Vůbec si nepamatuju, že by něco takového v knize bylo, kdyžtak mě doplňte. Lidsky je mi krále líto, ale na druhou stranu jsem se smála na celé kolo jeho marnému a velmi dobře hranému snažení.

Ministr financí

Na ples se Fraserovi, hlavně Jamie, snaží dostat proto, že slíbil Karlovi, že mu pomůže sehnat finance pro jakobitskou vzpouru od francouzského ministra financí. Samozřejmě to musí dopadnout katastrofálně, když ministr vyjede po Claire a skončí v rybníku. V knize se podobný sexuální útok také odehrál, ale jen někde za závěsem a nejsem si jistá, jestli šlo o ministra financí. Každopádně všechno dobře dopadlo a ministr slíbil, že s Jamiem bude udržovat přátelství, což je přesně to, co Jamie potřebuje.

Alexandr Randall

Co ale Jamie určitě nepotřebuje, je další Randall na obzoru. Vévoda ze Sandringhamu si teď totiž školí svého tajemníka, mladšího bratra Black Jacka, Alexe. V první řadě mi vévoda ze Sandringhamu přišel jako milý ňoumík, ale jak to vypadá, je to zákeřný jedovatý had. V knize Alexe Claire a Jamie potkají náhodou v zahradách, přičemž Alex vypadá tak moc jako Black Jack, že ho Jamie málem zabije, než zjistí, že to není on. Když jsem šla spát a v posteli přemítala o tomhle ohlédnutí, napadla mě jedna zajímavá věc a moc ráda bych znala váš názor. Co když Black Jack nebyl uvnitř takové sadistické prase, ale zkazil ho až vévoda ze Sandringhamu? Když se s ním dal do kupy, třeba byl podobně nevinný jako Alex. Co když se v Alexovi snaží vzbudit to, co vzbudil u Black Jacka? Co když skutečné ztělesnění zla není Black Jack, ale vévoda?

Názory

@LadyAlex
Za mě výtečná epizoda. Jak už jsem říkala, bylo to vážně neskutečně vtipné, smála jsem se opravdu od první scény do té předposlední. Všechen ten lesk a pompéznost Paříže mi, stejně jako dalším fanouškům, trochu vadí, ale věřte, že to nebude trvat moc dlouho.

@hermionablack
Nenasmála jsem se sice tolik jako kolegyně, díl to byl ale vskutku nabitý událostmi a novými postavami. Odehrálo se toho tolik, až se mi z toho točila hlava, jako bych strávila den sešněrovaná v těsném korzetu. Praha/Paříž je úžasná a člověku se hned vybaví vzpomínky na návštěvu na natáčení a setkání s hlavními protagonisty. Opět bych chtěla vyzdvihnout skvěle obsazené herce nových postav, kteří do seriálu skvěle zapadli, nejvíce bych asi chtěla pochválit oba dva krále, kteří se svých rolí chopili přímo s královskou elegancí.

@ScaryX Randall v posteli prostě bomba, to nechceš. Schůzky v bordelu? Jen houšť a větší kapky, Depilace, au i za chlapy. Přemrštěné šaty byly vážně moc. Celkově mě souvislý děj nikdy moc netáhne, proto mi slepenec zajímavých událostí docela vyhovoval. Vždycky mě baví sondy do historického období. A doufám, že seriál nám nabídne materiálu k prozkoumání víc než dost. Člověka tak zhýralost tehdejší šlechtické smetánky nepřestane udivovat. A abych nezapomněl, šaty s bradavkami. Frantíci vědí jak nastartovat zábavu.

Nad postřehy fanoušků

Konečně jsem pochopila, na co byl vlastně vějíř.

@Callysto

Na seriál jsem se začal dívat kvůli Skotsku a doufám, že tu Francii nějak přežiju…

@roco888

Jamie s vyzáží drsnýho horala byl můj hrdina, ale napucovaný vyměklouš je kdosi cizí.

@Aljaska

Opět skvělé!

@LadyAn

A jaké byly vaše komentáře k příběhu? Nebojte se vyjádřit, pozitivně, kriticky či s humorem. Ať už zde nebo v hodnocení epizody. Podělte se s námi o svůj názor.

Diskuze /11

Erichan

Nevím, jestli bych měla po depilaci intimních partií chuť na sex, každopádně hodně zábavná epizoda. V knihách jsem zatím na začátku, ale i tak mi došlo to s Mary. Alex a vévoda, dobrá teorie, ale Black Jack to podle mě měl v sobě už od začátku. Šaty dost dobrý, jen do nich Clair nemá moc co nacpat, tak to nemělo pro mě tak velký kouzlo. Docela vtipný mi taky přišlo, že je o hlavu vyšší než vetšina lidí co potkává, hlavně ženy. Musela by budit rozruch nejen díky šatům :-)

21.4.2016 | 10:36:53
anndy

celý díl mi přišel vtipný a asi je podívám ještě jednou, líbila se mi i scéna, když se na Jamieho lepila ta slepice, jak byl nervózní :-)

21.4.2016 | 11:56:45
felisr

Díl byl fajn, hlavně ta Praha, souhlas že šaty byly přehnané. Jen dávám podnět k zamyšlení, zda by nebylo lepší zůstat u jména Bonnie Prince Charlie podle knih než překládat na Karla? Působí to na mě (a možná i na další kdo četli předlohu) moc rušivě. Claire taky neříkáte Klára…

#5 LadyAlex
21.4.2016 | 14:24:26
vivien29

„Ohlédnutí za epizodou“ je skvělý nápad!!!!! Díky za něj!!:-) Jsem si jistá, že Claire si pipku v knižní předloze rozhodně depilovat nenechala, což byla pro Jamieho, který byl vyděšen depilací jejího podpaží a nechápal depilaci jejích nohou, úleva. Claire neobtěžoval v altánku ministr financí, ale Vikomt de Rambeau (?) a díky jeho vržení do kašny si (mimo jiné) král Jamieho zapamatoval – tady je to díky ovesné kaši. V knize červené šaty Claire poutaly pozornost, včetně krále, který ji složil poklonu, tady nepoutaly vůbec nikoho – to mě fakt zklamalo (možná si lidi mysleli, že se jí jen omylem rozpáral výstřih, tak se taktně nedívali):-))), dokonce ani ministra financí, který ujel až na Claiřiných červených páskových botech (ach, ty byly fakt super nádherné!!). Populace se zvyšuje věkem i růstem, takže má logiku, že je Claire o hlavu vyšší než byly ženy (a většina mužů) o 200 let dříve. Božský Kája je skvěle vybraný i sehraný, rozmazlený frackovitý aristokrat, pod povrchem jde ale tušit síla a víra, nemyslím, že fanatismus. Vždyť co jiného mu zbývá?? Dle mého názoru je vévoda škůdce, slizký had a intrikán, ale Jonathan je sadistické prase od podstaty, jenom se vzájemně využívají pro své potřeby (politické a mocenské). Ale možná bude nakonec vše jinak:-)

#5 LadyAlex
21.4.2016 | 14:46:53
LadyAlex

#3 felisr: Mas trochu pravdu, kazdopadne do miste, kde je v anglictine jen „Charles“ nejdou proste nacpat tri jmena. Tudiz se drzime anglickeho originalu podle toho, co tam zrovna reknou. Jakmile pouziji zase Bonnie princ Charlie, s radosti to pouzijeme :-)

#4 vivien29: Ja bych dala ruku za to, ze si oholila i intimni partie. Schvalne jsem ted asi ctvrt hodiny patrala a mas opravdu pravdu, jen podpazi a nohy. Ale resili tam, ze Luisa se nechala oholit cela a Jaime to komentoval… Kazdopadne se mu nelibil zadny druh oholeni :D Jsem rada, ze se ti rubrika libi, je to muj napad a pisu to takhle pro tri ruzne serialy :-) Jeste k tomu Jackovi. Myslim si, ze kazdy clovek ma v sobe rekneme set dobrych a spatnych vlastnosti, mame oboje. Nekomu se ten ktery set projevi vrazneji, nekomu zase ten druhy. Je pravdepodobne, ze Jack v sobe tu brutalitu mel, ale myslim si, ze kdyby se nedostal vevodovi do rukou, tak by se ani mozna nedotal k takove moci, jakou mel a nikdy by ho nenapadlo si svoje choutky vybijet na lidech, podle me by skoncil nekde u mrzaceni zvirat. Rozhodne si myslim, ze hlavni roli ve vyvoji tehle jeho stranky sehral vevoda.

#6 vivien29 #10 felisr
webmaster
21.4.2016 | 20:13:12
vivien29

#5 LadyAlex: Jste tady strašně šikovní a obětaví!! Stránky jsou fakt super – pěkné, bohaté na informace, obsáhlé a každý den je tady něco nového, jsem ráda, že jsem je objevila!:-) No… hlavní roli u Jonathana, myslím, sehrála především vojenská služba a moc velitele pevnosti (manipulace, výslechy, týrání a trestání vězňů, smrt). Nejsem si jistá, jestli měl vévoda posera takový vliv na anglickou armádu, aby nařizoval obsazení jednotlivých postů. A fakt si nemyslím, že u nějakého chlapa jde probudit sadistický chtíč po krvavém sexu s jiným chlapem. Tohle prostě ne. To chlapi v sobě nemají, ani hluboko ukryté. Sandringham ho snad nedostal do rukou, pouze nad ním (ochrannou) ruku drží? Je to oboustranně výhodná spolupráce – Black Jack mu donáší, Sandringham ho kryje. Moc obdivuju Tobiasův talent, jak dokázal ten diametrální kontrast mezi Frankem a Jonathanem uvěřitelně ztvárnit… fakt skvělý výkon, ze kterého jsem stále ještě paf:-)))

21.4.2016 | 22:04:59
Strider

Já jsem se teda moc nebavila. „Francie“ mi připadá celá otravná. Ty kostýmy, manýry, prostředí celkově. Když jsem seriál začala sledovat, nevěděla jsem o něm nic, ani o knižní předloze. Prostředí skotské vysočiny mě ale chytlo a nepustilo. Na druhou sérii jsem se těšila jak malé děcko, ale zatím zklamání. Sledovat ho nepřestanu (na to mi to příliš přirostlo k srdci), ale už se těším, až se zase vrátí do Skotska. Jo a když byla řeč o těch šatech, spíš ve mě vyvolávaly rozpaky. Když chce mít někdo „šokující výstřih“ měl by nejdříve mít do něho co dát, jinak je to spíš úsměvné:-)

21.4.2016 | 23:14:26
Callysto

Přiznám se, že tento díl jsem viděla už asi tolikrát, jako díl „Wedding“. Ohromně se u toho bavím, některé hlášky už umím nazpaměť a pak mi taky bavilo dohledat si, kde v Praze to bylo natáčené. Našla jsem i palác a došlo mi, kde jsou ty schody. Bohužel do staré Prahy se dostanu tak jednou ročně, když ta vytáhneme potomky a máme nervy na to procpat se skrz turisty :-) Moje pubertální dcera má ze mne legraci, ale taky pochopení pro starou matku, co se zbláznila. Mám totiž slabost pro literární a filmovou Francii už od dětství od Třech mušketýrů, umocnilo se to pak četbou té nekonečné Merleho série o Petrovi ze Sioraku, za studií jsme s kamarádkou slintaly v kině u Angeliky, takže tahle pařížská linka je mi taky blízká. Ale po drastické depilaci ohanbí by byl sex to poslední, na co bych myslela. :-)

#11 Pirula
22.4.2016 | 8:35:03
Caille

Hm, to je docela zajímavá otázka s tím Black Jackem. Když jsem viděla toho vévodu tady, jak se tvářil a choval, připadal mi jako větší hajzl, než samotný Black Jack. A najednou jsem si říkala, co za hajzlíka se z něj ještě vyklube. Taky si začínám myslet, že buď on nebo kdokoliv jiný v něm musel vyvolat jeho já ukryté uvnitř se všemi těmi zákeřnostmi a nechutnými návyky. Ve Frankovi taky přece je trochu zla, když se to tak vezme. Svatoušek to rozhodně není (viz rozmlácení toho sklípku). Jak by se asi choval on v takové době, kdyby byl pod rukou stejných lidí, jako byl Black Jack?

22.4.2016 | 12:31:11
felisr

#5 LadyAlex: Špatně jsem se předtím vyjádřila, nejde mi o všechna tři jména, jen bych raději viděla Charlie místo Karel ;-) Ale i tak díky za všechnu práci okolo seriálů.

22.4.2016 | 13:21:22
Pirula

#8 Callysto: Calysto, mohla by si mi popsat, kde konkrétně jsi ta místa v Pze našla ? Nejsem z Phy, tak jenom jako mnononásobný návštěvník tuším. Kampa vedle Karlova mostu je jasná, Strahovská knihovna (dle popisu na této straně konečně vím), podjezd pod Karl.mostem, Ale ty schody jsou kde, a vjezd do paláce se zlatým mřížovím, jak hráli šachy. Pak také apatyka u mistra Raymonda. Ale některé exteriéry by mohly být také přímo z Paříže ne ??? Díky za odpověď.

MMCH, moc děkuji za překlady (ikdyž já se snažím to sledovat prvotně s EN titulky a češtinu pak na „dopilování“. Seriál fantastický, jsem pohlcena až do morku kostí. Díl O2×02 zatím nejzábavnější. Murtagh a jeho spílání …Too many people, Reek of Chamber pots … Úžasná scéna, kdy franc.kamarádka obdivuje Jamieho, jak je vášnivý a ten reakce Claire je nezapomenutelná. V této scéně mi v porovnání s franc.paninkou přijde hodně stará. Ale herečka skvělá !!

29.4.2016 | 22:42:54
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E10: Heaven & Earth

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky pro vás připravují: @hermionablack, @LadyAlex, @siri a @Miss.Fine.
Přečasy: @ScaryX

Překlad sedí na verze:

  • WEB.h264-CONVOY
  • WEBRip.x264-RARBG
  • NF.WEBRip.DD5­.1.x264-NTb
  • AMZN.WEBRip.DDP5­.1.x264-NTb

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete ve fóru.

Kategorie Hodnocení epizody slouží pouze k hodnocení epizody. Své případné dotazy prosím směrujte do všeobecné diskuze.

Odhadované dokončení překladu je pouze orientační, podle potřeby se může změnit.

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatele a redaktory seriálu Outlander a poděkovat jim za odváděnou práci, můžete tak učinit zde. Vaší podpory si vážíme a děkujeme!

Momentka

Momentka

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás