Outlander (Cizinka) Ohlédnutí za epizodou Prestonpans

Ohlédnutí za epizodou Prestonpans

Ohlédnutí za epizodou Prestonpans

Opět utekl týden a my se dočkali skutečně akční epizody. Přípravy na bitvu, střet a následky, to vše jsme viděli v díle Prestonpans. Pojďte si s námi připomenout chvíle veselí i smutku, které jsme viděli.


13 0
16.6.2016

Voják, ten tvrdý chleba má

Jamie, muži z Lallybrochu a pár MacKenziů se už usídlili ve válečném táboře. Velmi rychle ale zjistí, že to není takové vzrůšo. Vůdci se nedokážou dohodnout, jakou taktiku zvolit. Jedni by chtěli, aby na Brity zaútočili přímo, druzí, že to nejde kvůli bažině mezi nimi. Moc hezky se vůdci nedokázali dohodnout a hádali se jak malí kluci přímo před svým princem.

Zkouška bahnem

Nakonec se vůdci shodnou, že musí zjistit, jestli je bažina mezi nimi a Brity vůbec schůdná pro armádu. Je to ale nebezpečné. Kdo by se tohohle úkolu měl zhostit? Samozřejmě náš gumový medvídek Dougal. Jeho sólo výstup se mi moc líbil, jeho naparování se a pak hláška o tom, jak si podělal kalhoty, to už jsem se smála na celé kolo. Opravdu moc hezká scéna, kde mi Dougal vadil o moc méně něž normálně.


Ve správnou chvíli na správném místě

Dougal zjistil, že bažina je pro armádu neschůdná. Co teď? Když už jim nezbývá nic jiného, než čekat, objeví se místní mladík a prozradí Claire a ostatním, že existuje pěšinka, skrz kterou mohou projít a díky překvapení moc pěkně přepadnout britský tábor. Nepamatuju si, že by to takhle bylo i v knize, ale chlapci jsem moc nevěřila. Zrovna ve chvíli, kdy nemají jiné východisko, se objeví on? Každopádně měl pravdu a skutečně dovedl Skoty k Britům.

On si prostě nedá říct

Fergus. Zase ten Fergus. Jeho totální nuda, když Claire rozdávala úkoly, jeho prosby, aby mohl jít s Jamiem do bitvy… Ten kluk je prostě úžasný! Ač mu ale několik dílů opakovali, že se bude vyhýbat střetům a bude pomáhat Claire, tak se vydal se Skoty přepadnout Brity. Teda chlapče, tebe asi čeká výprask. Místo toho se Fergus vrátil zhroucený, protože si nikdo nedokáže představit hrůzu bitvy. Dokonce někoho zabil, což ho určitě poznamená. V knize si nepamatuju, že by s nimi do bitvy šel.

Bitva

Co se týká přepadení, přiznám se, že jsem to v knize hodně přeskakovala. V seriálu ale… Všechna čest. Ta mlha, bílé košile, tartan, lesk zbraní. Opravdu potěcha pro oko. I když jsem zapřísáhlá pacifistka, tuhle scénu jsem si opravdu užila.

Boží mlýny melou

A ještě jeden odstaveček věnujeme Dougalovi. Všichni víme, jak strašně zapálený jakobita je. Jeho krvežíznivost na bitevním poli mě ale překvapila. A chladnokrevná vražda červenokabátníka, to bylo vážně přes čáru. Jak jsem před pár minutami vzala Dougala trošku na milost, opět jsem ho zatratila. Jedině dobře, že tak vyletěl na ošetřovně, kde si nevšiml prince a bude teď od něj pokoj. Snad…

Rupert? Angus!

Čekal někdo z vás, že nikoho z našich nezraní? Bylo by to sice hezké, ale tak to nechodí. Rupert utržil opravdu ošklivou ránu do břicha a byl v ohrožení života. Všichni se o něj báli. Když tu se na zem zřítil Angus, který díky výbuchu děla utrpěl vnitřní zranění a celou dobu měl vnitřní krvácení. Bohužel je to ošemetná věc, protože břišní dutina (pokud si pamatuju z hodin zdravotní nauky správně) pojme až 10 litrů tekutiny a člověk má v sobě okolo pěti litrů krve. Takže je opravdu možné vnitřně vykrvácet, aniž by si toho člověk všimnul. Nevím, jestli by s ním v takovém stádiu něco zmohla současná medicína, natož těch pár chabých „klacíků“, které měla Claire k dispozici. V knize byl skutečně Rupert zraněn, ale Mackenzie/Fraserové se schovali někde v opuštěném kostelíku, kde byli obklíčení a Claire jim nemohla pomoct. Proto se s Rupertem rozloučili a Rupert v knize skutečně zemřel. Tento vývoj událostí mě opravdu zaskočil.

@LadyAlex
Těšila jsem se na bitvu, protože jsem věděla, jak vizuálně pěkně by měla vypadat. To, že zemře Angus místo Ruperta, to jsem opravdu nečekala a zanechalo mě to v šoku. Anguse jsem měla opravdu ráda už od prvního dílu, kde se objevil, měla jsem ho mnohem radši než třeba Murtagha. RIP Angusi, můj nejoblíbenější Mackenzie…

@ScaryX
Scénář podle klíče, že kdo se zdá nejvíc nad věcí, to nakonec schytá. Smrtu určitě nečekaná a s Angusem i překvapivá. Za ztvárnění bitvy pak sklízejí pochvalu. A pak samozřejmě to GameOfThronské zakončení a naprosté ticho… to aby byl zřetelně slyšet váš hlasitý pláč.

Diskuze /5

Callysto

Zrovna včera jsem četla v knize o téhle bitvě a Fergus tam taky zdrhnul, protože ho Claire poslala za Jamiem a zapomněla mu říct, že se má taky vrátit. A pak přišla na to, že jí vzal z ošetřovny nůž.

16.6.2016 | 17:51:46
kristynak

Smrt Anguse mě moc dojala a šokovala. Stejně by mě dojala i smrt Ruperta.. Tolik věcí už si z knížky nepamatuju!!

16.6.2016 | 17:56:19
Jitka Š.

Anguse jsem doslova a do písmene ořvala :-( Byla to moje velmi oblíbená postava, takový roztomilý, vzteklý „velký prcek“. A to neustálé špičkování s Rupertem … nádhera :-) Bude mi chybět …

16.6.2016 | 18:27:27
siri

Ó, děkuju za připomenutí, scénka s vypruzeným Fergusem byla vážně skvělá! A celkově díky za pěkné ohlédnutí!

Richard Anderson z Whitburghu figuruje i v knize, avšam tam má Claire díky Frankovi alespoň nějaké povědomí o průběhu bitvy u Prestonpans a proto ví o výhodě znalosti terénu na straně Skotů a o mladíkových dobrých úmyslech nepochybuje. V seriálu toto akcentováno nebylo a, pravda, uvěřit cizímu klukovi jen tak, protože slušně vypadá, by mohl leda tak Charles Stuart ;). Angus – no, bylo mi ho líto, legrační zloprcek, takoví se neobětovávají mezi prvními. Drobná potíž je, že navzdory znalosti předlohy mě jeho (vpravdě efektní) smrt nepřekvapila. V díle bylo tolik náznaků, že by mě spíš trefilo, kdyby skutečně umřel Rupert. Přišlo mi, že to tvůrci tlačí moc okatě na doják a tím se nerada nechávám strhnout (Kincaid – šest dětí!!! Proč? Jeho smrt by zasáhla i kdyby zůstal svobodný a bezdětný jako v knize, kde navíc umíral dost ošklivě.). Víme, co se blíží a že Angus nebyl poslední, proto nemám tuto pasáž ani v knize nijak v oblibě.

Kostelík nás čeká v příštím díle, tak uvidíme, jestli přijdeme o dalšího MacKenzieho. Ruperta mám ze všech MacKenziů nejradši. Tedy, toho seriálového.

webmaster
16.6.2016 | 21:27:49
kelpie

Ano,v knize se skutečně Fergus zúčastnil bitvy. A ano, v knize se objevuje Richard Anderson. Přivede ho Fergus a díky informaci o tajné pěšině jakobité v bitvě zvítězí. Ve skutečnosti Anderson opravdu existoval,byl to jakobitský poručík a syn místního farmáře. Díky jeho znalosti okolí a díky útoku v časných ranních hodinách Skotové u Prestonpans protivníky porazili.

16.6.2016 | 22:05:31
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E10: Heaven & Earth

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky pro vás připravují: @hermionablack, @LadyAlex, @siri a @Miss.Fine.
Přečasy: @ScaryX

Překlad sedí na verze:

  • WEB.h264-CONVOY
  • WEBRip.x264-RARBG
  • NF.WEBRip.DD5­.1.x264-NTb
  • AMZN.WEBRip.DDP5­.1.x264-NTb

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete ve fóru.

Kategorie Hodnocení epizody slouží pouze k hodnocení epizody. Své případné dotazy prosím směrujte do všeobecné diskuze.

Odhadované dokončení překladu je pouze orientační, podle potřeby se může změnit.

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatele a redaktory seriálu Outlander a poděkovat jim za odváděnou práci, můžete tak učinit zde. Vaší podpory si vážíme a děkujeme!

Momentka

Momentka

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás