Outlander (Cizinka) Ohlédnutí za epizodou Useful Occupations and Deceptions

Ohlédnutí za epizodou Useful Occupations and Deceptions

Ohlédnutí za epizodou Useful Occupations and Deceptions

Máme tu už třetí díl a s ním i třetí ohlédnutí. Tentokrát jsme se dočkali mnohem vážnějšího děje než před týdnem, seznámili jsme se s několika novými postavami a rozluštili jsme šifru mistra Bacha. Pojďte si s námi zavzpomínat na díl Užitečná zaměstnání a podvody.


7 0
28.4.2016

Fergus

Hned na začátku epizody se dozvíme, že Jamie ztratil svého hádka Sawnyho, kterého dostal od staršího bratra. Služebnictvo prohledá celý dům, ale nic nenajde. Až když se Jamie vrátí k madam Elise, všimne si tam malého zlodějíčka. Sleduje ho a Sawnyho u něj samozřejmě najde. Sice má jméno, ale Jamie ho přejmenuje na Fergus a najme si ho, aby pro něj kradl Karlovu poštu. Fergus je skvělá postava a já ho miluju. Prozatím vám mohu říct, že jsme se tu seznámili s další důležitou postavou.

Maryiny trable

Alespoň nějaké vtipné scénky jsme se dočkali. Mary chudince nikdo nevysvětlil, kde se berou děti. Udělá ze sebe tak blázna přímo před Louisou, která o tom zase ví až moc. Claire s ní má alespoň trpělivost a předpokládám, že jí tuto záležitost vysvětlí později. Nepamatuju si, že by se takováto scéna vyskytla v knize, ale krásně to vystihuje nevinnou a neposkvrněnou povahu Mary. Také jsme se konečně dozvěděli, odkud ji Claire zná! Mary je totiž praprapra (buhvikolikrát pra) babička Franka (já vám říkala, že se to dozvíme). Claire v první chvíli v knize přemýšlí, že nedovolí, aby si Jacka vzala, ale až po nějaké době jí dojde, že to by znamenalo, že se Frank nikdy nenarodí. Tudíž je jí jasné, že tuto část minulosti musí nechat být.


50 Shades of Murtagh

Tahle scéna mě taky neskutečně rozesmála. Pokud vím, v knize Murtagh žije bez sexu, minimálně o tom Claire nemluví. Tady je hezky vidět, jak si vybudoval jakýs-takýs vztah se Suzette. Díky této scéně si s Murtaghem promluví o tom, že Black Jack žije a jestli to má říct Jamiemu, nebo ne. Murtagh jí slíbí, že zachová její tajemství. Nakonec na ni ale tlačí, aby to Jamiemu řekla. V jednu chvíli to užuž vypadá, že mu to Claire řekne, nakonec se ale rozhodne, že to bude dál tajit. Tohle dilema v knize neměla, protože Alexe potkali spolu, ale jasně, v seriálu musí být drama.

Diplomatická schůzka na úrovni

Původně jsem pro tuhle scénu chtěla využít nějakou fotku z jejich skutečného setkání, ale kdo mohl odolat další Praze, že? Karel donutí Jamieho, aby zařídil schůzku s ministrem financí, který má domluvit s francouzským králem, aby mu půjčil peníze na výpravu do Skotska. Ministr nejdřív ví, že je to kravina, ale po rozhovoru s Karlem, který prohlásil, že má už skoro všechny peníze, začal uvažovat, že mu opravdu půjčí. Což je pro naši věc úplně dočista špatně.

Jak (ne)otrávit nepřítele

Při výletu k mistru Raymondovi se Claire dozví zajímavou věc. Jak vlastně funguje, když si někdo koupí jed? Chápu toho obchodníka, že nechce být usvědčený jako někdo, kdo prodal jed, a zabil tím někoho. Proto prodá v podstatě jen projímadlo, dotyčnému je pěkně špatně, ale přežije a všichni jsou šťastní. Zajímavý přístup…

Matka Hildegarda

Další důležitá postava, s kterou jsme se seznámili. Chvíli mi trvalo, než jsem našla ji a Boutona v jednom záběru. Matka Hildegarda je přísná a upjatá, ale přesto milá a otevřená postava. Najde si místo v Claiřině srdci a ta na ní jen tak nezapomene. Jí i Boutonovi, hlavně jemu, je v knize věnován velký prostor, doufám, že i v seriálu to tak bude.

Bachova esence

Díky pomoci matky Hildegardy se Jamiemu povede rozluštit šifra, kterou získal díky Fergusovi z Karlovy pošty. Potvrdí se tam, že skutečně existují spiklenci na anglické půdě mezi anglickou aristokracií, kteří Karlovi pomáhají. Podpis je „S“ a moudří už vědí, že za tím stojí Sandringham. Jamie bláhově věří, že přesvědčí Sandringhama, aby si nechal tuhle investici vymluvit. A protože mu Claire neřekla o Alexovi a o Jackovi, Jamie neví, jak proradný had Sandringham je.

@LadyAlex
Tenhle díl už hrál na trochu dramatičtější strunu než ten předchozí. Opět se na scéně objevily další důležité postavy. Podle mě šlo o další velmi povedený díl.

@hermionablack
Po minulé „skandální“ epizodě jsme dostali větší dávku problémů a nespokojenosti všech postav – Claire chybí její lékařská praxe a Jamiemu zase morální opodstatněnost jeho činů. To Murtaghovi už nechybí nic, právě naopak.

@ScaryX
Zdá se, že i ve vztahu Jamieho s Claire to občas může skřípat. Oba se v novém, trochu neznámém prostředí stále cítí nepohodlně a okolnosti tomu příliš nepomáhají.

A co vy říkáte na tuto epizodu a nově představené postavy? Stanou se i vašimi oblíbenci?

Diskuze /4

Callysto

Mne nejvíc zaujal ten malinký psík a to, jak vyčenichal problém. Zajímalo by mne, jestli se v minulosti opravdu psi používali pro diagnostiku. :-) A pak mne nadchla Strahovská knihovna.

28.4.2016 | 19:57:30
Muchláček

pes diagnostik byl roztomilý, postava matky Hildegardy je úžasná, Strahovská knihovna je super, užívám si každý záběr Prahy i napínavý příběh

29.4.2016 | 12:36:39
kristynak

Nejsem si teda úplně jistá, knihu jsem četla už před nějakým čase, ale myslím, že „Maryiny starosti“ jsou popsané i tam..

29.4.2016 | 13:35:41
vivien29

Super ohlédnutí!:-) Díky!:-) Jsem zvědavá na následující epizodu, co všechno bude obsahovat. Protože v knize byla podle mě dost přeplácaná a plná neuvěřitelných náhod (ale na tom je vlastně postaven celý příběh):-) Spoléhám na to, že filmové zpracování mě opět potěší, líbí se mi, jak je děj oproti knize „učesaný“ – zbavený přebytečného balastu a přitom je přidaná logika a prokreslení postav. Tím se stává příběh uvěřitelnějším. Rozhovor Mary a Claire ohledně toho, co a kam Francouzi ženám strkají a k čemu je nutí, je v knize taky, i když za jiné situace. Myslím, že u toho není Louisa. Její seriálová replika „Odkud jsi?… z Měsíce?“ je geniální!:-)))) jednak vtipná, jednak v seriálu báječně spojí Mary a Frankův (teoretický) rodokmen:-)

29.4.2016 | 14:06:04
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E10: Heaven & Earth

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky pro vás připravují: @hermionablack, @LadyAlex, @siri a @Miss.Fine.
Přečasy: @ScaryX

Překlad sedí na verze:

  • WEB.h264-CONVOY
  • WEBRip.x264-RARBG
  • NF.WEBRip.DD5­.1.x264-NTb
  • AMZN.WEBRip.DDP5­.1.x264-NTb

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete ve fóru.

Kategorie Hodnocení epizody slouží pouze k hodnocení epizody. Své případné dotazy prosím směrujte do všeobecné diskuze.

Odhadované dokončení překladu je pouze orientační, podle potřeby se může změnit.

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatele a redaktory seriálu Outlander a poděkovat jim za odváděnou práci, můžete tak učinit zde. Vaší podpory si vážíme a děkujeme!

Momentka

Momentka

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás