Outlander (Cizinka) Příběh Outlanderu - epizoda Castle Leoch

Příběh Outlanderu - epizoda Castle Leoch

Příběh Outlanderu - epizoda Castle Leoch

Po „menší“ odmlce se opět vracím na scénu a se mnou i příběh Outlanderu. A jelikož je pokračování seriálu stále ještě více než v nedohlednu, pojďte si zkrátit dlouhou chvíli opakováním prvopočátků Claiřina výletu do 18. století.


12 0
28.11.2014

Tvrz Leoch byla romantická zřícenina asi třicet mil od Bargrennanu. Ale mnohem romantičtější byla teď s vepři pobíhajícími po dvoře a pronikavým zápachem splašků.

Jak už sám název napovídá, seznámíme se s hradem Leoch a jeho obyvateli. Znovu nás uvítají prostřihy z minulosti, které provází epizodu a jsou příjemným zpestřením. A tak místo opuštěné, romanticky vyhlížející ruiny poznáváme plně zalidněný a rozhodně už ne tak romantický, blátem a nemytými muži obývaný hrad, jehož vládce záhy poznáváme. Ne, není to zeman, ale paní Fitzová, která při pohledu na Claiřino „oblečení“ málem utíká pro svěcenou vodu a faráře.


Jenže to by nebyla Claire, aby se v první řadě neprojevovala jako zdravotní sestra. I když těžko jí to můžeme vyčítat. Jen si přiznejte, kdo z vás by se nechtěl dobrovolně starat o takového pacienta, jako je Jamie?

Jamie nastupuje na scénu nenápadně, jako by nikdy v budoucnu neměl být důležitý a přesto jsou to právě maličkosti, které ho předurčují k významnějším zítřkům. Stará se, aby byla v teple a bezpečí, podvoluje se jejím rozkazům ohledně léčení. Od začátku je spojují společně prožité vypjaté situace – když mu zachránila život, když jí dovolí podívat se na svá záda, jež neukázal ani muži, který ho zná od malička, a podělí se s ní o své nejhorší vzpomínky. A ještě při tom stíhá dělat vtipy o kuřatech. Smrtící kombinace.

Zmocnil se mě zvláštní pocit důvěrnosti s tím mladým Skotem a myslela jsem si, že za to může ten strašný příběh, který mi vyprávěl a naše společná cesta trvající celou noc.

Claire tedy trápí spíš odloučení od Franka a bezútěšná pozice vězně (jak na hradu Leoch, tak v korzetu) než to, jestli zamotala hlavu jednomu nejproblémovějších Skotů té doby, a tak úplně opomíjí zjevné projevy náklonnosti (prostě to s ní ani nehne) a koncentruje se na pro ni důležitější problémy jako třeba, jak přežít další den v jiném století a asi pěti vrstvách sukní, na jejichž správné oblečení aby člověk studoval vysokou školu, ke všemu ještě připočítejte absenci teplé vody a obstojné vysvětlující historky. Tu by jí mimochodem dle mého názoru neuvěřili ani malí Skotíci v mateřské školce (kdyby do nějaké chodili), ať se Claire ohání Frankovým armádním výcvikem sebevíc.

Nebyl bych v čele tak velkého klanu už dvacet let, kdybych spolkl každou historku, kterou slyším.

To už se ale dostáváme i ke Columovi MacKenziemu, na němž mě okamžitě upoutal jeho vzhled, a teď nemám na mysli pokřivené nohy. V knize popisovaný jako tmavovlasý muž v nejlepších letech, kterého nemoc zbavila pohyblivosti a zčásti energičnosti, se nám v seriálu představuje jako prošedivělý muž unavený životem. A ačkoliv mu nemůžu upřít charisma a inteligenci, která z něj vyzařuje, přece jen jsem se s jeho postavou ani po všech osmi dílech plně nesžila.

V průběhu Claiřina vysvětlování mi tak myšlenky přeskakovaly mezi dvěma palčivými otázkami – proč se chová nesmyslně povýšeně až arogantně, i když k tomu nemá důvod a ve vyjednávání jí to lepší pozici asi těžko zajistí, a proč si to Colum nechá líbit a nevyrazí s ní dveře? Jako zeman a muž v té době na to zcela jistě měl plné právo a nikdo by neřekl ani popel.

Avšak k ničemu takovému nedojde, takže Claire jde rozdýchat svou porážku do nádherné skotské krajiny. Jen by do toho nemusela pořád mluvit ve snaze o hluboké myšlenky a metafory zahrnující cizí planety, to k ní zrovna dvakrát nesedí.

První večeře pro Claire taky nedopadne zrovna na výbornou. Pozdní příchod, na ženu nadměrná konzumace vína a korunu tomu nasadilo faux pas s Columovým synem. Já být na jejím místě, začnu zvažovat návštěvy učitele etikety. Aspoň jsme získali informaci o tom, kde se nachází Jamie.

A tak když Claire ráno uvidí na snídani nevábnou ovesnou kaši, bere raději nohy na ramena a vyráží do stájí s obědem a obvazy a nejde se nevšimnout, jak je Jamie rád, že ji (a oběd) vidí.

„Vy máte ale apetit,“ poznamenala jsem se smíchem. „Myslím, že byste snědl i trávu, kdyby nebylo nic jiného.“ „Jo,“ odpověděl vážně. „Nechutná špatně, ale moc se jí nenasytíš.“

Znovu ji zasvěcuje do svého života a s neuvěřitelnou lehkostí vypráví o hladu a strádání, jako by to byl příběh z knížky a jeho se to vůbec netýkalo. Svěřuje se jí, jako by se znali roky a ne sotva dva dny. Důvěra a upřímnost je provází od první chvíle a právě díky těmto dvěma vlastnostem je jejich přátelství naprosto přirozené.

Idylku překazí Alec a Claire se chtě nechtě musí vrátit na hrad i se svým novým hlídacím psem. Postřehli jste mezitím, že na převaz ramene, což byl vlastně primární důvod její návštěvy, ani nedošlo?

„Říkají, že jsem čarodějnice,“ řekla a vykulila své nádherné oči v předstíraném údivu. Pak se ušklíbla. „Ale můj manžel je daňový zmocněnec pro zdejší oblast, tak to neříkají příliš hlasitě.“

A zničehonic, stejně nečekaně, jako se Claire praští do hlavy, na nás vybafne Geillis. Ironická, vtipná, zrzavá a inteligentní žena charakterově ne nepodobná Claire samotné. V knížce se s ní setkáváme o hodně později, v seriálu ji naprosto skvělým a neotřelým způsobem ztvárnila holandská herečka Lotte Verbeek, které jsme si mohli všimnout už v seriálu The Borgias.

To nejlepší na závěr. Claire zavítá na poradu ve velké síni, kde se projednávají samé důležité věci, jako třeba kdo komu ukradl krávu, vidličku u oběda nebo ženu. A taky se tu trestají neposlušné holky za to, že se tahají, s kým nemají. I když v případě Laoghaire (správná výslovnost je „Líry“]) by bylo potrestání na místě až v příštích dílech, podle mě by jí menší připomínka správných mravů preventivně neuškodila.

Jamie je nicméně jiného názoru a jako správný pohádkový princ na bílém koni (čtěte uprchlík, obviněný zločinec a navíc bez koně) přispěchá a nastaví vlastní kůži, potažmo čelist nemilosrdným ranám. A co si mezitím myslí Claire?

Byla jsem bez sebe úzkostí, aby některá z ran nezasáhla zraněné rameno. Moje práce by takovým zacházením přišla úplně vniveč.

Ano, kdyby se Jamie náhodou ptal, tak umírá starostí o něj. Aspoň má opět záminku se vysvlékat, to se vždycky hodí, samozřejmě z čistě zdravotních důvodů. Jenže ouha, Claire mu celá natěšená sdělí, že si musí najít jinou ošetřovatelku, protože ona odjíždí a už se nevrátí, takže tady máš Laoghaire a adios.

Naštěstí naše duo Pat a Mat (Colum a Dougal) nikdy nezklame a zasahuje v pravou chvíli, když Claire s elegancí skotských šlechticů najímají jako léčitelku. Člověk by jim nejradši poslal děkovný dopis. Výsledek je tedy jasný, Claire zůstává na Leochu, s novým zaměstnáním a bez zjevných nadějných vyhlídek.

Epizoda jako taková opět poodhalila něco z běžného života a poskytla nám náhled do všech koutů hradu Leoch. Tvůrci se stále pevně drží knižní předlohy, malé změny nám servírují s nejvyšší opatrností a vyprávění si tak udržuje svůj poměrně vysoký standard. Claire a její někdy arogantní manýry mi ale výsledný dojem trochu pokazily, proto bych tento díl ohodnotila 90 %.

Souhlasíte s mým hodnocením? Napadají vás vtipné postřehy? Podělte se o ně v diskuzi!

Diskuze /2

DamianaFrey

Výborne napísané :) A tvoja definícia „princa na bielom koni“ by mala byť uvádzaná v každom poriadnom slovníku hneď vedľa klasickej definície :)

28.11.2014 | 20:21:03
flixo

skvělý, zase jsem se pobavila nad tvými postřehy, těžko bych vymyslela vtipnější. :) abych řekla pravdu, mě Colum hned při prvním objevení v seriálu hodně zaujal. a právě tím svým zjevem. vyzařuje z něj přesně ta drsnost, co z Dougala, ale Dougal jasně vypadá jako takový ten ranař, co neumí ani do pěti napočítat a Colum je naopak ten rozvážnější a inteligentnější. prostě správný vůdce klanu. do role mi určitě pasuje. :)

5.12.2014 | 13:44:28
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E05: Freedom & Whisky

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky pro vás připravuji: @hermionablack, @LadyAlex, @siri a @Miss.Fine.
Přečasy: @ScaryX

Překlad sedí na verze:

  • WEB.H264-STRiFE
  • WEBRip.x264-RARBG
  • NF.WEBRip.DD5­.1.x264-NTb
  • AMZN.WEBRip.DDP5­.1.x264-NTb

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete ve fóru.

Kategorie Hodnocení epizody slouží pouze k hodnocení epizody. Své případné dotazy prosím směrujte do všeobecné diskuze.

Odhadované dokončení překladu je pouze orientační, podle nutnosti se může změnit.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatele a redaktory seriálu Outlander a poděkovat jim za odváděnou práci, můžete tak učinit zde. Vaší podpory si vážíme a děkujeme!

Momentka

Momentka

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás