Outlander (Cizinka) Recenze na Skotskem po stopách seriálu Cizinka

Recenze na Skotskem po stopách seriálu Cizinka

Recenze na Skotskem po stopách seriálu Cizinka

Určitě jste zaznamenali, že před pár týdny spatřila světlo světa kniha s názvem Skotskem po stopách seriálu Cizinka. No a kdo jiný než naše redakce by se měl ujmout recenze? Jak kniha dopadla, se dočtete v článku.

10 0
29.4.2020

Této recenze se ujala @Blythe, nejnovější členka našeho týmu.

Máte rádi Skotsko? Zajímá vás jeho pohnutá historie plná boje za svobodu a nezávislost jeho hrdých obyvatel? Chcete vědět, proč skutečně došlo k bitvě u Cullodenu a jestli se dala odvrátit, jak se o to snažili Claire a Jamie v druhé sérii slavného seriálu? Pokud ano, bude se vám kniha Jana Hrdiny Skotskem po stopách Cizinky jistě líbit.


Přiznám se bez mučení, že nejsem člověk, který by ve chvílích volna s nadšením sáhl po literatuře faktu. Proto možná moje úplně první reakce při čtení první části knihy, která je naplněná historickými fakty o Skotsku již od rané fáze jeho existence, nebyla z těch nejnadšenějších. Vše se ale změnilo už kolem strany padesát, kde tento pro mě trochu obsálý úvod začal zapadat do širších souvislostí a já víc a víc začínala chápat, proč je Skotsko tím, čím dnes je a jak tehdejší situace v celé Evropě vyústila právě v pro Skoty neslavný konec jejich kultury a fungování v naopak slavné bitvě u Cullodenu.

Vždycky mě například zajímalo, jestli byl Bonnie princ Charlie, jehož Diana Gabaldon ve svých románech vykreslila tak nelichotivě, opravdu opilecký floutek zamilovaný do své představy právoplatného dědice skotského trůnu, nebo naopak právem opěvovaným hrdinou skotské historie a milovaný svým lidem pro svou okouzlující osobnost, které jistě nechybělo charisma a odhodlání. Jsem přesvědčená, že tato kniha poskytuje odpovědi nejen na tuto otázku, ale i na mnoho dalších, nad kterými jsem se, upřímně řečeno, ani nikdy nezamýšlela. Napadlo vás třeba někdy, jak by dnes vypadala Evropa, kdyby jakobité u Cullodenu zvítězili? Ani mě ne, ale musím přiznat, že tato kniha mě přesvědčila, že není od věci si takovou otázku položit. A dozvěděla jsem se i mnohem víc o pohnutých událostech v dějinách této krásné země a jejích hrdinech, jako byl například William Wallace, Rob Roy McGregor, všem fanouškům Skotska jistě známý masakr v Glen Coe a jiné podobně fascinující události, jež by jistě samy o sobě vydaly na samostatnou knihu.

druhé části knihy se Jan Hrdina věnuje věcem pro mě jistě zajímavějším, než je historie, jako jsou skotské klany, tradice, svátky, nápoje – i proto jsem se na ni těšila a určitě jsem nebyla zklamaná. O existenci skutečného Jamese Frasera máme jistě všichni, kdo máme ságu Outlander rádi, určité ponětí. Věděli jste ale například, na čí straně tento jmenovec slavného hrdiny bojoval v roce 1746? Jakou měl ve skutečnosti povahu? Byl by důstojnou předlohou svému jmenovci, nebo byli skutečnými hrdiny jiní klanoví náčelníci, jejichž jména možná ani neznáme? Proč, jak a kdy se slaví svátky jako Beltain, Samhain, Lughanasad, ja vznikly skotské hry dnes již tak oblíbené I v naší zemi, čeho je předchůdce hra Shinty, kterou hrál v první sérii Jamie se svým strýcem, to a mnoho dalších zajímavostí se všemi podrobnostmi se dozví čtenáři v druhé části.

A konečně přišla na řadu třetí část, která, otevřeně přiznávám, byla pro mě osobně největším důvodem, proč si knihu pořídit, a to pasáž obsahující informace o místech, kde se Cizinka (a mnoho jiných děl o Skotsku), natáčela. I kdybyste byli zarytým odpůrcem cestování, při čtení třetí části knihy Skotskem po stopách Cizinky na vás zákonitě dolehne touha všeho nechat, porušit všechna současná vládní nařízení, koupit soukromý tryskáč a vyrazit s ním právě do Skotska. Obejít všechny ty krásné, rozpadlé, zachovalé i nově opravené hrady, projít se kolem jezera Loch Ness (o slavné příšeře samozřejmě zmínka též nechybí), kráčet křížem krážem nádherným údolím Glen Coe, vykoupat se v potoce u mlýnského kola, vylézt na nejbližší kopec a po tom všem zalézt do nejbližší palírny whisky, přivonět k aromatu dubových sudů a nechat se zahřát touto jantarovou tekutinou. Že nevíte, kde všechna ta správná místa hledat? Vůbec nevadí, v knize najdete jejich polohu, informace o vstupném, otevírací době a mnoho dalších užitečných tipů.

Co říci závěrem? Láska ke Skotsku z knihy Jana Hrdiny čiší každým slovem – proto, pokud máte s autorem a mnou tuto vášeň společnou, kniha Skotskem po stopách Cizinky by ve vaší knihovně neměla chybět, ať už jste zarytými fanoušky seriálu, ale dokonce ani pokud vás seriál až tak neoslovil, ale vaše srdce bije v gaelském rytmu.

A v rámci genderové vyváženosti @Blythe předala knihu svému manželovi, který pro vás také sepsal krátkou recenzi.

Při čtení téhle knížky jsem si chvílemi připadal jako Mařenka, která se vydala do temného lesa na procházku s Jeníčkem. Z něj se nakonec vyklubal Hrdina, takže celé to dopadlo dobře. Ale raději to vezmu od začátku.  
První třetina knihy je opravdu hutným dějepisným dílem rozehrávajícím na pozadí vaší mysli bezútěšnou historii Skotů se všemi jejich šarvátkami, politikou, válkami a krveprolitím. Autor se drží na povrchu a sem tam zabrousí hlouběji, aby odkryl kolikrát naprosto směšně nepochopitelné důsledky toho čí onoho rozhodnutí, které pak „rozdá karty“ a ovliní historii na několik století dopředu. Několikrát jsem se přistihl, že přemýšlím, jak tohle všechno pan Hrdina dokázal nastudovat a pak poměrně stravitelnou formou popsat. Zcela jistě se musel hodně krotit, aby tahle část neměla 500 stránek. Děkujeme ;). Úplně vidím jednu místnost pokrytou žlutými lepítky, fotkami a poznámkami, mezi nimiž jsou natažené modré, červené a zelené nitky představující vazby a pletichy jednotlivých aktérů. Po nich se prochází Jeníček jako pavoučí muž místo lezení na strom a vyhlížení světélka v dáli. 

Začátek jednoduše není snadné čtení. Jména, data, kdo je kdo. To vše pro vybudování kontextu a atmosféry pro druhou a třetí část. Kdybych věřil na zázraky, tak už se raději žádného kamenu ani nedotknu, protože Skotsko to v žádné době nemělo snadné.   V druhé a třetí části se dostaneme z temného hvozdu k pomyslné mýtině s perníkovou chaloupkou a i na starou čarodějnici dojde … tedy Jamieho a Geilis. Jan se ukáže jako skvělý průvodce a znalec Skotska, kdy ve mně rozdmýchal neukojitelnou touhu se na Vysočinu (a nejen tam) vrátit. Všechno zlé je k něčemu dobré – tím zas nechci říct, že by dějepisná vsuvka byla až tak zlá (ufffff) – každopádně vás vyzbrojí informacemi a souvislostmi, které vás pak na daném místě posunou nad úroveň bežného turisty běhajícího v pláštěnce od hradu k jezeru a otamtud do palírny whisky.  
Rovnováha ve vesmíru se krásně projeví i v případě téhle knihy. Vy co jste zvyklí na květnatý jazyk, romantiku a tisícistránkové romány Dianna Gabaldon, tady najdete pravý opak. Útlou a koncentrovanou studnici faktů, krásné fotografie a zkratku do srdcí téhle nádherné země a jejích obyvatel.  
Marketing říká „Netradiční průvodce po Skotsku určený nejen pro milovníky oblíbeného seriálu Cizinka“ a v tom tedy nelže. Za mě 4 hvězdičky z pěti a těším se, až si s sebou vezmu knihu na příští cesty do Skotska.

Už jste Skotskem po stopách Cizinky četli? Jaké jsou vaše názory?

Diskuze /25

B.Jaga

Tak o tuhle knihu velice stojím, stejně jako ona stojí za cenu, kterou za ni vydavatel požaduje. Mimochodem, takhle se mají psát recenze.

30.4.2020 | 8:37:28
Whitewolf114

To je krásná recenze. Opravdu skutečná, opravdová a dokonalá. O téhle knížce jsem neměla zdání. Vůbec nevím, že existuje. Hrozně jí chci mít! Skotsko miluji, cizinku (jak seriál, tak knížky) zbožňuji, skotskou historii taky úplně hltám…no nádhera

30.4.2020 | 10:54:21
B.Jaga

Taky se můžete stát skotským šlechticem – lairdem nebo lady. Podle zákona může ten titul používat každý, kdo ve Skotsku vlastní 1 m2 půdy. Některé obce tak prodávají nepoužitelné pozemky a přitahují turisty, aby je přišli navštívit. Jen stavět se na nich nesmí (já to obešla, umístila jsem tam domeček z Lega). :)

30.4.2020 | 12:00:56
luculi

Taky na ni cekam :-D

30.4.2020 | 15:15:54
delfinek

Úžasně napsané. Také jsem o této knížce nevěděla. Před chvílí jsem provedla objednávku a měli ji i ve slevě za 319,– Kč. Což je super. Už se na ní moc těším. Nějak teď nemám co číst, před 2 měsíci jsem rozečetla posledního Lorda Johna a opravdu moc a moc mě nebaví. Nejspíš ji nedočtu. Ale na tuhle knížku se moc těším. Také mám moc ráda Skotsko a jet se tam podívat začíná být čím dál složitější – brexit, koronavirus. Ach jo. :-( Opravdu se nemá nic odkládat. :-)

#6 Whitewolf114
30.4.2020 | 15:43:52
Whitewolf114

#5 delfinek: I já si jí teď objednala :) Už se těším + jsem si konečně objednala „Dávám ti své tělo – Jak píšu milostné scény“ :)

#7 delfinek
30.4.2020 | 16:48:56
delfinek

#6 Whitewolf114: „Dávám ti své tělo“ je moc pěkná knížka. Moc se mi líbila, skvěle se čte. :-) Už jsem ji četla 2× a určitě se k ní zase někdy vrátím. :-)

#8 Whitewolf114
30.4.2020 | 19:27:13
Whitewolf114

#7 delfinek: Tak to už se moc těším. Už abych obě knížky měla :)

1.5.2020 | 14:09:05
kuba2008

Neodolala jsem a už mám také objednáno.

1.5.2020 | 15:00:22
B.Jaga

Našla jsem ji ve slevě za 275,–

#17 delfinek
1.5.2020 | 22:46:05
PenelopaW

Kde ji prosím mají za těch 275,–?

#20 B.Jaga
3.5.2020 | 16:58:22
PenelopaW

Kde ji prosím mají za těch 275,–?

3.5.2020 | 16:58:22
PenelopaW

Kde ji prosím mají za těch 275,–?

3.5.2020 | 16:58:22
PenelopaW

Děkuji za recenzi, zaujala moc, knihu si asi koupím :-). Co vím, existuje ještě kuchařka Outlander, mohli by ji přeložit do češtiny…

3.5.2020 | 17:00:00
PenelopaW

Děkuji za recenzi, zaujala moc, knihu si asi koupím :-). Co vím, existuje ještě kuchařka Outlander, mohli by ji přeložit do češtiny…

3.5.2020 | 17:00:00
PenelopaW

Děkuji za recenzi, zaujala moc, knihu si asi koupím :-). Co vím, existuje ještě kuchařka Outlander, mohli by ji přeložit do češtiny…

3.5.2020 | 17:00:00
delfinek

#10 B.Jaga: Super cena ! :-) Taky by mě zajímalo, kde ji mají za tuhle cenu.

#18 PenelopaW #22 PenelopaW
3.5.2020 | 18:37:11
PenelopaW

#17 delfinek: Našla jsem za 279,– na www.grada.cz :-). Jinak se omlouvám, ale při odesílání komentáře z mobilu se mi vždy pošle 3× :-(.

#19 delfinek
3.5.2020 | 18:47:48
delfinek

#18 PenelopaW: Díky !

3.5.2020 | 20:16:45
B.Jaga

#11 PenelopaW: Nevím, jestli to můžu napsat, aby nás nesmázli, ale když si zadáš do vyhledávání název, vyjedou ti nabídky jednotlivých nakladatelství, tak tohle začíná G a produkuje převážně počítačovou literaturu a učebnice. :)

#21 B.Jaga
3.5.2020 | 21:25:40
B.Jaga

#20 B.Jaga: delfinek byl rychlejší – a v ceně jsem se sekla jen docela malinko…

3.5.2020 | 21:27:10
PenelopaW

#17 delfinek: Přišel mi právě newsletter od onoho nejmenovaného knihkupectví, a slevu 30 % na všechny tituly (a tedy i na tento) mají jen do téhle středy.

#23 delfinek
4.5.2020 | 15:23:19
delfinek

#22 PenelopaW: Vím, o jaké knihkupectví jde. Moc díky. Už jsem si knihu koupila za 319,– v největším knihkupectví (jejich e-shop) na Václaváku. Nechci jmenovat. :-)Tradičně nejdražší je tato knížka v Knihy D. Nechci jmenovat :-)

4.5.2020 | 19:33:59
Lavandino

Knihu nepotřebuji… byl jsem loni s CK ve Skotsku po stopách cizinky… nezapomenutelný zážitek co mi kniha nenahradí…

#25 delfinek
5.5.2020 | 21:12:24
delfinek

#24 Lavandino: Tak to závidím. :-)

6.5.2020 | 14:52:46
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S05E12: Never My Love

cz100%
DOKONČENO

Titulky pro vás připravují: @hermionablack, @LadyAlex, @Blythe a @Miss.Fine.

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete ve fóru.

Kategorie Hodnocení epizody slouží pouze k hodnocení epizody. Své případné dotazy prosím směrujte do všeobecné diskuze.

Odhadované dokončení překladu je pouze orientační, podle potřeby se může změnit.

Cizinka pokračuje

Outlander se dočká i šesté řady

Outlander se dočká i šesté řady

Na stanici STARZ si pro nás připravili dvojitou nadílku. Kromě oznámení premiéry čtvrté řady se pochlubili i s prodloužením seriálu, a to rovnou na další dvě série.

Reklama

Podpořte nás

Pokud chcete podpořit překladatelky a redaktory seriálu Outlander a poděkovat jim za odváděnou práci, můžete tak učinit zde. Vaší podpory si vážíme a děkujeme!

Momentka

Momentka

Reklama

Nepřehlédněte

Uplynulo pět let od obsazení Claire

Uplynulo pět let od obsazení Claire

Už je to pět let, co dostala herečka Caitriona Balfe svou prozatím nejúspěšnější roli a fanoušci Outlanderu se dočkali zhmotnění knižní Claire. Na svém twitterovém účtu proto při této příležitosti odpověděla na vybrané otázky, které jsme pro vás přeložili.

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Narozeniny

Hlídejte si nás