Penny Dreadful: City of Angels (Penny Dreadful: Město andělů) Co je zač Santa Muerte?

Co je zač Santa Muerte?

Co je zač Santa Muerte?

Nové Penny Dreadful nám tentokrát nepředstavuje klasické hororové postavy jako Drákulu či Frankensteinovo monstrum, nýbrž nadpřirozené postavy náležící do mexické mytologie. A právě takovou je Santa Muerte. Co je tato osoba vůbec zač?

5 0
3.5.2020

Postava Santa Muerte nám je už v premiéře představena jako nadpřirozená postava, jakási andělka Svaté Smrti a navíc sestra démonky Magdy. Patří mezi hispánská božstva a mohli jsme vidět, že Maria Vega se k ní modlí a prosí o její ochranu pro svou rodinu. Jak bylo i naznačeno, Santa Muerte záleží na lidstvu více než její sestře, avšak ne takovým stylem, že by se jim snažila během jejich života pomáhat. A jak je to s ní v naší realitě?

(Santa Muerte a její sestra Magda.)


Santa Muerte se celým jménem označuje jako Nuestra Señora de la Santa Muerte, což v překladu znamená Naše paní Svatá Smrt. Je jakousi světicí mexického lidu a představuje božstvo smrti. Dá se říct, že je to obdoba Smrtky oblečené v černém hábitu a s kosou v ruce. Ve folklóru měla postava Santa Muerte původně mužskou podobu, avšak později se začala vyobrazovat s ženskou podobou, která je nyní už naprosto běžná. Santa Muerte je zpodobňována s lebkou místo tváře a stejně jako Smrtka v rukou svírá kosu. Její kořeny sahají až k aztéckému božstvu smrti nesoucí jméno Mictecacihuatl.

Tato mytologická postava bývá většinou viděna kladně a bývá spojovaná s léčením, ochranou a bezpečnou cestou do světa zemřelých. Avšak kvůli různým kultům smrti, kteří ji považují za svou patronku, se jí dostává i negativních ohlasů. Taková katolická církev kult Santa Muerte odmítá a považuje ho za rouhačský, protože je navíc spojován i s organizovaným zločinem. Co se týče modlení, tak v minulosti tato činnost probíhala spíše v soukromí u domácích oltářů, ale od té doby, co se svátek Dia de los Muertos (Den mrtvých) stal běžnější a akceptovatelnější tradicí, ti, kdo se k ní modlí a uctívají ji, což bývají především zástupkyně ženského pohlaví, praktikují tuto činnost otevřeněji. V mexickém hlavním městě Mexico City má dokonce svoji vlastní svatyni.

(Domácí oltář Marii Vegy uctívající Santa Muerte.)

Zástupci hispánského lidu, kteří se k Santa Muerte modlí, můžou praktikovat i jiná náboženství než to od Santa Muerte, jelikož Santa Muerte lidi nesoudí a oslovuje všechny, kteří k ní promlouvají. Kvůli tomu se Santa Muerte stala i božstvem, které je spojováno i se skupinami na okraji společnosti jako jsou migrující pracanti, trestanci, závisláci a také členové LGBT+ komunity a dokonce i ti, kteří nepraktikují žádné náboženství.

Jak se s touto postavou poperou tvůrci v Penny Dreadful uvidíme během dalších dílů. Hned v úvodu jsme si ale mohli všimnout, že kromě doprovázení do světa zemřelých se rozhodla i ochránit malého Tiaga, který běžel svému otci na pomoc do plamenů, ale ona jej zastavila a odhodila ho pryč. Právě proto se Tiagova matka Maria domnívá, že si ho Santa Muerte k něčemu velkému zvolila a bude na něj dávat pozor.

(Lorenza Izzo ztvárňuje jednu ze dvou nadpřirozených postav v seriálu.)

Zdroj: ScreenRant
Foto: Showtime

Jak se vám zalíbila postava Santa Muerte?

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Stav titulků

Epizoda S01E10: Day of the Dead

cz100%
DOKONČENO

Titulky pocházejí z HBO.

Po zhlédnutí nezapomeňte díl ohodnotit.

Nepřehlédněte

Co je zač Santa Muerte?

Co je zač Santa Muerte?

Nové Penny Dreadful nám tentokrát nepředstavuje klasické hororové postavy jako Drákulu či Frankensteinovo monstrum, nýbrž nadpřirozené postavy náležící do mexické mytologie. A právě takovou je Santa Muerte. Co je tato osoba vůbec zač?

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Galerie

Galerie

Narozeniny herců

Sledujte nás