Penny Dreadful Knižní předlohy Penny Dreadful

Knižní předlohy Penny Dreadful

Knižní předlohy Penny Dreadful

Seriál Penny Dreadful je jedinečným ztvárněním a originálním slepencem několika příběhů sešitých dohromady. Popisuje fantaskní příběhy z éry viktoriánského Londýna 19. století. Název seriálu je odvozen od stejnojmenných levných hororových příběhů, které se prodávaly jako novinové seriály.


2 0
8.5.2014

Co je vlastně takové penny dreadful? Na tuhle otázku se snažili odpovědět tvůrci seriálu John Logan a Chris King už na konci roku 2013 v prvním produkčním videoblogu. V krátkém videu popisují penny dreadful jako:

Unikátní ponuré povídky o zločinech, okultismu a nadpřirozenu, kterými se inspirovaly archetypy postav, jaké známe dnes. Například spisovatele Brama Stokera inspiroval k napsání Draculy upír Varney, jehož příběhy vycházely každý týden v novinovém formátu ke koupení pouze za jednu penny.


Příběhy penny dreadful byly hlavně jakýmsi masovým předchůdcem hororových knih, které byly určeny hlavně pro dělnickou třídu. Byly totiž levné (stály tehdy jen jednu penny), četli je hlavně dospívající čtenáři a neměli obvykle nijak precizně vystavěnou zápletku či zpracování. Šlo o jednoduché příběhy pro nenáročného čtenáře, který se dočkal vraždění, krve a nahlédl do mysteriózního světa nadpřirozených událostí.

Jednou ze známých postav těchto příběhů byl například Sweeney Todd – ďábelský holič a vrah z Fleet Street, kterého diváci po celém světě znají nejlépe ve filmovém provedení Tima Burtona s Johnnym Deppem a Helenou Bonham Carter.

Tvůrce seriálu John Logan si proto dal za úkol, že do doby, kdy penny dreadful vycházely, vloží postavy z pozdějších hororových děl a smíchá je tak do jednoho viktoriánského příběhu s děsivými zápletkami. Sám se inspiroval právě u děl britských spisovatelů, kteří napsali dnes už legendární příběhy o Frankensteinovi, Drákulovi, Dorianu Grayovi a dalších.

Tři knihy, z nichž Penny Dreadful nejvíce čerpá:

Frankenstein

Původní název: Frankenstein; or The Modern Prometheus
Autorka: Mary Shelley (1797–1851)
Rok prvního vydání: 1818
Počet stran: 280
Hlavní postavy: Viktor Frankenstein, Frankensteinovo monstrum, Elizabeth Lavenza, Henry Clerval, William
Příběh v pěti větách: Mladý a zvídavý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka – monstrum. Nedokáže jej však skrýt před světem a plně ovládat, monstrum proto začne řádit a samo zabíjet Viktorovy blízké. Chce také po vědci, aby mu k sobě stvořil ženu, se kterou by pak odjel pryč a zmizel z jeho života. Viktor s tímto souhlasí, monstrum se však zcela vymkne jeho kontrole. Přesune jej proto na Severní pól, sám však nedokáže jeho existenci ukončit.
Podobnost se seriálem:Penny Dreadful se nachází postava mladého doktora Viktora Frankensteina posedlého věděním o životě a smrti. Ve svém bádání se mu navíc podaří stvořit své monstrum, které je jeho životním výtvorem.

Obraz Doriana Graye

Původní název: The Picture of Dorian Gray
Autor: Oscar Wilde (1854–1900)
Rok prvního vydání: 1890
Počet stran: 100
Hlavní postavy: Dorian Gray, Basil Hallward, Lord Henry „Harry“ Wotton, Sibyl Vane
Příběh v pěti větách: Dorian Gray je bohém, jemuž jednou namaluje obraz jeho přítel Basil. Dorian si toužebně přeje, aby nikdy nezestárl, což se mu vyplní – Basilův obraz, který si pověsí ve svém domě, totiž začne stárnout místo něj a Dorian je tak stále mladý. Když si svůj dar uvědomí, začne si užívat života jako nikdo jiný, dokud ho jeho pýcha zcela nepohltí a nezačne se ke svému okolí chovat jako šílenec. V jednom ze svých amoků zabije jednoho ze svých přátel a později také ve vzteku probodne svůj zestárlý obraz. O pár minut později ho jeho služebnictvo najde v pokoji mrtvého s dýkou v těle a náhle zestárlého – obraz přitom jako zázrakem opět omládne.
Podobnost se seriálem: Stejně jako Viktor Frankenstein, i Dorian Gray je jednou z hlavních postav Penny Dreadful.

Drákula

Původní název: Dracula
Autor: Bram Stoker (1847–1912)
Rok prvního vydání: 1897
Počet stran: 208
Hlavní postavy: hrabě Drákula, Jonathan Harker, Wilhelmina Harker, Jack Seward, Abraham Van Helsing
Děj v pěti větách: Londýnský právní zástupce Jonathan Harker odjede do Transylvánie na hrad hraběte Drákuly, který po něm požaduje právní rady. Záhy zjistí, že v Drákula je upír a jakmile už jeho služby hrabě nepotřebuje, na hradě ho nechá a odjede do Londýna za Harkerovou snoubenkou Minou a její přítelkyní Lucy. Po zjištění, kdo je hrabě zač, začne Mina, Lucy a jejich známí Jack Seward a Van Helsing osnovat plán, jak se ho zbavit. Drákula vykoná pomstu a ovládne Minu, které nezbývá nic jiného, než čekat na svého snoubence a přátele, aby Drákulu zabili a osvobodili ji z jeho nadvlády.
Podobnost se seriálem: Na rozdíl od předchozích dvou děl, v seriálu se zatím nevyskytuje přímo postava hraběte Drákuly. V tzv. mezisvětě však žijí upíři a jim podobná stvoření, kteří mají svého pána a proti kterým bojuje sir Malcolm Murray. Pátrá navíc po své dceři Mině, kterou v knize Drákula ovládnul. V dalších dílech se také krátce objevuje i profesor Van Helsing.

FOTO: Wikipedia (public domain)

Diskuze /4

DexTeR_X5

Skvelé :)

8.5.2014 | 11:07:24
Sigmius

Z Drákuly tam byla teoreticky Murrayho dcera Mina, který by mohla být Minou Harkerovou, ne?

#3 iHyi #4 alexis
10.5.2014 | 10:08:30
iHyi

#2 Sigmius: Ta podobnost tam je zatím určitě dost výrazná, to jo.

webmaster
12.5.2014 | 9:55:43
alexis

#2 Sigmius: Mina se za svobodna jmenovala Murrayová, takže je to dost jisté. Její otec ani matka v knize nevystupují, mám dojem, že už nežili. Mina byla dost aktivní postava a sama velkou měrou přispěla ke zlikvidování Drakuly.

31.5.2014 | 8:58:35
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Stav překladu

Epizoda S03E09: The Blessed Dark

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky překládáme na verze:

  • Penny.Dreadful­.S03E09.WEBRip­.XviD-FUM
  • Penny.Dreadful­.S03E09.HDTV.x264-FLEET
  • Penny.Dreadful­.S03E09.PROPER­.720p.HDTV.x264-FLEET

Plánované dokončení: 23. 6. v pozdních večerních hodinách.

Reklama

Třetí řada

S první fotkou ze třetí řady se vrací Patti LuPone

S první fotkou ze třetí řady se vrací Patti LuPone

Třetí řadu hororového Penny Dreadful uvidíme už příští rok a její natáčení už samozřejmě začalo. V nových epizodách uvidíme kromě starých známých taky nové herce a jednu divácky úspěšnou postavu z druhé řady. Ta se objevila na prvním oficiálním snímku z natáčení.

Momentka

Momentka

Narozeniny

Plakáty

Plakáty

Hlídejte si nás