Preacher (Kazatel) Postřehy z epizody He Gone

Postřehy z epizody He Gone

Postřehy z epizody He Gone

I tento týden vám přinášíme shrnutí a postřehy ze seriálu Preacher. Pokud jste nejnovější díl prozatím neviděli, přečtěte si článek pro jistotu později.


13 0
13.7.2016

Po minulé epizodě Sundowner jsme opět poněkud přibrzdili. Sedmá epizoda, která nese název He Gone, se soustředila především na dětství Jesseho a Tulip a na to, jak se kazatel snaží přesvědčit sám sebe, že za jeho jednáním stojí Boží plán. Ale je tomu vážně tak?

Jdi do Pekla!

Místo toho, aby se Jesse zhrozil svého činu, kdy minulou epizodu poslal omylem Eugena do Pekla, snažil se předstírat, že se nic nestalo. S klidem odsloužil mši a později, kdy ho šerif Root hledal, mu kazatel s ledovým klidem odpověděl, že ho neviděl.


V průběhu epizody si pak můžeme všimnout toho, že Jesse si vlastně za svým rozhodnutím poslat teenagera do pekla stojí. Totiž, jak už jsme několikrát zmiňovali, Jesse si myslí, že skrze něj a Genesis Bůh rozehrává svůj plán a jeho součástí bylo poslat dalšího hříšníka a jeho duši do pekla, tak co s tím Jesse nadělá? To nás přivádí k tomu, že jsme se konečně dozvěděli, jakým způsobem přišel Eugene ke svému znetvoření a proč je ve městě tak nenáviděný.

Až po konfrontaci s Cassidym, který viděl to, jak Jesse poslal nebohého kluka na skřipce do Pekla, si kazatel začne uvědomovat, čeho se dopustil. Nejsilnější moment epizody si tak (nepřekvapivě) ukradne právě upír, který jde s kůží na slunce, aby se svému novému příteli přiznal, kým skutečně je a tím mu dokázal, že všichni jsme jen hříšníci. Otázkou je, zdali nechal kazatel upíra shořet.

Ačkoliv nám na tuhle otázku Jesse neodpověděl, rozhodně jej Cassidy svým sebeupálením přiměl se nad sebou zamyslet a kazatel se tak na konci epizody rozhodl Eugena z Pekla dostat ven.

Uzavřená dohoda

Pár epizod zpátky jsme viděli, že Odin uzavřel s Custerem sázku o tom, že pokud majitel jatek v neděli půjde na bohoslužbu a kazatel z něj neudělá dobrého křesťana, dostane pozemky, na kterých stojí kostel. Ovšem po dnešní epizodě se zdá, že Hlas boží na Quincannona nefunguje. Nabízí se vysvětlení z komiksu:

V podobné situaci se již Jesse v komikse ocitl. Hlas boží nepůsobil na jeho babičku a její pomocníky. Bylo to tím, že se Bůh ukrýval na statku Angelville a propůjčil jeho obyvatelům dočasnou imunitu proti Hlasu. Můžeme v seriálu počítat s podobným vysvětlením?

Tím se vysvětlilo i to, proč Odin postřílel zástupce Green Acre. Nejspíš jej pobavilo si na chvíli hrát na svatouška. Jenže už toho má dost a jde si pro to, co je nyní jeho, ať už se to kazateli líbí nebo ne.

Až do konce světa

Jesse a Tulip, jak víme, jsou přátelé od dětství. V jednu chvíli společně dokonce vyrůstali, až do té doby, kdy ji John Custer nechal odvézt sociálkou, což mu Jesse neodpustil až do jeho smrti.

Rodina O'Hareových má v Annville podle reakcí Johna Custera a později i Jesseho velice špatnou pověst. Matka Tulip, pokud nebyla ve vězení, pracovala v místním bordelu a její strýc je věčně opilý. Tulip tak neměla zrovna nejhezčí dětství a velice se upnula k Jessemu, se kterým uzavřela přátelství, až do konce světa.

Další postřehy

Zjistili jsme, že Tulip ukousla Donniemu jednu jeho bradavku. Omylem.

Oblíbenou filmovou hvězdou Jesseho Custera je John Wayne. V tomto případě se jedná o referenci na komiks, ve kterém kazatele doprovází duch Johna Wayna, dodává mu odvahu a staví ho na správnou cestu. Jo a říká mu Tuláku.

Kdo byli dva chlápci, kteří uprostřed noci odvlekli Johna a Jesseho ven a kazatele popravili před zraky jeho syna? A proč má jeden z nich stejné tetování, jaké má Custer?

Samozřejmě, že by to měli být dva největší záporáci druhého svazku Kazatele, Jody a T.C. A máme pro to několik vodítek. Jednak název druhého svazku padne v epizodě „Až do konce světa“, ale také košile, kterou má neznámý muž, který drží Jesseho, je nápadně podobná té, kterou nosí Jody.

Už po několikáté jsme viděli smrt Johna Custera přímo před zraky malého Jesseho. Samozřejmě v seriálu nemohli vynechat ani větu, kterou John řekl svému synovi před smrtí. Celou scénu pak můžete nalézt na obálce druhého svazku komisku.

Nesmíme nezmínit Cassidyho hlášku:

„A myslím si, že tvůj Bůh, pokud vůbec existuje, není nic víc, než nametenej fracek, kterej čuchá k vlastním prdům.“

Malá Tulip, která se snaží probudit spícího Jesseho, aby se ujistila v tom, že zůstanou přáteli, i když ví, že už spolu dlouho nebudou, od ospalého Jesseho chce slyšet jedinou větu – Až do konce světa. To je samozřejmě odkaz na komiksového Jesseho a Tulip a zároveň také na druhý, stejnojmenný svazek.

Jak se vám líbila sedmá epizoda? A co říkáte na Jesseho ledově klidné chování po tom, co poslal Eugena do Pekla? Souhlasíte s ním nebo kazatel přestřelil? Podělte se s námi o vaše dojmy z poslední epizody v komentářích.

Foto: AMC & Vertigo

Diskuze /5

Big_Boss

Jen tam máte chybu ve spoilerech, takže pozor SPOILER ! – Jesseho „Boží hlas“ normálně na Svatého zabijáka v komiksu fungoval. V první knize ho s ním zastavil a když se setkali podruhé ve čtvrté knize, tak mu Svatý zabiják řekl: „Vsadim se, že dokážu tasit rychleji než ty dokážeš otevřít pusu“, což znamená že hlas normálně působil na všechny, kromě Boha samotného… a jediná skulinka byla, že nefungovala na lidi, kteří neuměli anglicky.

#3 chir
13.7.2016 | 18:30:57
Lemrouch

Podle me Quincannon dela bozi praci. Jenom ne toho „spravneho“ boha. "Jasne rekl, ze neni krestan. Mozna je satanista nebo tak neco..

#5 PotkanV
13.7.2016 | 19:28:05
chir

#1 Big_Boss: Ha, jo máš pravdu, po paměti je to občas náročné.

Ale tuším, že přece jen na někoho hlas nepůsobil nebo ne? Je možné, že si to pletu s tou babičkou.

webmaster
13.7.2016 | 19:42:23
Carnage

Můj postřeh : Když Tulip běžela schodit toho smrada z kola tak půlku scény neměla boty a bylo to dobře vidět, ale později jak sprintovala měla baleríny (asi aby se herečce líp běhalo) každopádně dobrá chyba a když už tak jí neměli ukazovat hnáty. :D

13.7.2016 | 23:25:58
PotkanV

#2 Lemrouch: suhlasim, ja si tiez myslim ze to bude asi tak, ze na quincannona to nefunguje preto ze neni krestan, tak to proste nema na neho dosah. Alebo dalsia moznost ze proste ma ineho boha nez krestanskeho, mozno je pohan alebo prave satanista a tak robi v podstate to co mu prikazal, iba pre svoju vieru, ktora teda nie je krestanska, cim sa jesse pekne osmekol. Kazdopadne ma strasne zaujima vysvetlenie :D

17.7.2016 | 12:17:49
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S02E09: Puzzle Piece

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @roundcube, @k0sh3s, @Cayyo
Korekce a časování: @Valada06

Titulky sedí na verze Preacher:
- …S02E09 720p.HDTV­.x264-AVS
- …S02E09 1080p.WEB-DL.DD5.1.H264-RARBG

Po zhlédnutí nezapomeňte díl ohodnotit a v diskuzi o aktuální epizodě nám dejte vědět, jak se vám díl líbil.

Reklama

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Komiksový kazatel

 

Nepřehlédněte

Ohlédnutí za epizodou Holes

Ohlédnutí za epizodou Holes

Ještě předtím než se dočkáte titulků k deváté epizodě druhé řady, zopakujte si, co všechno se stalo v předcházejícím díle, ve kterém jsme se mimo jiné opět vrátili do Pekla.

Kazatel - tak trochu jiný duchovní

Pokud neznáte komiksovou předlohu chystaného seriálu AMC, přečtěte si náš článek, který vysvětluje, proč je Preacher tak kultovním příběhem, který jste ještě nikdy neviděli!

Narozeniny herců

Sledujte nás