Preacher (Kazatel) Filmové inspirace pro Kazatele

Filmové inspirace pro Kazatele

Filmové inspirace pro Kazatele

Před pár dny Seth Rogen na svém twitterovém účtu prohlásil: „Konec blbostí, je na čase začít pracovat na Preacherovi“ a připojil seznam filmů, ze kterých bude čerpat inspiraci. V tomto článku se na seznam podíváme detailněji a pokusíme se odhadnout, co se Rogenovi honí hlavou.


4 0
27.1.2015

Seth Rogen, který před několika týdny žil především zrušenou a znovuobnovenou premiérou svého a Goldbergova filmu The Interview, se vrací k práci na Kazateli. Nedávno o tom dal vědět na svém twitterovém účtu. Pro fanoušky také připojil fotografii s filmy, ze kterých hodlá čerpat pro scénář k seriálu.

Jak jistě víte, Kazatel je směsicí několika žánrů, střídajících se zejména podle dějové linky a postav. My se nyní podíváme na jednotlivé filmy ze seznamu a pokusíme se je žánrově roztřídit a popsat tak, jak by to mohlo odpovídat komiksové předloze.

Westerny

Ke Kazateli bezesporu patří western, což je patrné i z Rogenova seznamu. Máme zde klasické westerny s Clintem Eastwoodem, podle kterého je z velké části napsána jedna z nejoblíbenějších postav komiksové série – Svatý Zabiják. Zejména je to trojice klasických westernů Pro hrst dolarů (1964), Pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966), které se v postavě Svatého Zabijáka zrcadlí nejvíce. Ovšem i celková atmosféra kazatelova příběhu je nasáklá westernem, kterou chce nejspíš Rogen pořádně vstřebat a proto si do svého filmového playlistu pořídil ještě filmy Psanec Josey Wales (1976), Nesmiřitelní (1992), v obou hraje opět hlavní postavu Clint Eastwood. Dále také novější filmy 3:10 Vlak do Yumy (2007) a Opravdová kuráž (2010). Atmosféra westernů, ve kterých se objevují drsní kovbojové, whisky se pije po litrech, zobrazují nám nemilosrdný americký západ, Monument Valley a další ryze westernově stylistické prvky, to všechno od Preachera čekáme. Přesto mi tu pár westernových filmů chybí. Ani ne tak westerny s Lee Marvinem, který je tou druhou polovičkou, ze které vychází Svatý zabiják, jako spíš western s Johnem Waynem. V Johnu Waynovi vidí právě Jesse Custer morální oporu, je tou ideu, kterou si nosí z dětství, je jeho průvodcem na cestě k hledání Boha, Tulák by bez něj byl ztracený.

Texas

Velká část příběhu se odehrává právě v tomto jižanském státě, kde se Jesse narodil. O Texasu a obecně o jižanských státech koluje řada stereotypů a v komiksové předloze tomu není jinak. Rogen však volbou svých filmů nahlíží na Texas trochu jinak. Světla páteční noci (1988), film o snu středoškolských hráčů amerického fotbalu, kteří se touží dostat ze zapadákova plného buranů na výsluní, vykreslení malého městečka, kterých je v Texasu spousty. I další filmy jsou zasazeny do Texasu, již zmiňovaný western Opravdová kuráž, ale také Strom života (2011).

Krvavá lázeň

Příběh Jesseho Custera je možná krvavější, než jeden z filmů, kterými se Rogen hodlá inspirovat (Kill Bill, 2003). Pokud pomineme dva filmy z celkových čtrnácti, všechny jsou poměrně krvavé. Nejzajímavější jsou ale dozajista dva filmy a to indonésko-francouzský film Zátah z roku 2011 a Viděl jsem ďábla (2010) z Jižní Koree. Oba tyto filmy jsou popsány jako krvavá lázeň, brutální poezie, groteskní a zábavné násilí. Především poslední slovní spojení tak nějak vystihuje podstatu násilností v Kazateli. Ačkoliv je mrtvých těl opravdu hromada, některé smrti postav jsou vskutku cynické až groteskní. Jedním z inspirativních filmů je i Zapadákov (1973), tento snímek vypráví příběh ústřední dvojice milenců, která prchá před zákonem, musí za sebou spálit mosty, spoléhat jen sama na sebe. A přesně takovýto vztah mezi sebou mají Jesse a Tulip – „až do konce světa“, jsou jako Bonnie a Clyde a kdo by je neměl rád?

Mytologie

Jedním z filmů, kterými se Rogen nechává inspirovat je již zmiňovaný Strom života. Mimo to, že se děj odehrává v Texasu, je inspirativní ještě v něčem jiném. Je to právě snaha najít smysl života, najít odpovědi na otázky, kterým nerozumíme. Podobný cíl má Kazatelovo putování. Najít Boha a donutit ho zpovídat se za své hříchy a tyranii. V tomto žánru je nejspíš poměrně těžké najít nějakou inspiraci, avšak rozhodně inspirativním filmem by v tomto případě byl film Constantine (2005) či Dogma (1999), ne tak kvůli hnaní Boha k odpovědnosti, ale mytologickou rovinou příběhu, která má velice důležitou roli. Zrození Genesis, andělé, démoni, upíři, voodoo, náboženská organizace, která chce na svět přivést nového mesiáše a spousty dalších nadpřirozených, náboženských či fantasy věcí, ze kterých je příběh poskládán.

Jeden film zbývá

Dočasný domov (2013). Film, který se odehrává ve výchovném zařízení pro dospívající. V čem může být tento malý, nezávislý film inspirací pro Rogena při přípravě Kazatele? Custerovo dětství u jeho fanatické babičky? To ovšem nemá moc velkou spojitost. Avšak odpovědí na tuto otázku může být samotná Tulip O´Harová. Poměrně neokoukaná herečka Brie Larsons totiž připomíná Custerovu dívku Tulip. Castingy na role postav však ještě neprobíhají, prozatím můžeme jen přemýšlet, kdo by se na role hlavních postav hodil a jestli právě Rogen nad touto herečkou do obsazení role Tulip nepřemýšlí.

Rogena, Goldberga a Catlina čeká ještě velký kus cesty, než se seriálové adaptace Preachera dočkáme, prozatím to ale vypadá, že se ubírají správným směrem. Můžeme jen čekat a doufat, že zdárně dojdou do konce.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Stav překladu

Epizoda S02E13: The End of the Road

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @Valada06

Titulky sedí na verze Preacher:
- …S02E13 HDTV.x264-SVA
- …S02E13 HDTV.x264-FLEET
- …S02E13 WEBRip.x264-RARBG
- …S02E13 720p.HDTV­.x264-AVS
- …S02E13 720p.HDTV­.x264-FLEET
- …S02E13 1080p­.HDTV.x264-BRISK
- …S02E13 1080p.WEB-DL.DD5.1.H264-RARBG
- …S02E13 INTERNAL.720p­.WEB.H264-STRiFE
- …S02E13 INTERNAL.1080p­.WEB.H264-STRiFE
- …S02E13 1080p­.AMZN.WEBRip.DDP5­.1.x264-NTb

Po zhlédnutí nezapomeňte díl ohodnotit a v diskuzi o aktuální epizodě nám dejte vědět, jak se vám díl líbil.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Komiksový kazatel

 

Narozeniny herců

Sledujte nás