Preacher (Kazatel) Kazatel - tak trochu jiný duchovní

Kazatel - tak trochu jiný duchovní

Kazatel - tak trochu jiný duchovní

Před pár dny jsme Vám přinesli novinku o tom, že se Preacher dočká své seriálové adaptace na AMC. Ale kdo je vlastně Jesse Custer a o čem Preacher, tedy Kazatel, vlastně je?


6 0
9.12.2014

Preacher, v češtině vycházel pod názvem Kazatel, je americká komiksová série, kterou napsal irský scénárista Garth Ennis a ilustroval Steve Dillon. Série vycházela v letech 1995 až 2000 (u nás 2004 – 2012) pod hlavičkou nakladatelství Vertigo (Hellblazer, Sandman), které je součástí DC Comics. Celá série je v devíti svazcích plus je rozšířena o sbírku příběhů oblíbených postav. Co je však na Kazateli tak jedinečného, čím se odlišuje od ostatních komiksů a proč je pro mnoho filmových studií a televizní stanice, jako je HBO, tak kontroverzní a surový?

Kazatele vlastně nejde zcela jednoduše žánrově zařadit, míchají se tu westernové prvky s gangsterkou, ale i s fantasy hororem (a jak v předmluvě k Jako pára nad Texasem J. R. Lansdale dodává: „z části (je to) ujetá úchylárna. Z větší části ujetá úchylárna“). To vše zasaďte do náboženského kontextu, přimíchejte Boha, upíra, démony, anděly, Svatého zabijáka, přidejte špetku pop kulturních narážek, ostřejší jazyk a máme zde takovou hrubou kostru toho, o čem vlastně Preacher je. A tak vlastně ani není divu, že se do produkce vrhlo právě duo Rogen – Goldberg.


Tak ještě jednou a srozumitelněji

Příběh nás zavede do malého texaského městečka Annville, ve kterém káže reverend Custer, mladý kazatel, který ztrácí víru v Boha a v dobro na zemi. Při jednom z jeho kázání však celou kongregaci spálí bytost, která do něj vstoupila – Genesis, potomek ďábla a anděla, který obdaří reverenda hlasem božím – vše, co Jesse lidem tímto hlasem přikáže, musí splnit. Po cestě potkává svoji bývalou přítelkyni Tulip, která se vydala na dráhu nájemného zabijáka. Ta jí však příliš nevyšla a tak vlastně přišla ke Cassidymu, irskému notorikovi a mimochodem upírovi. Jesse zjišťuje, že Bůh opustil svou práci a schovává se na Zemi, proto se vydává na cestu, na jejímž konci chce najít Boha a přinutit ho, aby se zpovídal za své činy.

Nic však není tak jednoduché, proti Jessemu, Tulip a Cassidymu stojí nejenom organizace, která se nazývá Grál, jejíž hlavní figurkou je Herr Starr, ale také Svatý zabiják, kterého stvořil sám Bůh. Jeho cílem je najít a zabít Genesis. Svatý zabiják je tajemnou postavou, kterou Ennis napsal jako kombinaci Clinta Eastwooda a Leeho Marvina, který svými dvěma kolty nikdy nemine cíl, nelze jej zabít a jeho duše je tak studená a černá, že i sám Satan ho vyhodil z pekla. Je to především Svatý zabiják, který do příběhu přináší tu drsnou westernovou stránku. Ovšem i Jesse žije nejen ideály svého otce, ale také starými westerny, ve kterých hrál John Wayne. Je to právě jeho duch, který Custera oslovuje Tuláku, pomáhá mu v jeho morálních dilematech a je jakýmsi průvodcem po jeho cestě.

Mimo hlavní postavy tu máme i mnoho vedlejších, ať už dobrých či špatných. Jednou z nejvýraznějších postav, okolo které se točí příběh je Prdelman (v originále Arseface), hoch, který nevyrůstal v té nejvřelejší rodině. Když se dozvěděl, že jeho idol Kurt Cobain spáchal sebevraždu, pokusil se o ni také, jenže minul a natrvalo tak přišel o obličej, který, jak Cassidy podotkl, vypadá jako prdel, odtud pochází jeho jméno – Prdelman.

Velice vlivnou postavou, či spíše postavami je Jesseho rodina. Na jedné straně máme jeho milující rodiče – otce, který bojoval ve Vietnamu a matku. Na té druhé tu však máme Jesseho babičku a její dva pomocníky Jodyho a T.C., křesťanské fanatiky, kteří ho přes odpor rodičů vychovávali. Tím se vlastně dostáváme k tomu, že Custer nikdy nechtěl být kazatelem avšak Marie L'Angelle měla své metody, jak Jesseho přinutit. Velmi oblíbenou bylo pohřbít Jesseho zaživa do rakve na dno bažiny, pouze se vzduchovými trubičkami a nechala ho tak měsíc. Bez jídla a vody. Paradoxně právě jeho babička a Jody z velké části utvářeli to, kým se Jesse stal – odhodlaným mužem, který se nebojí postavit se zpříma tomu, co považuje za špatné.

Čím je tedy Preacher jiný?

Komiksová série je protkána mnoha flashbacky, děj přeskakuje mezi několika linkami a čtenáře překvapuje stále větší a větší krutostí, na kterou jsou však diváci AMC zvyklí už ze seriálové adaptace The Walking Dead. Abychom si odpověděli na otázku ze začátku článku, čím je tedy Preacher jiný, než ostatní komiksy? Je to jednoduché, pod slupkou nadávek, sarkasmu, úchylných postav, prostřelených hlav, krutostí, které páchají jednotlivé postavy a dalších, jak Lansdale řekl, úchyláren se skrývá pravá podstata Preachera – ano je to právě ten patos a klišé vítězství dobra nad zlem, který však po tom všem, čím si hlavní hrdinové prochází, prostě musí přijít. Zkrátka jako takový pořádný western.

Diskuze /5

stanley34

je to dobrý seriál, ale obávám se, že skončí jako Constantine… :(

25.5.2016 | 10:54:07
Moor8

Měsíc bez vody? JInak mi není moc jasné, jak by ze vztahu anděla a ďábla vznikl hlas boží a proč by ho chtěl bůh zničit. A když už ho chtěl zničit, proč to neudělal a místo toho vytvořil Svatého zabijáka. je to přeci všemocný bůh. A když už, tak proč ho bůh stvořil s temnou a studenou duší? Vypadá to jako snaha být originální, ale bez nějakého hlubšího promýšlení.

#4 Sardelli
25.5.2016 | 20:50:23
Carnage

Pilot sem viděl a líbil se mi, ale obávám se že AMC z toho udělá sračku jako z The Walking Dead.

31.5.2016 | 23:00:20
Sardelli

#2 Moor8: Protož Bůh a Ďábel jsou jedno. Proto v se v Bibli nikdy neobjeví najednou oba. Můžu se domnívat, že Hlas boží je výplodem temné boží stránky, za kterou se Bůh stydí, za svoje city. A když odstraníš city, zbyde jen psychopatická stránka, Svatý zabiják.

#5 Moor8
13.6.2016 | 11:23:15
Moor8

#4 Sardelli: Ale objeví, původně je to jeden z andělů a vede vzpouru proti bohu a ten ho za to svrhne z nebes.

6.7.2016 | 19:38:44
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S02E13: The End of the Road

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @Valada06

Titulky sedí na verze Preacher:
- …S02E13 HDTV.x264-SVA
- …S02E13 HDTV.x264-FLEET
- …S02E13 WEBRip.x264-RARBG
- …S02E13 720p.HDTV­.x264-AVS
- …S02E13 720p.HDTV­.x264-FLEET
- …S02E13 1080p­.HDTV.x264-BRISK
- …S02E13 1080p.WEB-DL.DD5.1.H264-RARBG
- …S02E13 INTERNAL.720p­.WEB.H264-STRiFE
- …S02E13 INTERNAL.1080p­.WEB.H264-STRiFE
- …S02E13 1080p­.AMZN.WEBRip.DDP5­.1.x264-NTb

Po zhlédnutí nezapomeňte díl ohodnotit a v diskuzi o aktuální epizodě nám dejte vědět, jak se vám díl líbil.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Nedovol, aby nám chodci sežrali Lupu. Hlasuj pro Ednu. 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Komiksový kazatel

 

Narozeniny herců

Sledujte nás