Predator Yautja - lov je základ

Yautja - lov je základ

Yautja - lov je základ

Lov je podstatou života Yautja. Jsou mu (alespoň v mužské části civilizace) podřízeny všechny aspekty. Lov má velice specifická pravidla, Yautja musí ctít Kodex boje. Pokud je úspěšný, jsou pro něj vyhrazeny nejvyšší příčky společnosti.

0 0
25.1.2005

S lovem jsou Yautja spojeni už od svých mladých let. Pokud Yautja doroste do požadovaného věku, může se ucházet o své místo ve společnosti, v žebříčku kast. Přerod „obyčejného“ Yautja k „pokřtěnému“ je nejvýznamnější událostí v životě každého Yautja. Předchází mu několik měsíců dlouhý rituál splétání vlasů v copy a uřezávaní ostatních vlasů, což je velice bolestivá záležitost. Pokud Yautja jen na chvíli prokáže slabost a dá najevo bolest, rituál je okamžitě přerušen a adept musí začít znova.

Jestliže nejvyšší představitelé uznají adepta připraveným, dají mu základní výzbroj a cestují s ním na místo boje. Skupinu bojovníku vede zkušený vůdce (alfa samec), který má k ruce několik pomocných velitelů, v případě větších skupin ještě několik dalších vůdců. Rozdělení dle šarží je základním principem dobrého chodu celé skupiny a musí být respektováno. Není možné, aby Yautja z nižší kasty odporoval většímu, může však mezi příslušníky stejné bojovat svými činy o respekt. Obzvláště mezi nejnižší kastou panuje velká ctižádost a snaha bojovat s ostatními Yaujta.


Proces prvního lovu probíhá tak, že je daný adept vysazen na určitém místě a musí ulovit danou oběť. Mezi Yaujta jsou velice cenné oběti z řad lidí, přesto je však ultimativním bojem a zkouškou souboj s xenomorfy/vet­řelci. Jestliže daný adept (či skupina) dokáže porazit vetřeleckou královnu i s jejími potomky, patří mu mezi ostatními zvláštní úcta. Jestliže čestně uspěje, je „pokřtěn“ vypálením znaku na svojí tvář a může být zařazen do nejnižší válečnické kasty.

Čestné vítězství patří mezi základní podmínky úspěchu. Mezi Yaujta panují zásadní pravidla boje, které nejsou nepodobné některým lidským kodexům, například samurajským. Lovec musí v boji prokázat čest, statečnost, dovednost a loajálnost k ostatním příslušníkům. Ačkoli disponuje palnými zbraněmi, větší hodnotu a čest má boj vybojovaný pomocí osobních zbraní, tváři v tvář.

Čestný bojovník naopak nezaútočí na slabé, zraněné či neozbrojené protivníky. Pokud Yaujta v boji čestně prohraje, musí přijmout svojí porážku a ostatní respektují vítěze, i kdyby to byl příslušník jiné civilizace. Ten se potom může stát při dalším dodržování pravidel jejich spolubojovníkem.

Lovec o svém boji nemluví, důkazem jeho úspěchu bývá trofej, zpravidla lebka oběti. Rozdrtit soupeři lebku znamená jím pohrdat. Přivlastnit si oběť, kterou zabil cizí bojovník (a padl v boji) znamená jeden z nejvyšších prohřešků, za nečestné se také považuje vstupovat do teritoria cizího lovce, pokud on sám k tomu nedá souhlas. Úcta ostatních k lovci je přímo úměrná k počtu jeho trofejí a především ke kvalitě poraženého.

Lovci se pohybují buď ve skupinách, existují i osaměli lovci, kteří putují po galaxii osamoceně. Ženy se bojů účastní jen výjimečně.

„Vyhrát nebo zemřít“ to je slogan Yautja, případně „Pohybuj se rychle, nebo zemřeš“. Zemřít v boji znamená zemřít čestně a zaručuje také úctu ostatních. Yautja se nevrhají do bojů bezhlavě, naopak ctí taktiku, nesklouzávají ovšem k účelovým ústupkům. Je to hrdá civilizace a čestný boj je pro ně základ. Ostatně jedna z posledních vět Predátora 2 hovoří sama za sebe: „Dobrý lov“

Mužská část Yautja se rozděluje do těchto kast.

Eta

Tělesně (mrzáci) či psychicky (zbabělci) indisponování Yautja, kteří slouží jako otroci a služebnící ostatních.

Neposkvrněný (Unblooded)

Mladík, který ještě neprošel žádným skutečným bojem. (představují cca 40% mužské populace)

Mladá krev (Young Blood)

Mladík, který úspěšně složil zkoušku dospělosti. Tou je lov určitého cizího plemene, nejčastěji lidí, kteří mají také instinkty lovce, ačkoli ne tak rozvinuté. Může to být ale i xenomorf (vetřelec) či úplně jiná rasa. Po absolvování má právo se lovec „označit“ (např.kyselinou xenomorfa) na svém obličeji. (cca 30%)

Zkušený (Blooded)

Jestliže se lovec vrátí opakovaně s úspěchem a prokáže tak své bojové schopnosti v dlouhodobém horizontu, postupuje do vyšší kasty. Ta zaručuje nejen úctu u ostatních, ale i respekt mezi ženami. Není divu, že mezi „Young Blood“ panuje velká rivalita a ctižádost se na tuto úroveň dostat. (cca 20%)

Bojovník (Warrior)

Pokud lovec prokáže výše zmíněné přednosti a stává se tak nejen fyzicky, ale i duševně maximálně vyspělým, může se honosit tímto titulem. Dává mu to právo používat nejmodernější bojové vybavení, cestovat sám po vesmíru a vybírat si jakékoliv protivníky k boji. Být samotářským lovcem je prestižním označením pro Yautja.

Starší (Elder)

Nejvyšší postavení, jakého Yautja může dosáhnout. Stát se starším ale znamená přežít stovky lovů a vybojovat si svými zásluhami a chováním respekt mezi absolutní většinou ostatních. Tito představitelé jsou potom politicky vrcholnými představiteli celé civilizace a nepsanými veliteli, stále však pokračují v účasti na lovech.

Špatná krev (Bad Blood)

Jestliže Yautja spáchal nějaký zločin (loupež, vraždu), podváděl v boji či zklamal v lovu, stává se společenským vyvrhelem. Raději než aby přijal trest, Yautja prchá, případně se sám připravuje o život, aby tak alespoň částečně prokázal čest a úctu. Tak jako tak, nejsou tito příslušníci nikdy přijati zpět do společnosti. (Cca 5%)

Poctění (Honoured)

Je to částečně mezistupeň mezi bojovníkem a starším, částečně pouze „vyznamenání“ pro obdivované a zasloužilé bojovníky. (Necelých 10%)

Rozhodce (Arbitrators)

Soudní exekutiva. V podstatě se jedná o Starší, kteří ale přestali (z nudy) bojovat a věnuji se pouze řízení a rozhodování. (Méně než 1%)

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Predátor: Evoluce

Základní informace

Originální název: The Predator
Premiéra: 14. září 2018 (USA), 12. září 2018 (ČR)
Režie: Shane Black
Scénář: Shane Black, Fred Dekker
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Olivia Munn (Casey Brackett), Boyd Holbrook (Chris McKenna), Jacob Tremblay (Rory McKenna) 

Postavy - Predátor: Evoluce

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Nejoblíbenější filmy

Reklama

Yautja

Yautja - Kdo jsou?

Yautja - Kdo jsou?

Predátoři aneb Yaujta, jak se sami nazývají, jsou nebezpečnou mimozemskou civilizací, která v sobě snoubí starobylý, téměř samurajský kodex boje a vyspělou moderní technologii. Jak vypadají, jak spolu komunikují, jaká je jejich společnost? Více v tomto přehledu.