Prison Break (Útěk z vězení) Co znamená jméno Kaniel Outis a věznice Ogygia?

Co znamená jméno Kaniel Outis a věznice Ogygia?

Co znamená jméno Kaniel Outis a věznice Ogygia?

Falešné jméno Michaela Scofielda Kaniel Outis nebylo vybráno náhodně. Svůj základ má toto jméno v řecké mytologii. Nijak tomu není ani u uznačení věznice Ogygia, která sice v našem světě neexistuje, ale opět odkazuje události z řecké mytologie. Co tedy tyto označení znamenají?


17 0
16.4.2017

Vše má v seriálu svůj skrtytý význam. I teroristické jméno Kaniel Outis, které aktuálně používá Michael Scofield. V řečtině Outis znamená nikdo. Je to jakýsi odkaz na řeckou mytologii, kde Odysseus řekne Kyklopovi, že se jmenuje Outis (nikdo), což je považováno za jeden z jeho triků. Michael si tak mohl jméno vybrat záměrně. I zde může toto záhadné označení znamenat jeden ze Scofieldových triků, kterého budeme svědky v dalších epizodách.

Jméno Kaniel Outis můžeme brát jako jakýsi vzdálený odkaz na Johna Doe, což je v Americe používané spojení pro osoby, které nejsou identifikovány (pro ženy analogicky Jane Doe). I to může lecco naznačovat. Kaniel Outis tak ve skutečnosti nemusí vůbec existovat. Může se jednat o fiktivní jméno, které používá pouze Scofield. Všichni jméno sice v seriálu znají, ale žádný pravý Outis není. Zkrátka neexistuje.


(Má Michael tentokrát vše promyšlené do posledního puntíku? Foto: Fox)

U Odyssea a řecké mytologie ještě chvilku zůstaneme, protože s ním se spojí i věznice Ogygia. Když vygooglíte název Ogygia, dozvíte se, že žádné takové vězení v Jemenu neexistuje. Název je ale znovu odvozen z řecké mytologie. Ogygia je ostrov, na kterém byl vězněn Odysseus celých sedm let. Pokud i odtud tvůrci čerpali, tak to dokonale sedí na příběh Michaela Scofielda v seriálu.

Je to přesně sedm let, co je Michael Scofield odloučen od svého bratra Lincolna Burrowse a Sáry. Tvůrci nám tak možná chtějí naznačit, že Michael je celých sedm let zavřený ve věznici Ogygia. S tím tak trochu nekoresponduje záznam Paula Kellermana z epizody Kaniel Outis, kde byl Michael na svobodě a zavraždil agenta CIA. Samozřejmě se může jednat o podvodné video. Vše se určitě brzo vyjasní.

Líbí se vám skryté odkazy na řeckou mytologii? Připadá vám pak seriál více promyšlený?

Diskuze /5

Sayuri-chan

Ja som vedela, že to niečo znamená! Len som bola kus lenivá si to googliť, takže díky za info! určite má Michael všetko premyslené, a okrem plánu A istotne ešte dalšie možnosti :D

16.4.2017 | 17:05:47
WolverineCzE

Ogygia to jsem hledal a nic jediný co jsem našel že dostalo se několik lidi z vězeni v Jemenu

16.4.2017 | 18:26:25
MxRay

Docela me dostalo jak ve stejny tyden se nazev Ogygia objevil i v jinem serialu ! Agenti SHIELDu 04×17

#4 tom99 #5 tromf1
17.4.2017 | 21:34:37
tom99

#3 MxRay: Jo, dneska jsem to viděl. To je docela sranda a nemyslím si, že je to náhoda :-)

#5 tromf1
webmaster
17.4.2017 | 22:00:46
tromf1

#4 tom99:
#3 MxRay: tiež som to postrehol. Isto v tom bude nejaká spojitosť. Ako keď v LoT Captain cold (Wentworth Miller) povedal Heatwave-ovi (Dominic Purcell) pri ceste do ruského väzenia, že to nebude ich prvý útek z väzenia :D Bol to celkom milý odkaz na PB od týchto dvoch hercov :)

17.4.2017 | 23:28:19
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Aktualizace postav

V průběhu páté řady budeme aktualizovat nové postavy, které se pravidelně objevují v nové sezóně. Rozhodně nezapomeňte všechny postavy ohodnotit.

Reklama

Zajímavosti

Tvůrci: Šestá sezóna nebude, dokud nevymyslíme dobrý příběh

Tvůrci: Šestá sezóna nebude, dokud nevymyslíme dobrý příběh

Pátá řada je za námi a nad budoucností Prison Breaku visí jeden velký otazník. Stanice Fox sice seriál nezrušila, ale zároveň ani neobnovila. I když se chtějí herci vrátit, tvůrci aktuálně nemají vymyšlený žádný příběh pro šestou řadu. Co na vše říká výkonný producent Paul Scheuring?

Novinky

Recenze páté řady seriálu Prison Break

Recenze páté řady seriálu Prison Break

Před sedmi lety seriál skončil svou čtvrtou řadou, která měla celkem dvaadvacet epizod. Následně ještě tvůrci vydali TV film Final Break, ve kterém definitivně uzavřeli všechny dějové linky. Zničehonic se ale letos seriál vrátil se svou pátou řadou. Jaká tedy byla?

Narozeniny herců

Galerie

Galerie