Prison Break (Útěk z vězení) To nejlepší a nejhorší na páté řadě seriálu Prison Break

To nejlepší a nejhorší na páté řadě seriálu Prison Break

To nejlepší a nejhorší na páté řadě seriálu Prison Break

Po sedmi letech se na televizní obrazovky vrátil seriál Prison Break, který zase hned po devíti epizodách skončil. Co nejlepšího a naopak nejhoršího bylo na nové řadě? Jednalo se o důstojný návrat, nebo měli nechat tvůrci seriál již dávno pohřbený u ledu?


12 0
7.6.2017

1. Nejlepší epizoda – The Prisoner's Di­lemma 

Nejlepší epizodou byla pochopitelně epizoda, ze které se utíkalo z vězení. Tudíž zde nebylo vůbec těžké vybrat díl The Prisoner's Di­lemma. Michael Scofield zde společně s Whipem a Jaem zasvěcuje do plánu útěku i radikálního vůdce Islámského státu Abu Ramala. Lincoln Burrows se mezitím snaží dostat k Michaelovi a hledá cestu do věznice. Rozhodně se jednalo o nejlepší epizodu této řady. Tenhle díl by byl i skvělým finálem páté řady.

Další kandidáti: Ogygia, Kaniel Outis, Contingency


2. Nejhorší epizoda – Wine-Dark Sea 

Michael se musí nějakým způsobem dostat do Států, a tak Lincoln kontaktuje starého dobrého Sucreho, který je bere na nákladní loď, kde pracuje Nejenže výskyt Sucreho byl v celé sezóně naprosto zbytečný a vycucaný z prstu, ale příběh na lodi měl hned několik nešvarů. Uvažování zkorumpovaného kapitána vůbec nedávalo smysl, stejně tak operativců v SEALs. Samotný útěk z paluby za pět minut dvanáct, když Poseidon vystřelí rakety ke zničení lodi, byl naprosto směšný. Takovou epizodu si tvůrci rozhodně mohli odpustit.

Další kandidáti: Phaecia, Progeny

(Lincoln měl v seriálu pár dobrých akčních scén. Foto: Fox)

3. Nejlepší vývoj postavy – Michael Scofield 

Hned na úvod musíme říci, že za devět epizod jsme se nedočkali moc výrazných charakterů. Michael byl tedy tím nejvýraznějším (alespoň v první polovině série). Zajímalo nás, jak přežil události ze čtvrté řady, jak se stal známým teroristou Kaniel Outisem. Kolem Michaela bylo především v prvních pár dílech hrozně moc záhad. Ne všechny se bohužel podařilo tvůrcům patřičně vysvětlit. Od druhé poloviny byl Scofield už starým známým Michaelem. Jen trochu bez formy.

Další kandidáti: Whip, Ja, Benjamin Miles Franklin

4. Nejhorší vývoj postavy – Fernando Sucre 

Všichni jsme si sice přáli, ať se vrátí co nejvíc herců z původního obsazení, ale možná jsme (a tvůrci s námi) nezamysleli, zda budou mít opodstatnění v novém ději vystoupit. Skvělým případem je Fernando Sucre, který se stal naprosto tuctovou postavou, bez které by se pátá řada klidně obešla. Objevil se v prvním díle, aby nám jen řekl, že pracuje na nákladní lodi a kapitán je prohnilý. Následně jsem se ho ještě dočkali právě na lodi, když Michael potřeboval pomoc. Jeho výskyt v epizodách byl až nucený, působil nepřirozeně. Možná by bylo lepší, kdyby tam vůbec nebyl.

Další kandidáti: Sara Tancredi, Šíba, Theodore Bagwell

(Whip důstojeně nahradil Sucreho v pozici kamaráda ve vězení. Foto: Fox)

5. Největší zvrat – Michael je hledaným teroristou 

Napadalo nás spoustu způsobů, jak tvůrci vysvětlí, že je Scofield stále naživu. To, že z něj ale udělají teroristu Islámského státu, asi nikdo nečekal. Prvních pár dílů bylo skutečně výborných. Kolem Michaela bylo hned několik záhad a my sami jsme chtěli vědět, zda je Scofield víc Michaelem nebo Kaniel Outisem. Bohužel se nepodařilo dotáhnout tuto zápletku do konce (především v Americe). Sedm let je sice sedm let, ale to si opravdu už nikdo v USA nepamatuje, jak vypadá Michael Scofield? Vždyť se jednalo o nejslavnějšího vězně v historii USA, lidé ho poznávali i na obyčejných benzínkách, byl několikrát v televizi. Na to tvůrci zapomněli?

Další kandidáti: Smrt Paula Kellermana, Jacob Ness je Poseidon, T-Bag má syna

6. Nejvíce promarněná příležitost – Návrat starých postav 

Příběh se především točil okolo Michaela a Lincolna, ale na obrazovce se objevily i starší postavy, které ale bohužel nedostávaly moc prostoru a jejichž výskyt byl prakticky zbytečný. Řec tu byla o Fernandu Sucreovi a nyní musíme zmínit i T-Baga. Zazářil v první epizodě, kdy se dostal na svobodu, následně ale nedostal moc prostoru a o slovo se přihlásil až v závěrečných epizodách. Bohužel něco podobného potkalo i C-Notea, který měl skvělý nástup a Lincolnovi hodně v Jemenu pomohl. Pak se ale stal naprosto zbytečnou postavou.

Další kandidáti: Islámský stát, zápletka v Americe, děj Paula Kellermana

(T-Bag moc prostoru nedostal. Foto: Fox)

7. To nejlepší na páté řadě – První polovina série 

Z návratu Prison Breaku jsme byli dost skeptiční. A vůbec jsme nemuseli. Pátá řada začala skvěle, navázala na události čtvrté řady, vše dokázala patřičně vysvětlit. Navíc přišla poměrně se zajímavou zápletkou v Jemenu a záhad okolo uvěznění Michaela. To se tvůrcům opravdu povedlo. Skoro to ale vypadá, jakoby si tvůrci dali záležet pouze na pár prvních epizodách. Kolem páté šesté epizody sérii došel dech a seriál již stagnoval, což je veliká škoda.

Další kandidáti: Kaniel Outis, vězení v Jemenu, mezinárodní zápletka

8. To nejhorší na páté řadě – Málo času na uzavření děje 

Devět epizod je zkrátka devět epizod. Furt si říkáte, že v příštím díle už tvůrci na toto budou mít čas, ale hodiny neúprostě běží, takže celá řada scén byla nedokončených, moc zrychlených. Všichni jsme se těšili na setkání Michaela a Sáry. Bohužel tato dvojice neměla skoro žádné společné scény a pokud už měla, nedokázala z diváka vymáčknout (po sedmi letech čekání) patřičné emoce. Nulový prostor také dostal Michael se svým synem a bohužel i se svým bratrem Lincolnem. I když s ním přes polovinu série utíkal z Jemenu, pořádné bratrské konverzace po tolika letech jsme se nedočkali. Nebyl na to zkrátka čas. A to je veliká škoda, protože právě interakce mezi těmito postavami nás zajímala asi nejvíc.

Další kandidáti: Absence emocí, Michaelovo tetování, někdy zvláštní děj

Diskuze /14

matt44

nevidel som ani jednu cast novej serie, ale najhorsie co sa serialu stalo bolo to, ze ho po uzavretom konci opat otvorili. ziadna 5. seria nemala existovat.

7.6.2017 | 14:39:07
Sevin

S cca polovinou článku sice nesouhlasím :D , ale zajímavý názor. Ještě se na celou sérii budu muset podívat znovu a možná změním názor, ale můj nynejší pohled na věc je následující.

Kandidáti na nejlepší epizody dle mého bylo již zmíněné The Prisoner's Dilemma, dále se mi velice líbil i první díl Ogygia, který mě velmi pozitivně naladil na celou sérii a dva poslední díly Progeny (nevím co dělá mezi nejhoršími epizodami) a Behind the Eyes. I Wine-Dark Sea se mi líbil, ale jako nejlepší epizodu bych ji jistě neoznačil. Mezi prvními čtyřmi zmíněnými se mi těžko rozhoduje, po druhém zhlédnutí a s větším odstupem v tom budu mít jasno, ale označení nejlepší bych pravděpodobně dal nějakému dílu z posledních dvou s Prisoner's Di­lemma hned v závěsu.

Po 4. dílu tempo začalo upadat, proto bych nálepku nejhorší epizody dal 6. dílu – Paecia, i když i v něm bylo pár zajímavých scén, obecně ve mně zanechal asi nejhorší dojem, nebo spíš jsem se u něj bavil nejméně.

Nejlepší vývoj postavy, tam musím souhlasit, Michael Scofield si tuto pozici sebral už asi na konci 1. dílu.

Sucreho chápu, i když ten to je hlavně zapříčiněno tím nedostatkem času. Sami tvůrci psali na jejich twittrovém účtu, že v případě, že by měli těch 10 epizod, jak bylo původně v plánu, tak by dostal více prostoru právě Sucre a Sára s Michaelem.

Dle mého názoru první polovina série, jak bylo zmíněno byla výborná, pak na 2–3 díly tempo trošku upadlo, ale závěr byl dle mého opět velice dobrý, když vezu v úvahu časovou tíseň. Samozřejmě ideálně bychom toho chtěli mít objasněného více, hlavně co se týče Michaela, bohužel nebyl prostor. Je škoda, že se s natáčením klidně nezačlo třeba později, aby si herci sladili čas a mohlo se natočit třeba 12–15 epizod s propracovanějším dějem. Btw. Michaelovo tetování se mi líbilo a ten zvrat, kdy se díky němu dostal do Jacobovi kanceláře byl skvělý, i když je otázka, jestli by se nějak takto dala obelstít high-tech kamera.

7.6.2017 | 14:51:01
WolverineCzE

5.serié je povedena a všechny dily v 5.sezoně jsou skvělý.

#10 Subai
7.6.2017 | 16:48:21
moniq

Tiež mi to prišlo krátke. A hlavne už žiadna 5 séria nemala byť, bolo to pekné ukončené. Aj ked som teraz šťastná, že Michael má svoju rodinu a žijú spolu šťastne. Myslím si že to pekne ukončili ale príliš rýchlo.

7.6.2017 | 18:29:13
benjik

5. série už neměla bejt. Všechno to bylo nedotažený a urychlený.

7.6.2017 | 18:50:47
lukas14

ono je divne hodnoti ze najlepsia epizoda/postava a najhorsia sak za 9 epizod nemozete cakat zazraky :( su serialy ktore za 3 serie nemaju taku akciu a zapletku ako tento za 9 apizod. Ako som uz pisal z tohto deja sa dala vytazit cela seria alebo aspon 15 epizod skoda :(

7.6.2017 | 19:17:10
Frolda94

Když jsem se dozvěděl, že bude PB obnoven, byl jsem rád. Těšil jsem se na to. Prostě takový kult se vrací. A když jsem se začal dívat na prvních pár minut a pak přišla úvodní znělka (do které navíc zapojili motivy arabské hudby), tak jsem měl husí kůži, že je to konečně tu. Co mě trochu zklamalo, tak absence těch „prostřihů útěku“ v průběhu epizod před reklamní pauzou – dalo by se to označit jako jeden z typických znaků pro PB (podobně jako hodiny u 24 hodin).

Ale ještě před začátkem, jak se to začalo blížit, začínal jsem být i trošku skeptický. Zvlášť poté, co jsem viděl spin-off ke Gilmorovým děvčatům, kdy jsem čekal trošku jiný děj, vývoj postav a jejich čas strávený na obrazovce nebyl dostatečný (řeč je hlavně o vedlejších postavách). Prostě málo času.

A přesně to se stalo tady. Staré postavy se sice vracejí, ale už to nejsou ty postavy, které jsme znaly. Mám na mysli především toho Sucreho. Na toho (ale i T-Baga nebo Kellermana) jsem se těšil asi nejvíc. A v průběhu řady jsem si říkal: „on se tam objevil jen proto, aby mu dal Lincoln přes hubu?“ A takhle to bylo se všemi. Nejvíce se tam ohřál asi jen ten C-Note. Ale ten mi pro děj na rozdíl od zmíněných vždy připadal nějak postradatelný. A s porovnáním starých postav (Kellerman, Sucre, T-Bag, Mahone i Bellick) mi ty nové (Jae, Poseidon a jeho nohsledi nebo ten homo Arab) nepřišly až tak zajímavé.

Ve finále to hodnotím tak, že jsem rád, že sequel vznikl. Ale v budoucnu po zkušenostech s PB nebo GG u dalších seriálů by už vznikat nemusel (bál bych se třeba návratu Lost, kdyby k tomu mělo dojít). Originál je prostě originál. A komu to přijde moc urychlené, tak konec 4. byl taky – tam se prostě objevil Kellerman, rozházel imunity a byl konec.

7.6.2017 | 19:24:25
LuciusSVK

Jedno jediné čo ma je*e.......načo v trailery na 5tu sériu ukázali že sa z tej basy dostal.....myslel som si že z tamade utečie za cca max 2 epizódy už keď to ukázali hneď v polovičke traileru..... NE ONI Z TAMADE ZDRHALI 5 časti !!!!!!!!!!!!! pána boha prečo ????? 5ta sériu u mňa celkom prepadak.. najlepšia séria bola 2ka , keď ich ten agent začal naháňať a postupne chytať…

7.6.2017 | 20:17:48
edison87

Ja som k 5. sérii bola skeptická, bála som sa ako scenáristi „oživia“ Michaela, ale musím povedať, že ma príjemne prekvapili. Nelogické veci a nereálnosti hádžem za hlavu, je to len seriál a tých 9 častí bolo veľmi príjemných a pozerateľných (dokonca i tá poslabšia Phaecia a Lincov hlas, ktorý za tie roky nejako príliš zhrubol). Seriál a Michael Scofield naďalej zostávajú mojimi srdcovkami. :)

7.6.2017 | 20:36:26
Subai

#3 WolverineCzE: Naprosto souhlas

8.6.2017 | 21:55:21
ImogenH

Spousta lidi zde i jinde v diskuzich pise, ze tato serie nemela vzniknout. Mozna je to pravda, nicmene osobne ji povazuji za povedenou a to ze 70 – 80 %. Nektere epizody ve mne vyvolavaly „wow efekt“ a infarktove stavy srovnatelne z epizodami 1. nebo 2. serie, jine dily se neuveritelne vlekly (asi 2 nebo 3). Je fakt, ze cela serie na me pusobila nostalgicky, uzivala jsem si navrat starych postav, Kellerman, T-Bag, Sucre, C-Note, ocekavala jsem i Mahoneho.

Co me mrzi, je, ze dej byl zrychleny a nekdy neuchopitelny v zavislosti na malem poctu epizod, coz pochopitelne vede k otazkam, ktere nam uz nebudou zodpovezeny. A uplne nejvic me drazdi, ze jsme se nic nedozvedeli o vyvoji vedlejsich postav, alespon co delali v prubehu 7 let, tvurci podle me mohli zvazovat flashbacky, jenze to by vedlo k navyseni poctu dilu a na to nebyl prostor.

A koho je mi nejvic lito ? T-Baga, ze tak brzy prisel o syna. T-Bag ostatne ale v kazde serii nejak zle skoncil. ♡

9.6.2017 | 9:46:06
wauhells

Můj názor je jednoznačný: jsem velmi rád, že vznikla 5 série. Kdo přece nechce, nemusí si pokračování pouštět. Osobně si myslím, že bude i další 6 série. Bude se odehrávat tipuji okolo T-Baga, přece ho nemůžou nechat ve vězení!!!!! Tak jsem zvědavej, jestli to tak bude. Mějme na paměti, že vždy jde primárně jen a jen o prachy a jestli to zvedlo sledovanost, tak zde možnost natáčení další série určitě je.

11.6.2017 | 0:42:20
Jannik

Já mnoho nesouhlasím, taky jsem moc ráda, že 5. sérka vznikla :) Každý řeší to, že překonal super čupr kamerku díky tetování. Mně se na tom ale líbilo to, jak všichni fanoušci + Jacob v příběhu řešili ty oči ve dlani, protože to je to, co první zujme a každý v tom něco hledal… to že to potřebné je vlastně z druhé strany nikoho nenapadlo… Kdo by čekal, že nějaký černý šmouhy na prstech jsou klíčem k jeho svobodě :)

11.7.2017 | 11:04:16
enalanCZ

Mně série přišla úžasná – celá, jediné, kde vidím chybu je absence starých postav, takový T-Bag, tam byl pár minut, přitom je to velký tahoun.

redaktor
14.8.2017 | 11:34:38
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Aktualizace postav

V průběhu páté řady budeme aktualizovat nové postavy, které se pravidelně objevují v nové sezóně. Rozhodně nezapomeňte všechny postavy ohodnotit.

Reklama

Zajímavosti

Tvůrci: Šestá sezóna nebude, dokud nevymyslíme dobrý příběh

Tvůrci: Šestá sezóna nebude, dokud nevymyslíme dobrý příběh

Pátá řada je za námi a nad budoucností Prison Breaku visí jeden velký otazník. Stanice Fox sice seriál nezrušila, ale zároveň ani neobnovila. I když se chtějí herci vrátit, tvůrci aktuálně nemají vymyšlený žádný příběh pro šestou řadu. Co na vše říká výkonný producent Paul Scheuring?

Novinky

Recenze páté řady seriálu Prison Break

Recenze páté řady seriálu Prison Break

Před sedmi lety seriál skončil svou čtvrtou řadou, která měla celkem dvaadvacet epizod. Následně ještě tvůrci vydali TV film Final Break, ve kterém definitivně uzavřeli všechny dějové linky. Zničehonic se ale letos seriál vrátil se svou pátou řadou. Jaká tedy byla?

Narozeniny herců

Galerie

Galerie