Quantico Na přednášce v Quanticu: sérioví vrazi II.

Na přednášce v Quanticu: sérioví vrazi II.

Na přednášce v Quanticu: sérioví vrazi II.

Ve druhé části článku o sériových vrazích, kteří byli zmíněni v seriálu Quantico, vám stručně představíme ty, jež patří vzhledem k počtu svých obětí k těm nejpilnějším. A jednoho, který vyniká tím, že zatím nebyl dopaden.


13 0
6.2.2016

John Wayne Gacy

Přezdívka: Klaun zabiják (The Killer Clown)
Datum narození: 17. 3. 1942
Počet prokázaných obětí: 33
Kdy vraždil: 1972 – 1978
Datum zatčení: 21. 12. 1978
Způsob vraždění: uškrcení
Oběti: chlapci a mladí muži
Místo vraždění: Chicago, Illinois, USA
Aktuální stav: popraven smrtící injekcí 10. 5. 1994
Zvláštní znamení: oběti pohřbíval ve sklepě, dokud tam měl místo

John Wayne Gacy byl druhým ze tří dětí lékárnice Marion a automechanika Johna, který měl velmi výbušnou povahu, často pil a děti pravidelně trestal. Svého jediného syna, Johna juniora, označoval za slabocha a hlupáka a tvrdil, že ničeho nedosáhne a že z něj vyroste „buzerant“. John junior byl prý v dětství zneužíván rodinným přítelem a do školy chodil v sestřině spodním prádle. Kolem desátého roku mu diagnostikovali formu motorické epilepsie, ale jeho otec měl příznaky této nemoci za simulaci určenou k tomu, aby malý John nemusel do školy. Aby se zavděčil svému otci, dřel John junior doma i ve škole a angažoval se i v komunitě, ale otci nebylo nic dost dobré.


Mladý Gacy nakonec utekl z domova a tři měsíce pracoval v márnici v Las Vegas. Pak se vrátil do Chicaga, absolvoval obchodní akademii a v roce 1964 se ve Springfieldu, kde pracoval jako prodavač, seznámil se svou budoucí ženou Marlynn Myersovou. Pár se vzápětí přestěhoval do města Waterloo v Iowě a Gacy se stal manažerem tří restaurací KFC. Do roku 1968 zažíval Gacy jeden úspěch za druhým a kromě toho stačil zplodit dvě děti. V uvedeném roce byl však zatčen za zneužívání mladistvého a soud ho poslal na 10 let do vězení. Žena se s ním nechala rozvést a pak už nikdy neviděl ani ji, ani své děti.

Ve vězení byl Gacy za vzorného občana a mimo jiné vystudoval psychologii. Za dobré chování ho podmínečně propustili již v roce 1971. Pak založil úspěšnou firmu a oženil se se svou druhou ženou i přes to, že jí sdělil, že je bisexuál a že mívá sex se zaměstnanci. Gacy opět slavil jeden úspěch za druhým, vstoupil do politiky a docházel za dětmi do nemocnic převlečený za klauna.

Když mu bylo necelých 30, dopustil se své první vraždy – 2. 1. 1972 narazil na autobusové zastávce na chlapce, kterého pozval k sobě domů a tam ho pak zabil. Byl to pro něj vzrušující zážitek, a to doslova. Tělo pohřbil pod podlahu ve sklepě. Pak po třech letech náhle zmizel jeden jeho mladý zaměstnanec. V roce 1976 se s Gacym rozvedla i jeho druhá žena a on rozpoutal své vražedné řádění. S oběťmi měl často sex i po jejich smrti.

Když v prosinci 1978 zmizel patnáctiletý Robert Piest, nechal po sobě vzkaz, že jde na schůzku s podnikatelem Johnem Gacym. Vzhledem ke Gacyho minulosti prohledali policisté jeho dům a našli mnoho podezřelých předmětů. Nakonec objevili i pozůstatky zavražděných ve sklepních prostorách. V roce 1980 byl Gacy postaven před soud. Dostal trest smrti prostřednictvím smrtící injekce, 10. 5. 1994 byl popraven.

Gary Ridgway

Přezdívka: Vrah od Zelené řeky (Green River Killer)
Datum narození: 18. 2. 1949
Počet prokázaných obětí: 49
Kdy vraždil: 1982 – 1998
Datum zatčení: 30. 11. 2001
Způsob vraždění: uškrcení
Oběti: ženy v okolí Seattlu a Tacomy, většinou prostitutky
Místo vraždění: King County, Washington, USA
Aktuální stav: odsouzen na 49 doživotních trestů odnětí svobody
Zvláštní znamení: má IQ jen 82

Pokud jde o počet potvrzených obětí, je Gary Leon Ridgway považován za nejplodnějšího amerického sériového vraha. Matka se k malému Garymu chovala despoticky, jeho rodiče se často hádali. Učení mu moc nešlo, po střední škole se dal k námořnictvu a byl poslán do Vietnamu. Po návratu pracoval 30 let jako autolakýrník. Když mu bylo 16, bodl malého chlapce, protože chtěl zjistit, jaké je někoho zabít. Ridgway byl třikrát ženatý a zplodil syna, ale všechna jeho manželství skončila rozvodem. Podle bývalých žen a přítelkyň měl neuvěřitelný sexuální apetit, dožadoval se sexu několikrát denně a často navštěvoval prostitutky. Jelikož byl zároveň i silným věřícím, měl k nim ambivalentní vztah.

V roce 1982 si začal prostitutky zvát k sobě domů, kde se s nimi vyspal, uškrtil je a pohodil je do řeky nebo do její blízkosti. Občas se pak k mrtvému tělu vrátil a znovu je sexuálně zneužil. V roce 1980 byla založena celá vyšetřovací skupina, která se ho pokoušela dopadnout. Do řešení tohoto případu se zapojil i Ted Bundy, jiný vrah, který tehdy čekal v cele smrti na popravu. Po Ridgwayově dopadení se ukázalo, že Bundy byl v mnoha ohledech přesnější než policie.

V roce 1983 byl Ridgway viděn s prostitutkou, která později zmizela, stal se tak jedním z podezřelých, ale policisté ještě neměli žádný důkaz. V roce 1987 mu odebrali vzorek vlasů a slin. Když ho pak policisté v roce 2001 zatkli, měli díky tomu přímý důkaz, protože jeho DNA byla nalezena na tělech zabitých žen. V roce 2003 byl postaven před soud, dohodl se však s vyšetřovateli, že když se přizná a ukáže jim místa činu, vyhne se trestu smrti. Gary Ridgway původně tvrdil, že zavraždil téměř 80 žen, nakonec mu bylo prokázáno jen 49 vražd. Byl proto odsouzen k 49 trestům odnětí svobody na doživotí.

Jang Sin-chaj

Přezdívka: Monstrum
Datum narození: 18. 2. 1968
Počet prokázaných obětí: 67
Kdy vraždil: 1999 – 2003
Datum zatčení: 3. 11. 2003
Způsob vraždění: ubití kladivem nebo jiným nářadím
Oběti: muži, ženy i děti
Místo vraždění: provincie Che-nan, An-chuej, Che-pej a Šan-tung, Čína
Aktuální stav: popraven zastřelením
Zvláštní znamení: sériový vrah i sexuální násilník

Jang se jako nejmladší ze čtyř dětí narodil v Ču-ma-tienu v provincii Che-nan do nejchudší rodiny z vesnice. Chlapec to byl chytrý (s IQ 140), ale uzavřený. V sedmnácti odešel ze školy i z domova a toulal se po Číně. Na začátku své kriminální kariéry ho umístili do pracovního tábora pro krádeže, když mu bylo 23 let. V roce 1996 dostal pět let vězení za znásilnění. Propustili ho v roce 1999 a od té doby se začal oddávat svému vražednému řádění. Zabíjel muže, ženy i děti, vybíjel celé rodiny. Oběti si vybíral zejméma mezi chudými lidmi. Vražedným nástrojem bylo kladivo, někdy také lopata, sekera nebo sekáček na maso. Kromě vraždění i znásilňoval.

Zadržen byl v listopadu 2003, protože během rutinní policejní kontroly působil podezřele. Během výslechu policie zjistila, že vraždil a znásilňoval na území čtyř čínských provincií, čímž si vysloužil přezdívku Monstrum. Jang se ke všemu přiznal a jeho DNA se našla na místech činu, byl proto za 67 vražd a 23 znásilnění odsouzen k trestu smrti. Ten byl vykonán zastřelením dne 14. 2. 2004. Pokud jde o jeho motiv, Jang v podstatě žádný neuvedl. Spekuluje se o pomstě společnosti za to, že se s ním rozešla přítelkyně, jiní mají zase za to, že si loupeže, znásilňování a vraždění prostě užíval. Jako důkaz může sloužit jeden Jangův citát: „Když jsem zabíjel lidi, měl jsem touhu. To mě inspirovalo k tomu, abych zabíjel ještě víc. Nezajímá mě, jestli si to zasloužili nebo ne. Není to moje starost. Nemám zájem být součástí společnosti. Společnost mě nezajímá.“

Zodiac Killer

Přezdívka: Zodiac Killer
Datum narození: neznámé
Počet prokázaných obětí: 5
Kdy vraždil: konec 60. let 20. století
Datum zatčení: nebyl zatčen
Způsob vraždění: zastřelení, ubodání
Oběti: mladí lidé a páry
Místo vraždění: Severní Kalifornie, USA
Aktuální stav: jeho totožnost je stále neznámá
Zvláštní znamení: posílal tisku dopisy

Tento sériový vrah nebyl nikdy dopaden a jeho totožnost je stále neznámá. Ačkoli v dopisech, které posílal tisku, tvrdil, že spáchal 37 vražd, potvrzených je jen sedm vražedných útoků, z nichž dvě osoby vyvázly živé. Tisku posílal dopisy, které obsahovaly i čtyři šifry, jen jedna byla zatím vyluštěna.

O jeho identitě se neustále spekuluje, podezřelých byly tisíce a ačkoli se po něm stále pátrá, dopaden zatím nebyl. A i když je tento zabiják jedním z nejslabších co do počtu potvrzených obětí, mediálně je možná nejznámější. Bylo toho o něm mnoho napsáno i natočeno, například film Zodiac z roku 2007.

Foto: volné dílo.

Přečtěte si také

Na přednášce v Quanticu: sérioví vrazi I.

Diskuze /3

Blahar

IQ 82 a přesto se dokázal vyhnout trestu smrti..

#2 Blahar
překladatel
6.2.2016 | 16:53:21
Blahar

#1 Blahar: No ono to vlastně je hloupost, asi lepší bejt uspanej, než do konce života ve vězení..

#3 lenkawal
překladatel
6.2.2016 | 16:57:12
lenkawal

#2 Blahar: Ale stejně většina z nich bojuje za to doživotí. Velká spousta vrahů se bojí nejvíc ze všeho umřít.

7.2.2016 | 16:11:13
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Třetí série

Yasmine Al Massri a Pearl Thusi už v Quanticu neuvidíme

Yasmine Al Massri a Pearl Thusi už v Quanticu neuvidíme

Třetí série se bude muset obejít hned bez dvou hereček, konkrétně Yasmine Al Massri, která ztvárňovala dvojčata Nímu a Rainu, a Pearl Thusi, jež se k hereckému ansámblu připojila ve druhé řadě.

Reklama

Nejlepší epizody

Druhá série

Druhá série z pohledu tvůrce Joshe Safrana

Druhá série z pohledu tvůrce Joshe Safrana

Tvůrce Quantica Joshua Safran se v rozhovoru pro Hollywood Reporter ohlíží za druhou sérií a hovoří o tom, co by zpětně udělal jinak, jaký byl alternativní závěr, proč odchází ze seriálu a jakým směrem doufá, že se bude Quantico ubírat.

Nejoblíbenější postavy

Rozhovor

Rozhovor s Priyankou Choprou pro Glamour

Rozhovor s Priyankou Choprou pro Glamour

Představitelka Alex Parrishové se v rozhovoru pro Glamour rozpovídala o svém novém filmu Baywatch, který tento týden vstoupil do amerických kin, o studiu v Americe a proč nechce být označována za „exotickou“.

Nepřehlédněte

Russell Tovey: Coming out byl pro mou kariéru přínosem

Russell Tovey: Coming out byl pro mou kariéru přínosem

Herec Russell Tovey se rodičům se svou homosexuální orientací svěřil v 18 letech. V rozhovoru pro Entertainment Tonight mluví o tom, jaké je to hrát role gayů, v čem se liší natáčení Quantica od jiných seriálů, ve kterých hrál, a o svých nejnovějších projektech.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás