Tvůrce Quantica nejen o finále první série

Tvůrce Quantica nejen o finále první série

22.5.2016 15:20


Quantico ve finále odhalilo zrádce, odvrátilo jaderný útok, přišlo o jednoho z hlavních hrdinů, který se obětoval pro ostatní, a získalo nového protivníka a také nové pracovní zařazení pro Alex. O tom všem a ještě o něčem víc se rozpovídal v rozhovoru pro Entertainment Weekly tvůrce Josh Safran.


Začneme se Simonem. Proč to byl zrovna on, kdo musel zaplatit životem?
Od začátku nám bylo jasné, že jeho příběh bude jistým způsobem o vykoupení, a když došlo na vymýšlení konkrétních věcí, potřebovali jsme, aby v tom autě někdo seděl. I přesto, že jsme nechtěli, aby to bylo Simon, cítili jsme, že by to tak mělo být. A i Tate Ellington to okamžitě pochopil. Od desáté epizody se pořád ptal, kdy že to má umřít. Opravdu si mnohokrát myslel, že už to přijde. Takže celý Simonův příběh představoval cestu k vykoupení, cestu skrze Quantico, sbližování se s Rainou, Nímou a Alex, skrze to, co prožil s Alex a s Eliasem. Všechno to vedlo k tomuto konci. Všechno to do sebe zapadlo, i když to byla ta nejtěžší věc, kterou jsem kdy udělal. Dokonce ještě hodinu před zveřejněním scénáře jsem vyšiloval s tím, jestli do toho opravdu půjdeme. Scenáristé mě uklidňovali, že je to tak správně. Osobně jsem se snažil, co to šlo, posadit na to sedadlo v autě jiné lidi, ale nefungovalo to. Sedla si tam úplně každá postava.

A co Josh Hopkins? Když zjistil, že hraje teroristu, dozvěděl se taky, že bude ve finále zabit?
Když uslyšel, že je terorista, tak si to domyslel. Ale prosil nás, abychom ho nechali odejít důstojně.

A taky že ano! Skončil v podstatě podobně jako otec Alex včetně toho, že Alex zmáčkla spoušť, aby tak ochránila někoho jiného. Jak ji to pak vlastně ovlivní?
Nějaký vliv to na ni časem mít bude. Věci nejsou černobílé, což ona poznává, takže otázkou je, zda bude moci žít s někým, kdo provede něco (morálně) šedého, což může znamenat například vraždu z dobrého důvodu, která však stále zůstává vraždou. Myslím, že s tím bude konfrontována, a i když se druhá série bude točit kolem jiných věcí, události té první nezůstanou zapomenuty.

Simonova smrt byla pro Joshe Safrana nejemotivnějším okamžikem finále.

Kolik postav z první série vlastně uvidíme i v té druhé? Když teď Alex už nebude se svými kolegy z FBI, objeví se kolem ní nové postavy?
Tohle teď řešíme, takže na to nedokážu přesně odpovědět, ale nové postavy se rozhodně objeví. Budeme vyprávět nové příběhy a vrátí se i staří známí, ale další řada bude spíš jako nový román než pokračování toho starého. Budeme sledovat příběh někoho, kdo zažil něco podobného jako oni, ale je o něco dál. Takže ano, budou tu noví lidé, nové dějové linky, ale také návraty těch starých.

Bude to třeba jako v bondovkách, kde je určitá skupina stálých postav (Bond, M, Q), ale postavy kolem nich se mění v závislosti na příběhu?
Ano, bude to podobně. Máte tam Q, slečnu Moneypenny, M, tedy skupinu lidí, kteří jsou neustále nositeli toho samého, a tohle bude příběh o Alex Parrishové a lidí kolem ní.

Řekl jste, že se druhá řada bude točit rovněž i kolem mezinárodní krize. Co o tom můžete prozradit?
Mohu říci, že se těšíme na to, jak v porovnání s FBI řeší věci CIA. FBI učí poctivosti a důvěře, jde jí o hledání pravdy a ochranu, zatímco CIA učí podvodům, lžím a překrucování informací tak, abyste dostali, co chcete a potřebujete. Nás zajímá, co se bude dít, když tyhle dvě strany postavíme proti sobě, jaké to bude, když bude každá pracovat zvlášť, a co se stane, když budou nuceny spolupracovat.

Od koho ten nápad se CIA přišel?
Jedna z věcí, které se mi na první řadě moc líbily, byla ta, že opravdu zjistíte, jak se lidé stávají agenty FBI. Něco jsme samozřejmě nadsadili, ale z větší části to bylo založeno na pravdě. Procházíte všechny ty obory a mluvíte o různých oblastech, takže mě moc zajímalo, jak zaučují své nováčky i další vládní agentury. Navíc mám ještě něco nedořešeno ve věci toho, jak se díváme na americké vládní agentury. Mám pocit, že jsme zatím jen klouzali po povrchu. Když se zaměříme na ochranu našich hranic, je tam toho k vidění mnohem více.

Druhá řada se přesune na půdu CIA.

Můžeme tedy říci, že se Alex rozhodla vstoupit do služeb CIA?
Klíčem k tomuto je název epizody, což je obvykle poslední vyslovené slovo. Tentokrát tomu tak kupodivu nebylo, přesto to tak je.

Finále má název „Yes“ (Ano), takže Alex v autě kývne na nabídku Keyese, postavy, kterou ztvárňuje Henry Czerny. Co o něm můžete prozradit?
Nemůžu vám říct víc, než co jste viděli v té scéně. Rádi bychom ho viděli v seriálu i příští rok, ale je to zatím v jednání.

Co se týče poslední epizody obecně, byla tam nějaká scéna, kterou pro vás bylo těžké napsat?
To se Simonem mě bude strašit do konce života, protože vím, že to byla oblíbená postava. Velmi komplikovaných bylo prvních prvních minut. Procházeli jsme mnoho detailů z prvních dvanácti epizod. Nebyl jsem si jistý, zda tu první scénu zvládneme. Chtěl jsem ji tam mít od pilotního dílu, proto jsme ji nazvali scéna „jak jsem to udělal“. Nezvládli jsme udělat všechno, co bylo ve scénáři, protože by se to nevešlo do času, který jsme měli k dispozici. Museli jsme ukázat, jak Liam nováčky sledoval, jak ukradl plány nádraží Grand Central, jak poslouchal jejich rozhovory a jak volal Eliasovi a mrtvé agentce Goodwinové, což bylo něco, co jsem vnímal jako nedořešenou záležitost, tudíž jsme já a scenáristé měli potřebu ukázat publiku, jak jsme to vyřešili. Bylo toho hodně, co jsme chtěli ukázat, ale to by ta epizoda musela trvat dvanáct hodin. Udělali jsme, co šlo. Já jsem taky chtěl využít příležitosti pro návrat Ricka a jeho setkání s ostatními, i když tam měl jen dva záběry.

A v obou se tvářil jako kakabus.
Já vím, chudáček, ale nesl tam Alex v té tašce. Priyanka tam musela vlézt a my jsme byli připravení, že tu tašku nějak rozřežeme, aby se tam cítila pohodlně, ale ona se tam nasoukala, jako by to nedělala poprvé, jako by to mezitím od někoho okoukala. Bylo úžasné to sledovat.

Zrádce byl odhalen a zneškodněn.

Ke konci řady došlo k jednomu zajímavému zvratu, a to když Alex konfrontuje Claire ohledně toho, že vlastně nemá žádné problémy s krevním tlakem, což znamená, že Claire musela při terorizování New Yorku spolupracovat s Liamem. Můžeme očekávat, že se tato linie bude ve druhé řadě rozvíjet?
Jo, řekl bych, že to, co první a druhou řadu spojuje, je zejména dění kolem Claire. Marcia se snad ještě vrátí, ale je to spíš o tom, že tam někde je a že jí to prošlo. Je to jako by Alex a ostatní něco svědilo, ale nemohli si to poškrábat. Je to o tom, že věci nejsou černobílé a že nikdy nedostanete přesně to, co chcete. Není to o dobru a zlu. I Liamovi, pokud jde o jeho vysvětlení proč to udělal, šlo o to, aby něco změnil. Což je dobré, ale šel na to špatně. I v Claire je kus dobra, ale evidentně i zla, takže otázkou je, jestli zase udělá něco zlého, nebo se to bude pokoušet nějak napravit. Napsat Simonovu smrt bylo nejtěžší po emoční stránce, ale skutečně nejtěžší bylo napsat scénu mezi Claire a Alex, protože jsme toho nechtěli odhalit příliš mnoho, a to já v první verzi udělal. Ale Marcia je naprosto úžasná, tak jsme si nad to spolu na hodinu a půl sedli, mluvili o tom a sepisovali to do podoby, aby bylo jasné, že se něco stalo, ale byly to jen střípky informací. V první verzi v podstatě Alex vedla Claire k tomu, aby se přiznala, ale Marcia jasně viděla, že existuje ještě lepší verze té scény, kdy Claire sice přikyvuje, ale ve skutečnosti se k ničemu nepřizná.

Když se povídáme zpátky na celou první řadu, bylo tam něco, co byste si přál udělat jinak nebo u čeho byste rád strávil víc času?
Vždycky je něco, co byste mohli udělat jinak nebo lépe, ale já se rád učím. Nejde ani tak o to, že bychom udělali nějakou chybu, ale že jsme možná někdy až příliš tlačili na pilu, zašli kvůli dějovému zvratu moc daleko. Ale hledím spíš dopředu než zpátky. Chci, aby příběh druhé řady víc držel pohromadě. S první řadou jsme k tomu nakonec rozhodně dospěli a už od začátku jsme věděli, že k tomu dospějeme. Problémem je, když máte zakázku na dvanáct epizod a sice doufáte v dalších devět, ale musíte počítat s tím, že to ukončíte ve třinácté. Takže když jsme dostali dalších devět epizod, museli jsme ještě chvíli šlapat vodu, což snad v druhé řadě nebudeme muset. Máme příběh dost bohatý na to, aby obsáhl všech 22 epizod. Taky bych byl rád, kdyby byla druhá řada poněkud méně melodramatická, ale to je můj osobní náhled na věc. Chtěl jsem to tak mít i s první řadou, ale když dáte hodně pěkných lidí do několika místností, je pro ně jen přirozené, že mezi sebou navazují vztahy. Myslím, že v první řadě to melodrama navodila hlavně ta atmosféra, která panuje na kolejích, ta však v druhé řadě už nebude nezbytná, takže doufám, že by postavy mohly dospět a navazovat opravdové dospělé vztahy a pomalu si je budovat.

Claire a její příběhové linky se v druhé řadě dočkáme, i když možná zpovzdálí.

Ano, CIA přestavuje pro Alex úplně novou zkušenost. Když jsme u toho, je tu nějaká šance, že bude jezdit i na zahraniční mise?
Pokud ano, tak na začátku řady rozhodně ne. CIA sice funguje i na mezinárodní úrovni, ale sídlí v USA, takže děj v příštím roce bude zahrnovat mezinárodní prvky, ale bude se odehrávat doma.

Tak jen doufejme, že se Alex nebude potýkat s další atomovou bombou.
Pokud jde o tohle, tak náš výzkumník Jordon Nardino se o bombu zajímal a to, co jsme ukázali na konci finále, bylo podle skutečnosti. Když bombu dostanete pod vodu do určité hloubky, nedojde ke spadu, takže se to tak dá udělat. V případě, že se vy nebo vaši čtenáři budete potýkat s atomovou bombou, můžete ji zneškodnit takhle.

Foto: ABC

Zdroj: Entertainment Weekly


Jít na Quantico | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře