Ripper Street
93/100 - 89×

Ripper Street

Nechvalně proslulá Divize H ve složení inspektora Edmunda Reida, seržanta Benneta Drakea a amerického chirurga Homera Jacksona vyšetřuje případy na Ripper Street po řádění Jacka Rozparovače.

VB | 2012 | Ukončeno
vysílání
5 sezón | BBC One, BBC Two, Amazon | 60 minut
žánr
Detektivní, Historický, Mysteriózní
hrají
Matthew MacFadyen (Edmund Reid), Jerome Flynn (Bennet Drake), MyAnna Buring (Dlouhá Susan Hart), Joseph Mawle (Jedediah Shine), David Wilmot (Donald Artherton), David Dawson (Fred Best),

Co přesně znamená Pinkerton?

Co přesně znamená Pinkerton?

Jmenuje se Homer Jackson, ale jak jste si mohli všimnout, tak ho někteří nazvali podivným titulem Pinkerton. Co to znamená? Tak tohle vám doufám objasní následující článek.

6 0
22.4.2013

Celý příběh začíná u muže jménem Allan Pinkerton. U muže, který nikdy neplánoval, že by se stal detektivem nebo měl s policií něco společného. Ale jak už to v životě bývá, tak není nic, tak jak očekáváme a ze dne na den se může změnit úplně všechno. Píše se rok 1819 a v Gorbals, někde poblíž skotského Glasgow, se narodil Allan Pinkerton. Jeho otec byl policista, ale kvůli těžkému zranění nemohl vykonávat svou práci, a tak jeho rodina živořila. Allan se začal živit jako bednářský učeň. Jenže kvůli jeho radikálním názorům na politiku a účasti na různých demonstračních akcích hrozilo, že ho zatkne policie. A tak se v roce 1842 rozhodl odcestovat do Ameriky. Před tím se však ještě stihl oženit se zpěvačkou Joan Carfraeovou. Během cesty ale ztroskotala jejich loď poblíž břehů kanadské provincie Nova Scotia a zdálo se, že cesta mladé dvojice skončí dřív, než vůbec mohla začít. Jenže osud měl jiné plány a tak byla mladá dvojice zachráněna. Záhy přichází nabídka od jednoho skotského přítele, aby se Allan živil jako výrobce sudů pro Lillův pivovar v Chicagu. 

A jak se z obyčejného výrobce sudů stal jeden z nejznámějších detektivů? Za vším hledejme náhodu. Jednoho dne se Allan procházel lesem a hledal vhodné stromy na výrobu sudů. Při tom nechtěně narazil na dílnu místních penězokazů. Místo toho, aby to nechal být, se rozhodl celou věc oznámit a taky asistovat při jejich zatýkání. Jeho odvahy si všimli dva místní obchodníci, a učinili mu zajímavou nabídku, aby se stal lovcem dalších podvodníků. Pinkerton nejdříve váhal, ale nakonec nabídku přijal a stal se zástupcem šerifa. Tím odstartovala jeho úžasná kariéra, při které dopadl únosce, padělatele, podvodníky, a další podobná individua. Na počátku 50. let cesta zavedla až k chicagskému prokurátorovi Edwardu Ruckerovi, který se stal jeho partnerem a spolu řídili policejní organizaci North-Western Police Agency. Když už práce bylo víc než zvládal, rozhodl se, že založí vlastní detektivní kancelář, kterou pojmenoval The Pinkerton National Detective Agency a byla to první americká detektivní kancelář. Na fasádě domu, kde sídlila, stál nápis „We never sleep“ („Nikdy nespíme“) a nad ním bylo namalováno velké černobílé oko. Toto Pinkertonovo logo bylo později využíváno jako neoficiální označení pro jemu podobné soukromé detektivy. 

Hlavními klienty se staly železnice a pošty, které byly v té době často přepadávány. Na rozdíl od policie byl daleko úspěšnější, protože si zakládal na profesionalitě, houževnatosti a neústupnosti, a také se stal prvním, kdo prosadil využití fotoaparátů k identifikaci zločinců.

V roce 1861 se dostal k informaci, která změnila celý jeho kariérní postup. Kvůli jeho práci pro železnice náhodně narazil na informaci, že je plánován atentát na prezidenta Abrahama Lincolna, během jeho cesty vlakem do hlavního města. I když mu zpočátku prezident nechtěl věřit, tak se nakonec jeho informace ukázaly jako pravé. To vedlo k tomu, že si ho prezident najal, aby zařídil celou jeho cestu. To se mu za pomoci jeho lidí a důvtipu nakonec podařilo. Takhle zkušenost vedla k tomu, že když ve stejném roce vypukla občanská válka, byl prezidentem požádán o to, aby vedl Union Secret Service, neboli tajnou službu Unie. Tím se de facto stal velitelem zpravodajské služby Unie a současně náčelníkem kontrašpionáže. Do praxe zavedl další originální metodu, a to práci v utajení. Měl svoje špióny všude. V řadách otroků, i v řadách vojáků. Jedinou jeho vadou bylo to, že měl možná až příliš bujnou fantazii. To ukončilo kariéru generála McClellana, který se držel jeho informací a tak skončilo fiaskem jeho tažení během tzv. „poloostrovní kampaně“, kdy očekával drtivou převahu nepřátelských jednotek a bylo to přesně naopak. Detektivovo jméno dnes najdeme v americké Síni slávy vojenské špionáže. 

Po skončení války Jihu proti Severu se stal Pinkerton opět detektivem a proslavil se několika slavnými případy. Třeba dopadení bratrů Franka a Jessieho Jamesových, kteří ve válce bojovali na straně Jihu a teď se za porážku mstili severu tím, že přepadávali banky, vlaky a neštítili se ani vražd. Jejich zatčení ovšem vyvolalo u americké veřejnosti, kvůli tomu, že během akce bylo použito neúměrné množství násilí, což vedlo ke smrti nevinného chlapce a těžkému zranění jeho matky. 

Pinkerton během svého života napsal také několik knih a řadu povídek, které byly ve své době velmi populární. Použil v nich své vlastní zážitky, které mnohdy ale zveličil a přibarvil. Sám ale tvrdil, že všechno je to pravda. Slavný detektiv Allan Pinkerton se dožil 65 let a zemřel 1.července 1884 v Chicagu. Vedení detektivní agentury po něm převzali jeho synové Robert a William. Od té doby se jednoduše začalo říkat soukromým detektivům Pinkerton.

Zdroj: BBC One, BBC Two, Amazon

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Sérioví vrazi

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama