Salem
76/100 - 127×

Salem

První seriál stanice WGN America se odehrává v 17. století ve městě Salem, kde právě probíhají nechvalně známé čarodějnické procesy. Pojďme společně v tomto seriálu odhalit pravdu ohledně dění v Salemu.

USA | 2014 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | WGN America | 45 minut
hrají
Seth Gabel (Cotton Mather), Xander Berkeley (Soudce Hale), Stephen Lang (Increase Mather), Tamzin Merchant (Anne Hale),


Jsou opravdu mezi námi čarodějnice?

Jsou opravdu mezi námi čarodějnice?

Již od nepaměti bylo čarodějnictví jakousi formou pohanské zbožnosti k bohům ovládajícím přírodu. Stejně jako u jiných kulturních fenoménů, se čarodějnictví šířilo po celém světě a postupně se měnilo s časem. V Evropě byly čarodějnice považovány za noční přízraky či halucinace. Zatímco v Africe věřili, že čarodějnice mohou přenášet speciální schopnosti na jejich děti, které by tyto schopnosti používaly nevědomě, v Japonsku byly známé dva druhy čarodějnic – jedny používaly hady jako duchovního spojence, ty druhé zase lišky. Pojďme se podívat do hloubi historie čarodějnictví a také se pozastavit nad dnešním pohledem na čarodějnictví.


5 0
17.5.2014

Čarodějnice byly samozřejmě pronásledovány, a to zejména v Evropě od raného středověku až do po-reformační doby. Za tu dobu bylo více než 100 tisíc lidí popraveno v důsledku podezření za vyžívání se v čarodějnictví/o­kultismu. I když „éra čarodějnictví“ v Evropě ustupovala, posedlost čarodějnicemi se silně rozšířila do koloniální Ameriky. V roce 1692 vyvrcholila čarodějnickými procesy v nechvalně známém Salemu.

Během posledních dvou století bylo „moderní“ čarodějnictví spojeno s pohanským náboženstvím zvaným Wicca. Toto novodobé náboženství bylo založeno Geraldem B. Gardnerem v polovině 20. století. Název je odvozen od slova „Wicca“, kterým se ve staré angličtině označuje čarodějnice, čaroděj, ale také moudrý člověk. Samotní příslušníci tohoto náboženství se také označují za čarodějnice či čaroděje, ale neztotožňují se s veškerým čarodějnictvím. Wicca vyznavači uctívají Měsíční Bohyni a Rohatého Boha. Jsou velmi odlišní od čarodějů, které jsme mohli vidět v Harry Potterovi, nebo v povídkách o Narnii. Počet vyznavačů Wicca se v USA odhaduje od jednoho až k pěti miliónům.


Moderní čarodějnictví je praktikováno různými způsoby. Od čarodějnic pracujících s bylinkami k šamanům, kteří docílí stavu vědomí komunikovat s duchy, až k temným čarodějnicím se zaměřením na bohy spojenými se smrtí a podsvětí.

Přestože v některých zemích jsou čarodějnická vyznání registrovaná jako náboženství (jako například Wicca a jiné), v jiných částech světa zůstávají čarodějnická uskupení zranitelná. Od roku 1995 bylo více něž 2 tisíce lidí v Indii zavražděno ve jménu honu na čarodějnice. A více než 3 tisíce lidí bylo v Tanzanii zlynčováno v letech 2005 a 2011. Tyto poměry a postoje nás přivádějí zpět k základní otázce čarodějnictví a černé magie – opravdu to existuje?

Podaří se nám někdy rozluštit, co za tím stojí? Jsou tu mezi námi opravu čarodějnice? Neváhejte a podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Diskuze /3

DexTeR_X5

Myslím si že existujú. Toto tvrdenie je podporované aj rozprávaním mojej starej mamy, ktorá mi pred nedávnom hovorila, že má sama osobnú skúsenosť.

18.5.2014 | 10:35:03
henrimgd

Hehe, wicca je stará jak lidstvo samo, Gardner s ní jen vyšel na světlo. Seriál popisuje čarodějnictví z pohledu křesťanství. Pravda je někde jinde.

19.5.2014 | 17:23:57
Fiddel

za Čarodějnice byly označovány osoby, které nesedli církvím. Tak je nařkly, že jsou to čarodějnice. a to přece rozzuřenému davu stačilo :)

22.5.2014 | 0:25:24
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Stav překladu

Epizoda S03E10: Black Sunday

cz%
DOKONČENO

Překlad: @LuAn

Korekce: @Mass

Verze:

  • HDTV.x264-LOL
  • 1080p.WEB-DL.DD5.1.H264-Juggalotus

Nezapomeňte epizodu ohodnotit a podělit se o své postřehy a dojmy v diskuzi.

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!