See (Zrak) Edňáci hodnotí první sérii See

Edňáci hodnotí první sérii See

Edňáci hodnotí první sérii See

Jestliže jste ještě první sérii neviděli a zvažujete, zda dát seriálu šanci nebo ne, můžeme vám pomoct našimi recenzemi, ve kterých se několik redaktorů rozhodlo s vámi podělit o své dojmy ze seriálu.

13 0
31.1.2020

@zelwuska

Tenhle seriál mě zaujal už prvním popisem, který jsem zaznamenala měsíce před premiérou a rozhodně jsem si ho nemohla nechat ujít.

Postapokalyptických seriálů i filmů již bylo natočeno dost, ale málokterý bych dokázala srovnat se See. Nejvíce mě dostala syrovost celého seriálu, vidíme panenskou přírodu, umazané domorodce a docela dost násilných záběrů plných krve. Jakoby to, co by viděly postavy, kdyby mohly vidět, chtěli tvůrci ukázat divákům navíc. Byla jsem zvědavá, jak bude fungovat svět slepých a musím říct, že jsem byla velice příjemně překvapena. I přes slepotu byli lidé schopni se dobře orientovat, „číst a psát“, lovit i bojovat. Pár lidí z vesnice mělo i „zvláštní“ schopnosti, které umožňovaly lepší přežití, někteří měli lepší sluch, jiní čich a samostatnou kapitolou jsou Stíny, které se umí pohybovat naprosto neslyšně. Samozřejmě, že jedním z důvodů, proč mě seriál před premiérou zaujal, byl Jason Momoa a rozhodně nezklamal, ale i ostatní herci byli výborně vybráni a všichni mi tam přišli přirození a opravdoví na to, že většina hrála slepce. Co bylo také velice příjemné překvapení, byly časté nečekané dějové zvraty.


První řada ještě předčila očekávání z prvního popisu. Dlouho jsem nenarazila na žádný takhle výborně zpracovaný i chytrý seriál. Měl jedinou chybičku, že i když to natočila streamovací stanice, tak díly pouštěly postupně.

Hodnocení: 95%

(Jason Momoa hereckému obsazení dominoval.)

@Trifi

Applu se nedá upřít snaha vyrábět trošku „jiné“ seriály, což je vlastně vzhledem k situaci v online streamingu jediný logický tah. Na rozdíl od konkurence se totiž nemůže opřít o silné značky nebo univerza a v kombinaci s nulovou knihovnou je zatím prostě jen chudý příbuzný. Takže tahle jinakost má zajistit alespoň nějakou základní klientelu do začátku. Jiné ale neznamená dobré, což je bohužel případ See.

Vize světa po virové pandemii, která vyhladila většinu lidstva a přeživším vzala zrak, působí na první signální zajímavě, trailery působily epicky a všechno to měl jistit charismatický Jason Momoa v hlavní roli. Tak co se asi může pokazit? Ehm, no vlastně všechno, nabízí se trochu jízlivá odpověď… V prvé řadě přímo praští do očí (tedy alespoň mě to praštilo…) je nepoměr mezi výrobními náklady a výsledkem. Není tajemstvím, že Apple do See nasypal ohromné peníze (mluví se dokonce o tom, že je v TOP 3 nejdražších seriálů vůbec) a já se tedy ptám, kam ty peníze sakra šly? Jason si nechal zaplatit určitě hodně, ale i rekordní honorář je pořád jenom malým zlomkem gigantického rozpočtu, takže zbytek asi nikdo neviděl (haha, ano, pokus o vtip…). Tím vůbec nechci říct, že by byla výprava seriálu špatná, ale působivé kamerové přelety vám prostě rozpočet nevyšroubují… Stejně jako strohé lokace – kmeny žijí jen v jakýchsi chýších a kromě nich tu máme de facto už jen pár (vlastně doslova pár, dvě) zašlých průmyslových objektů které sehrají větší roli. A ani do komparzu zjevně velká suma nešla, protože o té jediné masovější scéně snad ani radši nebudu mluvit. Jako poslední možnost, kam nalít pořádné peníze, se nabízí efekty, ale ty See skoro vůbec nepotřebuje, takže už zkrátka nevím co jsem proboha přehlédla, ale vizuál seriálu je pro mě zkrátka vzhledem k rozpočtu obrovským zklamáním a s trochou nadsázky jde o nejdražší chození krajinou, co kdy kdo natočil. Inu dobrá, obal je jedna věc, ale co obsah? Ani tady si mě tvůrci moc nezískali.

Celý ten koncept nevidomé civilizace dává smysl jen do doby, než se nad ním z nudy trochu víc zamyslíte. A nejde jen o každodenní fungování a běžné úkony, ale třeba takovou banalitu jako perfektně vytvarované obočí ženských postav a náročné účesy… See je zkrátka v rámci žánru čistý průměr, do kterého Apple i já na začátku vkládali daleko větší naděje. Uvidíme, co přinese druhá řada.

Hodnocení: 60%

(Celý příběh je de facto jen chození krajinou.)

@tom99

Seriál See si pohrává s opravdu zajímavým tématem, který se jen tak v jiných show nevidí – téměř všichni hlavní hrdinové jsou slepí a musí se tak vypořádat s nástrahy světa, kde lze bez zraku fungovat jen omezeně. Kupodivu to hlavní hrdinové poměrně zvládají, nutno podotknout, že zde tvůrci zkrátka museli zatáhnout za ruční brzdu, a i když jsou téměř všichni slepí, nakonec „vidí“ poměrně dobře, že by se dokázali vypořádat i Daredevilovi od vedle. Šlo by to provést autentičtěji? Šlo. Byla by to větší zábava? Nebyla. Autentičnost by zde seriálu nepomohla, spíše by odradila a hlavně unudila diváky. To se ale o See rozhodně nedá říci, protože nám nabídl neotřelou zápletku se sympatickými postavami. Ano, různé elementy můžeme znát odjinud, na druhou stranu mi přišlo, že se opravdu dívám na originální projekt, do kterého chci nadále investovat svůj čas.

Hodnocení: 80%

(Slepota postavám nestála v cestě.)

@tominotomino

O seriálu See jsem vůbec nevěděl, dokud jsem čistou náhodou nenarazil na jeho trailer v den vydání. Proto jsem se nejdřív podíval na pár informací, o čem že to celé je, a řekl jsem si, že to zní jako zajímavé postapokalyptické sci-fi, něco jako The 100, akorát se slepými. A když jsem zhlédnul trailer, tak si mě seriál ihned získal, především svými dechberoucími záběry. Jakmile se samotný seriál začal vysílat, jen se mi potvrdilo, že technicky je seriál zmáknutý na jedničku. Skvělá kamera, která ukazuje kromě postav i zelenou krajinu kolem nich, která si během těch stovek let od konce civilizace jak ji známe my (seriál se odehrává cca 600 let v budoucnosti) podmanila lidské výtvory.

Co se týče příběhu, tak o něm se nedá říct, že by byl zrovna originální. Máme tady jednu skupinu lidí, která chrání dva jedince, po kterých jde druhá skupina lidí. Oproti jiným seriálům s podobnou tématikou tu je ale fakt, že téměř všechny postavy jsou slepé. Myslím si ale, že příběh první série sloužil spíš jako takový úvod do celého světa, ve kterém nám měly být představeny postavy, jak funguje svět beze zraku a jak se lidé tomu přizpůsobili a k tomu jsme se dočkali pár odhalení o některých jedincích. Myslím, že v druhé sérii bychom se mohli dočkat silnějšího příběhu, který nejspíš bude souviset s Babovým dřívějším životem a jeho bratrem. Když už zmiňuju Babu, kterého ztvárňuje hlavní hvězda Jason Momoa, tak ten předvedl skvělý výkon a opravdu seriál táhne kupředu. Další pro mě zajímavou postavou je Bow Lion, která ovládá umění Stínu. V tom tkvěl její největší potenciál, neboť jako Stín dokáže věci, které ostatní ne, ale bohužel se během série v této roli moc nemohla předvést kvůli příběhu, kde svou dovednost nemohla pořádně využít. Další postavy jsou také něčím zajímavé, dokonce i samotná královna Kane, kterou zprvu asi budete nesnášet, ale poté vám bude moct připadat zábavná (alespoň mě přišla, když se snažila před ostatními ukázat, jakou má moc a co všechno jim provede, až bude mít příležitost).

Spoustu lidí seriálu vytýká jeho znázornění slepých lidí, kteří se chovají, jako kdyby viděli. Ano, jistě, dokážou věci, o kterých by se nám jen zdálo, kdybychom oslepli my, ale je třeba si také uvědomit, že toto lidstvo se přizpůsobovalo takovému životu už přes 600 let, díky čemuž jsou s okolním světem naprosto sžití a dokážou se v něm chovat, jako kdyby přesně viděli, co kolem nich je. Také se mi líbí ta vylepšení u některých lidí, kteří mají například lepší sluch či lepší čich a jsou tak pro kmen přínosnějšími jedinci. Přijde mi to jako dobrý nápad, který tvůrci dokonce vysvětlili tím, že když člověk přijde o jeden ze svých smyslů, tak toto prázdné místo je zaplněno jiným, který se díky větší kapacitě stává vylepšeným. Lze se také dohadovat, proč tedy nebyli lidé s lepším sluchem schopni slyšet tajné rozhovory pár metrů od nich, když dokážou slyšet, jak velká armáda se nachází několik kilometrů od nich. Nýbrž jejich schopnosti nebyly nijak blíže v seriálu objasněny a já to třeba chápu tak, že tito lidé neslyší slova, ale podle zvuků v krajině (praskání větví, pohyby kamenů, apod.), na které je jejich sluch citlivější, umějí rozpoznat, co takový zvuk způsobilo a případně i počet lidí, jaký se tam nachází. Je tedy zapotřebí u tohoto seriálu trochu uvažovat, jak je co možné a co jak nejspíš funguje a ne to hned kvůli tomu odsuzovat.

Celkově jsem se See velmi spokojen a Apple tak ukázal, že dokáže vytvářet originální seriály se skvělým obsazením (když se podíváte i na obsazení jiných seriálů, tak v nich najdete spoustu známých jmen, které dosud třeba i více než v seriálech působily na filmových plátnech) a velkou kvalitou. Trochu mě mrzí, že se seriál nedočkal nějakých prestižních nominací na ceny v technických kategoriích. Určitě by si to zasloužil.

Hodnocení: 90%

(Postava Stínu byla zajímavá. Škoda, že jsme ji nevídali více.)

Foto: Apple

A jak se první série líbila vám? Podělte se o své názory s ostatními v komentářích.

Diskuze /12

FValek

Já osobně byl přísný, kvůli té ohromné propagaci… čím propagovanější (a vychvalovanější předem), tím do toho víc jdu, ne že bych hledal chyby a nesmyslnosti, ale bylo jich tam víc než dost, dal bych 40 %. Některé scény mě nudily, některé postavy se chovaly nelogicky a hloupě, jiné se zase chovaly jako nadlidé, kterým vždy vše vyjde, velká nerovnováha mezi postavami. Některé scény docela obšlehlé – pokleknutí před Magrou bylo až příliš podobné Daenerys a kýčovité, když jí pak stejně nikdo neposlouchal :D A takové to pravidelné lízání a hysteráky… nebylo to úplně pro mě. Herci asi fajn, prostředí a příroda boží, ale děj ne zase tolik záživný… :/

31.1.2020 | 18:53:10
Rik

Přikláním se k hodnocení@Trifi.

31.1.2020 | 20:51:13
Giskard

Souhlasím s hodnocením Trifi. A nelogičností je tam na mě až příliš. Například armáda, která se pohybuje skoro dvacet let po krajině, aniž by mohla mít přehled kde asi tak je, nemá problémy se zásobováním, umíráním psů a koňů věkem atd. Navíc obě vidoucí děti mě celou dobu iritovaly svojí strašnou hloupostí a neschopností používat své výhody zraku.

1.2.2020 | 7:00:59
milwa111

OK, také souhlasím s Trifi, ale mě tedy iritovalo, jak například komunita v továrním komplexu má dokonale vybrané šaty a šperky – šperky? proč? Děti mi pily krev, hned od chvíle, kdy dostaly slabikáře (no možná ještě nějaké knihy) a za 2 roky se bavili o DNA.. :/ Přiznávám, že jsem to víc jak 4 díly nevydržela, i když Momou mám moc ráda…

#7 mirako
2.2.2020 | 11:06:35
Magdalena888

tak je to v pořádku, nic není černobílé ani nějaké osvícené království, každé impérium zaniklo tím, že chtěli ještě více moci, války, bylo to a bude a na tom je postavený tento seriál, že slepý někdy vidí dál a cítí víc než ten, co má vlastně „dar“ vše vidět a neváží si ho. Herec J. Mamoa je tu úžasný a dokazuje jaký člověk může být a především tomuto seriálu dal hodně. Jinak výprava, hudba – opravdu dobrý seriál, a nějaké kritiky a pochybnosti a nelogičnosti jsou vždy u scifi apokalypsového rázu, je třeba se zamyslet nad celkovým dojmem a to u mne vítězí, ovšem nevím jestli tvůrci dokážou navázat v tomto stylu i v druhé řadě, přála bych si to – opravdu dobrý seriál, stál za to se na něj koukat

2.2.2020 | 17:39:30
dominich

Tenhle seriál si budu pamatovat protože se strašně pomalu vlekl a nakonec v posledních dvou dílech se toho stalo víc než ve všech předešlých dohromady

2.2.2020 | 23:41:08
mirako

Naprosto souhlasím s @tominotomino. Lidi kteří seriál hodnotí jako hloupý a plný chyb, si neumí představit, jak by takový svět po 600ti letech vypadal. Za mě je to vymyšlený geniálně a jde vidět, že tvůrci nad tím vším fakt hodně přemýšleli. Otázky typu, za co utratili tolik peněz, jsou vtipný. Vždyť ten seriál je po stránce efektů a masek dokonalý. Např. efekty proudění vody z té přehrady jsou bezchybné a to muselo být velmi drahé. Jde vidět, že je seriál fakt od Applu, protože ten si na kvalitní vzhled a efekty puntičkářsky potrpí. Jen se podívejte na např. seriály od Netflixu (Daredevil, The Witcher,..), kde jde slabý rozpočet na první pohled hodně znát, při efektech a špatné kameře při soubojích (špatné úhly záběrů, kdy jde pak vidět, jak herci máchají do vzduchu namísto mlácení soupeře).

#4 milwa111: Další co haní a nepřemýšlí u toho. Nedokážeš se vžít do člověka, který si může umět po hmatu dokonale představit kohokoliv a proto i když jsou slepí, tak dbají na svůj vzhled. O knihách bylo jasně zmíněno, že jsou rozdělený podle toho jak budou děti stárnout (slabikáře, romány, historické a vědecké knihy) a když nelapí dennodenně u počítačů a mobilů, jako my teď, ale jsou stále v přírodě a čtou si, tak proč by si klidně i po dvou letech nemohli vykládat o DNA?

23.2.2020 | 12:34:31
Vencais

Sice by se dalo najít pár nedostatků jako třeba že některé postavy (bow, královna) vypadají pořád stejně i po 17+ letech, poslední 3 díly byli takové dost předvídatelné a Kofun je tupý pacifista který by se v postapokalyptické divočině nikdy nemohl vyvinout ani kdyby se těmi knihami živil. Jinak je to dobrý seriál kterému bych dal 8 z 10. Snad bude pokračovat a vychytá i ty mouchy které ho zbytečně stojí body a příběh nesklouzne do nějakých klišé, jako že na konci už takové náznaky jsou.

15.3.2020 | 20:32:26
jeronisimoF

Za mě výborný seriál! Skvěle natočeno,efek­ty,obsazení,hud­ba. Ano je tam trocha nedostatku,sou­hlasím s Vencais. No,Kufun by měl zapamatujte aby se trochu začal podobat otcimovi:-)Za mě bych dal 9z10jen kvůli Kofunovi,který viděl zbraně a žádnou si nevzal,když jde hledat segru.

5.4.2020 | 23:08:25
jeronisimoF

“Kofun by měl zamakat”

5.4.2020 | 23:10:07
Rolb

Pro mne super. Děcka asi nemohla moc vynikat,aby nezastínili Momoa. Tyto putovní postapo mám rád. Např. walking death byl dobrý,dokud se lidi neusadili. Přestanou putovat a objevovat , a v tomto seriály pro mne většinou ztrácí kouzlo.

9.6.2020 | 19:59:54
akaburák

K těm financím, ono nešlo jen o to natočit seriál, ale vytvořit celý nový svět, který tu ještě nebyl a to dá sakra práce a ubere spoustu peněz. Už jen studium zraku a života nevidomých muselo být finančně náročné. Do tvorby tohoto seriálu bylo zapojeno mnoho lidí, nevidomí, kteří vedli herce k co nejlepšímu ztvárnění svých rolí, dále zpracování kulis, kostýmů. Je zde plno detailů, které mnoho lidí přehlíží, já se třeba vůbec nedivím, že ten seriál byl tak drahý. Ale samozřejmě každý to vnímáme jinak a nikdo z nás nikdy nezjistí co kolik stálo, ale myslím si, že to už je věc Applu kolik je ochotný investovat, každopádně ty finance jsou ve snímku vidět, pokud se člověk pořádně rozhlédne.

Jsem rád, že děj je pozvolný a člověk má čas ho postupně zpracovávat. Je zde mnoho krásných scén, které nám ukazují okolní svět a přírodu. To jak se nevidomí dokáží v tomto seriálu vypořádat s životně nebezpečnými situacemi je úžasné a myslím si, že je to velmi reálné, jelikož lidi se zrakem vkládají veškeré své vnímání a energii právě do zraku a tím zaslepují své ostatní smysly, které jsou neuvěřitelně mocné, pokud se je člověk naučí využívat a to málokdo dnes dokáže pochopit. Děj je originální a kulervoucí, možná místy předvídatelný, ale i tak je tu zde mnoho překvapivých zvratů a myslím si že v dnešní době už je celkem nemožné přijít s příběhem, který se alespoň z části nedá předvídat. Jason Momoa odvádí skvělý výkon a velmi mi jako postava Baba Voss přirostl k srdci.

Za mě jeden z nejlepších seriálů posledních X let. Kvalitně zpracovaný, do detailu promyšlený, děj není zbytečně přeplácaný a má, alespoň pro mě, vyhovující tempo. Těším se na další sérii a doufám, že bude zpracovaná stejně kvalitně, či dokonce lépe.

14.4.2021 | 18:51:09
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S01E08: House of Enlightenment

cz100%
DOKONČENO
sk100%
DOKONČENO

Po zhlédnutí nezapomeňte epizodu ohodnotit.

Debatovat o epizodě můžete v naší diskuzi.

Nepřehlédněte

Apple naděluje seriálu See druhou sérii

Apple naděluje seriálu See druhou sérii

Premiéra seriálu See nás čeká za necelé dva týdny a už nyní můžete seriál vyhlížet s klidem v duši, neboť se dočkal prodloužení pro druhou sérii. Nemusíte se tak bát, že by první řada skončila s už nikdy nevysvětleným cliffhangerem. Jste rádi, že se Apple rozhodl nadělit seriálu další sérii?

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Galerie

Galerie

Narozeniny herců

Sledujte nás