Sherlock S01E02: The Blind Banker

S01E02: The Blind Banker

S01E02: The Blind Banker
cz sk
1.8.2010
8 070 000
1 hodina 29 minut

Japonka Soo Lin Yao v muzeu předvádí a restauruje čajové konvice, přijde za ní mladík jménem Andy a pozve ji na večeři. Japonka odmítne. Když večer odchází z muzea domů, objeví na stojanu něco zahaleného bílou plachtou. Poté podá výpověď.

Prolog

Zatímco se Watson snaží namarkovat svoje zboží v supermarketu u samoobslužné pokladny, Holmes bojuje ve svém bytě s mužem vyzbrojeným mačetou. Když se později oba v bytě setkají, je očividné, že jejich vzájemné soužití v jednom bytě je obtížnější, než si oba mysleli. Holmesovi se do toho ozve jeden starý známý jménem Sebastian, který právě pracuje v bance. Máme tu nový případ.

Případ

The Blind BankerNěkdo se vloupal do banky do nepoužívané kanceláře bývalého vedoucího pana Williama, která leží skoro v nejvyšším patře. Nebylo nic ukradeno, pouze zanechána jednoduchá zpráva. Pachatel se dostal do přístupovou kartou chráněné místnosti, posprejoval v ní obraz (žlutou čáru přímo přes oči) a stěnu vedle obrazu a přesně do minuty zmizel. Všechny dveře v bance jsou však centrálně zamykány. Jak se pachatel dostal dovnitř?

Holmes dostane ihned podezření, že grafitti bylo vzkazem pro muže jménem Van Coon, pracovníka banky a obchodníka. Jde do jeho bytu a jednoduchou léčkou se přes balkón dostane dovnitř. Tam najde Van Coonovu mrtvolu. Na místo činu dorazí policie včela s detektviem Dimmockem. Sherlock mu jasně shrne celou situaci: Van Coon nemohl spáchat sebevraždu, protože kulka prošla jeho hlavou směrem zprava, zatímco on byl levák. Někdo ho zabil střelou z otevřeného okna a pak utekl. Zbraň, která vedle Van Coona ležela, byla nastražena právě na vraha, dřív než ji však stihnul použít, zemřel. V jeho ústech byla naleznuta podivný černý papírový květ.

The Blind Banker

Holmes a Watson míří za Sebastianem, aby mu sdělili, že grafitti na stěně znamenaly výhružku a jeho obchodník Eddie Van Coon byl zavražděn.

The Blind BankerWatson jde zažádat o pracovní místo na oštřovně, to dostane. Když se vrací domů, Holmes mu ukáže článek na internetu o zavraždění novináře Briana Lukise. Vše bylo provedeno až nápadně podobně jako u Van Coona. V Lukisově bytě spolu s detektivem Dimmockem Sherlock prohlásí, že vrah se do obou bytů i do banky dostal jednoduše tak, že vyšplhal po stěně a přímo dovnitř pak oknem. Pak objeví knihu zapůjčenou ve West Kingstonské knihovně přesně v den Lukisova zavraždění a také podivný černý květ, který měl u sebe i Van Coon. Když knihovnu prohledají, najdou v polici za knihami skryté žluté grafitti.

The Blind BankerPro pomoc si Sherlock zajde za jedním ze svých známých, sprejerem Ratzem. Ten pozná jen barvu spreje (zinková, výrobce Michigan), rozhodne se ale Holmesovi pomoct. Poté jde Holmes na schůzku s Van Coonovu asistenkou Amandou a Watson jde získat Lukisův deník na policejní stanici. Nevšimne si, že ho u jejich bytu někdo sleduje.

Když pak Watson i Holmes porovnávají nezávisle na sobě získané informace o obou zavražděných, sejdou se v jednom čínském obchodě se starožitnostmi, kam zřejmě oba mrtví pašovali věci z Číny. Tam zjistí, že grafitti šifry jsou starý čínský číselný systém Hang Zhou. Zamalované oči – 1, malba na zdi banky a v knihovně – 15. V čínské čtvrti jsou oba dva opět sledováni. Sherlock si všimne, že před dveřmi naproti obchodu leží promočené zlaté stránky. Zazvoní na zvonek, na kterém je napsáno Soo Lin Yao. Nikdo neotevírá, vloupá se tedy do bytu, ale zjistí, že někdo už byl uvnitř před ním. Ten někdo Holmese přepadne, málem uškrtí a nechá mu v kapse stejný papírový květ, který měli u sebe oba mrtví.

Pachatel uteče, Holmes se chytne nového vodítka – vzkazu od Andyho z muzea. Tam přijdou pátrat a ve skladišti objeví sochu, kterou Soo Lin naposledy viděla, když z ní odstraňovala plachtu – počmáranou žlutým grafitti. Cestou z muzea je dostihne Ratz a chce jim něco ukázat. Opět nikdo z nich nevidí, že jsou sledováni. Ratz je dovede na místo, kde objeví malby stejnou barvou, jako v bance, knihovně a muzeu. Watson i Holmes jdou pátrat v okolí, úspěšnější je tentokrát Watson. Když však přivede Holmese k pomalované zdi, kterou viděl, nic na ní není. Watson si naštěstí všechno vyfotil a Holmes zjistí, že čísla jsou pachateli vždy malována ve dvojicích a pachatel je používá jako dorozumívací systém se svými kumpány.

The Blind Banker

V muzeu Holmes zjistí, že Soo Lin se skrývá někde uvnitř, aby se mohla starat o své čajové konvice. Watson se Sherlockem se pak do muzea večer dostanou a se Soo Lin se setkají. Ta jim poví, že se s pachatelem setkala kdysi jako malá v Číně a ukáže jim tetování na kotníku – znak Tongu, starověkého čínského kriminálního spolku. Tuto značku mají na sobě všichni pašeráci. Tím je i ona. Převážela pro vedení organizace, které si říká Černý lotos, drogy do Hong Kongu. Pak ale práce zanechala a přestěhovala se do Anglie. Poví jim také, že pachatel je navíc Soo Linin bratr Zhi Zhu, který zůstal pracovat u Černého lotusu pro jejich generála Shan. Před svým bratrem se také ona sama v muzeu skrývá. Když jim chce Soo Lin povědět, jaký je význam šifer, v muzeu zhasnou všechna světla. Zhi Zhu Soo Lin našel.

Dojde ke střelbě, Sherlock s Watsonem Soo Lin skryjí, vydají se střelce hledat. Zhi Zhu však svoji sestru najde. A zastřelí.

The Blind BankerHolmes jde s detektivem Dimmockem prozkoumat těla Lukise a Van Coona, aby mu pomocí jejich tetování Tongu dokázal, že byli pašeráci. Na internetu pak Holmes s Watsonem zjistí, že z Číny do Británie Lukis a Van Coon pašovali kradené starožitnosti a prodávali na aukcích jako anonymové. Jeden z nich si však zřejmě nechal nějaký předmět pro sebe. Do bytu na Baker Street dorazí zásilka plná Lukisových a Van Coonových knih. Čísla šifry mají odkazovat na stránku knihy a slovo (15/1 – strana č. 15, první slovo). Musí teď jen najít knihu, kterou oba dva mrtví vlastnili. Po úmorném pátraní však nenajdou nic.

Watson pozve na rande Sarah, ošetřovatelku z nemocnice, kde právě pracuje. Sherlock jim doporučí čínský cirkus a na rande se s nimi vypraví. Holmes tam však jde za účelem najít někoho, kdo by „dokázal skvěle šplhat po zdech“. Dostane se do zákulisí cirkusu, zde objeví sprej pachatele. Na Sherlocka však zaútočí bojovník v masce, kterého mu pomůžou vyřídit Watson se Sarah. V bytě na Baker Street pak všichni tři zajdou a luští kód. Bezmocnému Holmesovi náhle pomůže Sarah a tak Sherlock rychle venku kód dešifruje. Když se vrátí do bytu, Watson i Sarah jsou pryč a byt je postříkán žlutým grafitti.

Rozřešení

The Blind BankerGang drží svázaného Watsona a myslí si, že on je Holmes. Promlouvá k němu žena jménem Shane, generálka, o které Soo Lin mluvila v muzeu. Předmět, který byl ukraden je nefritová spona, oceněná na devět milionů liber. Shane chce ublížit Sarah, v poslední chvíli se dostaví Holmes a upoutá na sebe pozornost. Watson zničí samostříl, který měl zabít Sarah, ten místo toho zneškodní Zhi Zhua. Shane uteče.

Epilog

Policie zajistí místo činu, Watson jde Sebastianovi sdělit, jak se pachatel dostal do banky a Sherlock objeví nefritovou sponku ve vlasech Van Coonovy asistentky Amandy. Van Coon jí sponu dovezl jako dárek na usmířenou, aniž by si uvědomoval její hodnotu. Případ je zdárně vyřešen.

Shane vede videohovor s mužem, který se podepisuje jako M a zřejmě generálce velí. Ta slibuje, že nikdy nevyzradí jeho totožnost. M ji pak záhy nechá zastřelit.Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Lord Momin

wow

7.12.2020 | 8:44:35
Miss_Electra

Prvý diel ma chytil viac, niečo mi tam chýbalo, asi to bol Lestrade a Mycroft (Sherlockov vzťah k nemu je jednoducho úžasný) :D

8.8.2017 | 8:41:51
lipza11

Super díl jako vždy, jen mi tam chyběl Mycroft, Moriarty a Lestrade.

14.1.2017 | 22:41:32
Karl_Adler

specifický v mnohých prostorách i okamžicích, jen už ne tak silný jako celek

14.8.2014 | 17:31:21

Sherlock
95/100 - 667×

Sherlock

Britská minisérie z pera scenáristů Stevena Moffata a Marka Gatisse přivádí brilantního detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného společníka Johna Watsona do 21. století.

VB | 2010 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | BBC One | 90 minut
žánr
Detektivní, Dobrodružný, Drama
hrají
Martin Freeman (Dr. John Watson), Mark Gatiss (Mycroft Holmes), Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes), Lara Pulver (Irene Adler),

Čtvrtá série

S04E01 The Six Thatchers

  • BBC One: 1.1. 21:30
  • ČT 2: 2.1. 21:35 (Šest železných dam)
  • STV 2: 1.1. 22:10 (Šesť Thatcheriek)

S04E02 The Lying Detective

  • BBC One: 8.1. 22:00
  • ČT 2: 8.1. 22:05 (Skomírající detektiv)
  • STV 2: 8.1. 22:10 (Klamár detektív)

S04E03 The Final Problem

  • BBC One: 15.1. 22:00
  • ČT 2: 15.1. 22:05 (Poslední případ)
  • STV 2: 15.1. 22:10 (Konečný problém)

Hlídejte si nás

Reklama

Reklama

Promo fotky

Promo fotky

Partneři