Sherlock
95/100 - 682×

Sherlock

Britská minisérie z pera scenáristů Stevena Moffata a Marka Gatisse přivádí brilantního detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného společníka Johna Watsona do 21. století.

VB | 2010 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | BBC One | 90 minut
žánr
Detektivní, Dobrodružný, Drama
hrají
Martin Freeman (Dr. John Watson), Andrew Scott (James Moriarty), Louise Brealey (Molly Hooper), Mark Gatiss (Mycroft Holmes), Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes), Lara Pulver (Irene Adler),

Skandál v Čechách (1891)

Skandál v Čechách (1891)

První sherlockovská povídka sira Arthura Conana Doylea, jež se stala volným předobrazem výborné první epizody druhé řady seriálu Sherlock – A Scandal in Belgravia. Jak moc se scénárista Steven Moffat při jejím psaní držel původní předlohy a o čem vlastně vypráví povídka samotná?

12 0
10.1.2012

Přehled

Skandál v Čechách – v originále A Scandal in Bohemia byla po románech Studie v šarlatové a Podpis čtyř vůbec první povídkou věnující se případům Sherlocka Holmese. Poprvé vyšla roku 1891 v britském časopisu The Strand Magazine, s příhledem na celý kánon pak dnes platí za v pořadí první povídku knižního sborníku Holmesových případů s názvem Případy Sherlocka Holmese. Přestože je poměrně krátká, vedle seriálového Sherlocka byla tato povídka zfilmována ještě několikrát a sám Doyle ji řadil jako svou pátou nejoblíbenější.

Příběh

Již nějakou dobu ženatý doktor Watson se rozhodne po delší době navštívit svého přítele Sherlocka Holmese v jejich bývalém bytě na Baker Street. Zde je pak svědkem nabídky nového případu, kdy Holmese v přestrojení (sic pro velkého detektiva zjevném) navštíví velkovévoda a dědic českých zemí Wilhelm Gottsreich Sigismond von Ormstein.


Právě velkovévoda má být zasnouben se skandinávskou princeznou Kloditou Lothman. Tento sňatek a spojení dvou mocných evropských rodů však ohrožuje jistá Irene Adlerová, americká operní pěvkyně, s níž měl velkovévoda románek a která si pořídila jistou jejich společnou inkriminující fotografii, která by mohla jeho manželství nenávratně pohřbít. Adlerová vyhrožuje, že fotografii zveřejni a královští agenti se ji od ní proto již několikrát pokoušeli získat, avšak bezvýsledně.

Holmes případ přijme a začne na něm pracovat nejdříve sám v přestrojení. Právě tehdy je svědkem (a to i v tom právním slova smyslu) toho, když se Irene Adlerová narychlo provdává za advokáta Godfreyho Northona. Až poté se Holmes rozhodne s Watsonovou pomocí zakročit. V přestrojení za faráře zinscenuje falešnou rvačku, ve které jakoby brání Irene Adlerová na ulici před jejím domem, načež je naoko těžce raněn a do domu přenesen, než mají dorazit lékaři. Když je Holmes v jednom z pokojů, ve kterých se domnívá, že je ukrytá fotografie, sám, otevře okno, což je signál pro doktora Watsona vhodit do něj doutnák a spustit poplach o požáru, načež se Irene Adlerová instinktivně vrhne ke skrýši, ve které má fotografii.

Sherlock Holmes s doktorem Watsonem míří zpět na Baker Street a k domu Irene Adlerová se vrací druhý den ráno i spolu s velkovévodou, aby pro něj získali ukrytou fotografii. Když však dorazí do domu, ve skrýši nachází pouze dopis, ve kterém Irene Adlerová píše, že odhalila Holmese i jeho plán, načež se svým novomanželem odcestovala z Anglie. Dále pak v dopise ujišťuje velkovévodu, že fotografie je u ní v bezpečí a nechává si ji pouze jako pojistku. Zatímco vévoda je zdrcen, Holmes je štěstím bez sebe a na „ženu všech žen“, tu jedinou, které se kdy podařilo ho obelstít a přechytračit, už nikdy nezapomene.

Adaptace

Zprvu byl Skandál v Čechách filmově zadaptován dvakrát – v letech 1916 a 1922, plus ještě v rádiové hře The Immortal Sherlock Holmes z roku 1938, ve které Holmese namluvil Orson Wells.

Adaptací Skandálu v Čechách byla rovněž i první epizoda televizního seriálu Sherlock Holmes z let 1984 až 1994 v hlavní roli s Jeremy Brettem. Obecně z televizních adaptací je asi tou nejznámější Skandál v Čechách (v originálu však pod názvem The Royal Scandal) z roku 2001, jakožto součást televizních filmů, kde Holmese ztvárnil Matt Frewer a doktora Watsona Kenneth Welsh. Jako ve většině případů, i tato adaptace cituje původní povídku pouze volně a konkrétně zde ji navíc mísí s některými prvky jiného Doyleova příběhu – Bruce-Partingtonovy dokumenty (ze kterého částečně vycházela i sherlockovská epizoda The Great Game).

Sherlock: A Scandal in Belgravia

V první epizodě druhé řady seriálu Sherlock přistupuje scénárista Steven Moffat k její literární předloze velmi podobně jako v případě jeho předchozí epizody A Study in Pink, tedy že původní příběh poměrně věrně zachycuje zhruba celou první třetinu epizody, načež ho dále rozvíjí už výhradně po svém a nakonec celou epizodu nastavuje kompletně nad rámec originálního příběhu.

V této adaptaci je tak Sherlock Holmes najat britskou vládou, jejíž nejmenovaná a vysoce postavená členka byla zachycena na řadě kompromitujících fotografií s prominentní společnicí – „dominou“ Irene Adler. Přestože Adler nehodlá fotografie zveřejnit a nechává si je pouze jako pojistku, Mycroft Holmes najímá svého bratra pro jejich získání. Sherlockův plán nalezení fotografií pak z předlohy vychází poměrně přesně: převlékne se za zbitého kněze, který v domě Irene Adler žádá o pomoc, načež John Watson spouští protipožární poplach, kvůli čemuž Adler prozradí svou skrýš, ve které schovává mobilní telefon, mimo jiné s oněmi inkriminujícími fotografiemi.

Od původní povídky je upuštěno ve chvíli, kdy do domu vtrhnou agenti CIA a Irene Adler omámí Sherlocka a prchá. Příběh se pak začne točit okolo odkrývání dalších a mnohem důležitějších informací na mobilu a vzájemného vztahu Irene a Sherlocka, který je zde kompromitován pocity, jež mu do té doby byly cizí, a to především láskou.

Závěr epizody pak ustavuje vztah Sherlocka a Irene velmi podobně jako v původní povídce. Přestože Adler Sherlocka (hned na několika úrovních) oklamala a podvedla, on si ji právě proto váží jako velmi mocného protivníka a na důkaz toho ji zachrání před popravou v pákistánckém městě Karáčí.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Čtvrtá série

S04E01 The Six Thatchers

  • BBC One: 1.1. 21:30
  • ČT 2: 2.1. 21:35 (Šest železných dam)
  • STV 2: 1.1. 22:10 (Šesť Thatcheriek)

S04E02 The Lying Detective

  • BBC One: 8.1. 22:00
  • ČT 2: 8.1. 22:05 (Skomírající detektiv)
  • STV 2: 8.1. 22:10 (Klamár detektív)

S04E03 The Final Problem

  • BBC One: 15.1. 22:00
  • ČT 2: 15.1. 22:05 (Poslední případ)
  • STV 2: 15.1. 22:10 (Konečný problém)

Hlídejte si nás

Reklama

Promo fotky

Promo fotky

Partneři

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama