Sherlock Postřehy z epizody The Empty Hearse

Postřehy z epizody The Empty Hearse

Postřehy z epizody The Empty Hearse

Premiéra třetí řady Sherlocka je za námi. Dočkali jsme se jednoho velkého návratu, dvou žhavých vztahů, hromady vtipů ze strany tvůrců a také nového záporáka. Celá epizoda však byla protkána i drobnějšími a méně nápadnějšími detaily, které vám možná mohly uniknout. (Článek obsahuje spoilery z epizody The Empty Hearse.)


7 0
2.1.2014

Magie a manipulace mysli

Kouzelník… Tedy „kouzelník“ Derren Brown je světoznámým iluzionistou, který této epizodě propůjčil svou tvář. Kdo si ale Browna pamatuje z jeho pořadů vysílaných i na České televizi, mohlo mu uniknout, že se v seriálu neobjevuje jako mladý chlapík se spoustou vlasů, ale jako Sherlockem najatý herec s vyholenou hlavou, který dostal za úkol Watsona zhypnotizovat. Brownova účast v seriálu je samozřejmě jakýmsi vtipem od tvůrců seriálu pro všechny fanoušky, kteří za celé ty dva roky čekání na třetí sérii vymysleli hromady teorií o tom, jak Sherlock unikl své smrti.

Vtělení fandomu

Když budeme tvrdit, že fanouškovská základna Sherlocka je obrovská, možná ji budeme v tomto odhadu podceňovat. Jak jsme již naznačili v předchozím odstavci, fanoušci za uplynulé dva roky od konce druhé série usilovně přemýšleli, jak to Sherlock sakra dokázal, že přežil svou smrt? Je jasné, že tímto si na sebe tvůrci seriálu upletli setsakramentsky dlouhý bič, protože nyní se musí zavděčit doslova všem. Mark Gatiss a Steven Moffat si toho však zjevně byli vědomi a proto přišli s velice zdařilými kompromisy. Do „nenáviděné“ postavy Andersona a jeho klubu vtělili celý fandom (tedy nás všechny), který se pravidelně schází a vymýšlí všemožné teorie o tom, jak se to Sherlockovi povedlo.


(Myslíte, že tu má Anderson nakreslenou TARDIS? :-) )

My jakožto diváci jsme se tedy dostali přímo do středu seriálu a některé z našich teorií byly vyslyšeny. Ze všech možných tvůrci vybrali úvodní bungee jumping, následující romantickou chvilku Sherlocka s Moriartym, anebo zatím nejpravděpodobnější vysvětlení o nafukovacím megapolštáři, jehož pravdivostí si ale vlastně vůbec nemůžeme být jistí. Netušíme, jak dlouho nám bude toto odhalení tajeno a zda bude vůbec někdy prozrazeno, tento tah je ale velice mistrným vypořádáním se s celým problémem Sherlockova přežití ke spokojenosti všech. Vždycky totiž můžete být jak Anderson a říct: „Ale co kdyby se stalo něco jiného? Aha.“ A jakožto divákovi se vám bude mnohem lépe usínat s pocitem, že i ve světě Sherlocka Holmese existují lidé jako vy, kteří pochybují.

Blog z budoucnosti

Když si Mary Morstanová poprvé čte blog svého (nastávajícího) snoubence Johna, je poněkud zarážející, že na Johnově tabletu narazí na rozepsaný příspěvek, který přepisuje a lehce obměňuje část románu Podpis čtyř. Na příklad v této části:

Jeho pohyby byly tak čilé, tiché a kradmé jak pohyby cvičeného ohaře, čenichajícího po stopě, že mě napadlo, jak strašlivý zločinec by se z něho stal, kdyby obrátil svou energii a své vědomosti proti zákonu, místo aby je vynakládal na jeho obranu.

Protože víme, že podle tohoto románu by měla být natočena až epizoda příští, tedy S03E02 The Sign of Three, je zajímavé, že si pro zcela viditelné umístění do epizody vybrali tvůrci právě tento úryvek. John si samozřejmě jistě nepíše blogy z budoucnosti, ostatně hned další postavou v blogu je jakási Julia, která se vyskytuje jako jedna z postav v povídce Strakatý pás, což přímo nekoresponduje s Podpisem čtyř, takže nám Mary nejspíš dává nahlédnout do případu, který už Watson s Holmesem vyřešili, ale který John ještě nestihl na svém blogu publikovat – respektive ne tuto verzi, protože blog s Julií se na webu objevuje. Druhou možností je, že jde jen o jakousi berličku a navnadění diváků, že o Podpisu čtyř bude hned v příští epizodě řeč.

Rodiče na druhou

V této epizodě jsme také měli možnost setkat se s rodiči Sherlocka a Mycrofta Holmesových. A tak zatímco Mycroft musí na odpolední představení Bídníků, na Sherlockovi zůstává, aby si vyslechl, co všechno jeho rodiče ztrácejí v útrobách gauče. Na této scéně je ovšem zajímavé, že herci – tedy Timothy Carlton a Wanda Venthamová – jsou skutečnými rodiči Benedicta Cumberbatche. Carlton si se synem krátce zahrál i v minisérii Parade´s End, Venthamová se v 70. a 80. letech zase objevila v několika epizodách seriálu Doctor Who.

Záhada v metru

V originálním odhalení zmizelého vagónu (nebo vozu, záleží na vás), jsme zjistili, že ze sedmidílné vlakové soupravy se jeden vagón jednoduše „pozapomněl“ na nepoužívané stanici. Menší problém v tomto jinak skvělém plánu nastává tehdy, když tento typ vlaků má stanoviště strojvedoucího na obou stranách. Do depa by tedy zajel jakoby „useknutý“ vlak, což by jistě vyvolalo podezření. Řešení tohoto problému je samozřejmě jednoduché – nebyl podplacen pouze řidič, ale i další zaměstnanci londýnského dopravního podniku, a záznamy byly následně smazány, nicméně tento problém oslím můstkem navazuje na nepřesnost londýnských stanic metra, jak si jí všímá server buzzfeed.com. Ve zkratce se jedná hlavně o to, že se scény nejspíš natáčely na jiných místech, než jak se o nich v epizodě mluví.

Operace Lazarus

Ze střechy nemocnice sv. Bartoloměje existovalo podle Sherlocka třináct možných cest úniku, které s Mycroftem pečlivě naplánovali. Název operace Lazarus je vtipným odkazem na epizodu The Lazarus Experiment ze třetí série Doctora Who, v níž Mark Gatiss (tvůrce seriálu a také Mycroft Holmes) hraje profesora Richarda Lazara, který je posedlý nesmrtelností a experimenty s ní spjatými.

Charles Augustus Magnussen

Magnussen. Nový arcipadouch a Sherlockova nemesis, která mu už stihla (doslova) zatopit hned v první epizodě nové řady. Samotný Magnussen se sice v knihách neobjevuje, je však jakousi obměnou postavy Charlese Augusta Milvertona, profesionálního vyděrače (více si o něm můžete přečíst zde). S Magnussenem se ale nevidíme poprvé až na samotném konci epizody, jak si můžete všimnout na fotografii výše. Je o něm zmínka v televizní reportáži u Andersona v bytě, kde se krátce dozvídáme, že „Magnussen byl předvolán před parlamentní…“. Zbytek zprávy nám zůstává zatajen. Tato shoda jmen jistě nebude náhodná.

Jestliže jste si všimli více zajímavostí v celé epizodě, neváhejte se o ně s námi podělit v diskuzi. A pokud nemáte před spaním co ke čtení, doporučujeme už zmíněný Johnův blog přístupný z adresy www.johnwatsonblog.co.uk, případně se v nejbližších dnech můžete těšit na srovnání epizody s povídkou Prázdný dům, které pro vás připravujeme.

Na tomto článku se podíleli Hurley a honzahol.

Diskuze /33

Mikeba

Já jsem si říkal, že je mi název LAZARUS odněkud povědomý :D

2.1.2014 | 22:49:14
sentinel001

ještě možná „I like my doctors clean shaved“ může být osobní názor buď Moffata nebo Benedicta na Doctora who, ale kdo ví.. chtělo by se to zeptat přímo jich :)

2.1.2014 | 23:01:45
KevSpa

Skvělé postřehy, jen mi maličko chybí zmínka o odkazu na V jako Vendeta. ;-)

#6 Oveckoun
webmaster
2.1.2014 | 23:03:07
FanTV

Každá sekunda seriálu je tak neskutečně propracovaná, že už se nedivím, že na nové série musíme čekat tak dlouho. I kdybych si ho pustila po sté, pořád se najde něco, co mě překvapí, díkybohu za to :)

2.1.2014 | 23:04:41
Sam.Claire

Pěkný článek, aspoň mám co dělat, když už je premiéra za mnou :)

2.1.2014 | 23:09:37
Oveckoun

#3 KevSpa: To je spíš masivní odkaz na Prachové povstání… Někde jsem četl že se tu básničku snad i povinně učí ve školách.

#9 KevSpa
2.1.2014 | 23:12:25
Cabestany

Kdyby někoho zajímaly opuštěné a zrušené stanice londýnského metra, tak tady je článek: http://www.bbc.co.uk/…ine-25576814 a mapka: http://usvsth3m.com/…-the-classic. Dost mě překvapilo, kolik takových stanic tam je.

2.1.2014 | 23:12:59
Elhonzo

Díky V jako Vendeta jsem poprvé vyřešil případ dřív než Sherlock :-D .

2.1.2014 | 23:19:00
KevSpa

#6 Oveckoun: Tak samozřejmě, že je to odkaz celkově na Spiknutí střelného prachu, ale přímo vlak pod budovou parlamentu je vyloženě odkaz na Vendetu. :-) Jinak tu básničku znám nazpaměť i já. :D Remember, Remember, the fifth of November… ;-)

webmaster
2.1.2014 | 23:30:44
deivi

hej asi jsem úplně stupidní, ale kdo je sakra ten Tom a co měl sherlock jako říct? Jako, že je gay nebo co? :D :D :D

#11 Dragon94
3.1.2014 | 0:15:23
Dragon94

#10 deivi: Ne jen byl oblečenej naprosto stejně jako sherlock a vypadal i dost podobně.

#12 deivi
3.1.2014 | 0:22:19
deivi

#11 Dragon94: oh okej, díky :) já v tom hledal asi něco víc :D

3.1.2014 | 0:23:34
Blackoutss

Poprosím medailu, pre toho kto dostal nápad s tým dokreslením Johnovho „kníru“ . Dávno som sa tak nezasmial.

#16 Ufrflanamacka
3.1.2014 | 2:06:13
Kitti

Ano, kdo je Tom? Je to náhoda a Molly si prostě hledá za Sherlocka náhradu a nebo nás čeká příště nějaké překvapení. Bylo to skvělé, přesto mám chvílema pocit, že jsem se tak dlooooho těšila a najednou je to tu a plíživě se objevuje myšlenka, že se toho událo nějak málo… Bylo to opět vtipné, strhující atd, ale moc se toho nestalo a přitom se toho tolik dělo? Scéna s bombou, byl by Sherlock tam bezradný a melodramatický? Přemýšlím nad tím, jestli to bylo snahou získat odpuštění, nebo se Sherlock přece jen změnil, zjistil, že ho přátelé postrádali? Těším se na neděli.

3.1.2014 | 14:02:32
MollyHolmes

Ano, úžasné, lahodné, rychlé, nečekané, místy nudné?? Stále přemýšlím… Děkuji za článek, zapřemýšlela jsem nad dalšími detaily. Například, kdy k J. Watsnovi přijde starší muž s hemeroidy a chlubí se mu svými poklady! Jedním z nich bylo DVD Svatá válka. V knize s. A. C. Doyela přijde Sherlock převlečen za sběratele knih, starého muže. Když přijde k Watsnovi poukazuje na knihu Svatá válka. :D Možná jim bylo líto, že tato scéna nebyla využita :D

#18 alexis
3.1.2014 | 14:12:12
Ufrflanamacka

a špeciálne uznanie za tú ,,akurátnu" farbu.....#13 Blackoutss:

srdiečko mi poskočilo pri LAZAROVI, a tiež bolo super,

 • že Sherlock dostal nie jednu, ale tri nakladačky
 • že sa ,,spriahol" s Mary.....inak, je veľmi milá, ale kto ju česal?!
 • použitie 5.novembra…dosť originálne…a pritom jednoducho podané…
 • vtipy!!!
 • a tie teórie…lol, lol, lol
 • a najviac sa mi páči, že to ide podľa môjho predpokladu…že Sherlock sa konečne trochu zlepší a Mycroft bude ešte horší

......inak, kto si všimol, že tak, ako Mycroft zaobchádza so Sherlockom, tak on zaobchádza s Johnom (to je trochu smutné, ale tak to býva…)

3.1.2014 | 15:17:04
sensei_cz

Asi dost geekovskej postreh, ale ten vagon s bombou je uplne jiny typ vagonu nez jsou vagony v tom vlaku ze ktereho ho meli odpojit.

#19 jirik_cs
3.1.2014 | 15:36:43
alexis

#15 MollyHolmes: Právě tyhle narážky na originální příběhy miluju:-)

3.1.2014 | 15:37:33
jirik_cs

#17 sensei_cz: Taky jsem koukal, co blbnou. Stačí aby člověk nebyl úplně slepý (zaslepený) a vidí, že jde o úplně jiný typ vozu.

Kromě odkazu na prodejce knih mě pobavila i scéna s otčímem a nešťastnou dcerou. I když je možná škoda, že jeden z hodně dobrých knižních příběhů využili jednou scénou za 10 vteřin a už ho nepůjde použít.

#20 jedy357
3.1.2014 | 16:47:14
jedy357

#19 jirik_cs: Jo, ten příběh s tím otčímem a dcerou si z knížek pamatuju :)

3.1.2014 | 19:39:35
SaDiablo

Skvělý bylo taky to, když Mycroft řekl: ‚I'm not lonely, Sherlock.‘ A Sherlock obratem: ‚How would you know?‘ Narážka na s02e01, kde v paláci Sherlock řekl: ‚Sex doesn't alarm me.‘ A Mycroft: ‚How would you know?‘ Sherlock vrací úder. :-D

3.1.2014 | 21:45:14
libor76

Mně to připadlo ujeté, nudné a vlastně se nic nestalo, nic se nikam neposunulo a ani nic nevysvětlilo. Abych musel znát dalších 200 filmů a seriálů pro pochopení, to po mně opravdu nikdo nemůže chtít. Být to první Sherlock, co vidím, tak se na další díl nekouknu.

3.1.2014 | 21:49:33
BMF

I odkaz na Skyfall byl excelentní jen tak dál (y) .....

#27 addah
3.1.2014 | 22:05:14
61n6153k

Silně pochybuju že Lazarus je narážka na DW (wikipedia.or­g/wiki/Lazarus_of_Bet­hany)

3.1.2014 | 22:14:36
Rob-1-ert

Baron Maupertuis byl krátce zmíněn v povídce Reigateské panstvo. Další narážka byla, když mluvil o lordu Moranovi (povídka Prázdný dům) jako o největší kryse a vzápětí se dozvěděli, že vagon bude ve stanici Sumatra road. Obojí asi odkazovalo k názvu románu Obří krysa ze Sumatry.

4.1.2014 | 0:10:37
Tabashi

taky mě napadl Lazarus jako odkaz na Doktora, ale pravděpodobnější podle mě spíš bude narážka na biblickou postavu Lazara, kterého Ježíš vzkřísil z mrtvých… :) a nebo obojí, to je taky možný.

4.1.2014 | 12:22:00
addah

#23 BMF: Prozraďte, co bylo odkazem na Skyfall? Díky…

#28 KevSpa
4.1.2014 | 17:12:51
Sendy

Já myslím, že na držení rodinách ve sklepě něco bude. :D Nejdřív Martinova přítelkyně a teď Bennyho rodiče..:D

5.1.2014 | 1:14:06
calanthe

Kód k odpálení nálože ve vagónu byl 051113 – náhoda? :-)

#31 Fezzman
5.1.2014 | 10:14:24
Fezzman

#30 calanthe: Co je to za číslo?

#32 chilli7
8.1.2014 | 23:35:09
chilli7

#31 Fezzman: Remeber remember the fifh of November. Zkus si to vygooglit, koukni na V jako Vendeta…

#33 Fezzman
9.1.2014 | 16:47:17
Fezzman

#32 chilli7: Aha, už mi to došlo :D Díky. Plánuju se na to podívat, až bude klid po zkouškách :-)

9.1.2014 | 17:38:51
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Stav překladu

Epizoda S04E03: The Final Problem

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky ke čtvrté řadě Sherlocka pro vás budou překládat @Bobisudka, @hermionablack, @Alisch a @iHyi. Kvůli časové vytíženosti se ani nebudeme snažit být rychlejší než ČT 2 a STV 2 , které budou nové epizody vysílat s velmi krátkým zpožděním (viz přehled vysílání níže).

Reklama

Čtvrtá série

S04E01 The Six Thatchers

 • BBC One: 1.1. 21:30
 • ČT 2: 2.1. 21:35 (Šest železných dam)
 • STV 2: 1.1. 22:10 (Šesť Thatcheriek)

S04E02 The Lying Detective

 • BBC One: 8.1. 22:00
 • ČT 2: 8.1. 22:05 (Skomírající detektiv)
 • STV 2: 8.1. 22:10 (Klamár detektív)

S04E03 The Final Problem

 • BBC One: 15.1. 22:00
 • ČT 2: 15.1. 22:05 (Poslední případ)
 • STV 2: 15.1. 22:10 (Konečný problém)

Hlídejte si nás

Promo fotky

Promo fotky

Partneři