Sherlock
95/100 - 684×

Sherlock

Britská minisérie z pera scenáristů Stevena Moffata a Marka Gatisse přivádí brilantního detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného společníka Johna Watsona do 21. století.

VB | 2010 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | BBC One | 90 minut
žánr
Detektivní, Dobrodružný, Drama
hrají
Martin Freeman (Dr. John Watson), Andrew Scott (James Moriarty), Louise Brealey (Molly Hooper), Mark Gatiss (Mycroft Holmes), Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes), Lara Pulver (Irene Adler),

Souhrnné informace o 3. sérii

Souhrnné informace o 3. sérii

V Británii se začínají pomalu chystat na natáčení, které začne už v březnu. I když se mělo původně začít už v lednu, podzimní premiéru to prý ale neohrozí. Na co se tedy budeme moct na podzim opravdu těšit? Vše, co zatím o 3. řadě víme, najdete v tomto článku.

2 0
31.1.2013

Natáčení a premiéra

na konci listopadu jsme psali o tom, že se natáčení 3. řady odsouvá. Tou dobou se také mělo za to, že 3. řadu uvidíme opět se zpožděním. I přesto, že je natáčení bylo kvůli vytíženosti hlavních herců několikrát odsouváno, na natáčecím place se nelenilo a už v lednu loňského roku se stavěly kulisy, alespoň jak tweetoval @arwelwynjones. (Fotografie najdete i v galerii na konci článku.) O dva měsíce později, konkrétně 11. března, proběhlo čtení scénáře a 18. března se konečně rozběhly kamery. Natáčení skončilo 1. září 2013 a s přestávkami se tedy točilo necelých sedm měsíců.

Až v prosinci jsme se ale dozvěděli, kdy bude BBC svého Sherlocka premiérově vysílat. Po slavnostním uvedení v kině v neděli 15. prosince bude mít širší publikum možnost konečně zhlédnout první díl 1. ledna 2014, ten druhý hned v neděli 5. ledna a třetí v neděli 12. ledna.

Články vztahující se k tomuto tématu:
Natáčení třetí série se odsouvá (26. 11. 2012)
Natáčení třetí série začíná za dva týdny (8. 3. 2013)
U hromadného čtení scénáře se objevil nový herec (12. 3. 2013)
Natáčení začíná, první epizoda už má název (18. 3. 2013)
Čtyři plus jedno video z natáčení třetí řady (16. 4. 2013)
Spoilerové fotky z natáčení Podpisu tří (3. 5. 2013)
Co se stalo nového ve světě Sherlocka (17. 7. 2013)
Natáčení Sherlocka skončilo (3. 9. 2013)
Třetí řada zná své datum premiéry. Zatím pouze v Americe (23. 10. 2013)
Slavnostní premiéra třetí řady bude už v prosinci (5. 11. 2013)
Veselé Vánoce… anebo spíš šťastný Nový rok? (29. 11. 2013)

O čem budou 3 nové epizody?

Dříve než byly známy názvy epizod, z různých rozhovorů s tvůrci (Steven Moffat, Mark Gatiss) i herci (Benedict Cumberbatch, Martin Freeman) vyšly najevo následující střípky, ze kterých by se dala určitá skládačka sestavit.

S03E01 The Empty Hearse

O tom, že první díl třetí řady bude inspirován povídkou Prázdný dům, jsme psali již v květnu minulého roku. V něm se dozvíme, jak Sherlock přežil svou smrt. V původní povídce bylo jednoduchým vysvětlením jen to, že „Sherlock Holmes dovede přelstít i smrt“, v seriálu však bude vysvětlení uspokojivější. Už během natáčení finále 2. řady se zároveň točilo i to, jak se Holmesovi povedlo přežít. V této epizodě byly také všechna vodítka, která nás měla správně navést, takže by se mělo dát již dávno odhadnout, jak k tomu všemu opravdu došlo. Otázkou zůstává, která z těch mnoha teorií je správná.

(Stavění kulis)

V epizodě se také podle všeho dočkáme shledání Sherlocka s Watsonem. Jaké shledání to ovšem bude? Watson prý neomdlí a nepadne svému příteli do náruče, ale naopak nebude mít pro jeho „husarský kousek“ takové pochopení. Martin Freeman se nechal slyšet, že doufá, že jeho první reakce bude násilná a neměl by mít problém s tím, že by svému příteli ubalil jednu dobře mířenou ránu. O příval sprostých slov by také nemusela být nouze. V povídce se navíc píše o tom, že se Sherlock přestrojil jako postarší prodavač knih a v tomto převleku se pak Watsonovi odhalil. S něčím takovým ale prý v epizodě počítat nemáme. Jak to ale bude celé vypadat neví ani Freeman sám. Prý se k němu ještě ani nedostal scénář.

(plukovník Sebastian Moran ve Hře stínů)

Co se týče děje, tak v původní povídce se jeden z Moriartyho poskoků, plukovník Sebastian Moran, skrýval v prázdném domě naproti 221b Baker Street, aby Holmese případně zastřelil. Po jeho smrti svou práci zabalil, když se ale opět dozví, že je Holmes naživu, je opět připraven ze svého okna střílet. Podobného děje se pravděpodobně dočkáme i v této epizodě. Mark Gatiss však oznámil, že fanoušci, kteří se na Morana nebo na Charlese Augusta Milvertona, jako na dvě další Holmesovy nemesis, těšili, budou nejspíše zklamání, protože by Sherlockovi raději vytvořili úplně nové protivníky. Jedním z nich by mohl být i Tomi May, nicméně tím hlavním protivníkem třetí řady bude Charles August Magnussen, kterého si zahraje dánský herec Lars Mikkelsen.

(Lars Mikkelsen jako Sherlockova nemesis C. A. Magnussen)

Každou epizodu také podlé tvůrců charakterizuje jedno slovo. V případě této se jedná o slovo „Rat“ neboli „Krysa“. Je sice možné, že nás takto tvůrci jenom škádlí a žádné z těchto slov nakonec nebude mít žádný důležitý význam, přesto se z nich dají vyvozovat jisté možnosti, se kterými si lámal hlavu server radiotimes.com, a jejichž domněnky teď předneseme.

Je možná souvislost s povídkou Záhada Boscombského údolí, kde je slovo „Rat“ částí jiného slova, které odhalí původ opravdového vraha. Jinou referencí by mohla být povídka Upíři v Sussexu, kde Holmes mluví o tzv. „Obří kryse ze Sumatry“ jako o příběhu, na který ještě svět není připraven.

Po všech možných spekulacích jsme se v každém případě konečně dozvěděli, o čem první díl třetí řady bude, když jej nenechaví fanoušci začali se spoilery popisovat na svých stránkách a na různých fórech poté, co zhlédli první epizodu na slavnostním promítání. My vám samozřejmě nic prozrazovat nebudeme, až na nespoilerový a oficiální popis první epizody:

Dva roky po devastujících událostech střetu Sherlocka s Moriartym se John dokázal posunout ve svém životě. Čekají ho nové výzvy i v osobním životě. Londýn se však nachází v nebezpečí teroristického útoku a Sherlock se proto rozhodne vstát z mrtvých. Je pro něj ale překvapením, když věci nevypadají tak, jak je před dvěma lety zanechal.

Články vztahující se k tomuto tématu:
O čem bude první epizoda třetí řady (8. 5. 2012)
U hromadného čtení scénáře se objevil nový herec (12. 3. 2013)
Natáčení začíná, první epizoda už má název (18. 3. 2013)
Benedict Cumberbatch prozradil, jak Sherlock unikl své smrti (19. 7. 2013)
Sherlockova nová nemesis dostala tvář i jméno (29. 7. 2013)

S03E02 The Sign of Three

Slovem pro tuto epizodu je „Wedding“, tedy „svatba“. Kdo se tedy bude brát? Že by snad Sherlock pojal za manželku ženu všech žen Irene Adler? (Herečka Lara Pulver by se prý do seriálu ráda vrátila.) Anebo Molly Hooper? Mnohem pravděpodobnější je, že by se Watson konečně usadil, jak je tomu i v povídkách. Jeho manželkou se zde stane Mary Morstan, která se poprvé objeví v novele Podpis čtyř, která je jednou ze čtyř novel o Sherlocku Holmesovi. V 1. sérii to byla Studie v šarlatové, v 2. sérii posléze Pes baskervillský, je tedy možné, že i ve 3. sérii se jedna z nich objeví zakomponovaná v jedné z epizod. A vzhledem ke slovu „svatba“ je Podpis čtyř mnohem pravděpodobnější, než čtvrté Údolí strachu.

(Mary Morstan ve Hře stínů)

Server radiotimes.com si ale všímá ještě jedné možnosti, a sice povídky Charles Augustus Milverton, v níž se Holmes zasnoubí s Milvertonovou služkou, aby z ní vytáhl informace o jejím zaměstnavateli a jeho protivníku. Ovšem fakt, že by se Gatiss raději do oživování této postavy nepouštěl, hraje stále více ve prospěch Watsonovy svatby, ke které podle všeho skutečně dojde. Do role Mary Morstan byla ostatně obsazena i dlouholetá partnerka Martina Freemana Amanda Abbington.

(Martin Freeman se svou partnerkou Amandou Abbington.)

Články vztahující se k tomuto tématu:
Druhá epizoda dostala název podle Podpisu čtyř (12. 4. 2013)
Spoilerové fotky z natáčení Podpisu tří (3. 5. 2013)

S03E03 His Last Vow

Slovem této epizody je „Bow“. Toto slovo má hned několik významů, takže může jít mimo jiné o „luk, mašli, smyčec anebo poklonu“. Jak ale uvedl Moffat na pravou míru, půjde spíš o význam „poklony“, respektive „odchodu“. Odkaz na povídku Poslední poklona Sherlocka Holmese je tedy více než nasnadě. V povídce se Holmes stane špionem s kódovým jménem Altamont, který má pomoci Británii během války s Německem. A protože již víme, že Sherlock má skrz Mycrofta velmi zajímavé kontakty, dá se o této možnosti mluvit se velkou pravděpodobností. Touto epizodou nicméně Moffat s Gatissem celý seriál nezabalí. Jak potvrdili herci a posléze i tvůrci, Sherlock dostane čtvrtou sérii. Zůstává otázkou, zda si pro nás tvůrci připravili podobný cliffhanger jako v druhé sérii.

Články vztahující se k tomuto tématu:
Benedict Cumberbatch potvrdil čtvrtou sérii (12. 3. 2013)
Název třetího dílu odkazuje na Holmesův poslední případ (20. 7. 2013)

Propagace

Dlouho jsme během oněch dvou let čekali na všemožné informace, záběry či fotky ze třetí řady. Oficiální propagační materiály začaly vycházet koncem léta roku 2013, pytel se s nimi roztrhl hlavně v prosinci. Jako první následoval první krátký trailer, v září pak upoutávka na chystané pořady stanice BBC. Druhý trailer vyšel v listopadu. V mezičase jsme se alespoň mohli pokochat několika fotkami z natáčení a posléze i několika desítkami nových fotek z celé série. Konečně ale vůbec největším odhalením byl interaktivní trailer s hromadou nových fotek a záběrů. Pustit si ho můžete níže.

Thumbnail Play icon

Zdaleka nejočekávanější se však stala ohlášená sedmiminutová epizoda S03E00 Many Happy Returns, v níž se objevuje zarostlý Anderson, který se snaží přesvědčit Lestrada o tom, že Sherlock žije, a také jedno milé narozeninové video. Celou epizodu i s českými titulky si můžete pustit v jejím profilu (odkaz o pár řádků výše). Zatím posledním propagačním materiálem je trailer od Amazonu k vydání třetí sérii na DVD. Všechny odkazy na fotky a videa najdete vypsány niže.

Články vztahující se k tomuto tématu:
První trailer ke třetí sérii (2. 8. 2013)
Podzimní trailer BBC se záběry nejen z Sherlocka (1. 9. 2013)
Oficiální fotky z natáčení třetí série (4. 10. 2013)
Sherlock Holmes žije – nový trailer na třetí sérii (23. 11. 2013)
Třicet nových fotek ze třetí série (4. 12. 2013)
Interaktivní trailer s novými záběry (8. 12. 2013)
Interaktivní trailer- záběry ze seriálu #1 a #2 (8. 12. 2013)
Vánoční miniepizoda (24. 12. 2013)
Trailer k vydání DVD třetí série (25. 12. 2013)

 • 01-32893cba7f10b5413d702cb3e90c5977.jpg
 • 02-e7e2d20dded528aef2c127afbec809f4.jpg
 • 03-683c544b6720df316d95fcabd6f82d9d.jpg
 • 04-a761953be66bef7c8cbbd5ae7fbc93ca.jpg
 • 05-34f71ae6e26454d38649544912c40f6d.jpg
 • 06-52dde776b95a00d896df020d428fe9cf.jpg
 • 07-f89b39fc16948873140efbc98591fdea.jpg
 • 08-new-c2771cf50828f5be9b7cb7f240eebe13.jpg
 • 09-new-05463e03084d44d7e4ab10381f91c088.jpg
 • 10-new-d16fff9757991bf0eb5259797683f993.jpg
 • 11-new-539d2902b6035c4adda3406e445496ce.jpg
 • 12-new-10e5a95bf7e62055fa21049dd2b2e3da.jpg
 • 13-new-07d2b16ebb76ed6b837106f119942246.jpg
 • BCBoEQqCEAAeAAN-f45c33718ec07dd636ce537af9049f6d.jpg

Diskuze /7

Tabashi

Už se nemůžu dočkat ^^ ale doufám, že to není poslední série.. a jestli ano, tak bych ocenila, kdyby to řekli předem, ať se psychicky připravím xD

4.2.2013 | 15:44:11
zobi

Těším se :)

6.2.2013 | 20:18:05
Allien9

Na první díl se těším, zbylé dva mě upřímně děsí. Epizoda 3×02 svatbou (pokud jde opravdu o Johna, tak se fakt naštvu) a 3×03 tím, že by mohla být poslední. :-(

Allien9
10.2.2013 | 13:29:59
Diabol

tešíme sa tešíme !!! :)

24.2.2013 | 23:01:15
frozenbee

já teda nevím o tom že by v knize nebylo napsáno jak se mu podařilo přežít :P bylo to tam dostatečně popsáno, ovšem na seriál se to nedá aplikovat, protože v knize se zřítili s Moriartym do vodopádu

8.10.2013 | 23:46:05
LadyJane92

Jestli nebude ve třetí sérii Irene Adler, zblázním se!!! A je celkem zábavné, že Mary Morstan hraje Watsonovu manželku jak ve filmu, tak v seriálu.:D

#7 alea
30.10.2013 | 13:53:13
alea

#6 LadyJane92: Mary Morstan je jméno postavy nikoli herečky.Ve filmu ji hraje Kelly Reilly, v seriálu Amanda Abbington…

27.11.2013 | 13:08:49
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Čtvrtá série

S04E01 The Six Thatchers

 • BBC One: 1.1. 21:30
 • ČT 2: 2.1. 21:35 (Šest železných dam)
 • STV 2: 1.1. 22:10 (Šesť Thatcheriek)

S04E02 The Lying Detective

 • BBC One: 8.1. 22:00
 • ČT 2: 8.1. 22:05 (Skomírající detektiv)
 • STV 2: 8.1. 22:10 (Klamár detektív)

S04E03 The Final Problem

 • BBC One: 15.1. 22:00
 • ČT 2: 15.1. 22:05 (Poslední případ)
 • STV 2: 15.1. 22:10 (Konečný problém)

Hlídejte si nás

Reklama

Promo fotky

Promo fotky

Partneři

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama