Sleepy Hollow (Ospalá díra) Kdo je opravdu Katrina?

Kdo je opravdu Katrina?

Kdo je opravdu Katrina?

První odpověď je snadná – je to žena Ichaboda Cranea a na první pohled se jeví jako vysloveně kladná postava. Ale můžeme se skutečně domnívat, že stojí pouze na straně dobra? V článku pro vás máme tři důvody, proč ji řadit na stranu dobra, a dalších sedm, proč by mohla být na straně zla.


1 1
2.1.2014

Důkazy pro stranu dobra

1) Katrina pomáhala Ichabodovi proti Bezhlavému rytíři

Prozradila mu například, že rytíř bude hledat svou hlavu a že na něj působí slunce, díky čemuž byl bezhlavý rytíř za pomoci UV světla lapen.


2) Katrina zachránila Ichaboda před smrtí

Katrina se prokázala jako milující manželka a kvůli záchraně Ichaboda riskovala vyloučení ze svého čarodějnického kruhu, ke kterému nakonec stejně došlo.

3) V minulosti Katrina pomáhala kolonistům proti Britům

Jakožto polní sestra pomáhala samozřejmě nepřímo, nicméně díky její intervenci se Ichabod rozhodl nezabít kolonistu tmavé pleti Arthura Bernarda, naopak mu chtěl dát svobodu. Z jednoho britského velitele – Banastra Tarletona, bývalého velícího důstojníka Ichaboda Cranea, se vyklubal démon.

Důkazy pro stranu zla

1) Katrina byla upálena za čarodějnictví

Přestože víme, že Katrina upálena nebyla, nařknutí z čarodějnictví je vážná věc a lze se domnívat, že existovat důvod, proč byla Katrina nařčena z tak špatného jednání.

2) Katrinu do očistce poslal její čarodějnický kruh

Katrina byla poslána do Očistce svými sestrami ze Sesterstva zářícího srdce. Důvodem podle toho, co Katrina sama řekla, byla záchrana Ichaboda. Když byly sestry na straně dobra, proč by hodnotili záchranu vlastního manžela jako natolik zavrženíhodnou věc, že by ji odsoudili tak tvrdým způsobem, jakým poslání do Očistce jistě je? Mohl být důvod jejího odstranění jiný?

3) Katrina Ichabodovi zatajila početí dítěte

Není jasné, proč Katrina Ichabodovi neřekla o svém těhotenství, důvod nechápal ani sám Ichabod. Mohl být důvod ten, že dítě již slíbila Molochovi? Moloch je podle mytologie bůh, který vyžaduje přímo dětské oběti.

4) Příchod Katrinina dítěte Jeremyho na svět provázely nejasné události

Katrina se rozhodla porodit Jeremyho v Lachlanově domě, který byl chráněn ochranným kouzlem. Porod dítěte však zjevně prolomil toto ochranné kouzlo a vyvolal události, které vedly k Lachlanově smrti a ke zkáze celého domu, což nelze hodnotit jako příliš šťastnou událost.

5) Jeremy nebyl dobré dítě

Katrina svěřila Jeremyho do péče pěstounů, kteří však zemřeli při požáru, který vyvolal Jeremy svým pláčem. Jeremy navíc od své matky dostal panenku, ze které se postupem času, jak Jeremyho schopnosti sílily, stal mocný golem. Ten Jeremyho ochraňoval všemi prostředky, i za cenu smrti ostatních lidí, což opět nelze vnímat jako příliš dobré jednání.

6) Katrina od začátku manipulovala událostmi

Díky ní Ichabod přešel na stranu kolonistů a díky ní Abraham slíbil poslušnost Molochovi a to, že se stane Bezhlavým rytířem.

7) Záchrana Ichaboda byla i v Molochově zájmu

Jeden z bodů, proč lze považovat Katrinu za stoupence strany dobra, je záchrana jejího manžela, Ichaboda Cranea, před smrtí. Nicméně jsme se mohli přesvědčit, že předčasná smrt nebyla ani v Molochově zájmu – v jednom z předchozích dílů zakázal Bezhlavému rytíři, aby Ichaboda zabil v souboji. Mohla tedy Katrina záchranou Ichaboda splnit Molochovu prosbu?

Ve světle těchto argumentů, co si myslíte vy? Je Katrina na straně dobra, nebo na straně zla?

Diskuze /10

topr harley

Zlo

 1. první bod nedává smysl. Katrina byla nařčena z čarodějnictví, protože byla čarodějnice. Ta dobrá, ale to tehdejší zákony těžko rozlišovaly. Není to důkaz, že by byla zlá.
 2. Sestry ji tam poslaly, protože nechtěla manžela prozradit. Ony chtěli jednat ve jménu většího dobra, ale Katrina nebyla ochotna manžela obětovat. Tomu se říká láska, ne zlo.
 3. Katrina zjistila, že je těhotná, až po Ichabodově smrti, ne? A pak nebyl čas nic vysvětlovat.
 4. Pochybuji, že kouzlo prolomil porod. Jen byl prostě Moloch mocnější a přišel na to, jak se do domu dostat.
 5. Jeremy nebyl špatný. Jen nezůstal nikdo, kdo by ho naučil schopnosti ovládat. Nemohl za to. A když vás většinu života v sirotčinci brutálně bijí, tak se není čemu divit, že se chcete ochránit, za každou cenu.
 6. To nebylo díky ní, ale díky tomu, že Abraham byl egoistický blbec.
 7. Pro tenhle bod má moloch určitě nějaký důvod. Třeba proto drží Katrinu. Bude ji chtít možná nabídnout za Abby. Pokud by zemřel jeden svědek, tak apokalypse nic nebrání. (moje názory)
#2 Fery95
3.1.2014 | 0:14:34
Fery95

#1 topr harley: presne :)

3.1.2014 | 0:53:31
Arkantos

harley to spisal za mna, Mne to pride ako keby autor poriadne nevidel diel cislo 10

#4 Marketka
3.1.2014 | 3:26:55
Marketka

#3 Arkantos: S dovolením, Arkantosi, autorka… :-) A naopak, díl 10 jsem sledovala velmi pozorně a právě proto mi přišlo zajímavé tyhle body sepsat… možná jsem měla na začátku lépe zdůraznit, že jsou to moje postřehy a nakonec vše může být úplně jinak.

2) Ano, právě, sestry jednaly v zájmu většího dobra, což implikuje, že Katrina tím, že Ichaboda (z jakýchkoliv ušlechtilých důvodů) ukryla, jednala proti zájmu většího dobra… a jaký ten zájem přesně je, těžko říct.

3) Většinu z toho, co víme, víme od Katriny – že nevěděla, že je těhotná, že mu to chtěla říct ale (nějak) se na to nedostalo, nelze to nijak ověřit a proto ani nelze určit, jestli to je pravda nebo není.

4) To, že porod byl příčinou zkázy domu Lachlana jsem si dost jistá… ta vizualizace byla podle mě dost zřetelná. Pokud porod jako takový neprolomil kouzlo, dal možná Molochovi dostatečnou motivaci kouzlo prolomit… proč by se Moloch zajímal o malé dítě?

5) V domě pěstounů ho nikdo brutálně nebil a přesto dům zapálil a pěstounům ublížil. Plus já každou smrt, i když je to ředitel sirotčince, který se zřejmě nechoval jinak než většina vychovatelů té doby, hodnotím jako špatnou. A asi v tomhle víc věřím tomu, že děti se rodí s určitou povahou, kterou výchova těžko mění, než tomu, že dítě se rodí jako nepopsaný list výchova stojí za tím, jaký člověk se z něj v budoucnosti sta­ne.

6) Tak ona jistě stála za tím, že Ichabod zběhl od Britů. A žena jako ona, dokážu si představit, pokud by jí nebylo příjemné dvoření Abrahama, by ho dokázala odmítnout. To, že se Abraham zachoval jako egoistický blbec je jistě pravda, ale Katrina ho tím, že mu svatbu přislíbila a pak zrušila, ho k tomu mohla trochu pošoupnout.

 1. No na to vysvětlení jsem právě zvědavá :-)

Takže nakonec, já věřím tomu, že Katrina jedná z ušlechtilých pohnutek (jako je láska) a také věřím tomu, že své dítě skutečně milovala. Nicméně si nejsem jistá, jestli její činy vždy jsou v zájmu „strany dobra“ a jestli je možné ji hodnotit jako čistě dobrou.

Doufejme, že to ukážou nejbližší díly :-) A jak vidím vaše reakce, začínám si přát, aby se ukázalo, že ty domněnky výše byly mylné :-)

webmaster
3.1.2014 | 8:19:29
PomarancPhoenix

Sice na fóru moc nepřispívám, ale vaše debata mě tak nějak přinutila alespoň reagovat, když už ne přímo polemizovat…:)

 1. To, že byla upálena za čarodějnictví, bych nebral jako znak dobra či zla…ono ve středověku najdeš spoustu takto upálených lidí (někteří i nespravedlivě) jen kvůli tomu, že se prostě nehodili do krámu církvi, králi…atd., nicméně nepopírám, že nějaký skrytý význam to do budoucna mít může
 2. Tu dvojku bych taky neviděl až tak černobíle…sestry moc dobře věděly, že je Ichabod propojen s jezdcem krví, což by jim umožnilo jej nadobro zabít (oba)…a pokud byla pro Katrinu nějaká šance, že se byť jen na několik minut spolu znovu setkají, možná nebyla ochotna (u nás tomu říkáme růžové brýle) Ichaboda prostě obětovat…ale stejně jako u jedničky ta možnost manipulace s dějem po této stránce se přímo vybízí :)
 3. Je to již nějaký čas, co jsem 10. díl viděl, tak mě kydžtak prosím opravte, ale měl jsem dojem, že Katrina se svoje těhotenství dozvěděla až po Ichabodově smrti?…nebo že se jí to alespoň potvrdilo an 100% (to by všehovšudy mohl být pádný důvod proč mu o ničem neříkat, když si nebyla jistá…i když je čarodějnice :D )
 4. Tu bych asi nekomentoval…v díle tento „fakt“ nabídli více méně bez možnosti vymýšlet nějaké jiné věci (i když vždy se dá mluvit o souhře náhod, kdy se mu v momentě porodu konečně podařilo prolomit ochranu, aniž by to porod zapřičiňoval)
 5. Mám dojem, že v jedné ze scén byla ukázána jistá konfrontace (ať už jej bili, nebo jiným způsobem „šikanovali“)…věř mi, že s tímto mám své zkušenosti a pokud by to tehdy šlo, udělal bych cokoliv, aby to přestalo (ač už jsem vychovanej velice slušně a ublížil bych jenom mouše a podobnýmu hmyzu :D ) – Navíc jsi zmínila něco ve smyslu geneticky vrozeného vzorce chování…to není úplně pravda…pokud v dítěti něco je, lze to potlačit (ale musí mít nějaký vzor, který by mu to vštípil, ergo se dá s dětmi v útlém věku svým způsobem jednodušeji pracovat…), ale je to o místě v němž děti vyrůstají a jaká se jim dostává péče a láska…:)
 6. Když se zamiluješ…tak se prostě zamiluješ, to jdou nějaké zdvořilosti a etiketa stranou (kdo se dokáže ovládnout, tak samozřejmě ne…ale tady to byl akt čisté vášně ze strany obou dvou)…i proto bych tohle neházel do škatulky ZLO, stejně jako bod 5, 4, 3, 1 … u 2ky se samozřejmě dá uvažovat o aktu zla, ale tak z 50%
 7. Na tu si netroufnu, an to je až příliš málo informací, aby se dali vyvozovat jakékoli závěry…

tak snad jsem přidal smysluplné názory…pokud ne, máte možnost mi to vmést do obličeje ;)

#6 Marketka
3.1.2014 | 10:48:56
Marketka

#5 PomarancPhoenix: dovolila bych si reagovat jen na tu pětku… je mi líto, jestli jsi měl někdy zkušenosti se šikanou, musí to být strašná věc. Já tu zkušenost nemám, takže nemůžu říct.

Abych řekla pravdu, docela mě těší, že Katrinu všichni takhle bráníte :-) a doufám, že následující dvě epizody ukážou, že jakékoliv spekulace o její pomoci straně zla byly neopodstatněné :-)

webmaster
3.1.2014 | 16:37:32
bloodywerewolf

No ak môžem reagovať tak sa mi asi takisto veľmi nezdá že mi tie body o niečom svedčali možno to prelomenie kúzla a ten posledný bod ale zas na druhú stranu si myslím že by pre tento seriál taký zvrat ako že by nakoniec bola na strane zla nebol najhorší možno by to celý seriál trocha oživilo lebo sa tam dosť striedajú dobré epizódy s takými ktoré sú o dosť nudnejšie Takže môj názor je taký , že to asi veľmi nie je pravda ale zas na druhu stranu by také niečo mohlo pomôcť ešte viac tento seriál nakopnúť :D

3.1.2014 | 17:40:03
Ann Taylor

Třeba vážně je na straně zla, slouží Molochovi a ten řekl Ichabodovi, že mu ještě sám dá duši Abbie, protože ví, že ve svém poblouznění láskou by pro Katrinu udělal kdeco a ona ho k tomu třeba lstí donutí…ale třeba taky ne. U některých bodů musím souhlasit s obhájci, hlavně u toho upálení – tehdy to potkalo spoustu lidí i bez jakékoli viny – a u toho, že ji vypověděli, když udržela Ichaboda naživu – Jezdec mohl zemřít a spousta lidí naopak žít. Ona tomu zabránila kvůli svýmu chlapovi. To se jim asi nelíbilo.

redaktor
3.1.2014 | 19:57:29
lenacia

úplně to vybízí k vypsání čarodějových pravidel :D : První čarodějovo pravidlo: Lidé jsou hloupí. Protože lidé jsou hloupí, budou věřit lži, protože chtějí

věřit, že to je pravda, nebo protože se bojí, že by to mohla být pravda.

Druhé čarodějovo pravidlo: Největší zlo může být důsledkem nejlepších úmyslů.

Třetí čarodějovo pravidlo: Rozum je ovládán vášněmi.

Čtvrté čarodějovo pravidlo: V odpuštění je magie. Léčivé kouzlo. Působí, když někomu odpustíš, ale ještě víc,

když odpuštění dostaneš.

Páté čarodějovo pravidlo: Zkoumej, co lidé dělají, ne jen to, co říkají, neboť jejich skutky vyzradí lež.

Šesté čarodějovo pravidlo: Rozum je jediným vládcem, kterému můžeš dovolit, aby ti vládl.

Sedmé čarodějovo pravidlo: Život je budoucnost, ne minulost.

Osmé čarodějovo pravidlo: Talga Vassternich! ( Zasluž si vítězsví! )

Deváté čarodějovo pravidlo: Rozpor nemůže ve skutečnosti existovat.

Desáté čarodějovo pravidlo: Svobodně se odvrátit od pravdy je zrada sama sebe.

4.1.2014 | 11:35:16
Tagccher

Většina bodů je zavádějící a důvodů k nim může být spoustu nezávisle na tom jestli poslouží „dobru“, nebo „zlu“. Například bod 4. Nevíme jak přesně zde má fungovat magie, takže nemůže říct jako se to stalo. Během porodu mohlo být uvolněno velké množství magické energie a tím se oslabila bariera. Podobně jako když přefouknete balónek. Pak to něj jen šťouchnete a on praskne.

Co mne fascinuje je bod 5 a to hned ve dvou směrech.

 1. Protože její dítě něco udělalo, ona za to může, protože je jeho matka? To jako, že by jsme měli být trestáni za zločiny svých dětí? Nemluvě o tom, že jeho otec je Ichabod Crane a o něm nikdo nepochybuje, že není na straně dobra, takže vlastně podle téhle logiky, se jen přetvařuje a je na straně zla
 2. Vzhledem k tomu, jaký měl život, je pochopitelné, že nebyl zrovna lidumil. Máš pravdu, že něco málo z chování máme vrozené, ale pořád to jsou jen vlohy a predispozice. Pořád je ale hlavní výchova. Jako malé dítě podpálil dům- Neovládal své schopnosti. Poté vytvořil golema- hned po tom co ho zmlátili a kapka krve padla na jeho panenku. Oba dva to byli spíše instinktivní samovolné projevy jeho magie.

Zbytek by se dal prezentovat jako promyšlený plán, ale zní mi to spíš jako konspirace, než jako něco pravděpodobného.

13.1.2014 | 11:18:44
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Jezdci apokalypsy

Čtyři jezdci apokalypsy

Čtyři jezdci apokalypsy

Pokud vás zajímá, z jakých podkladů tvůrci při ztvárnění jezdců apokalypsy ve Sleepy Hollow vycházeli, přečtěte si zajímavý článek čtenářky Jansky právě na toto téma. Dozvíte se, že jezdci apokalypsy jsou biblické postavy popsané v knize Zjevení sv. Jana, jsou čtyři, každý má specifického koně, své předměty a své jméno.

Reklama

Symboly

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

V pilotním díle seriálu si diváci mohli všimnout některých symbolů. Jeden z nich byl na rakvi, ve které byl pohřben Bezhlavý jezdec. Podobný symbol jsme mohli vidět také na týle jeho hlavy (když ji ještě měl na krku) a na bibli, se kterou byl Ichabod Crane pohřben.

Hlášky ze seriálu

Hlášky ze seriálu

Okultismus

Moloch a jeho následovníci

Moloch a jeho následovníci

Velká část mytologie seriálu Sleepy Hollow se točí okolo Molocha, který zde reprezentuje síly, proti kterým bojují hlavní hrdinové. Pojďme si zrekapitulovat, kdo to je a kdo jsou jeho služebníci.

Z historie

Historické reálie 18. století

Historické reálie 18. století

Pokud se zajímáte o historické reálie doby, ve které žil Ichabod, může vás zajímat článek Týnky o jedné z vedlejších postav první série, Banastru Tarletonovi. Tohoto muže jsme viděli v šesté epizodě nazvané Sineater. Na první pohled plukovník britských rudokabátníků, ale na ten druhý démon. Zajímavé na této postavě je, že je inspirována skutečnou historickou postavou.

Z historie

Abraham Van Brunt - bezhlavý jezdec

Abraham Van Brunt - bezhlavý jezdec

Pokud si před finálovou epizodou chcete připomenout, kdo vlastně je bezhlavý jezdec, naše nová redaktorka Týna Janska pro vás připravila delší povídání.

Hlídejte si nás