South Park (Městečko South Park)
95/100 - 149×

South Park(Městečko South Park)

Osmiletí kluci Stan, Kyle, Eric a Kenny a jejich drsné, přesto humorné příběhy z městečka South Park. Seriál, který vás donutí se smát, červenat i zamýšlet nad světem.

USA | 1997 | Vysílá se
vysílání
20 sezón | Comedy Central | 20 minut
hrají
Trey Parker (Stan Marsh), Trey Parker (Randy Mrash), Matt Stone (Butters Stotch), Matt Stone (Kyle Broflovski), Matt Stone (Kenny McCormick), Trey Parker (Eric Cartman), Matt Stone (Gerald Broflovski), Matt Stone (Ježíš), Trey Parker (Mr. Mackey), Trey Parker (Timmy Burch),


Devatenáctá sezóna South Parku a politická korektnost

Devatenáctá sezóna South Parku a politická korektnost

První díl devatenácté sezóny South Parku se v první řadě soustředil na politickou korektnost neboli v angličtině PC, která je součástí našeho života, aniž bychom si to třeba uvědomovali. Nastává nová epocha South Parku?


2 0
22.9.2015

Epizoda začne tím, že pan Mackey oznámí, že nedávno ve škole proběhl incident, ve kterém jeden ze studentů použil výraz „sexy Cosby“ pro znásilnění, kvůli kterému byla paní ředitelka Victoria propuštěna. A na scénu přichází ředitel P.C., který celému městečku South Park vyčte jejich hrozné chování, novému řediteli stačilo, aby si „South Park" napsal do googlu, a nestačil se divit – ve škole nejsou žádné hispánské děti, žádné etnické či rasové menšiny (Token rozhodně nestačí), občané města tvrdí, že žena bez dělohy by si měla dojít na AIDS test, a dokonce zabili jednoho Afroameričana – kuchaře Šéfa, přičemž ale správně Butters podotkne, že mu kult vymyl mozek, za což si vyslouží dva dny po škole. Celá škola by se měla za své netolerantní chování stydět, s tímhle je konec, musí nastat změny!

(Vidíte snad na obrázku nějaké menšiny?! South Park si kritiku jistě zaslouží.)


Politická korektnost hájí práva menšin. Příklad v naší společnosti si můžeme v jednoduchosti uvést například na slově Rom, které je považováno za politicky korektní, a slovo cikán, které se považuje za politicky nekorektní. Dále si můžeme uvést trošku jiný, velmi extrémní příklad na slovech historie x dějiny, kdy původní termín nelze použít, protože je odvozen z anglického slova ,his story‘, tedy ,jeho příběh‘. Opomíjí se v něm tedy role ženy. Musel by tím pádem existovat i alternativní výraz ,herstorie‘).

Všichni cítí, že s novým ředitelem od teď bude všechno jinak. Butters klukům následně sdělí, že Cartman dostal čtyři dny po škole. V tom je do ředitelny předvolán Kyle, který dostává dva týdny zaracha kvůli tomu, že řekl, že Caitlyn Janner podle něj není hrdinka. Caitlyn Janner letos podstoupila změnu pohlaví, kdy dříve byla známá jako Bruce Jenner, nevlastní otec Kim Kardashianové. Kyleův otec Gerard ani nemá šanci vysvětlit, že jeho syn neměl Caitlyn rád už před tím, než si změnila pohlaví a byla Bruce Jenner. Otcové chlapců jdou rozhořčeni chováním nového ředitele. Gerard Broslovski řekne, že důvodem Kylova trestu je to, že nepokládá Caitlyn za hrdinku. Tady ostatní dostanou strach a začnou tvrdit, že je to statečná a krásná žena a že by tohle neměl říkat nahlas. Najednou se na scéně objeví několik dalších politicky korektních lidí, kteří se v čele s ředitelem P.C. rozhodnout sjednotit své tolerantní názory na jedno místo.

Kyle, Stan, Kenny, Butters, Token, Jimmy a Clyde jdou domluvit Cartmanovi, aby se nedal a vzepřel se novému řediteli. Takže společně naplánují promyšlenou a rafinovanou lest, díky které by dostal ředitel P.C. padáka. Do toho se ještě zakomponuje Tom Brady, quarterbacka týmu New England Patriots, který měl být letos suspendován na čtyři zápasy, následně byl ale zákazu zproštěn. Cartman tady tvrdí, že použije taktiku Toma Bradyho – Cartman žádné čtyři dny po škole nedostane! Vypůjčí si tedy Buttersovy trenýrky a navštíví nového ředitele na toaletě pro učitele. Tady se zdá, že to má Cartman plně pod kontrolou a že je jeho triumf jistý. Avšak tady ředitele P.C. podcenil, protože při svém zastrašování použil výrazivo „capiche“, což prostě neměl, protože spojovat Italo-Američany se zastrašováním se nemá, lidé politicky korektní jsou na tyto věci velmi hákliví, navíc, když řeknete, že žena nemůže vykonávat stejnou pracovní pozici jako muž. V řediteli to doslova vařilo, chytl Cartmana pod krkem a doslova z něj vymlátil duši, čímž Cartman skončil s těžkými zraněními v nemocnici. Ředitel P.C. dle Cartmanových slov vyhrál, vzdorovat nemá cenu. Dochází k uvědomění, že se po celý svůj život choval špatně.

(Ředitel P.C. dal Cartmanovi pěkně na budku)

Britský novinář Anthony Browne definuje politickou korektnost jako „ideologii, která klasifikuje určité skupiny lidí jako oběti, jež potřebují ochranu před kritikou, a jejíž příznivci věří, že jiný přístup nelze tolerovat“. Ještě si dovolím citovat web www.munimedia.cz: „Jedná se o nahrazování léta používaných a všeobecně uznávaných výrazů, které bohužel v současné době už nejsou atraktivní, slovy novými."

Také jsme se dočkali stále více a více populárního Randyho. Z něj se nedopatřením stává kandidát do klubu politicky korektních lidí, kteří jsou plní nenávisti vůči lidem, kteří nevzdají respekt Caitlyn Janner. Kyle si však myslí, že hrdinka není, ba dokonce osobně zastává názor, že není dobrý člověk, čímž si podepsal rozsudek. Klub politicky korektních lidí má za úkol zničit Kyleovy výhody, čímž je myšleno, že ho pořádně zostudí. Následující ráno se Kyle probudí s pokojem plným prasat, nakreslenými penisy na obličeji a bláznivě ostříhanou hlavu.

(Klasický Randy)

Cartman, kterému se zdá o tom, že je Tom Brady, který se hádá s NFL komisařem Rogerem Goodellem, se rozhodne být lepším a novým Ericem Cartmanem. Ten chce svému utlačovanému příteli Kylovi pomoci, i přesto, že s jeho netolerantními názory nesouhlasí. Čas zbavit se politicky korektního klubu. Na scénu přicházejí těhotné Mexičanky, následuje palba lahodných tacos, po kterých následně Cartman vypouští děti syrských uprchlíků a ve finále všemi milovaný Jared, kterého si můžete pamatovat z první epizody šesté sezóny nazvané Jared Has Aides. U této tragédie se následně sejde celé město, když v tom přichází Kyle, který už toho má dost a jednoduše říká, že Caitlyn Janner je hrdinka, že je to krásná a statečná žena, která si zaslouží respekt. Poté se strhne nevídaný potlesk, v němž se objeví i autentické záběry politicky korektními lidmi nenáviděného Bretta Favreho a jeho „potlesk" při proslovu, který pronesla Caitlyn Janner při udělování sportovních ESPY cen. Ředitel P.C. zůstává!

(Brett Favre při proslovu Caitlyn Janner)

Na téma politické korektnosti pronesl George Carlin zajímavý elaborát, který rozhodně stojí za přečtení a který se politické korektnosti jako takové vysmívá. Je tohle konec South Parku tak, jak ho známe? Co si myslíte o premiérové epizodě devatenácté sezóny?

Diskuze /5

Lucifrid

Teda, na South Park už se roky nedívám, třeba zas jednou začnu, ale ten konec toho dílu, jak tu popisuješ, mě hodně zklamal. Doufám, že příští epizodu ředitel udělá pápá a vše se vrátí k normálu. Jestli něco má být nekoretkní, tak South Park.

webmaster
22.9.2015 | 16:30:01
ratusek

Rádoby humanismus a multikulti sra*ky spolu s politickou korektností dovedly svět tam, kde je teď. Menšinám se nic neděje, protože když něco udělá člen menšiny, nevadí to, protože je udajně utlačován a takhle se dá pokrčovat… humus

22.9.2015 | 17:19:24
wishmasterX

Tento díl, ostatně jak je u South Parku běžné, reflektuje současné dění a nevšiml jsem si, že by zrovna „P.C.“ skupinka zde byla vychvalována do nebes, kdo tohle nepochopil, proč se na tenhle seriál vůbec kdy díval …Naprosto perfektní epizoda …

23.9.2015 | 11:32:52
Fixator

South park má některé episody slabší, jiné silnější(pokud se člověk dívá na SP s českým dabingem, tak jen slabší, bohužel). Ale tato episoda byla opravdu výborná. Nejenom že se opřeli do chránění menšin za každou cenu a v aždém případě, což popírá jakoukoliv rovnoprávnost, ale i do menších afér v Americké fotbalové lize a podobně. Za mě určitě plus a jen tak dák.

23.9.2015 | 12:23:59
nevimjmeno2

Pro mě hodně slabá epizoda.

24.9.2015 | 12:19:39
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !