Squid Game (Hra na oliheň)
88/100 - 159×

Squid Game(Hra na oliheň)

Stovky hráčů s finančními problémy přijímají nabídku soutěžit o neskutečné množství peněz v dětských hrách. Jenomže v případě neúspěchu se platí životem.

Jižní Korea | 2021 | Pauza
vysílání
2 sezóny | Netflix | 42 minut
žánr
K-drama, Mysteriózní, Thriller
hrají
Lee Jung-jae (Seong Gi-hun), Jung Ho-yeon (Kang Sae-byeok),

Velké shrnutí aneb co zatím všechno víme o Squid Game

Velké shrnutí aneb co zatím všechno víme o Squid Game

Ze Squid Game se stal celosvětově v rámci pár dnů naprostý fenomén. De facto denně na nás různé servery chrlí nespočet zpráv týkající se seriálu. Pojďme si je tedy shrnout.

15 0
17.10.2021

Vznik seriálu

Hwang Dong-hyuk, který seriál nejen natočil, ale i napsal, připravoval seriál dlouhých 10 let. Jeho uvedení na televizní obrazovky ale nebylo vůbec jednoduché. Žádná společnost seriál nechtěla pro jeho zvláštnost. Až ho nakonec koupil právě Netflix, který dal režisérovi volnou ruku i budget. Režisér také v rámci obrovského stresu údajně přišel o 6 zubů. Možná už jste také slyšeli, že původně se měl seriál jmenovat Round Six a seriál měl být původně celovečerním filmem.

Panenka

Děsivá panenka z první hry nebyla kupodivu vytvořena pro potřeby ze seriálu. Tvůrci si ji půjčili z muzea koňských povozů nedaleko Soulu.


Popularita druhé hry

Druhá hra, kterou soutěžící museli podstoupit, kdy v cukrové placičce (Korejci nazývané dalgona) museli vyškrábat předem daný ornament (čím složitější, tím těžší), aniž by jim dalgona praskla, se stala velice populární. Lidé se jí baví například v rámci sociální sítě TikTok a nebo se s ní můžete setkat i při návštěvách některých korejských restaurací. Dalgonu si můžete připravit také doma. Jedná se o zkaramelizovaný cukr a jedlou sodu.

Inspirace literárním dílem

Poslední epizoda je inspirována povídkou jihokorejského spisovatele Hyuna Jin-geona.

Hvězdné cameo

Pokud sledujete jihokorejskou tvorbu, tak jste jistě zaznamenali hvězdné cameo v podobě herce Gong Yooa (objevuje se v prvním a posledním dílu jako náborář pro hry), který je známou jihokorejskou hereckou hvězdou. Za zmínku určitě stojí jeho projekty jako Coffee Prince (2007), Vlak do Pusanu (2016) nebo Goblin (2017).

Vlak do Pusanu

Rekordní nárůst tržeb firmy Vans

Všichni soutěžící v seriálu měli totožné oblečení, a tak se není čemu divit, že firma Vans, která má totožné tenisky v nabídce, po uvedení seriálu zaznamenala navýšení prodejů o 7800%.

Lidé také hojně kupují zelené teplákové soupravy, červené kombinézy a šermířské masky.

Seriál zajistil firmě Vans, díky těmto teniskám, navýšení obratů

Kauza s telefonním číslem

V seriálu původně uvedené telefonní číslo, které dostane hlavní hrdina na vizitce, bylo pravé. Uvedení seriálu způsobilo majitelce čísla nemalé potíže, kdy jí začali volat a psát tisíce lidí s tím, že se chtějí zúčastnit her. Majitelka nicméně nechtěla své číslo zrušit, jelikož ho využívá pro svou obživu. Netflix na základě toho vydal prohlášení, že telefonní číslo bude digitálně vymazáno.

Pravé bylo také číslo bankovního účtu, které se v seriálu objevuje. Majitelem účtu je jedním z producentů a lidé mu začali posílat 456 korejských wonů na účet. Účet byl později uzavřen.

Severokorejská kritika

Severní Korea využila seriál ke kritice jihokorejské společnosti a kapitalismu. V Severní Koreji samozřejmě hrozí za sledování přísné tresty.

Popularita hlavního hereckého obsazení

Hlavní herecké obsazení má své oficiální účty mimo jiné i na Instagramu a díky seriálu si přišli k obrovskému přílivu nových sledujících. Tak například herec Wi Ha-joon měl před uvedením seriálu cca 300 000 sledu­jících, k dnešnímu dni má celkem 8,5 milionů sledujících. Největší rekordmankou je ale začínající herečka Jung Ho-yeon, která před uvedením seriálu měla cca 400 000 sledu­jících, nyní má 20,8 milionů sledujících a stala se vůbec nejsledovanější jihokorejskou herečkou. Diváci se také zamilovali do indického herce Anupama Tripathia, který ztvárnil postavu Aliho. Herec žije v Jižní Koreji od roku 2010, kdy zde začal chodit do školy Korea National University of Arts. V Koreji již zůstal a buduje si zde svou hereckou kariéru.

6. října se také herci objevili v populární americké show televize NBC The Tonight Show Starring Jimmy Fallon.

Hlavní herecké obsazení s režisérem

Žaloba

Jedna jihokorejská společnost zažalovala Netflix za rapidní nárůst datového toku kvůli úspěchu seriálu, aniž by za to streamovací společnost platila.

Dozvuky úspěchu seriálu

Odlehčené verze her se mohli lidé zúčastnit v Abú Dhabí. Účastníci si zahráli všechny hry ze seriálu s tím rozdílem, že je samozřejmě nikdo nepřipravil o život. Tematické večery nabízí také některé pražské kluby a diskotéky. Zato v jedné belgické škole to žáci pojali poněkud drsněji. Děti se při napodobování her například přímo ve třídě navzájem bičovali.

Plány na druhou sérii

V rozhovoru pro CNN se režisér Hwang Dong-hyuk vyjádřil, že pokud dojde na druhou sérii, rád by rozvíjel minulost postav ztvárněných Lee Byung Hunem, Wi Ha Joonem a Gong Yoonem. Nicméně se také vyjádřil, že vzhledem k tomu, jak dlouho vznikala 1. série, bude potřebovat tým lidí, kteří mu s tím pomohou.

Komerční úspěch

Squid Game nepřestává ohromovat ani měsíc po vydání. Poslední zprávy z Netflixu hovoří o tom, že série dosud vydělala téměř 900 milionů dolarů, což je zhruba čtyřicetkrát více, než byla původní investice.

Co na seriálu vám přijde nejzajímavější?

Foto: Netflix

Diskuze /2

17.10.2021 | 13:30:53
hyena

Nepridalo mi celý koment nwm prečo.komu sa páčil hlavný herec nech kuknem tento perfektný film kde hrá tiez hlávnu postavu :D

17.10.2021 | 19:36:01
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama